Gemeenteraad van Texel. Gecouiitteerden in den geproj cc teerden spoorweg Noord- HollandEriesland, hebben gisteren avond te Amsterdam eene vergadering gehouden, ter bespreking van het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken, op een door het Comité Bloem tot hem gerichte vraag. Het antwoord van den Minister luidt als volgt //Tk heb de eer aan het Comité te doen kennen, dat de richting van den spoorweg in Noord-Holland volgens de plans bij zijn schrijven van 13 Mei jl.; niet overeenkomt met de zienswijze der Regeering; en de Regeering ook niet ingeno men is met het plan tot samenvatting van de Noordhólland- sche en Eriesche lijnen in éen onderneming, zoodat, hoewel bereid den aanleg van spoorwegen zoo in Noordhollaud als in Eriesland te bevorderen en daarvoor hulp van Rijkswege voor te dragen, zij de bedoelde combinatie niet kan aanne men tot grondslag voor subsidie uit 's Rijks kas, maar ge negen is hulp van Rijkswege voor te stellen voor aanleg en exploitatie van spoorwegen in elk der beide provinciën door op zich zelf staande 011 derueini 11 gen." Welke wijziging, zoo schrijft ons naar aanleiding dezer missive een onzer correspondenten uit Eriesland, in de rich ting der lijn in N.-Holland wordt verlangd, blijkt uit het schrijven des Ministers niet, maar hetzij Enkhuizen in plaats van Medemblik als havenplaats wordt verlangd, of wel een verbindingslijn Hoorn Alkmaar naar het oordeel der Re geering niet mag worden gemist voor het spoorwegbelang ook van den Zuidwesthoek onzer provincie, voor een tweede Eriesche uitvoerhaven, zoo belangrijk voor geheel ons gewest en Twente, en vooral voor Sneek, en voor een vluchthaven ten nutte der scheepvaart op de Zuiderzee in het algemeen schijnen de kansen niet ongunstig te staan. Bij Voorburg is een kind van een wachter door den spoortrein overreden. Een der beentjes is verbrijzeld. Meu meldt van Urk, 15 Aug. Heden middag zonk plotseling, door een bekomen lek, op zeer korten afstand der hav^n, het vaartuig van schipper P. Visser, geladen met steenkolen, komende van het Nieuwediep en bestemd naar Harderwijk. De opvarenden zijn door Urker visschers, welke het vaartuig op sleeptouw hadden, alhier aan den wal ge bracht. Van het eiland af is nog een gedeelte van de mast zichtbaar; evenwel is dit voor vaartuigen, welke dien weg passeeren, vooral in den nacht, zeer gevaarlijk. Op de heide onder Surhuisterveen hebben vier knapen opliangertje gespeeld; voor drie hunner bleef het bijspelen; de vierde bleef echter zoo lang hangen, tot hij werkelijk dood was. Winschoten, 16 Aug. Vrijdag avond had hier een treffend ongeluk plaats. De heer J. Bergman, oud-blauw verver, een man van ruim 70jarigen leeftijd, die langen tijd in ziekelijke omstandigheden had verkeerd, doch zich juist in een meer gunstige gezondheid mocht verheugen, is door een of ander toeval in een verf kuip geraakt en eeuigen tijd daarna levenloos daaruit opgehaald. Men kan zich den schrik en de droefheid der zijnen voorstellen, die den man en vader zoo onverwachts en op zoo treurige wijze moesten verliezen. Vrijdag avond heeft de huishoudster van den heer Iiohtnann op de Rijnkade te Arnhem 't ongeluk gehad, de brandende petroleumlamp omver te werpen; vloerkleed en raamgordijnen vatten vlam. Mej. E. wilde die blusschen, maar stond toen weldra geheel in vlam. Zij liep naar de keuken om hulp, maar de dienstboden konden uit ont steltenis niets doen; de ongelukkige liep toen naar buiten, om in den Rijn te springen een schipper greep haar, dom pelde haar in den stroom, waarna zij in huis gebracht en later naar 't ziekenhuis werd gevoerd, dadelijk verkreeg zij geneeskundige hulp, zij heeft zeer veel brandwonden, maar men hoopt haar toch in 't leven te behouden, ofschoon hare handen wel stijf zullen blijven. Een boer kwam bij een steenhouwer, om met dezen over een grafzerk voor zijne overleden moeder te spreken. Na op de werkplaats eens rondgezien te hebben, zag hij een zerk, die hein aanstond, //maar," zei de steenhouwer, *deze is voor een ander bestemd en de naam van Geertje past niet op uwe moeder." //Ja, ja," zei de boer, //dat gaat zeer goed. Mijne moeder kon toch niet lezen en daarenboven was Geert eene oude nicht van haar." Van den Rijnkaut meldt men aan de L. Ctdat, on danks de heerschende droogte, het jaar in vele opzichten zeer gunstig is. De hooibouw heeft met een gewenschten uitslag plaats gehad en de oogst van granen, boonen en erw ten volgt met even bevredigende uitkomst. Uit de Veenen komen schuiten vol snijboonen en augurken, die wijd en zijd vervoerd wordeu en waarbij de teelders goede zaken doeu. Ook komkommers komen er bij duizendtallen. Een wel ge slaagde teelt van deze producten alleen bewijst genoeg voor een warmen zomer. Een brand te Liverpool in twee pakhuizen voor ka toen, heeft een schade van f120,000.aangericht. Benoemingen, enz. De adelborsten le klasse J. M. Steers en J. C. Jeckcl, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Ternateworden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee 2e kl. C. J. de "Vriese met den In Scpt. daaraanvolgende geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen. 15 Augustus 1873. Present alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de ingekomen stukken: 1. Eenige provinciale bladen en circulaires. Aangenomen voor ken nisgeving. 2. Missive van de onderwijzers Muller en Quant alhier, inhoudende dankbetuiging voor de belangstelling, aan hen onderwijzers be toond door het verleenen van toelaagwegens gemis van adsisten- tie. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Missive van den onderwijzer Quant, inhoudende een voorstel voor het geval debetrekking van hoofdonderwijzer te den Burg komt te vaceren, die benoeming te doen uit de onderwijzers te Texel, waardoor hij zich alsdan vleit, dat zijne positie beter zal worden. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Rekening der gemeente over 1872. De voorzitter deelt mede, dat de ontvangsten bedroegen 32845.90 en de uitgaaf 31247.83 T1598Ï07 dat deze rekening gedurende 14 dagen voor eenieder ter inzage heeft gelegendat dezelve bovendien door eenige leden van den Raadjl. Donderdag is nagezien, en vervolgens alsnu verzoekt goed keuring en opzending dcrzelve aan Heeren Gedeputeerde Staten. De heer K. Bakker bad gehoopt, dat bij het nazien dier reke ning meer leden van den Raad, dooi- getrouw op te komen, van hunne belangstelling hadden doen blijkener waren slechts drie leden die zich met die taak hadden belast, hij achtte zulks onvol doende daarbij kon hij die globale cijfers niet genoegzaam beoor- deelen, zonder verdere bescheiden. De heer Mentz stelt voor, dat eene commissie tot onderzoek voor het vervolg beter zoude zijn, dan zou een ieder zijn last beter kennen en zich daarvan kunnen kwijten. De heer Westenberg is het gevoelen van den heer Bakker toe gedaan, wat betreft het beoordeelen der cijfers hij vond het wren- schelijk dat voortaan alle onderhoudswerken, welke daarvoor vat baar waren, publiek werden aanbesteed èn in het belang der ad ministratie èn voor de verantwoordinghet tal van mandaten, bij die rekening overgelegd, ongeveer 400, zou door aanbesteding der werken belangrijk worden gereduceerd en daardoor de contróle vergemakkelijkt. De Voorzitter repliceert de vorige sprekers, en zegt dat in dien geest zal worden gehandeldhij verzoekt alsnu goedkeuring en toestemming tot opzending aan de Gedeputeerde Staten, waartoe wordt besloten. 5. De Voorzitter doet mededeeling van het resultaat der opdragt, betreffende de bespreking met den heer Brouwer, omtrent diens eervol ontslag als hoofdonderwijzer te den Burg, leest te dier zake voor het adres van dien hoofdonderwijzer, verzoekende eervol ontslag,- onder vooiwaarde van een levenslange jaarlijksche toelage van 100.en verhoogd tractement van het boekhouderschap van het weeshuis. De Voorzitter stelt voor, eervol ontslag aan dien heer te verlee nen, met dankzegging voor zijne getrouwe 46jarige dienstverrig- ting ten behoeve der gemeente, onder toekenning van de gevraagde toelage en tractementsverhooging als boekhouder van het weeshuis. De heer Langeveld wil, dat de verhooging van het salaris van den boekhouder van het weeshuis geschiede in overleg met heeren Regenten, welke hij beschouwt als een op zich zelf staand bestuur. De heer Keijser beweert, dat de benoeming van Regenten van den Raad uitgaat, en ook deze rekenpligtig zijn. zoodat hij die corporatie wel degelijk als een gemeente-instelling beschouwt. De heer Westenberg wil, dat die verhooging alsnu geschiede en zal worden vastgesteld, in verband met het gevraagde ontslag; in tegenovergesteld geval zoude alsnog geen ontslag kunnen wor den verstrekt, als zijnde de voorwaarde, waarop het ontslag wordt aangevraagd. De Voorzitter repliceert en beroept zich op het bestaande regle ment betreffende het weeshuis, waarin 0. a. voorkomt, dat liet tractement van den boekhouder zal worden geregeld door den Raaddat, wanneer de heer Brouwer nog 2 jaren in functie ware gebleven, hij ook van zelve had gedeeld in de verhooging der onder- wijzers-tractementen, waardoor zijn pensioen alsdan met 100. was verhoogd; dat, wat betreft de verhooging van het salaris van den boekhouder van het weeshuis, de meerdere werkzaamheden, daar aan verbonden, die verhooging van tractement regtvaardigden, en stelt alzoo voor eene verhooging van 100.boven het pensioen en 50.tractement meer toe te staan, waartoe wordt besloten. 6. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. De Voorzitter deelt mede een missive van de plaatselijke school commissie, waarin als zoodanig wordt voorgedragen de heer Bolding, en wegens bedanken van den heer Coninck Westenberg Jr., de heer C. Tijs Zijm te den Hoorn eene missive van den heer Coninck Westenberg Jr., waarin hij verzoekt voor die benoeming niet in aanmerking te komen. Bij stemming wordt benoemd de heer C. Tijs Zijm. Verder ging men over tot het benoemen eener commissie van onderzoek der geloofsbrieven van nieuw benoemde ledenzijnde de heeren D. C. Loman, A. Dros en Jb. K. Vlaming. De vergadering wordt een half uur geschorst, en bij heropening bij monde van den lieer Coninck Westenberg geïnformeerd, dat dezelve in orde waren bevonden, en tot toelating der nieuw be noemde leden adviseerde. 7. Vestiging van een post- en telegraafkantoor te den Burg. De Voorzitter informeert, dat hij zich naar aanleiding der op dragt van de vorige vergadering heeft onledig gehouden met het zoeken van bouwterrein te den Burg, en als resultaat daarvan te kunnen mededeelen, dat de volgende perceelen geschikt zijn, als 4. Een perceel van P. Kalis, Groeneplaats, voor/3000. 2. H. Kalf, 4400.—. 3. Bok, 840. 4. f> Koning, 2000. 5. x> Lap, 4300. Na eenige discussie wordt besloten, het perceel Bok, tegenover het weeshuis, in handen te nemen tot December a. s.eene teekening

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2