NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, enz. 5 September 1873. De heer J. Graat heeft zijne benoeming tot wethou der aangenomen. Na afgelegd examen, geplaatst als surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de heer J. A. de Haas, wonende alhier. Woensdag namiddag vertrokken van hier naar Vlis- singen Zr. Ms. ramtorenschepen Buffel en Schorpioenhet laatste met Zr. Ms. instructiebrik Ternate op sleeptouw. Aan boord van eerstgenoemd ramtorenschip bevond zich de staf- muziek der Koninklijke Nederlandsche Marine, die bij het vertrek eenige schoone stukken uitvoerde. Zoo als men weet, zullen genoemde bodems de marine, bij de in de volgende week te Ylissingen plaats hebbende feesten, vertegenwoordigen. Woensdag morgen kwam alhier ter reede aan het N. Amerikaansche oorlogskorvet Congresskommandant Uhind. Genoemde bodem maakt een oefeningstocht en zal, zoo wij vernemen, van hier naar Vlissingen vertrekken. Heden morgen arriveerde alhier van Helgoland het Engelsche gouvernementsjacht Galatea, komm. Pascal, tot het doen van opmetingen en het onderzoeken der grondge- steldheid in zee, ten einde later van de bevinding een kaart te maken. Te Nijmegen is tot predikant beroepen de heer D. Rijnders, predikant bij de hervormde gemeente te Alkmaar. Men meldt van Harderwijk, 2 Sept. Den 8sten dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier naar Vlissingen ver trekken een detachement suppletietroepeu, sterk 3G0 man, waaronder 18 onderofficieren, en embarqueeren aan boord van het aldaar liggende stoomschip Hollandotn met dien bodem via Suez naar Java te vertrekken. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infan terie van het O.-I. leger J. W. van Sou, en tot medege- leide de 2e luitenants der infanterie van dat leger G. P. Soe- ters en A. A. van Blommenstein, met den officier van ge zondheid der le klasse P. W. A. Bejen en die der 2e klasse P. Schijf en N. L. Holwerda, allen van het O.-I. leger De kapitein van Son en de officier van gezondheid der le klasse Beyen keeren van verlof naar Java terug. Van goed onderrichte zijde wordt ons gemeld, dat er reeds een commissie is benoemd tot het ontwerpen van een plan voor het oprichten eener Indiesche brigade, en zouden de generaal Weitzel, de luit.-kol. Netscher, van het leger hier te lande, en de majoor Wijnen, van het Oost-lndiesch leger, tot leden dier commissie zijn benoemd. (Pro Patria.) De in het vaarwater langs de Tiengemeten gelegde touwversperringen werden Dinsdag jl., ook nu weder, door den monitor Tijger aangevaren, met hetzelfde resultaat als de vorige maal, daar dit schip vast geraakte en door een anderen monitor naar Hellevoetsluis werd gesleept. Er liepen reeds eergister verschillende min of meer geloofwaardige geruchten omtrent de uitkomsten, die door den heer van Lynden van Sandenburg waren verkregen op zijn pogingen om een ministerie samen te stellen. Men noemde gisteren in ernst 't volgende kompleete stel ministers Buitenlandsche zaken, de heer van Golstein. Justitie, de heer Luijben. Binnenlandsche zaken, de heer van der Ilcim. Einanciën, de heer van Lynden. Oorlog, de generaal van der Schrieck. Marine, de heer Gregory. Koloniën, de heer van Bossche. Wij declen dit mede onder reserve en zonder kommen- taar. II. W. Als een bewijs, dat meu ook met middelen van ont smetting voorzichtig moet zijn, kan het volgende voorbeeld dienen. Te Thom (Limburg) is het tweejarig dochtertje van den brigadier-kommandant der maréchaussee overleden ten gevolge van het gebruik van met water vermengd carbolzuur, dat onder haar bereik was gekomen. Tot gemeente-secretaris te Yelsen is benoemd de heer J. J. D. G. van Hasselt, secretaris der gemeeute Epe. Woensdag morgen moest de persoon van Ij., wonende op het Hoogezand te 's Hage, de treurige gevolgen van verre gaande baldadigheid ondervinden. Hij had namelijk zijn band wagen, waaronder twee honden gespannen waren, op de Turf markt neergezet, toen een voorbijkomende jongen den wagen voortduwde, zoodat deze in het water terecht kwam. Wel mocht men er spoedig in slagen, den wagen op het droge te krijgen, doch beide houden waren reeds dood. Voor een hunner was den eigenaar nog onlangs f 40.geboden. Woensdag morgen overleed te 's Hage, op ruim 62jarigen leeftijd, de aldaar zoo algemeen geachte stadgenoot, de heer L. K. Turk, hoofdingenieur, directeur van scheepsbouw en chef der afdeeling materieel bijhet departement van marine. Z. M. de Koning erkende de verdiensten van den overledene, door hem te benoemen tot ridder der orde van den Nederland- schen leeuw. Ook in het buitenland stond hij hoog aan geschreven. Achtereenvolgens viel hem het ridderkruis van den Pruisischen Adelaar 4de klasse en dat van den Heiligen Stauislaus met de kroon 4de klasse, benevens het komman- deurskruis der orde Adolf van Nassau 2de klasse ten deel. Het departement, waarbij hij werkzaam was, verliest veel aan den kuudigen, ijverigen ambtenaar, en het zal moeilijk zijn den rang, dien hij met zooveel eer bekleedde, door iemand te doen innemen, die zijn verlies zal kunnen vergoeden. Voor eenige dagen had de echtgenoote van een inge zeten van Leiden bij het opentrekken van een kruik het on geluk de punt van den kurketrekker in haar hand te krijgen, hetgeen een kleine wond veroorzaakte. Des avonds bij het naar bed gaan gevoelde zij hevige pijn, zoodat een genees heer werd ontboden, die haar de noodige hulp verleendede wond verergerde door hevige koortsen zoodanig, dat het koud vuur er bijkwam, eu na door drie geneesheeren behandeld te zijn geweest is de lijderes Zaterdag onder de verschrikke lijkste pijnen bezweken. Te Rotterdam is een verversknecht, die bezig was den gevel van een huis te verven, naar beneden gevallen en heeft zich daarbij ernstig gekneusd. Te verwonderen is dit niet hij had zich toch geplaatst op een stoof, die op een uit het raam geschoven plank stond, en in evenwicht ge houden werd door een aan den binnenkant er op zittenden kameraad. De stoof kantelde en het ongeluk had plaats. Op de Merwede, bij Gorkum, zijn 4 man, die in een roeibootje van een bagger-machine stadwaarts wilden gaan, door het omverslaan van het roeibootje, dat onder een aan - komenden stoomboot geraakte, in 't water gevallen. Drie klemden zich aan de stoomboot vast en werden gered. De vierde is verdronken. B U I T I IL A 1 E). Een nederig inwoner eener kleine Belgische stad Mon- nié, ex-sergeant bij de infanterie te Nieuwpoort, heeft aan zijn meer gegoede landgenooten een voorbeeld gegeven, waar aan ook wij, Noord-Nederlanders, ons kunnen spiegelen. Met het doel om in zijne geboorteplaats eene openbare boekerij op te richten, bracht hij gedurende dertig jaar, met groote opofferingen, een getal van 5600 boekdoelen bijeenen bood die vervolgens aan het gemeentebestuur van Nieuwpoort ten geschenke aan. Thans is deze verzameling met eenige belang rijke giften vermeerderd, door den gever zelf behoorlijk ge rangschikt en onder zijn beheer voor het publiek openge steld. De heer H. Annoot, van Gent, heeft den catalogus dezer kleine boekerij voor zijne rekening doen drukken. Den lsten dezer is op de Luxemburgsche lijn een trein gederailleerd tusschen de stations Grupont en Poix. Alleen de locomotief eii de laatste wagei* zijn heel gebleven. Drie reizigers en de hoofd conducteurs zijn gedood, tallooze per sonen zijn gekwetst geworden, de meesten boezemen ernstige bezorgdheid in. Te zeven ure des avonds zijn zij met een extra trein te Brussel aangekomen. Een ander ongeval heeft dien dag plaats gehad te Schaerbeek tusschen een goe derentrein, komende uit Luxemburg, en een anderen, uit Ant werpen komende met aanzienlijke schade aan den weg en de waggons is dit ongeluk afgeloopen. Den lsten dezer, des ochtends, werd te Genève het Algemeen Congres der Internationalen geopend. Er waren dertig afgevaardigden opgekomen, te weten uit Engeland, Frankrijk, de Elzas, Nederland, België, Ttalië en Spanje. Tot voorzitter werd benoemd de heer Werriken uit België. De zwaluwen en ooievaars trekken uit Sileziëen Boheme nu reeds naar het zuiden, dat gewoonlijk eerst in 't laatst van September begint. Men voorspelt daaruit een vroegen en strengen winter. De //New-York Herald" oppert het volgende plan tot viering van den honderdjarigen gedenkdag der onafhanke lijkheids-verklaring van de Vereenigde Staten, op den 4den Juli 1876 *Op den feestdag moet, zoodra de klok te Washington den eersten slag van twaalf doet hooren, de telegraaf (die op dat oogenblik zich met geen andere depê ches zou mogen bezig houden) heinde en ver, door geheel 't gebied van de groote republiek, een sein geven. Op dit sein moeten overal, in elke stad en elk dorp, kanonnen worden losgebrand, klokken aan 't luiden gaan, stoomfluiten aan 't gillen, trommen aan 't roffelen, kerkorgels aan 't dreu nen en alle muziekinstrumenten en menschenstemmen moe ten zich vereenigen tot 't aanheffen van een loflied. Dit, zegt de //Herald" zal de doodsnik wezen der tyranuié, de stem des heils voor 't sluimerend heidendom en de jubel kreet van beschaving." De //Pall Mali Gazette" drijft met dit plan niet weinig den spot. Het blad twijfelt niet, of een dergelijke jubelkreet, gelijktijdig geuit door al wat in Amerika geluid geven en geraas maken kan, zou aan de overzijde van den oceaan vernomen worden en //de tyrannen van Europa" doen sidderen op hun troonen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2