Heden middag is op den Kanaalweg alhier een boe renwagen, bespannen inet paard, waarin een vrouw met drie kinderen zaten, te water geraakt. Met behulp van eenige personen is men er in geslaagd, allen te redden. Gisteren morgen geraakte de Noorsclie bark Margareth alhier bij het binnenkomen aan liet Havenhoofd vast. Niet tegenstaande de bij het hoogtij met de stoomboot Arckimedes aangewende pogingen om liet schip vlot te krijgen, mocht men er echter tot op heden niet in slagen, zoodat thans met het lossen der deklast een aanvang is gemaakt. t Zr. Ms. stoomjacht Valk vertrok heden morgen van hier naar Newcastle, tot het afhalen van een stoom-kanon- neerboot voor de Marine. Gisteren en heden zijn een aantal zee-militiens met groot verlof huiswaarts gezonden. Het stoomschip Jason, van hier naar Batavia, kwam den 18 dezer te Port-Saïd aan. Het stoomschip Prins Hendrik is den 21 dezer Aden gepasseerd. Alles wel. -Men leest in het Handelsblad'. Zaterdag 1-3 dezer werd op de reede van Sunderland een proeftocht gehouden met het Ned. stoomschip Borneoaldaar voor rekening van de Stoombootreederij Java aangekocht. Naar men ons meldt, voldeed de tocht volkomen aan de verwachting. Bij het collation, dat aan boord gegeven werd, bracht o. a. de Ne- derl. consul, de heer P. R. Los, hulde aan den heer Schol, die, als directeur der reederij, in den tijd van vijf dagen het schip aangekocht, betaald, uitgerust en beladen had en be mand met Nederlandsche officieren en Engelsche schepelingen. Ook aan onzen Minister van Pinauciën werd hulde gebracht voor den spoed, waarmede op de aanvrage tot het voeren van de Nederlandsche vlag was beschikt. Reeds den derden dag na het verzoek kwam de vergunning. Men schrijft ons van -Oude Schild, 21 Sept, Heden van een uitstapje naar den Wilp teruggekeerd, maakte onze predikant, Ds M. Wassenaar ons bekend, dat hij had bedankt voor het beroep naar den Wilp. Reeds kon men vooreen, veertien dagen een bericht lezen iu de Helclersche en Nieu- wedieper courant, dat gemelde leeraar reeds had bedankt, en, dat nog wel op 't zelfde tijdstip, dat de predikant aan zijne gemeente meedeelde, dat hij liet beroep in ernstig beraad nam en naar Wilp op reis ging om die gemeente te bezoe ken. Bedankt voor het beroep naar Nijmegen door ds. Rijnders van Alkmaar. Men meldt uit Dokkum, 20 Sept. Donderdag avond strandde nabij het dorp Bollum og Ameland eene met ijzererts geladen stoomboot, komende van Engeland en bestemd voor Dordrecht. Door de invallende duisternis was het niet mogelijk iets ter redding aan te wenden, zoodat men eerst den volgenden morgen alles in; het werk stelde om te redden. Doch het was betrekkelijk reeds te laat. Zes personen, waaronder de kapitein, zijn vrouw en hun kind, waren reeds een prooi der golven ge worden. De vrouw en het kind hadden den brug, die de raderkasten verbindt, bereikt, doch het was den overgebleven zes schepelingen niet mogelijk haar in de masten te krijgen, waar zij zeiven een schuilplaats hadden gezocht, daar de boot iedere minuut dieper zonk. Het mocht den onver schrokken Amelanders niet gelukken met de reddingsboot het schip te bereikenen reeds hadden verscheidene den moed opgegeven, toen eenige wakkere lieden eene laatste poging waagden; deze nu mochten het genoegen smaken de zes schepelingen, die niets anders als den dood voor oogen hadden, behouden aan wal te brengen. Yreeselijk gehavend, doornat en verkleumd van koude, en sommigen zwaar ge kneusd, kwamen zij toch levend aan wal, waar zij spoedig van het noodige voorzien werden. De algemeene vergadering der onderwijzers in het 7e district van Noordholland zal dit jaar, onder het voorzitter schap van den heer schoolopziener, gehouden worden te Schagen, iu de zaal van den kastelein Knikker, op Vrijdag den Sn October a. s. De vraagpunten, van wege de onderscheidene onderwijzers gezelschappen ingezonden, komen in deze bijeenkomst in behandeling. De raad der gemeente Haringcarspel heeft besloten, met ingang van 1 Januari 1874-, de jaarwedden der hoofd onderwijzers met f100 te verhoogen en alzoo te brengen op f700. De hulponderwijzersjaarwedden zijn op f500 gebracht. Naar men verneemthebben in weerwil van de hooge aanbiedingen zich nog niet meer dan 2 officieren van ge zondheid van het leger hier te lande aangeboden voor den dienst in Indië. Militaire apothekers boden zich nog niet aan; laatstgenoemde kunnen hier te lande dan echter ook op veel voordeeliger voorwaarde geplaatst worden. Hoe de re geering het echter in Indië zal maken, is en blijft voor velen nog een raadsel. Volgens de Medical Times and Gazelle hebben 60 per sonen aanvrage gedaan bij het Nederlandsche gouvernement om als officieren van gezondheid deel te mogen nemen aan de expeditie naar Atcliin. Tot nu toe ziju er slechts twee aangenomen, namelijk dr. Charles Mayo en dr. J. C. Galtow Zij zullen deu 27n Engeland verlaten. Door den hoofdonderwijzer P. J. Wichers, te Ter schelling, wordt eene oproeping gedaan, ten einde de na komelingen op te sporen van wijlen graaf Hendrik von Brederode. De vice-minister van onderwijs in Japan heeft dezer dagen naar den Haag bericht, dat hij met behulp der hem gegeven inlichtingen gedurende zijn verblijf aldaar, kort voor de aankomst van het gezantschap, waartoe hij behoorde, en verder geholpen door de hem toegezonden rapporten, in staat gesteld is geweest een wet op het onderwijs samen testellen, die door de. regeering van zijn land thans ingevoerd is. Een keurig, in zijde ingebonden exemplaar der wetten, vergezelde zijn schrijven, met de meest oprechte dankbetuiging voor de verleende ondersteuning, terwijl ook verdere inlichtingen en raad gevraagd worden. Op het goederen-bureau van de Ned. Rijnspoorwegm. te Amsterdam heeft men bij eene nachtelijke inbraak eene aanzienlijke waarde ontvreemd; de dief of dieven zijn daarbij zoo slordig te werk gegaan, dat zij op den weg van het bureau een muntbiljet van f 40 verloren hebben. Naar men verneemt, hebben zich opnieuw 4 officieren van gezondheid hier te lande aangemeld, om op de bekende voorwaarden bij het Ind. leger dienst te doen. Onze gewaardeerde tooneelkunsteDares, mevrouw Kleine- Gartman, is gelukkig te Amsterdam aan een groot gevaar ont snapt. Zaterdag ochtend zich naar den schouwburg begevende, werd zij in de Amstelstraat omver geworpen door een bierkar, die achterwaarts uit den stal werd gereden. Dank zij evenwel haar tegenwoordigheid van geest en de kloekheid van een voorbijganger, die snel het paard bij den toom greep, is zij ongedeerd gebleven, ofschoon zij reeds onder het voertuig was geraakt. Hbl Te 's Hage is eene vrouw, die op een stoel stond om glazen te wasschen, door het kantelen van den stoel geval len, waarschijnlijk op een daar staanden emmer, en dienten gevolge onmiddelijk overleden. De mineur J.die voor eenige dagen een sergeant met zijn wapen feitelijk aanrandde, doch door onvoorziene omstandigheden ziju bedoeling miste, is Zaterdag van Utrecht naar Haarlem gebracht om voor den krijgsraad voor deze zaak terecht te staan. Men meldt uit de legerplaats bij Soesterberg het vol- - gende treffende voorval. Vrijdag middag, 19 September, meldde een kanonnier der granaatzoekers den officier van piket, lui tenant Lem, dat een burger, waarschijnlijk door een granaat schot gewond, op 4000 meter van het kamp lag te zieltogen Genoemde officier van piket, vergezeld van den officier van gezondheid Thijs, een korporaal en 4 kanonniers der politie wacht, begaven zich zoo spoedig mogelijk daarheen en brachten bewusten heer L. v. H uit Amersfoort, in een brancard naar de ambulance, waar hem door docter Thijs de eerste heel kundige hulp werd verleend. Volgens verklaring van den lijder zou hij door 4 personen aangevallen zijn en verwoud. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven de justitie doet onderzoek. Zondag namiddag werden de wandelaars in de Lange Kranestraat te 's Hage opgeschrikt door het geroep van //moord! help!" enz. Een bewoner dier straat, die met een vrouw van verdachte reputatie op vertrouwelijken voet leefde, had in zijn dronkenschap met bedoelde vrouw een hevige woordenwisseling gekregen, die weldra zoo hoog liep, dat hij zijn liefje bij de haren de deur uitsleurde en zoo vreeselijk mishandelde, dat zij de hulp der buren inriep. De vader van het mishandelde slachtoffer, die inmiddels te hulp geroepen was, kon tegen den door den drank verhitten man niets uit richten, en voorzeker zou de vrouw aan zijn woede nog niet zijn' ontkomen, indien zij niet met een valsch haartooisel opgeschikt geweest was. De woedende minnaar toch wilde haar nogmaals bij de haren grijpen, maar het dametje liet haar chignon in de steek en had zoo doende gelegenheid aan zijne handen te ontsnappen. Men meldt uit Almelo: Voor eenige dagen was hier een verpachting van landerijen in kleine perceelen. De huurders daarvan waren kleine burgerlui, gezeten fabriekar beiders enz., geen bepaalde armen. Bij het passeeren der akte bleek, dat van de 112 daarbij gëinteresseerden 34 hun naam niet konden schrijven. Men schrijft van Meppel, 19 Sept. Heden was de 2e botermarkt ruim voorzien. De aanvoer bedroeg p. in. 140.000 kilo, die tegen hooge prijzenf 60 a f 64 per -J- vat gretige koopers vond. In geen jaren was de aanvoer zoo belangrijk, als thans 't geval was. Boter-Donderdag is over 14 dagen. Op gisterenen heden is voor ongeveer f 300,000 aan boter verhandeld. \ele kooplieden, uit het buiten- en binnenland, waren aanwezig. Naar het buitenland is de aftrek weer groot. //En hoeveel zoudt gij wel willen verdienen, als ik u in 't werk nam zeide een heer tot, een aspirant-heeren-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2