Men leest in 't Utrechtsch Dagblad Uit een particulier schrijven, ons welwillend ter inzage verstrekt, ontleenen we omtrent de Atchineesche zaken het volgendeDe uitslag van de enquête te Batavia is ons nog niet bekend, maar er schijnt te zijn gebleken dat eene compagnie soldaten van ons zijn doorgedrongen tot in een gedeelte van den kraton, dat niet bezet wasde bevelvoe rende officier moest er op hooger bevel dadelijk weer uit trekken. Zijn beweren, dat dit een gedeelte van den kraton was, hielp niets en met tranen in de oogen moet hij zijn teruggemarcheerd. Van andere zijde hebben we gehoord, dat toen de onzen naar het strand terugtrokken, de vijand uit den kraton de bergen introk en dit de reden is geweest, waarom de Hol landers niet bemoeielijkt zijn bij het embarqueeren. Indien die zaken waar blijken te zijn, dan zullen de bevelhebbers er zoo gemakkelijk niet afkomen, want dan wordt hun de terugtocht nog veel meer kwalijk genomen d.m tot nog toe. Er wordt thans heftig geblokkeerd, met 18 oorlog-en half- oorlogschepen, die ieder een strook van de kust bewaken en den invoer van oorlogsbehoeften en eetwaren tegengaan er zijn reeds verscheidene prauwen en ook schepen ingerekend, die de blokkade trachtten te forceeren, of officieel verboden zaken trachtten in te voeren. Bij die schepen, die succes sievelijk naar Batavia zijn opgebracht, waren er een paar met een 60,000 dollars, behalve de lading aan boord, en de prijs gelden zijn bij deze gelegenheid weer ingevoerd. De offic. en het volk van de schepen, die ze gepakt hebben, krijgen een gedeelte van de waarde van alles te deelen, zoodat er nog een stuivertje bij te verdienen valt. Voor de schepen, die daar steeds liggen of op en neer kruisen, is het een vreeselijk eentonig leven, dat is te begrijpen als alles nu nog goed in orde was, zou het minder zijn, maar van tijd tot tijd ontmoet men van die echt-Hollandsche akeligheden, die den zeeman nog somber stemmen op den koop toe. Zoo zijn er nu langzamerhand met de pas uit Holland gekomen schepen mee, een getal van 18 stoomschepen, die natuurlijk om te kunnen stoomen steenkolen uoodig hebben, en ziet, 14 dagen geleden lagen liefst acht schepen te gelijk zonder kolen, die allen kwamen laden uit een kolenschip, dat reeds leeg was ze hebben toen liggen wachten tot er eindelijk een kolenschip kwam en waren eene week lang werkeloos. De gezondheidstoestand op de schepen is vrij goed, zeker toe te schrijven aan den toevoer van verversching en ook aan het beurtelings wegzenden van een schip naar Penang of Deli. Er wordt op de schepen voor Atchin, in verband met de duurte van leven de tafel kost den officieren over de f90.- per hoofd veel gesproken over een verhoogd trac- tement voor de blokkeerende zeeofficieren, wat volstrekt niet overbodig zou zijnnu eens hoort men, dat de toelage is toegestaan uit de Tndische kas, dan weer dat het voorstel naar Holland is; de officieren zitten op heete kolen en snuf- felen alle couranten door om er iets van te vinden, maar tot nog toe vergeefs. Als een staaltje vau wat verschillende zaken al zoo kosten, kan worden medegedeeld, dat het inkoopen van slachtbeesten nu door een schip der marine geschiedt. Eerst werd daar toe een boot gebruikt met een officier van administratie aan boord, maar dat kostte dan f1200 per dag, behalve de koleu. Bij het aankoopen der slachtbeesten komt men nog al eens te Penang. Ofschoon de peper nu wel uagenoeg geheel afgeleverd zal zijn, is de stemming der Engelschen tegen ons zeer ongunstig, zoodat men alleen met de offic i'ëele lui, die de Hollanders goed gezind zijn, in aauraking komt. "Voor den oorlog was dit geheel anders, toen was het te Penang een feest als er een Hollandsch oorlogschip kwam. Een droevig voorval had Woensdag morgen ten elf ure op den Zwarten weg tegenover de Rijnstraat te 's Hagc plaats. Een 17jarige loodgietersgezel, M. genaamd, werkzaam op een daar in aanbouw zijnd huis, had het ongeluk uit de goot naar beneden te storten, en op het hoofd terecht te komen, hetgeen onmiddelijk zijn dood ten gevolge had. Het schijnt dat de hamer, dien hij^ gebruikte, hem ont vallen was en dat hij, dien willende grijpen, zich te veel voor over gebogen en alzoo liet evenwicht verloren heeft. Op het geroep van een meisje* dat het ongeluk zag plaats grijpen, zijn de wachters van de Rijnbrug ter hulp toegeschoten, doch zij vonden niets dan een ontzield lichaam. De heeren chirurgijns Sehoevers en Hoven, die spoedig op de plaats des ongevals tegenwoordig waren, konden helaas ook niets dan den dood constateeren. Per brancard is het lijk vervolgens door de politie weggevoerd. Als een bewijs hoezeer te Aalten onder de arbeidende klasse thans welvaart heerscht, wordt gemeld, dat bij een dezer dagen gehouden publieken verkoop van landerijen, ge legen in de nabijheid van het dorp, ten bedrage van ruim f 5000, deze bijkans allen zijn aangekocht door gemelden werkenden stand. Geregelde, ruime verdiensten in de fabrieken, in verband met eenigen kleinen landbouw en een deugdzaam «Yi»drarr als Ve!» dien welstand te beschouwen. polder, beiden 13 jaren oud, twist, die aanleiding gaf tot een vechtpartij, met dat gevolg, dat'een hunner "zijn tegen partij met een mes een gevaarlijke wond in den rug toe bracht. De dader bevindt zich reeds in hechtenis. Tn den nacht van 29/30 September 1373 is ten na- deele en ten huize van den heer J. S. Havinga Oortwijn, wonende op Villa Nuova, te Euvelgunne, onder Noorddijk, gestoleneen ijzeren kist, waarin onder anderen geborgen wareu ongeveer 30 stuks obligatiën ten laste van Oostenrijk, 2.J- pCt, ieder van 1250 florijnen; 6 stuks dito ten laste van Amerika van 18S2, ieder groot 1000 dollars; 14&15 dito ten laste van Spanje, buitenlandsche leening en 2 binnen- landsche leening, ieder groot 6000 francs; al deze obligatiën met de daarbij behoorende coupons. Voorts fSOOO aan rijks daalders, guldens en halve guldens. Aan bankpapier80 stuks ieder van f 1090, 23 van f200, 17 vair f 100, 12 van f60, 40 van f40, 54 van f25, 100 van f10. Verder onderscheidene huurcontracten van landerijen, aan- komsttitels van onroerende goederen en eenige onderhand- ache schuldbekentenissen, o. a. ten laste van Pestman, Van Bruggen en anderen. Eindelijk een sigarenkistje, zonder deksel, met watten, inhoudende o. a. twee juweelen oorbellen en speld (kruisje), in zilver gezet, op de achterzijde verguld of van goud; twee juweelen ringen, mede in zilver gezet, de juweel van een dezer ringen in den vorm van een slang, waarin eenig haar; 2 gouden armbanden, waarvan een geë mailleerd; een gouden haarring, op het plaatje de letters. A. G, N,; een gehaakt beursje met pareltjes met gouden knip; een stel gouden breidopjes met blauw lint. De ijze ren kist is op eenigen afstand van de woning in de richting naar de gemeenten Ten Boer en Slochteren, tusschen Euvel- guune en Middelbert geopend, doch geheel geledigd, terug gevonden. Nog zijn uit een gesloten kast ontvreemd een zwaar gouden cylmder horloge met dubbele kast, porceleioen wijzerplaat, waarop teveus secondewijzer, van binnen in de kast gemerkt J. S. II. O.aan dit horloge was bevestigd een zware gouden ketting met charivari; en aan contanten ongeveer f 70. De Officier van Justitie te Groningen verzoekt opsporing en onmiddelijk bericht, onder mededeeling dat door den be stolene eene goede belooniug is uitgeloofd aan ieder, door wiens toedoen de daders van dezen diefstal worden ontdekt. Naar uit den Haag gemeld wordt, is aan het Departement van Buitenlandsche Zaken eene nieuwe regeling der consula ten in bewerking, waarmede beoogd zou worden binnen de grenzen door de tegenwoordige begrootingsposten gesteld, het getal uitgezonden bezoldigde consuls aan te nemen en alle rechten en emolumenten aan de schatkisten te doen ver vallen de schatkist profiteert dan van het excedent tusschen de rechten en de vaste bezoldiging, en de Regeering komt zoo in de gelegenheid om het consulair korps zonder offers uit te breiden. BVITRHLA1D. Voor eenige dagen ontstond er brand op een pacht hoeve in een der Vlaamsche gemeenten. Men loopt naar den burgemeester, en roept Spoedt u, heer burgemeester, geef ons de spuit! //U mijn spuit geven," antwoordt de burgemeester A-mijn nieuwe spuit, om ze geheel te beschadi gen, 'k en zou nie geerne!" kt. Te Brussel zal 6 October de aanbesteding plaats hebben van de gasverlichting daar ter stede. Als gunstigste voorwaarden voor den aannemer zijn o.a. de volgende be palingen gesteld le. Hij zal enkel beste Londonderry-kolen mogen gebruiken. 2e. Hij zal gaz moeten leveren aan particulieren voor 15, aan publieke gebouwen voor 10 centimes per kub. el, aan de gemeente gratis voor straatverlichting en voor illuminatie van publieke gebouwen op eenige jaarlijksche feesten. 3e. Hij zal het bestaande buizennet moeten overnemen voor een te taxeeren prijs. 4e. Hij zal een nieuwen gazhouder moeten bouwen en voor een nieuwe fabriek een stuk gemeentègrond koopen a fr. 200 per vierkante el. 5e. Hij zal telkens de nieuwste manieren van werken moeten volgen. 6e. Het ge bruik van portatief gaz zal blijven vrijstaan Benoemingen, enz. Z. M. heeft den kapt.-luit. ter zee jlir. N. A. Ilolmberg de Beek- lelt, adjudant van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, ver vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het commandeurskruis 2e kl. van de Frederiksorde, hem ge schonken door Z. M. den Koning van Wurtemberg. Z. M. heeft met ingang van den in Oct. benoemd tot officier machinist 2e kl. den machinist le kl. in het vaste korps -J. A. van der Meer. Z. M. heeft aan den schout bij nacht F. L. Geerling opgedragen de betrekking van kommanclant der zeemacht en chef van het departement der Marine in Ned. Tndië, ter vervanging van den thans daarmede beiastea adjudant dos Konings in buitengewone dienst, den viee-udmiraa! O. A. Uhlenbeck. Z. M. heeft do betrekkin"; van directeur van scheepsbouw opge heven en vervangen door die van adviseur voor scheepsbouwmot 1 Ortober tot die betrekking benoemd den hoofdingenieur der marine. B. J. Tideman.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2