schikbaar stelde voor eene in het a. s. jaar te houden wedstrijd. "Vele geïntroduceerden woonden deze feestelijkheid met hunne dames bij en bleven, onder dans en het zingen van toepas selijke liederen, gedurende eenige uren zeer gezellig bijeen. Bij het provinciaal observatorium alhier, is gisteren avond ten 9 u. 4.5 m. een windstoot waargenomen van 65 kilogram, èn te 2 u. 30 m. na middernacht van 56 kilogr. Heden morgen ten 7 ure was de vloed 1.16 meter boven volzee. Dg barometer-waarnemingen waren minder belangrijk. Zondag morgen werd alhier door eenige sloeperlieden in de haven gebracht een balk, die geheel begroeid was met de zoogenaamde eendenmosseliets, dat volgens genoemde personen een zeer groot,e zeldzaamheid is. Door de bijzon derheid er van aangetrokken werd dezelve dadelijk door een der leden van een alhier gevestigd handelshuis aangeboden aan het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. In den loop van den dag ontving hij echter het antwoord, dat, daar deze beestjes iederen dag van frisch zeewater moe ten worden voorzien, het genootschap het aanbod niet kon aannemen en daarvoor dan ook beleefd bedankte. Yoor zooverre wij weten, ligt de balk op heden nog bij Zr. Ms. sehroefstoomschip Vallc\ de bezichtiging er van kunnen we onze lezers te dezer plaatse wel recommandee- ren. De heeren J. H. de Meijer en A. Wonderiegem, hebben alsnog het lidmaatschap aanvaard der zich alhier gevormd hebbende commissie voor plaatselijke feestviering in Mei'74. Wij vernemen verder, dat de commissie- zich eerstdaags tot de ingezetenen zal wenden, met inteekenlijsten voor gel delijke bijdragen in eens, maandelijks of wekelijks. Na afgelegd exanieo is aan den heer P. G. Appelboom, kweekeling alhier, de acte van bekwaamheid als hulponder wijzer uitgereikt. Uit particuliere berichten verneemt men dat het deta chement mariniers, ouder bevel van den kapitein van Braam Houckgeest, in de maand Mei naar Indië vertrokken, om deel te- nemen aan de tweede expeditie tegen Atchin, niet als een zelfstandig korps, zooals men verwachtte, zal ageeien, maar in twee gedeelten is gesplitst, waarvan het eene is ge steld onder commando van den kapitein van Braam Houck geest en het andere onder dat van den len luitenant Smith. Deze gedeelten zijn als de 7e en 8e compagnie ingedeeld bij het bataillon van den overste van der Heide en maken deel uit van het linker half bataillon, gecommandeerd door den majoor Thooff. Bij de Vrijdag jl. alhier bij de directie der Marine gehouden aanbesteding van het sloopen der voor 's Rijks dienst afgekeurde drijvende batterijen lupiter en Orlcaan is het minst ingeschreven door den heer P. Boon alhier, res pectievelijk voor f2418 en f2794. Het stoomschip Koning der Nederlanden heeft, op zijne reis van hier naar Batavia, Aden aangedaan en is den 19n dezer weder van daar vertrokken. Het stoomschip Prins van Oranje zou, volgens ontvangen telegram, den 29n dezer van Batavia naar hier vertrekken. Het stoomschip Jason kwam deu 19n dezer van hier te Batavia aan. Het stoomschip Romeovan hier naar Batavia, is,* volgens ontvangen telegram, het Suezrkanaal gepasseerd. Men schrijft ons van Texel, dd. 20 Oct. Heden was 't feest voor de ouders, den onderwijzer en de leerlingen aan den Koog. Het schoolgebouw toch werd ingewijd. De Ed.Achtb. heer burgemeester en de wethouder Coninck Westenberg, de heer schoolopziener en de leden der plaatselijke schoolcommissie gaven door hunne tegen woordigheid blijken van hunne belangstelling. Ten 10uur was de jeugd, netjes uitgedoscht, in 't nette schoollokaal ver- eenigd en zong, onder leiding van haar onderwijzereen welkomstlied. Den aannemer werd vervolgens in eene toe spraak door den burgemeester dank toegebracht voor de goede en nette uitvoering van 't werk. Vervolgens richtte ZEd.Achtb, het woord tot de aanwezige ouders, tot den onderwijzer en tot de leerlingen. De heer schoolopziener wekte op tot getrouw schoolbezoek, terwijl verder nog 't woord gevoerd werd door den president der pl. schoolcommissie en den onderwijzer. De toespraken werden telkens afgewisseld door toepasselijke feestzangen. In ruime mate werden de kinderen vervolgens onthaald op krenten brood en chocolade; een optocht werd door't dorpje gehouden en eindelijk vereenigden de kinderen zich weder in de school. Eene tombola verhoogde 't genot op nieuw en de aardige prijsjes waren welkome souvenirs voor de blijde kinderschaar. In 't kort, de feestvreugde was groot. Jammer, dat 't weêr niet zeer gunstig was. Mogen de ouders nu voor hunne kindeBen een degelijk en dankbaar gebruik van dit nieuwe lokaal maken. "VVat baat 't anders, of gemeentebesturen nieuwe scholen doen verrijzen en belangstellen in 'fc onderricht der jeugd. Alleen trouw schoolbezoek, is de dank, die verlaDgd wordt en dan zullen de vruchten van 't onderwijs niet achter blijven. Door de gift van baron Baud is de burgemeester van Alkmaar, volgens het N, v. Z. II., in staat gesteld, om op 11 Oct. aan alle armen te Alkmaar, boven de 18 jaren, 6 pond spek, l/2 mud aardappelen, 2 krentebrooden en .1 pond koffie of bier, naar verkiezing te schenkende armen onder de 18 jaren hebben 3 pond spek, 1 mud aardappe len, 1 krentebrood en 1 pond koffie ontvangen. Aan de Is raëlieten is in plaats van spek een ekwivalent in vleesch en vet uitgereikt. Zoo heeft, dank zij baron Baud en zijn agent in Nederland, te Alkmaar niemand met een ledige maag feest gevierd. De heer Baud had een voorwaarde aan zijn gift verbonden. Hij had er namelijk een echt Alkmaarsch zoetemelkskaasje voor gevraagd. De burgemeester heeft meer willen doen, dan gestipuleerd was, en een fijnen monsterkaas voor den edelen schenker laten vervaardigen. Dat prachtig kaasproduct, ten inschrift of indruk dragend //Aan baron Baud, op Java, uit naam der dankbare armen van Alkmaar, de burgemeester," maakt op het oogenblik de groote zeereis. Het tent-materiaal, uit de kampen te Millingen en Soe'sterberg, dat anders aan 's Rijks magazijnen te Delft wordt bewaard, is dit jaar naar het magazijn te Woerden opgezonden. Men houdt zich aldaar op dit oogenblik bezig om de tenten op de terreinen aldaar uit te zetten en te herstellen, waar dit noodig is. Het nieuwe rijksmagazijn aldaar biedt eene ruime en goede gelegenheid aan tot ber ging van verschillende equipemeutslukken. De commissie voor het gedenkteeken Kaïser, heeft goedgekeurd het door den beeldhouwer Er. Strackéete Amsterdam, ontworpen model in gips, zijnde.de meer dan levensgroote buste van den hoogleeraar E. Kaïser, ter halver lijf, voorgesteld in het professoraal gewaad. Aan dien beeld houwer is de bewerking van de buste in marmer opgedra gen. Zij zal over een jaar gereed zijn en, op een piëdestal, geplaatst worden in de vestibule van de sterrewacht te Lei den. Naar de N. R. Cl. verneemt, is gister ochtend de trein van OberhausenEmmerik tegen een machine geloopen, waarbij ernstige ongelukken te betreuren zijn. De machi nist werd gedood, de stoker is in den vuurketel gevallen en levend verbrand, en een conducteur heeft een been ge broken. Op den 8. September 11. is een meisje van 16 jaar zoek geraakt en tot nog toe niet terug gekomen. Hare ouders waren te Tolbert. Zij heet Diene van der Donk en woonde bij K. Hoving, te Nykerk, (Westerkwartier). Zij had verlof hare ouders te bezoeken voor een paar da gen en nam een doek met kleederen mede om die te huis in orde te maken. Naar men meent, heeft men haar te Zuidhorn gezien, waar zij familie heeft wonen, maar zij is niet bij hare ouders aangekomen, die in doodelijken angst reeds overal onderzoek hebben gedaan, maar tot nu toe vruchteloos. Bij de najaarsexamens voor het lager onderwijs in Noordbrabant had dezer dagen een bijzonder voorval plaats: Voor het teekenen presenteerde zich ter bekoming van acten in dat vak een meester teekenaar met twee zijner leerlingen, die hij uitsluitend tot het vak had opgeleid. En wat was nu de uitslag Dat de beide leerlingen meesters werden, dus acten vau toelating verkregen, terwijl de meester.droop en dus leerling is geworden. Men schrijft van Monnickendam, 17 Oct. Het der de eeuwfeest van den slag op de Zuiderzee onder Cornelis Dirksz, is hier gisteren en heden feestelijk gevierd. Overal wapperde de nationale vlag, de Oranjekleur en het wit en groen van Monnickendam. Gisteren werden de feesten ge opend met een voorstelling van de overvvinniug op de Zui derzee onder Cornelis Dirksz; daarna had de landing der scheepstroepen plaats en trok de gecostu meerde optocht, een herinnering aan den intocht van Cornelis Dirksz., de stad door. 's Avonds is de optocht uog eens herhaald en was er algemeene illuminatie. Voorts zijn er dien avond sere nades gebracht aan den Burgemeester, den heer E. Nooy bij den heer Thierens, lid van het Metalen Kruisbij den heer Hoefman, president der feestcommissie, en bij den heer Sligcher, die als Cornelis Dirksz. was opgetreden. Heden zullen er volksspelen gehouden worden en na afloop daar van een vuurwerk tot slot van het feest. De palfrenier van mevrouw E. op de Prinsengracht te 's Hage, was Vrijdag middag in den stal op de Laan bezig de paarden en het rijtuig in orde te brengen voor een wan delrit, toen eensklaps een der paarden den 19jarigen jongeling beetpakte en hem zoodanig verwondde, dat men den palfrenier eenige oogenblikken later hevig verminkt en in bewusteloozen toestand vond. De inmiddels ontboden geneesheeren ver klaarden dat de ongelukkige jonkman niet naar zijn ouder lijke woning mocht worden vervoerd, waarop men hem in het huis van zijn meesteres binnenbracht, alwaar hij met de meeste zorg wordt verpleegd.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2