BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE fillDElt. BURGERLIJKE STA! DER GEMEENTE l\M. Te Groniogen liep Vrijdag het gerucht, dat te Sappe- üieer een moord zou zijn gepleegd. De Gron. Ct. heeft ter stond per telegraaf informatiën trachten te krijgen maar geen antwoord ontvangen. Intusschen is de justitie met dr. Sormani terstond van Groningen naar Sappemeer vertrokken. In den jongsten tijd is het vroeger geopperd plan weder ter sprake gekomen oin het eiland Schokland met het vasteland te vereenigen, waardoor van zelf het belangrijke Kampereiland werd ingesloten. Niet minder dan 10,000 bunders puiken grond zou ons land daarbij winnen. Na vol tooiing der verbindingsdijken zou de plas in 8 maanden kunnen worden droog gemalen. Zwolle zou hierdoor bevrijd zijn van hoog water. De nog te bouwen keersluis ten behoeve van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, zou daardoor doelloos worden. De voortdurende kostbare verbeteringen aan het Zwarte Water en het Zwolsche Diep, zouden groo- tendeels ophouden, en wanneer het plan tot uitvoering kwam, zou met de zooveel besproken droogmaking der Zuiderzee be gonnen worden. Den 16n dezer strandde voor de Vliesloot, tengevolge van het weigeren van wenden, de Hollandsche tjalk Nij verheid, schipper J. Bakker, komende van Dordrecht met eeu lading zinksteen, voor het Zuiderstrand bestemd, de opvarenden werden gered en een deel der tuigage geborgen, het schip, dat slechts zes jaren oud was, is verloren. BllKTElLAID. Dat de pillen en de zalf van mr. Thomas Holloway nog al voordeelen hebben afgeworpen, kan blijken uit het volgende, dat wij uit het Engelsch vertaald hebben. Boven genoemde heer doet een architectonisch prachtig gebouw oprichten, bestemd tot opname en verpleging van weinig be middelde krankzinnigen. Daartoe heeft hij afgezonderd 100,000 pd. st. en daarenboven nog 250,000 pd. st. aangeboden om in de nabijheid der hoofdstad (Londen) nog twee dergelijke gebouwen te doen verrijzen. Het eene daarvan zal bestemd worden tot opname van ongeneeslijken, het andere voor on- herstelbaren. De 30 mill. Nederlandsch zijn door Holloway alleen voor de gebouwen als zoodanig gegeven. De meu- beleering er van en de verplegingskosten moeten door anderen worden gedragen. Hij heeft zich met den minister Gladstone en andere notabiliteiten beraden over den omvang, de in richting, enz. en roept den raad van alle desbevoegden in, opdat de gestichten niet alleen architectonisch de fraaiste, maar ook de best ingerichte in het gansche land mogen worden. Gor. Nieuws- en Adv. In de groote steden van ons land herinneren zeer velen zich uit het circus Carré de halsbrekende toeren van den heer Nagel en ziju kinderendeze man heeft zich thans van Weenen uit, waar Carré tijdens de wereldtentoonstelling voor stellingen geeft, wereldberucht gemaaktziehier wat men uit Weenen over hem meldt«-De geheele stad is in opschudding over den zelfmoord van een jong meisje en wel tegen hem, die daartoe aanleiding gaf, den vader van het slachtoffer. De aan het circus van Carré verbonden kunstrijder Nagel brengt zijn kinderen groot voor het circus; zijn dochtertje, een 14 jarig meisje, deed buitengewone toeren en had bij het publiek veel succes. De vader echter was zeer ruw tegen zijn kin deren en mishandelde hen na de repetitiën bij de mioste fout zoodanig, dat zijn medekunstenaars niet zelden daartegen op kwamen. Twee jaren geleden maakte een kind van Nagel, een knaap van 13 jaren, door een pistoolschot een einde aan zijn leven, omdat het de mishandelingen van zijn vader niet langer wilde verdragen. Eenige dagen geleden maakte boven genoemd meisje bij de repetitie een fout en werd weder wreed aardig mishandeld. Toen de strafoefening was afgeloopen, verliet het kind het circus en kwam niet terug men vond het lijkje in den Donau. Nauw werd het feit bekend onder het publiek, of eenige verontwaardigde mannen besloten den onmenschelijken vader te tuchtigenhet gevolg is geweest dat Nagel zoodanig is geslagen, dat hij eenige dagen het bed moet houdengeneest hij, dan zal hij zich moeilijk meer onder het Weener publiek kunnen vertoonen. Ook voor Carré heeft de zaak onaangename gevolgen, want de verontwaardi ging is zoo algemeen, dat niemand meer eeu tent wil bezoeken, waar zulke onmenschelijke handelingen bekend waren." Ts het publiek in zijn recht vragen we. Niet geheel zoolang de halsbrekende toeren, die in de paarden- en andere kermisspellen vertoond worden, door het publiek telkens met daverend applaus en groot geld worden beloond, zullen er mishandelaars gevonden worden, die groote en kleine kinderen africhten tot levensgevaarlijke toeren. De zelfmoord van een veertienjarig meisje is een te sterke prikkel voor het publiek' maar het oorspronkelijk gevoel is door het zien van de on natuurlijkste sprongen en toeren reeds zoo verhard, dat juist zulke uitersten noodig zijn om het publiek afkeer te doen hebben. Wie heeft ooit kunnen denken, dat die wonder- toeren bij menschen of dieren werden verkregen zonder de afschuwelijkste mishandelingen Benoemingen, enz. De officier van gezondheid 3e kl. G. P. J. Theunissen wordt be schouwd met den 5n dezer geplaatst te zijn in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Vau 17 21 October 1S73. ONDERTROUWD en GEHUWD Geeoe. BEVALLEN J. P. J. Wichers geb Fraser, D. W. Olivicr geb. Winkel, D. N. de ltuijter geb. Rensmaag, Z. F. W. II. van Waard geb. van Assen, D. J. M. van Halen geb. Kamermaus, D. E. Plue geb. Goed, D. T. Nelis geb. Hemelrijk, Z. OVERLEDEN C. Korenhof, 7 w. Van 1 tot 15 October 1S73. ONDERTROUWD Johannes de Vries en Aagje Bakker. GETROUWDGeene. GEBOREN Willem, z. v. D. Buisman en D. Neefjes. Gerrit, z v. N. de Graaf en T. Grootewal. Pieter, z. v. D. Brommer cu M. Grin. Jacobus, z. v. J. Brons en E. Schouten. Maria, d. v. J. Dignumen P. Dekker. Lourentius, z. v. A. Jongebloed en T. Swarthof. Dirk, z, v. D. Bakker en N. Jonker. Jacob, z. v. G. Zwaan en J. de Boer. OVERLEDEN Gerrit, 2 d., z. v. N. de Graaf en T. Grootewal. Pieter, 11 m., z. v. J. Kistemaker en T. Del ver. Levenloos aangegeven kind van C. Fraaijman en J. Bakker. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan Onbekenden, gedurende de 2de helft der maand September 1873. M. Schaap, L. G. II. Huisman, D. Gauw, Mej C. Gersen, Gecrs, (2 stuks) Wed. Willimr, ten Brink, Wed. Jordam, Mej. H. Koopman, allen te Am sterdam. Wed. van der Zande, te Brielle. Bueniuk cu Alcj. A. C. Budt, te 's Gravenhage. P. C. Tijsen, te Nieuwediep. Söndcrland, te Rotterdam. T. Baars, te de Rijp. Gt. Bruin, te Schagerbrug. D. Kasper, te Schagen. De Directeur vau liet Postkantoor den Helder, H E R W E IJ E R. C A 15 G A Si SJ T. Van af 9 tot en met 16 Oct. 1873, zijn te Helder als lospaats ingeklaard Naam van Plnats het Gezagvoerder. van Lading. Bestemd voor Schip. herkomst. Freya H. Erichsen Sundsvall Hout v. Vliet Co. Kepier Cleadon C. Mohrke Sunderlaud Steenkolen Zurmüblen C. A. Smith ld. ld. Duiuker Goed. WTaldridge J. Douglas tld. Id. Idem Lindesnaess. H. Lorentzen Wasa 1 Hout Amons'&Co. English Rose W. Manuing Antwerpen Buskruit Hoogl. v. H. Carbon G. Restin Newcastle Steenkolen Znruiühlcn Co. Nelson W. Leslie Seaham ld. Idem Stefanino N. Lavagna Rangoon Rijst Duink. Goedk. Angenieta G. Visser Ilernosand Hout Blikman Co. Acliilles D. Erichsen Drammen ld. Amons Co. Henr. Maria Oldeoburger Sundsvall Id. Blikman Co. Barba ra J. Robinson Seaham Steenkolen Zurmüblen C. Malta A. Pnrvis Newcastle ld. C. Berghuijs. SCEaEEPSTSJMSG EN. Binnengekomen te Helder. 17 Oct. Eric, Taarvig, Drammen. 18 Cathcrine, Brotherton, Newcastle. Helena Bunchard, st. Dantzig. Pacific, st. Stettin. 19 Nina, st. Bayonne. Harraton, st. Sunderland. 20 Nora, st. Londen. Ilawk, st. Huil. Ariel, Shipley, Newc. Susan Gray, Bell, idem. Kcpier, st. Sunderland. Wave, Leask, Stettin. Hermod, Lorensen, Drammen. Triest, st. Konings bergen, met gebroken schroefas, gesleept door Lunenhorg, st. Hamburg n. Sunderland. Nora, st. Bremen n. Rotterd. Edith, Basley, terug uit zee. Ilenrietta Christina, Dalmeijer, Soderhamm. 21 Een Fransche hark. Uitgezeild te Helder. 17 Oct. Triton, st. Ilavrc, Henderika Frouwina, Scholten, Grangc- mouth. 18 Ferdinand Louis, Krul, en Tindlc, Lizzie, beide Newc. Sccptre, Foi sdike, Sunderland. Freya, Erichsen, Drammen. Silentia, Dasberg, Zambo, Erichsen, en Elisabcth Cathari- na, Anderscn, alle 3 Noorwegen. 19 Julie, Vcrsaclle, Singapore. Godolevus, Hecrcs, Cura^ao Hansina, Thompson, Marocco. Kornelis Bakker, Molema qq., Ancona. Dido, v. Wijk, Bari. Susanna, Iluges, Nantcs. 2 Broeders, Stenders, Londen. Stad Workum, v. 't. Veer,. Londen. Eendragt, de Jong, dito. Edith, Baisley, Roches- ter. Maria, Free. Jersey. Saro Caino, Olivaro, Bristol. Ri- cordo, Fulle, Engeland. Emanuel, Jorgensen, avontuur, is teruggekomen. Eigen, st. Christiania. 20 b Diana, st. Londen. 21 Niets. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 18 Oct. Aangevoerd 3 Paarden f55 a 75, Veulen f-.2 Koeien f 195 a 225 12 nuchtere Kalveren f 13 a 26, 595 Schapen f 13 a 56, Lammeren f a 8 Geiten f 4 a 8, kleine Bokjes f-.a f-.145 magere Varkens f 17 a 26, 472 Biggen f 6 a 10, - Ezel f Boter per kop f0.95 a fl.10. AMSTERDAM, 20 Oct. Tarwe per 2400 kilo op lever, iets lager; Maart f375, 376. Rogge per 2100 kilo ouverandevd jarige Galatz f 232, 233jarige Odessa f 233 geringe jarige Taganrog f 220 nieuwe Petevsb. f 240 jar; dito f230. Op levering loopende maand onveranderd, Voorjaar iets flauwer, in deze maand voor 1 ure f 228, 229; Maart f237, 238; Mei f237. Aangezegd 100 last, totaal in deze maand 6100 last. Aardappelen. Hillogommer Zand f 1.50 a 4.50; Gelderscho Fransche Jam men f2.10 a 2.20 dito ronde Wolkammers f 2.10 a 2.25 dito Engelsche f 1.60 a 1.70; Friesche Jammen f2.25 a 2 50; Engelschc Friesche f 1.7') a fl.80 Zeeuwsche Jammen f2.40 a2.70. Aanvoer ruim. Handel vrij wel. LONDEN, 20 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 6000, Schapen en Lammeren 20000, Kalveren 200, Varkens 100. Prijzen Beste Runderen 6/4, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 6/2, Varkens 5/6.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3