HEIDERSGDE COURANT. Jlieums- en <flDoertentte*6faD. 25 October. Zaterdag Dertiende Jaargang. Vergadering van den Baad te Texel. NIEUWSTIJDINGEN. Een Guano-eiland. M 1297. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VItIJDAG-AVOND. -Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regel» ia 69 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieru men de Adverteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. 4&jffcfërl rrcbctftc. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER, Vestigt, tengevolge eener ontvangene aanschrijving van Z. Exc. den Mi nister van Binuenlandsche Zaken, den aandacht van houders van logementen. en slaapsteden en van ondernemers van stoombootdiensf^n) op de noodzake lijkheid om vooral tegenwoordig, de privaten in logementen, slaapsteden en stoombooten, meer dan gewoonlijk te doen reinigeu en eenige malen daags te doen ontsmetten. Het Gemeentebestuur noodigt de belanghebbenden daartoe dringend uit. Volgens bet Koninklijk besluit van 17 April 1873 (Staatsblad No 43, 5), worden privaten ontsmet door daarin eene oplossing te storten van ijzervi triool en carbolzuur, vooral ook langs de wanden der trechters. Deze op lossing wordt bereid door oplossing van 1 kilogram ijzervitriool in 15 li ters of 1 emmer water, vermengd met J liter ruw carbolzuur, waarbij is op te merken dat het ijzervitriool gemakkelijker oplost in heet dan in koud water. Het Geraeeutebestuur vooruoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 22 October 1873. L. VERHEY, Secretaris. DOIDEKD.IG 30 OCTOBER 1873. Punten van Behandeling: "Vaststelling Gemeente-begrooting dienst 1874. ld. Rekening en Begrooting Armbestuur, ld. Id. Id. Weeshuis. Id. Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. Benoeming Opzichter. JBict-ojfitiÈcI gcbrclte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24. October 1873. De uitslag der jl. Dinsdag gehouden stemming voor leden van het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier, is als volgt: Herkozen de heeren J. Lammers, F. Boon en A. Metzelaar, met 331 stemmen; N. J. Leger en J. A. S. de Veije van Buuren, met 330; C. J. Blok en Chr. van "Veen, met 329 P. Griek, met 328 P. Dekker Tz., met 326 en J. Rinner, met 321 stemmen. Ter vervanging van den heer G. Scholten is gekozen de heer A. Rijkers, met Feuilleton. Sedert twintig jaren is de guano in den handel gekomen, en het is gebleken, dat ze de beste bemesting onzer landerijen verschaft. Van daar, dat in het binnenland vele fabrieken zijn ontstaan, die op kunstmatige wijze uit beenderen en andere bestanddeelen de vogel-guano der eilanden van den grooten Oceaan namaken. De kunstmatige bereiding van dit vruchtbaarmakend middel, werd vooral aangemoedigd door de bezorgdheid der grondeigenaars, dat de voorraadskamers van dien kostbaren mest, namelijk de Chincha- eilandcn in Peru, door den enormen uitvoer in een weinig verwij derde toekomst zouden uitgeput zijn. Al ware de guano-laag op die eilanden meer dan 80 voet dik, dan moest toch, bij een onophoudelijken jaarlijkschen uitvoer van duizenden scheepsladingen, die voorraad eindelijk verdwijnen, en de ondernemende zeevaarder zou genoodzaakt zijn naar andore plaatsen uit te zien, waar, even als op de C/mieAn-eilandcn, de pe likanen, meeuwen, pinguïns, duikers en andere vogels ton voordeclc van onze landerijen hunne schatting komen aanbrengen. De ontdekkingstochten naar dergelijke plaatsen werden met den besten uitslag bekroond. Men bevond, dat de weinig bezochte ei landen-groepen tusschen Amerika en Azië, van welken dc mecsten aan de koraal dieren hunnen oorsprong te danken hebben, even als de CAincAa-eilanden aanzienlijke lagen guano bevatten. Onder deze behoort ook het Bafer-ciland. waarvan een ooggetuige het volgende bericht mededeelt. 300 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren K. J. Pronk, 117 stemmen; C. Adriaanse, J. C. de Buisonjé en P. Meijneke, ieder 113; L. Harlóg Jr., 112; C. van Gijn, C. Wondergem en J. Kastelijn, ieder 110; C. Bebelaar, 109; M. P. de Koster 107 en H. Bouwer, 104. Woensdag heeft bij de Directie der marine alhier de aanbesteding plaats gehad van de uitvoering der werken voor het onderhoud der doksluis- en andere waterwerken van het maritieme Etablissement alhier, gedurende het jaar 1874. Daarvoor zijn 12 inschrijvingsbiljetten ingekomen, als, van de heeren: Geb. Korft', f'6300.Geb. Klein, f6270. J. van der Woude, f6111.S. Gooien, f5838.P. Verliej, f 5684.W. Rippens, f 5680.P. Spruit, f 5613. Geb. Moorman, f5792; P. Boon, f5597.W. van der Wooning, f5571.Vos Duinker, f5504.Geb. Jan zen, f 54 IS Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande adver tentie, betreffende den wiuterdienst der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij. Dienstbiljetten, vermeldende de uren van vertrek en aankomst, enz.zijn aan het station te ver krijgen. De voordeelen strekken tot een liefdadig doel. Naar men verneemt, worden de opvarenden van hét verongelukte stoomschip Prins Hendrik 27 October aanstaan de per Engelsche mail te Southampton verwacht en kunnen zij over Londen in het begin van November hier zijn. Een aantal passagiers van het verongelukte stoomschip //Prins Hendrik," betuigen openlijk hunnen dank aan kapt. Oort en den administrateur G. S. Molenaar, voor de heu- sehe behandeling en voeding aan boord van gemelden bodem, gedurende den tijd, vóór het ongeluk plaatsvonden voorde uitstekend genomen maatregelen tijdens het debarqueeren in de sloepen, benevens hunne bemoeiingen gedurende het verblijf op de kust van Egypte, daarbij tevens hunne erkentenis be tuigende aan de Maatschappij Nederland, voor hare genomen roijale maatregelen om hen te doen repatrieeren. Tn de vergadering, den 16 dezer door de aandeelhou ders der Stoomvaart-maatschappij Java gehouden, is na me- dedeeling van den toestand, besloten le. het kapitaal der vennootschap, waarvan de eerste serie bedraagt een millioen gulden, uit te breiden door uitgifte eener tweede serie van Wij verlieten den mond der Amur in de Ochotkische zee en ste venden naar de Sa/ufotnc/is-eilanden. Na ecnigen tijd voor Honolulu ten anker te hebben gelegen zeilden wij in Februari naar het naast- bijgelegen 5a£er-eiland. Honolulu is de aanlegplaats voor de schepen, welke van daar de guano gaan halen. Na eene vaart van veertien dagen moesten wij, volgens onze be rekening, het kleine eiland bereikt hebben. Men moet zich echter niet voorstellen, dat het op een afstand van 30 of 40 engelsche mijlen kan gezien worden, omdat het zich wellicht eenige honder den voeten hovende oppervlakte der zee verheft; het BoAer-eiland is in het geheel slechts drie engelsche mijlen groot en verheft zich op zijne hoogste plaats slechts 28 voet boven de zee. Men behoeft dus eene nauwkeurige berekening, en moet scherp uitkij ken, om het vlakke landje te vinden, om het niet voorbij te varen, of bij donkeren nacht er op te stranden. De zon begon reeds zeer te dalen, toen men uit den voormast riep, dat het eiland in het gezicht was. Men zag niets meer dan een kleine witte streep, slechts weinig boven de oppervlakte der zee uitstekende. Reeds deed zich dc branding duidelijker hooren, en wij waren in gespannon verwachting, hoe wij met ons schip zou den landen, daar de schuimende golven rondom tegen het eiland bruisten. Bij eene diepte van twee- tot driehonderd vademen was er niet aan te denken het anker uit te werpen. Toen wij nu het land zoo nabij waren, dat de bewoners onze seinen konden onderscheiden, ontvingen wij ten antwoord»J give you a light wlien it is dark." Wij moesten dus op een behoorlijken afstand tot den volgenden dag bij het eiland kruisen, en natuurlijk zorgen, dat wij het lichtsein niet uit het oog verloren. Den vol genden morgen zagen wij, in weerwil der felle branding, een vaar-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1