een millioen gulden, behoudens verdere uitbreiding tot ten hoogste zes millioen gulden. 2e. het bestuur onder goed keuring van commissarissen te machtigen den tijd, de wijze en de voorwaarden der uitgifte van nieuwe aandeelen vast te stellen, terwijl voorts het bestuur is gemachtigd de tot uitgifte der nieuwe serie vereischte koninklijke goedkeuring aan te vragen. En eindelijk werd bij acclamatie aangenomen een motie van den heer E. C. Zillesen, tot het betuigen van dank aan commissarissen en directie voor het gevoerde beheer. Men leest in het I). v. Z.-H. Wij ontvingen- een schrijven van onzen Parijschen cor respondent, waarin een tijding voorkwam, zoo belangrijk, dat wij voor wij onze lezers er mede in kennis stelden -den briefschrijver nader pertinent afvroegen, of wij zijn woorden goed hadden opgevat. Hierop werd ons geantwoord, dat wij den zin zijner mededeeliug juist begrepen. Bedoeld bericht houdt in, dat aan het Eransche gouver nement een gelijk memorandum is toegezonden, als vroeger door den sultan van Atchin bij de Turksche regeering werd ingediend, en 't welk een uiteenzetting bevat van de grieven, die de heerscher van Atchin tegen Nederland meent te hebben. De bewuste memorie is door den president der Eransche republiek gezonden naar ons gouvernement. Woensdag middag is op de Brouwersgracht te Amsterdam bij het ophijschen der goederen, een man zoodanig met het hoofd tegen een regenbak geslingerd, dat hij eenige oogenblik- ken later is overleden. Men schrijft uit Beverwijk, 21 Oct. Het onstuimige weder van gisteren avond en hedennacht heeft aan de havenwerken van het Noordzeekanaal veel schade berokkend. De Titan (een machine waarmede de 15 a 16 duizend kilo's zware betonblokken opgeheschen en in zee neergelaten worden) is van den Noorderdijk geheel weggé- slagen. Die van den Zuiderdijk helt over, doordien eenige der zware ijzeren kettingen, aan den Titan en den steenen dijk bevestigd, schijnen gebroken te zijn. De brug, waar mede de betonblokken per locomotief van de noord- naar de zuidzijde worden gebracht, is gedeeltelijk vernield. Hoe de steenen dijken zelve er uitzien, is nog onbekend, omdat ze geheel onder het water bedolven en nog niet te bereiken zijn. Zoover men zien kan, zijn enkele blokken opgelicht en op hun kop gezet, zoodat ze boven den dijk uitsteken; hetzelfde is liet geval met de rails op de dijken. De waterstand, gewoonlijk 79 a 80 centimeters boven Am- sterdamsch peil, bereikte heden nacht de kolossale hoogte van circa 3 meters plus A. P. In de Parkstraat te 's Gravenhage, voor het huis van den heer dr. "Vinkhuijzen, verloor Woensdag morgen ten 10 ure een passagier, die op de balcon van den railwagên bij den koetsier stond, zijn. hoed, die hem van het hoofd woei. De koetsier waarschuwde hem nog om niet van den wagen te springen, doch hij deed dit echter, en wel in verkeerde richting, zoodat hij, zich aan een ijzeren staafje vasthoudende, onder den wagen werd geslingerd, waarvan de wielen hem over 't linkerbeen gingen, zoodat het op twee plaatsen ger broken werd. Men bracht den patiënt, van Kaad genaamd, en van beroep eerste kok in het logement //de Toelast," waar hij als een braaf en uitstekend bediende zeer gewaardeerd werd, in het hui3 van geinelden arts, waar hem door dezen en nog twee toegeschoten ambtgenoten voorloopige heelkundige hulp op de meest liefderijke wijze werd verleend. Daarna is de lijder door de politie per brancard naar het gasthuis overgebracht, waar hem het linkerbeen boven de knie werd afgezet. Zijn toestand moet zeer zorgelijk zijn. Gister heeft het tweejarig kind van B. in de Brand- steeg te Utrecht, dat tegen een brandenden kachel was ge tuig het land verlaten, dat ons de verwachte loodsen hracht. Daar het UaA-er-ciland zich kegelvormig op den bodem der zee verheft, is de zee nabij het eiland zeer diep, en worden daarom de schepen aldaar aan zeer sterke boeien vertuid, waarvan er drie aanwezig zijn. Na een arbeid van twee en en een half uur was ook dit verricht, en het stond ons vrij aan land te gaan. liet eiland ïnaakte een zonderlingen indruk: kaal en naakt lag het met zijn verblindend wit strand vóór ons. Op het vlakke landje stonden zeven of acht armoedige houten huizen, als men ze ten minste shuizen" noemen mag. Dat van den gouverneur onder scheidde zich door zijne grootte en door eenige gemakken. Yan guano ontdekten wij geen spoor. Alleen, wanneer men in het want van het schip klom, kon men in het midden van liet eiland opge stapelde hoeveelheden guano waarnemen. Toen ik aldus uit de hoogte den blik over het eiland liet gaan, dat eenzaam te midden eener onmetelijke watervlakte ligt, endaar- hij bedacht, dat dit sedert duizenden van jaren slechts door zee vogels bezochte stukje lands de kostbare zaden bevat, die aan onze Landerijen nieuwe levenskracht geven, en dus middelijk de stoffe lijke en geestelijke ontwikkeling der Europeesche maatschappij bevordert, toen leerde ik de diepe wijsheid der zorgdragende natuur in hare huishouding eerst recht waardeeren. De boeien liggen natuurlijk huiten de branding, ongeveer 50 a 60 vademen van het strand, zoodat het bezoeken en verlaten van het eiland door de voortdurende hevige branding hoogst gevaarlijk is. Daarom moeten de vaartuigen, die de guano naar het groote schip overbrengen, telkens de branding passeeren. Elk dier vaar tuigen bevat gewoonlijk ongeveer vijf ton; het is hoogst moeielijk en vordert de grootste inspanning het heiaden vaartuig veilig door de rollende 'golven te sturen. Europeesche werklieden kunnen vallen, zich zoo deerlijk gebrand, dat er gevaar voor het leven bestaat; de zorg voor dit kind was aan een vijfjarig meisje opgedragen. Den 16 October jl. werd te Winkel door den heer K. Breebaart het tijdstip feestelijk herdacht, waarop ZEd. gedurende 25 jaren in de verschillende betrekkingen als Opzichter, Heemraad en sinds ruim 14 jaren als dijkgraaf van den polder Waard en Groet werkzaam was. Op een door den jubilaris zijnen medebestuursleden aangeboden diner, werd menigen toast uitgebrachtop den waardigeu Dijkgraaf, die in welke betrekking ook, met onverdroten ijver, de belangen des polders steeds behartigde en den wensch uitgesproken, dat het ZEd. nog jaren moge gegeven zijn werkzaam te blijven in die betrekking, waarin hij reeds zooveel tot den bloei van Waard en Groet heeft helpen tot stand brengen. Sc/iag. Ct. Ten gevolge van de benoeming van den hoofdinge nieur B. J. Tideman tot hoofdingenieur-adviseur zullen de volgende mutatiën onder het korps scheepsbouwkundige in genieurs plaats vinden. De eerstaanwezende ingenieurs L. C. P. W. Yisser wordt met 1 November a. s. van Helle voet sluis naar Amsterdam overgeplaatst om onder de on- middelijke orders van den adviseur werkzaam te zijn, terwijl de ingenieur J. W. Calten met gemeld tijdstip van Amster dam naar Hellevoetsluis wordt verplaatst als eerstaanwezend ingenieur, chef van het vak van scheepsbouw. Men schrijft, van Leiden, 21 Oct. Gisteren avond, omstreeks half twaalf uren, werd bij een hevig onweder de toren der kerk te Voorhout door den bliksem getroffen. De fraaie toren stond spoedig in volle vlam en is geheel, uit gebrand, terwijl het aan de vereenigde pogingen der brandweer van Voorhout en Noordwijk slechts na groote inspanning mocht gelukken de kerk te behouden. Maandag avond had te Utrecht in de Heerenstraat, nabij de Jeruzalemsteeg, een straatgevecht tusschen eenige militairen en burgers plaats; de twist liep zoo hoog, dat de eersten van hunne wapens, die militairen buiten dienst nog steeds voortgaan te dragen, gebruikmaakteneen burger kreeg daarbij een slag op den rug, waardoor hij bewusteloos neerviel. Bij het naderen van de politie wisten de vechters zich echter spoedig uit de voeten te maken. De brugwachter H. aan de Mariabrug te Utrecht heeft zich heden door ophangen van het leven beroofd. Spoedig ingeroepen hulp van den chir. Cote en prof. Koster mocht nietmeer baten. Men meldt uit Schiedam van 21 October: //Heden nacht zijn er 150 schapen verdronken, die in de zoogenaam de Kielen werden geweid. De onverwachte, hooge vloed, bij den noordwestenwind, is hiervan de oorzaak. Hoewel zich dikwijls zulk een geval voordeed, schijnt men nog niet op den hoogeren vloed in dit jaargetijde te letten." Gepasseerden Zondag heeft te Almelo een uit de om streken van Goor komende groote dolle jachthond geloopen, die onderscheidene menschen en honden heeft aangevallen en verwond. Er is onmiddelijk jacht op gemaakt en in de buurtschap Bornerbroek is hij gedood. Oogenblikkelijk zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen ter verpleging der gewonden; het vastleggen der hónden is voorgeschreven. Gisteren heeft de justitie opnieuw een onderzoek inge steld naar den moord, die in de vorige week te Sappemeer heeft plaats gehad, welk nader onderzoek het gevolg heeft gehad, dat Berend Jans Van der Harne, vader van de ver moorde, gevangen is genomen en door den brigadier Soete- kouw naar het huis vau arrest te dezer stede is overgebracht. Maandag zijn te Tilburg in de werkplaats van de staatsspoorwegen twee ongelukken gebeurd. Omstreeks 1 uur speelden eenige jongens, o. a. A. de Groot, smidsleerling, zich geen denkbeeld vormen van dien zwaren arbeid en het on ophoudelijk doodsgevaar, waarin die eilanders zwevenzij zouden er zeker voor bedanken. De Amerikaansche maatschappij, die het Baker-eiland henevens nog een aantal andere eilanden in bezit heeft, gebruikt voor dien arbeid en voor het uitgraven der guano, bewoners van de Sandwichs- eilanden, die van Honolulu daarheen gezonden worden. Alleen de opzichters zijn Amerikanen, De Sandtoichs-oilanders zijn voortref felijke zwemmers, en weten zich, met zeldzame uitzonderingen, altijd te redden, wanneer een boot in de branding omslaat, hetgeen helaas zeer dikwijls plaats heeft. In onze tegenwoordigheid gaven twee van die bootslieden een bewijs van hunne buitengewone vaar digheid in het zwemmen, toen zij in éenen strijd met een haai dien gevaarlijken tegenstander overwonnen. Is het aanvoeren en inschepen der guano vol gevaar, niet min der de ligplaats der schepen vóór de boeiendit blijkt uit de om standigheid, dat in de vijf jaren sedert de ontdekking van het ei land reeds veertien schepen daar gestrand zijn. Men vergetc niet, dat de schepen ook van de landzijde tegen de winden niet in het minst beschut wordendaar het eiland te klein en te vlak is. Wel is het eene gunstige omstandigheid, dat'het eiland in de nabijheid der evennachtslijn ligt, waar zooals wij weten, een ge regelde passaatwind heerscht. Verandert daarentegen de wind plotseling,dan geraken de schepen in een hoogst gevaarlijken toe stand. De eenige redding tegën eene te duchten stranding kan slechts gevonden worden door het eiland oogenblikkelijk; te verla ten; want de genoemde afstand der boeien van het strand is te gering, dan dat het schip zich om zijn bevestigingspunt zou kun nen omdraaien; de achtersteven zou daardoor onvermijdelijk in de branding geraken. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2