HELDERSGHB COURANT. Jïieuros' en Woensdag «rtïlucrtentie'öfaö. 5 November. M 1500. Dertiende Jaargang. Inenting en Herinënting. NIEUWSTIJDINGEN™™ V 1873. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post B f 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. Uitgever S. GILTJES. m\v\ 111 ui (Officieel gcöeeïte. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, tor vol doening aan het bepaalde bij art. 18 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) ter openbare kennis, dat door den plaat selijken heelmeester, den Heer H. BITTER, op aanstaanden o n- d e r d a g den 6 dezer, des namiddags ten drie ure, in een der localen van de werkinrigting, op de Kcrkgracht, eene zitting zal worden gehouden tot kosteloozc inenting en herinënting, en maant belanghebbenden aan, van die gelegenheid gebruik te maken. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 November 1873, L. VERHEY, Secretaris. Jgict-oficiëeï geöeeïtc. Helder, Nienwediep, Willemsoord, enz. 4 November 1S73. Het zilveren feest onzer gewijzigde Grondwet werd gisteren avond ook alhier herdacht en wel door de sociëteit Marsdie hare gewone vrekelijksche vergadering, anders op Dinsdag vallende, expresselijk had verschikt. De heer T. Mooij trad als spreker op, in het eerste gedeelte zijner rede het gebrekkige der vroegere staatsinstellingen aantoonende en in het tweede gedeelte het vele goede der thans vigee- rende wet prijzende. Na afloop der rede, die door het zingen van het le en laatste couplet van 't Volkslied werd besloten, bleven de leden nog eenigen tijd vriendschappelijk bijeen. De voorstelling, jl. Zondag door den Burgerkring Harmonie gegeven, ten voordeele der weduwe A. de Kok en hare 4jeugdige kinderen, heeft opgebracht de aanzienlijke som van 279.08. Zr. Ms. schroefstoomschepen Djambi en Marnix kwa men respectievelijk den 21 en 22 Sept. jl. in de Simonsbaai aan. Aan boord was alles wel. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Pabritius, is 30 October voormiddags van Batavia naar hier vertrokken. Het stoomschip Conradvan Batavia naar hier, is, volgens telegram, 31 Oct. te Suez aangekomen, en heeft aldaar de achtergebleven équipage van de Prins Hendrik geëmbarqueerd. -Naar men verneemt, zal nu voor de stoomvaartmaat schappij Nederland een stoomschip op de werf van de heeren Blackwood en Gordon, te Glasgow, gebouwd worden, zoo groot en prachtig, als er nog geen in de vaart was. Men schrijft ons van Terschelling, 2 November. Gis teren namiddag is door de stoomboot Magnel alhier binnen gesleept de lioll. kof Eetina, kapt. Dijk, met een lading hout van Drammen naar Amsterdam bestemd, zijnde dit schip van zijne beide ankers weggeslagen en met lekkage en zeeschade in de haven gesleept. Naar men uit Alkmaar bericht, zal het te Amsterdam in aanbouw zijnde Rijksoorlogschip Etna, een stoomscheepje van de 3e klasse, met p. m. 120 man, voortaan den naam dragen van Alkmaar. In een //Oost-Indischen brief', dd. Batavia 24 Sept., in het Handelsblad van Zaterdag voorkomende, wordt onder meerdere reeds bekende bijzonderheden omtrent de jongste expeditie naar en de zaken van Atchin medege deeld dat het wederinschepen der expeditie-troepen het meest gegispt wordt. //Men verklaart rondweg" zegt de schrijver //dat, waren wij er nog eenige dagen gebleven, Alchin in onze macht zou zijn geweest, daar in het vijandelijk leger oneenigheid heerschte, die tot gewapend verzet heeft geleid, en men heeft voor den raad van enquête verklaard, dat op ons verblijf aldaar van wege Atchin is aangedrongen en zelfs onzerzijds hulp was toegezegd." Donderdag overleed te Rijswijk op 70jarigen leeftijd de gepens. schout-bij-nacht A. baron Collot d' Escury. De overledene was een algemeen geacht marine-oflicier en versierd met de militaire Willemsorde 4de kl. en de orde van don Nederl. Leeuw. Te 's Hage brengen de haringventende Scheveningers tegenwoordig haring rond, die zij maken, door de buikjes te vullen met oude lompen enz. Verscheidene personen zijn met die //puike waar" reeds bedrogen. - De Ilaarl. Ct. bevestigt in haar Nummer van Zaterdag, dat door de politie le Haarlem Woensdag jl., bij gelegen heid eener daar gegeven voorstelling door een zich noemend Keizerl. Russisch balletgezelschap, directeur Eranz Weiss, "de hand is gelegd op een 14jarig meisje, 't weJk aan ge noemd gezelschap door de ouders, woonachtig te Berlijn, bij contract was afgestaan. Naar men verneemt zegt het blad zou genoemd contract na haar optreding te Hamburg opgehouden hebben van kracht te zijn, en moet zij gedurende haar verblijf te Haarlem, op verzoek der ouders, door den Duitschen gezant zijn opgeëischt ter verdere opzending. Het Ilaavlemsch publiek heeft alzoo haar optreden onder den naam van Claraalias uLilliputter", moeten missen. De knecht van den logementhouder Godschalk, te Zalt-Bommel, is, naar men van daar aan de Arnli. Courant schrijft, aan den kwaden droes, de gevreesde paardenziekte, overleden. De man had 4 paarden van zijn meester opge past, die door die ziekte waren aangetast. Men meldt van Rotterdamdd. 3 Nov., het volgende Heden morgen vond men het beeld van Van Hogendorp» geplaatst op het Van Hogeiulorpsplein alhier, versierd met een lauwerkrans, waaraan een kaart met de volgende woorden Juicht, Vaderlanders, juicht, vereent u bij 't vieren Van't zilver Grondwetsfeest, brengt huid' aan 't oorsprongsbeeld, Doet een erkentniskrans 't metalen hoofd versieren Van hemdie recht beschreef, bij ons gelijk verdeeld. Zoolang nog dank bestaat, zoolang Oranjes stralen 't Ontwoekerd Vaderland zijn luist'rijk aanzien geeft, Zoolang zal Nederland aan kind en vreemd herhalen Dat Hogendorps naam met djen van Nederland leeft. Men meldt uit Vlaardingen van 30 Oct,: Op een Amerikaansch fregatschip, gisteren namiddag van Rotterdam komende, ontdekte de loods tusschen Pernis en Vlaardingen begin van brand. Onmiddelijk werd naar hier om hulp ge zonden en ging al spoedig het gerucht, dat het schip met petroleum geladen was. Dadelijk werd een brandspuit dis ponibel gesteld en begaven zich de plaatselijke autoriteit en de brandweer naar het havenhoofd, alwaar zij werden inge scheept in de hier gestationeerde sleepboot Zeeland en naar het bewuste schip vervoerd het bleek echter dat de lading niet uit petroleum, maar uit hallast bestond. De brand had echter reeds snelle vorderingen gemaakt en het dek benevens een gedeelte van de achtermast aangetast. Door doeltreffen de middelen mocht het gelukken de vlammen meester te worden, zoodat tegen den avond de brandweer hier kon terugkeeren. De oorzaak van den brand konden de schepe lingen niet bevroeden. Volgens den gezagvoerder was liet schip niet verzekerd. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 18 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1