Gemeenteraad te Texel. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. De, II. Nieuwsbode deelt mede, dat de Jong en Be hagel zich herhaaldelijk bij de politie hebben aangemeld om onderstand te erlangen, daar zij door hunne gevangenisschap van alle middelen zijn ontbloot. -Een paar ouders te Giethoorn vonden Dinsdagmorgen hun jongste kind, een meisje van eenige weken, dat den vorigen avond nog gezond en vlug was, dood naast zich in 't bed. Men vermoedt, dat hot onder een ander kind, dat bij hen sliep, is gestikt. In een klein stadje van het groot-hertogdom Luxem burg is dezer dagen iets gebeurd, dat zeker wel als een zeldzaam feit in de jaarboeken der school mag worden ver meld. Vier broeders en zusters, dat wil zeggen, twee twee lingen, waarvan de eenen een jaar ouder zijn dan de anderen hebben op dezelfde school allen een eersten prijs ontvangen, Zoowel de twee zusjes als de twee broeders gelijken zoo sprekend op elkaar, dat het zeer moeielijk, ja bijna onmoge lijk is om hen te onderscheiden. Zelfs de ouders moeten zich wel eens vergissen. BUÏÏTEiaï&AiaiD. De Antwerpsche gemeenteraad heeft een nieuw regle ment voor de muziekschool vastgesteld. De oude benamingen van do, re, mi, fa, sol enz., zijn afgeschaft en vervangen door g d c f enz. Crescendo zal voortaan heeteu toe nemende of steigerende klankladder diminuendo afnemende of dalende klaukladder. Voorts zal men bezigen, de woorden smalkap of smalkappige klem, breedkap of breedkappige klem, enz. Nog altijd worden 1406 Beiersche soldaten vermist, onder welken 46 gehuwden, die den jongsten oorlog hebben medegemaakt en omtrent wien men nog niet in het minste bericht heeft ontvangen. De Beiersche Landdag zal in zijne eerstvolgende zitting besluiten moeten nemen, betreffende de doodverklaring van deze ongelukkigen. Tegen de opening der zittingen van den Pruisischeu Landdag, op Maandag 10 November, wordt met verdubbelde kracht gearbeid aan de voltooiing der zaal te Berlijn, waar in de vergaderingen zullen gehouden worden. Opmerkelijk is het echter dat die zaal slechts 159 zitplaatsen bevat, ter wijl het Huis 300 leden telt. Een slecht bewijs voor den parlementairen ijver dezer heerenMen heeft bij de inrich ting der zaal dan ook rekening gehouden met de omstandigheid, dat de leden de zittingen zeer ongeregeld bezoeken, doch er vloeit tevens uit voort, dat geen hunner op een vaste zit plaats zal kunnen aanspraak maken. De heeren Jourdeuil, Parizot en Gresse hebben op eene bijeenkomst van papierfabrikanteneen monster papier ver toond, uit de schil van de hopplant vervaardigd. De bast wordt door chemische bewerking tot lieelgoed gemaakt, dat met de beste lompenstof kan wedijveren. Op Sicilië heeft een hevige aardbeving plaats gehad na 21 dagen voortdurende regen. De zwavelmijn van Era Paolo is vernietigd. Haar waarde was fl 3,600,000. De waterleidingen, galerijen en mijnputten, die sinds 15 jaren in gebruik waren, zijn allen ingestort. De mijnen van de Giona-zwavelcompagnie hebben ook veel geleden. De Etna werpt vlammen en lava op. Veel eigendom is verloren ge gaan, doch men heeft geen menscheulevens te betreuren. De Tiber is over de dijken gestroomd en het Pantheon is onder water. De Vesuvius begiut teekenen van een uitbarsting te geven. De barometer is laag. In een Amerikaansch blad vindt men de volgende aan sporing aan de geabonneerden om hun abonnement te beta len "Wij streven er naar, om een godsdienstig leven te leiden en hopen daardoor in de hemel te komenwij zouden gaarne ook al onze abonné's daar ontmoeten dat echter nimmer zal kunnen geschieden, als zij niet, zooals eer en plicht ge bieden, hun schuld aan ons voldoen." Eene daine in den staat New-York verlangt gerechte lijke scheiding van tafel en bed van haar echtgenoot, op den volgenden grond: Daar //Mevrouw" de onhebbelijke ge woonte heeft om in den slaap hard te snorken, gaat //Mijn heer" met de voeten op het hoofdkussen liggen, waarop ^Mevrouw" met het hoofd ligt, om haar, zooals hij zegt, ge makkelijker te kunnen wakker maken. 30 October 1873. Afwezig de hoeren II. Bakker en C. Reij. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. 4. Wordt voorlezing gedaan van een ingekomen provinciaal blad en circulaire. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt gelezen eene missive van H. H. Gedeputeerde Staten, waar bij wordt kennis gegeven, dat de voorgestelde plaatsing van lantaarns aan de Haven te Oudeschild, niet op de Havenrekening kan worden gebracht, dat er geen bezwaar bestaat zulks voor rekening der Gemeente geschiedt en wel in overleg omtrent de plaatsing, met den opzichter van den waterstaat, den heer L. Koot. Na eenige discussiën wordt besloten de zaak ten fine van nader onderzoek te stellen in handen van B. en W. 2. Wordt gelezen eene missive van den heer C. Boldingh, kennis- gevende, dat hij de betrekking van lid der Plaatselijke Schoolcom missie aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling der Begrooting van Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor den dienst van 4874 De heer Mentz geeft zijne verwondering te kennen, dat de post van f 300.- voor de Wethouders en f 435.- voor presentiegelden, weer voor het eerst sedert verscheidene jaren op deze begrooting voor komt. Hij voor zich, verlangt geenc tegemoetkoming en zou het wenschelijk vinden in deze ook de andere heeren met hem van het zelfde gevoelen waren. De heer Keijser, wethouder, verklaart, dat hij mede afstand doet, gelijk hij steeds gedaan lieeft, van zijn tractement als wethouder. Hij meent echter, dat deze post moet uitgetrokken blijven, vermits zijn mede-wethouder tegen de weglating is. Nadat de Voorzitter verklaart, dat hij in deze geene pressie op iemand wil uitoefenen, en zoolang de gezindheid van al de loden niet gebleken was van eenstemmigheid met den heer Mentz, die post op de begrooting moet blijven. De heer Westenberg verklaart, dat het wenschelijk is die post te behouden, vooral met het oog op mogelijke mutatie van het bestuur der gemeente. De begrooting wordt daarop met verhooging der post voor de naclitwachts ad. f400.- vastgesteld, tot een bedrag van inkomsten en uitgaven op f32450.89£. Wordt goedgekeurd het besluit tot heffing van het 4/5 gedeelte der personeele belasting. 4 Wordt goedgekeurd de rekening, dienst 4872, en begrooting voor 4874, van het Algemeen Armbestuur. 5. Mede wordt goedgekeurd de rekening, dienst 4872, en be grooting voor 4874, van het Algemeen Weeshuis. 6. Wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, hetwelk alsnu gedurende acht dagen op de secretarie ter visie zal worden nedergelcgd. 7. De Voorzitter stelt aan de orde dc benoeming van een op zichter over de gemeentewerken, en bericht, dat eenige sollicitan ten zich daarvoor hebben aangemeld. Namens B. en W. stelt hij voor alsnog niet tot de benoeming over te gaan, maar die om verschillende redenen te verdagen; waartoe na eenige discussiën wordt besloten. S. De Voorzitter brengt ter kennisse van den Raad, dat met A. C. Lap eene voorloopige overeenkomst is gesloten omtrent de plaatsing van het post- en telegraafkantoor in zijn perceel in den Binneburg alhier, dat de lijn-inspecteur hierover is geraadpleegd, doch dat nog geen bepaald antwoord is ingekomen. 9. De Voorzitter bericht den Raad dat liet vergelijkend examen naar de lioofdonderwijzersbetrekking te den Burg heeft plaats gehad, dat door B. en W. en districtsschoolopziener den wensch is geuit om ten aanzien van eenige personen, die het meest in aanmerking komen, een nader practisch examen te houden; om daarna de voordracht aan den Raad te doen. Hij vraagt machtiging aan den Rafad om aan die personen vergoeding van reis- en verblijfkosten, tc verleenen, hetgeen wordt toegestaan. 10. De Voorzitter bericht den Raad dat dc pogingen ter ver krijging van een hulponderwijzer te den Burg en Oosterend tot heden vruchteloos zijn geweest, en stelt voor het tractement voor den hulponderwijzer aan den Burg te brengen op f525.- en voor Oosterend op f500.-, waartoe wordt besloten. 44. Wordt gelezen eene missieve van den heer Commissaris des Konings, kennis gevende dat door den hoofdingenieur van den Wa terstaat nog is gewezen op eenige noodzakelijke veranderingen.te bewerkstelligen bij en aan het schoolgebouw te Koog. Nadat door den Voorzitter deze zaak wordt toegelicht, wordt besloten aan het Dagelijksch bestuur machtiging te verleenen, tot het in order brengen daarvan. 42. De heer Dros stelt voor, een nachtwacht te benoemen te de Cocksdorp, op een tractement van f 100.'sjaars. Dienover eenkomstig wordt besloten, zullende later eene benoeming daarvoor plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. REDDING DER BEMANNING VAN IIET GESTRANDE ENGEL- SCIIE SCHOONERSCHIP EMMA. Tusscbcn Vrijdag- en Zaterdagnacht strandde op de Razende Bol (in do Noordgrondeu) tengevolge van stormweer de Engelacho schooner Emma, kapt Feary, van Raucorn met zout naar Harliugen. Met het aanbreken van den dag ontdekte de bemanning van de loodskotter No. 9 het in nood verkee- rende vaartuig, waarvau de bemanning reeds in het waDt was gevlucht. Do schipper der loodskotter besloot dadelijk naar het Nieuwediep terug te keeren om hiervan aan dc commissie der redding-maatschappij bericht te breDgen, omdat aan redding met de loodskotter geon denkon was. In zeer korten tijd was op order der commissie de reddingboot to water gebracht, bemand en, gesleept door de Archimedes, was men weldra bij do noodlottige bank. Los gelaten door de sleepboot, werd met moed en kracht door de woedende brandÏDg been geworsteld en eindelijk bereikte men bet schip. De toestand, waarin zich de schipbreukelingen bevonden, was niet te aanschouwen. Afgetobt door angst en koude, bestoud er veel bezwaar hen uit het want te krijgen, te meer, daar hot schip reeds op zijde lag en de hooge branding dit bemocielijkte. doch eindelijk gelukte zulks. Maar toeu men het schip zou verlaten, werd de boot ondereen geweldige stortzee be dolven, waardoor mea vier riemen verlooreen tweede zee wierp de boot dwars tegen de razende bol. Na eeu geruimen tijd gekampt to hebben om de boot weder vlot en door de brekingen been te krijgeu, gelukte liet on der zeil cn in diep water te komen, waar de Archimedes hen weder opnieuw opnam en in het Nieuwedicp sleepte, waar de schipbreukelingen, 5 in getal, verstijfd van koude, bun eerste intrek in het haven-kantoor namen en ver volgens, door de zorg van den v;ce-cousul, in verpleging werden opgenomen. De namen der elf redders, die de bemmuiug der reddingboot uitmaakten, zijn J. Koningstein, schipper, C. Dito, D. Stein, L, Bakker, C. Mets, T. Strop, J. van Wolfering, K. Kok, J. Wessel, J. Gomes en C. Kok. Van 31 Oct.—4 Nov. 1873. ONDERTROUWD F. W. Born, timmerman, en H. H. Rcijne. GEHUWD J. Jongkecs en J. H. dc Beer. BEVALLEN W. Romkes geb. Bakker, D. C. Vermeulen geb. Bruin, D. T. de Schot geb. Disper, Z. A, Kuiper geb. Bood, D. G. van Juchem geb. Bakker, D. OVERLEDEN J. A. F. Asmus, 58 j. J. W. Wildenberg, 2 j. J. T. Kennink geb. Pover, 94 j. H. B'jersma. 3 w.M. M. Verfaille, 8 j. en 10 m. J. L. Burger, 7 w. A. Vriealauder, 4 m. K. Dek ker, C2 j. Levenloos aangegeven 1.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2