Zr. Ms. schroefstoomschip Marnixonder bevel van den j kapt.-luit. ter zee A. Rietveld, is den 4n October jl. uit de Simonsbaai vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Nederl. Gisteren avond had in het lokaal //'t Centrum1' de ver- kooping plaats van het wrak en de lading van het gestrande Engelsche schoonerschip Emma. Kooper van het wrak, de heer Ch. A. Taylor, voor flll.van de lading klipzout P, Troost, voor f7.50. Men schrijft ons van Oude Schild, op Texel, 6 Nov. Gisteren avond hield de sociëteit Neptunus weder eene vergadering met dames, die, uitgelokt door het fraaie weder, in groot getal waren opgekomen. Als spreker trad op de heer K. Bakker, die eene redevoering hield over de woorden yelk weet 't niet." De spreker werd met zeer veel genoegen aangehoord en gaf menige nuttige wenk. De heeren Muller, W. Mets, J. Zwanenburg en W. Langeveld hielden ieder eene. bijdrage. Ten 10 ure sloot de president de vergadering. Men schrijft ons van Terschelling, 5 Nov. De uitslag der op 4 dezer gehouden herstemming van een lid voor den raad, is geweest als volgt Ingekomen stembriefjes 116, zijnde éen meer dan het getal kiezers, die stemden. Van onwaarde verklaard een briefje, als geen naam ingevuld. Geldig uitgebrachte stemmen mits dien 115. Van dit getal zijn uitgebracht op den heer Tijs Jetzes Boer 58 en op den heer Jacob Hendriks Stobbe 57 stemmen, alzoo de meeste stemmen verkregen de heer T. J. Boer. Het stembureau heeft echter beslist, dat het getal der gevonden briefjes en dat der kiezers, die stemden, van invloed heeft kunnen zijn op de stemming en er alzoo tot eene nieuwe vrije stemming moet worden overgegaan. Zooveel bekend, heeft zich zoodanig geval nog niet voorgedaau. De nieuwe verkiezing is bepaald op 25 Nov. e. k. De minister van Financiën heeft zijn ontvverp-muutwet ingediend. Dat ontwerp is, verklaart de minister, //in hoofdzaak on veranderd overgenomen uit de voorstellen der Staatscommissie." Voor de toelichting, motiveering en uiteenzetting der hoofd bepalingen van het ontwerp, verwijst de minister naar de verslagen derzelfde commissie. Het te 's Hage Dinsdag jl. verspreide gerucht, dat er een kindermoord zou hebben plaats gehad, wordt thans tegengesproken. Het gerucht zou zijn ontstaan te danken hebben aan het in hechtenis nemen eener vrouw, die 8 dagen gevangenisstraf moest ondergaan en zich tegen die inhechtenis neming verzette, waarom men haar had moeten boeien. Men schrijft uit Harderwijk, 3 Nov. Den 15 dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 200 man (waaronder 12 onderofficieren) om dien dag te embarqueeren aanboord van het, via Suez, naar Java be stemde stoomschip Holland. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger E. P. van der Swaagh en tot medegeleide de le luit. der infanterie van dat leger C. C. E. H. Jagemann, de 2e luitenant der artillerie A. G. Schröder, de 2e luit.-kwartierm. B. N. Tuinenburg en H. P. G. Munninkhuizen. Met ge- melden bodem zullen ook nog vertrekken de tijdelijk bij het O -I. leger gedetacheerde officieren van gezondheid 2e klasse L. B. L. Ledeboer en A. J. Boekelman. Men schrijft van Harderwijk, 4 Nov. Nog zullen met het, via Suez, naar Batavia bestemde stoomschip Holland de reis naar Indië aanvaarden de officieren van gezondheid J. Van Dorsten en J. K. Stakinan Bosse, benevens de ad judant-onderofficier-meester geweermaker 3de kl. P. H.Frölich, vergezeld van zijne echtgeuoote en acht kinderen. In het reeds gemelde detachement is begrepen de sergeant-majoor P. Pavre, die, vergezeld van zijue vrouw en éen kind, zijne bestemming zal volgen. Men verzoekt ons het volgende te melden Omstreeks de helft van Augustus 11 hebben twee leden der commissie van uitvoering in Nederland voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg, die plaats bezocht en zich met eigen oogen overtuigd, dat de bouw voorspoedig voortgaat. De toren is tot meer dan een derde van zijne hoogte opgetrokken en geeft reeds nu een heerlijk vergezicht. Ook trekt hij nu reeds als vau zelf de aandacht van ieder, dié met den trein het voor elk Hollandsch hart zoo merk waardig stedeke nadert. Het uitzicht bestaat, dat de bouw in 1874 zal voltooid zijn. Hiertoe werkt mede de nabijheid der steengroeve, opzettelijk voor den bouw aangekocht en in bewerking gebracht. In den gevel zal prijken het wapen van prins Willem den .len en het aan de christelijke oudheid ontleende op hem toegepaste symbool van den pelikaan, die met eigen bloed de jongen voedt. Of nu alle financieële bezwaren overwonnen zijn De aanzienlijke giften van aanzienlijke gevers en geefsters, hebben die bezwaren aanmerkelijk verminderd en 't is eene betrekkelijk kleine som van eenige duizenden guldens, die nog vereischt wordt. Maar er is immers alle gegronde hoop, dat Nedrlands hoofdstad, die tot nog toe, ten gevolge van verschillende om standigheden, niet ernstig werd aaugesproken, die voor haar j kleine som zal bijeenbrengen Tn het einde van 1871 is het aller eerst op het plan van den Willemstoren te Dillenburg gewezen, vóór dat nog van al de feesten, die gevolgd zijn, en nog moeten volgen, in het openbaar was gesproken. Zou het niet een schoon slot van die allen zijn, indien, in het najaar van 1874, of in het voorjaar van 1875, die feesten besloten werden met de toren inwijding te Dillenburg Een inwoner der gemeente Buren, die reeds voor zoo velen de laatste houten woning had gemaakt, vervaardigde verleden jaar er bij voorbaat ook een voor zich zeiven en wel van het hout van den boom, om welken, bij gelegenheid van het Aprilfeest in 1872, jong en oud had gedanst. Toen hij dan ook onlangs op 98jarigen leeftijd stierf, is hij in de bewuste kist begraven. Men schrijft uit Zeist 3 Nov. Heden middag had de heer G. van der Haar, landbouwer en lid van den Gemeen teraad alhier, het ongeluk met een ledigen boerenwagen met twee paarden op hol te rakende wagen liep tegen een boom, waardoor de berijder er af stortte en met zijn hoofd tegen den boom viel. De ongelukkige was oogenblikkelijk een lijk. De slagers te Meppel beginnen reeds af te slaan met hun vleeschprijzen. 't Beste vleesch, dat tot hiertoe 50 cent per half kilogram gold, wordt nu verkocht voor 40 cent. Ongetwijfeld zou de vermindering grooter zijn, indien niet vele slagers dure inkoopen gedaan hadden van het vee, dat nog geleverd moet worden. Men schrijft uit Ommen //Op den 4n dezer alhier gehouden veemarkt, was, even als den vorigen dag te Koevorden, de daling van het vee zoo danig merkbaar, dat bijna niets werd verkocht en wat nog verkocht werd, tot spotprijzen van de hand ging. Voor vrij goed jong slachtvee betaalde men van 14 lot 20 cent per half kilo. Zwaar vleesch kon men voor 30 ct. grif koopen. Men schrijft uit 's Gravesande, 3 Nov. Gepasseerden Donderdag morgen werd alhier aan den Hoek van Holland een der polderwerkers plotseling ongesteld, het geen zoo spoedig toenam, dat men besloot hem naar zijne familie te Leidschendam te brengen. Toen hij met een wagen en in het bijzijn van een makker hier in 't dorp was gekomen, was zijn toestand zóo verergerd, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was en aan verder vervoer niet te denken viel, waarom hij in de nabij zijnde herberg werd binnenge bracht, waar hij ongeveer een uur later overleed. Aangezien, volgens de verklaring van den doctor, de ziekte hoogstwaar schijnlijk Aziatische cholera was geweest, werd dadelijk alles ontsmet en het lijk van daar verwijderd, 's Avonds kwam de herbergier t' huis, die toen eerst vernam, wat er 's middags ten zijnen huize was voorgevallen, en gisteren was hijzelf de tweede persoon, die aan de gevreesde ziekte bezweek. Een jonge vrouw te Zwolle, uit den min gegoeden stand, had jl. Donderdag, terwijl zij eenig vleesch wilde proeven, het ongeluk dat haar een stukje in de keel bleef zitten. Ten gevolge van haar poging om dit, eerst met behulp eener vork en daarna met een ijzertje uit een parapluie, naar beneden te drijven, heeft zij zich de luchtpijp zoodanig verwond, dat ze Zaterdag avond, na hevige smarten en benauwdheden, is bezweken. Men schrijft uit Groningen, 4. Nov. Verleden week is door het provinciaal gerechtshof alhier een arrest uitgesproken, dat wegens het behandeld onderwerp en den aard der beslissing vermelding verdient. Zekere scheepskapitein stond terecht wegens scheuding der quarantaine, gepleegd te Delfzijl in Augustus 1871, waar hij met zijn vaartuig, komeude uit een der Russische Oostzee-havens, was binnengevallen. Tegen dit feit wordt, bij de publicatie van het Staatsbewind der Bataafsche republiek dd. 10 Januari 1805, de doodstraf bedreigd. Het hof heeft beslist, dat de publicatie nog kracht van wet bezitdat echter, volgens haren inhoud, alleen schending van quarantaine kan plaats.hebben, wanneer het betrokken vaartuig komt uit de besmette plaats zelve en niet, gelijk hier het geval was, uit eene streek, die door cholera besmet wasdat bovendien inet name haven plaatsen worden aangeduid, waaronder Delfzijl niet voorkomt, zoodat de beschuldigde werd ontslagen van alle rechtsvcr- volging. Men schrijft uit Londen, 6 Nov. Eene correspondentie over Engelands betrekkingen tot At- ehin is publiek gemaakt. In dezen brief, gedagteekend 15 Julij, ontkent lord Enfield, dat er tusschen Engeland en Atchin eene overeenkomst bestaat, volgens welke het Atchin hulp zou bieden, ingeval deze staat zich het misnoegen zijner naburen op den hals zou halen maar Atchin kan op Enge lands vriendschappelijke pogingen rekenen om het herstel van vrede en rust te bevorderen. Per telegraaf wordt uit Constautinopel bericht, dat de commissie tot regeling van de kwestiën over de tolheffing in het Suez-kanaal, na langdurige gedachtenwisseling besloten heeft, om over te gaan tot het in stemming brengen van het

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2