HEIDERSGHE COURANT. Jiicutus- en <flöoertcnUc-6faÖ. Woensdag 12 November. M 1302. Dertiende Jaargang. 1873. (©(fideel gebecltc. AANBESTEDING JÊiet-officiëcI gcbccltc. NIEUWSTIJDINGEN. Uitgever S. G I L T J E S. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden 0.50 Franco per post t 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1>^Ï'«gels is 60 Centen; voor eiken regel méér 15 Genten. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Op VRIJDAG den 14 NOVEMBER 1S73, des avonds ten zeveti ure, zal, aan liet Raadhuis der ge meente Helderalleen bij inschrijving, worden aanbesteed Dc levering van STEENKOLEN aan de gemeeiite-inrigtiiigeii in 1874. De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 8 November 1873. Burgemeester en Wethouders der gemeente STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 November 1873. Ds. Damsté heeft het beroep naar Huisduinen aangenomen. Het stoomschip Hollandgebouwd voor rekening van de maatschappij h Java", is gisteren alhier gearriveerd, komende van Middlesbro. De Stoomvaart-maatschappij Java heeft Zaterdag de vol gende telegrammen ontvangen Het stoomschip Borneo aange komen 6 dezer te Point de Galle, alles welvertrekt heden. Stoomschip Celebes aangekomen 6 dezer te Aden, alles wel; vertrekt heden. De Stoomvaart-maatschappij Nederland bericht: //Het stoomschip Koning der Nederlandenkapt. M. C. Braat, is den 6 dezer, des namiddags ten 3 ure, in dén besten staat te Batavia aangekomen." Zr. Ms. schroefstoomschip JDeli, onder bevel van den luit. ter zee le kl. P. Swaan, is den 9 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar wij vernemen, is door de heeren Van Vliet Co. een Nederl. klipper-schooner-brikschip aangekocht, dat in de vaart zal worden gebracht en de naam zal voeren van Helder. Het zal gevoerd worden door kapt. Rab. II. M. de Koningin is Zondag avond van IID. bui- teulandsche reis in de residentie teruggekeerd. Ten acht ure kwam H. M. met gevolg per Rhijuspoor aan het station, verwelkomd door HH. KK. HII. den prins van Oranje en prins Alexander. Naar men verneemt, acht de generaal van Swieten voor de tweede expeditie tegen Atchin vier bataillons infanterie (dus 5000 man) voldoende; twee bataillons blijven in reserve te Padang. Van de aanvankelijk noodig geachte twaalf staf officieren wordt nu de helft als toereikend beschouwd. De 4e compagnie van het linker halve derde bataillon is reeds opgericht. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voor nemen om in de nabijheid van Utrecht een groot artillerie- park aan te leggen er zou daartoe op een buiten de gemeente liggend terrein, door de regeering reeds het oog geslagen zijn. In September 1873 zijn, volgens de registers van het bureau //Veritas", vergaan 252 zeil- en 22 stoomschepen, waaronder 8 Nederlandsche zeilschepen en 1 Nederlandsch stoomschip. Voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft een bakker terecht gestaan voor een zeldzaam voorkomend feit. Voor eenigen tijd was de vrouw van dezen broodbakker van een zoon bevallen; hij weigerde echter bepaald daarvan aan den burgerlijken stand aangifte te doen. De officier van justitie eischte zijn schuldigverklaring en veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en eene geldboete van f S. Zaterdag werd op de gemeente-begraafplaats te Utrecht het stoffelijk overschot bijgezet van een eenvoudig werkman, Hendrik Jjeendert van Piggelen, die ruim 50 jaar op 's Rijks tnunt ijverig en nauwgezet werkzaam is geweest; aan de groeve werd o. a. door muntgezellén van 's Rijks muut den overledene een eenvoudige hulde gebracht. Op de gisteren te Utrecht gehouden veulenmarkt wa ren 580 paarden aangebracht. De handel was voor het binnenland lusteloos, terwijl die voor het buitenland levendig was en er zeer hooge prijzen besteed werden. Te Amersfoort is op eene dezer dagen gehouden pu blieke verkooping een Amsterdamsch handelaar voor f1340 eigenaar geworden van twee zilveren kandelabers, waarvan de werkelijke waarde nauwelijks een vijfde gedeelte bedroeg. Uit het Noorden des lands wordt gemeld, dat de scheepvaart sedert eenige jaren niet zoo druk is geweest als thans. De uitvoer van turf en hout naar Holland en Zeeland is dit jaar meer dan gewoon. De #S t o o m p o s t" meldt, dat in het buitenland, met name te Parijs, de asphaltbestrating meer en meer wordt uitgebreid. En zij vraagt, of het vallen der paarden op het asphalt te Amsterdam niet veeleer aan het eigenaardige, zoogenaamde Hollandsche beslag, dan aan die beprating le wijten is. Den 21 dezer zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer jhr. mr. J. A. van Panhuijs, de betrekking van com missaris des konings in Eriesland heeft vervuld. Uit Makkum schrijft men: Verleden week arriveerde alhier de nieuw beroepen predikantalsmede de schipper, met zijn huisraad. In plaats *van eene der pastorijen te zijner beschikking te stellen, houdt men beide voor hem gesloten; en hij is zoodoende genoodzaakt om in 't logement //de Prins" zijn intrek te nemen. Het uitverkoren kuddeke schijnt Bo- german zoo goed begrepen le hebben, dat het hem in christe lijke liefde zoo goed mogelijk tracht na te volgen. Jammer dat de heer Noorda, van Jutfaas, heeft bedankt; anders kon hij in //de Zwaan" zijn intrek nemen, hetgeen een niet onaardig buitenkansje voor de beide kasteleins kon wezen. Twee huzaren te Deventer zijn bij een vechtpartij in een tapperij aldaar door een boerenjongen uit Epe gevaarlijk gewond. De dader is in hechtenis genomen. Men schrijft van Deventer, 7 Nov. Hedenavond omstreeks 7 ure sprong een welgekleed persoon van de IJselbrug midden in de rivier. Toevallig is zijn pet in een der brugschepen gevonden, nadat een paar kinderen, die be doelden persoon over de leuning hadden zien springen, daarvan aan den *bruggeman" kennis hadden gegeven. Ofschoon er zekere vermoedens rijzen ten opzichte van een ambtenaar, wien juist zijn ontslag was aangekondigd, wordt latere mede- deeliug voorbehouden. De hulpmachinist van Alderen is Zondag avond aan het station te Sittard van een goederentrein gevallen, ten gevolge waarvan hij een been heeft gebroken, dat afgezet moest worden.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1