Naar aanleiding der mededeeling van de financiëele ongelukken in de laatste dagen laat het Nieuws van den Dag de volgende behartigenswaardige wenken volgen: Dat ook hier te lande de terugslag van de panieken te New-York, Weenenen Berlijn niet achterwege zoude blijven, was te verwachten, ook al bestaat ervoor paniek geen reden. Moge deze benaming zich thans in beurszaken waar ma ken. Elke beurspaniek is een tijdelijke zenuwachtige over spanning, waarvan de koelbloedige speculant partij trekt. In zulke tijden worden dikwerf zeer soliede fondsen in een on gemotiveerde daling begrepen en berokkent hij, die zich door de paniek laat medeslepen, zich noodelooze verliezen. Vrees of angst zijn slechte raadslieden, en als wij bij be daarde zinnen blijven, dan zullen wij hier de dwaasheden niet beleven, die men te 'New-York en Berlijn zag gebeurcu. Als in een dichtbezet gebouw de kreet: brand! wordt ge hoord, loopt hij, die't meeste haast heeft naar buiten te ko men, groot gevaar onder den voet te geraken, terwijl hij die kalm blijft, gewoonlijk het gebouw ongedeerd verlaat. Men spreekt in 't buitenland van den flegmatieken Hol lander. Men meldt uit Leiden, 8 Nov. Tn het nieuwe zie kenhuis werd dezer dagen opgenomen een meisje van 15 ja ren, dat in een beklagenswaardigen toestand was opgemerkt in de woning harer ouders. Het gerucht verbreidt zich, dat de misvorming en de onreinheid, waarin het zich bevond, zouden zijn toe te schrijven aan de verwaarloozing of mis handeling die haar ouders moeten hebben gepleegd. De politie doet daarnaar onderzoek; maar er bestaat een ver moeden dat die toestand veroorzaakt is door het kousenbreien van den vroegen morgen tot den laten avond voor de be hoeften van het gezin, dat daarvan leven moet, omdat de vader als kleermakers-knecht voor een koopwinkel te weinig verdient. Zulke voorbeelden zijn er meer hier ter stede, dat meisjes, ook van hooger leeftijd, van 's morgens 5 tot 's avonds 10 ure op een stoel zitten te breien en onder dat werk allerlei lichaamsbuigingen maken, die op den duur een wanstaltig heid veroorzaken, welke wellicht ook bij een abnormalen toe stand der lichaamsdeelen verkregen wordt. Voorshands blijkt nog niet van mishandeling, wel van verwaarloozing, gelijk reeds déar, waar de arbeid van kinderen zoo vroeg geëx ploiteerd wordt in het geldelijk voordeel der ouders. Uit het verslag aan den Koning van de bevindingeu en handelingen van het Geneeskundig Staatstoezicht in het jaar 1872, dat dezer dagen het licht zag, blijkt dat de sterfte in Nederland geringer was dan in 1871. ïn dat jaar was* I inwoner op 31.78 gestorven; in 1872 1 op 35.69. Bij eene bevolking van 3,637,285 stierven in 1872 in het ge- heele Kijk 101,907, daaronder begrepen 7313 levenloos aan- gegevenen. Dit laatste getal is bijna gelijk aan dat in 1871. In 1872 was het aantal geneeskundigen met 40 verminderd, dat der vroedvrouwen daarentegen vermeerderd met 5, terwijl dat der apothekers met 25 verminderde. Op 31 Dec. 1872 bedroeg het aantal geneeskundigen voor het geheele Rijk 2162. Nog steeds wordt het verlies van plattelands en stedelijke heelmeesters niet opgewogen door eene evenredige vermeer dering van het aantal artsen of medicinae doctores. Intusschen mag niet voorbijgezien worden, dat, terwijl het aantal doc tores inet'beperkte bevoegdheid afneemt, dat der doctores met algemeene bevoegdheid jaarlijks toeneemt. Uit Blokzijl (Overijssel) schrijft men, dat daar een aanzienlijke daling heeft plaats gehad, niet alleen in de prij zen van alle soorten van vee, en wel vooral in die der vette koeien, maar ook in de boter, vooral omdat het nu juist de tijd is van overgang van gras- tot hooiboter. Laatstleden Zaterdag werd de hulp van de politie in geroepen door eenige bewoners van den Zuid-Buitensingel te 's Gravenhage, die in ongerustheid verkeerden omtrent het lot van een in hun nabijheid alleen wonende vrouw, die men dien ochtend nog niet had te zien gekregen. Spoedig bleek het dan ook, dat hier een ongeluk had plaats gehad, dat het slachtoffer met den dood heeft moeten bekoopen. De vrouw was namelijk des nachts met haar beddegoed door de onderlagen van de bedstede gevallen en zoo bekneld geraakt, dat het overlijden, door verstikking of door een beroerte, gevolgd waszoo althans is de verklaring van den genees kundige, die spoedig ter hulpe werd geroepen. Aan het hoofdbestuur der Alg. Nederl. Yrouwenver- eeniging ^Arbeid adelt11 is het reeds eenige malen voorge komen, dat door een dame-werkster eenig voorwerp van kunst of smaak werd aangeboden, dat aan alle vereischten voldeed, maar toch niet door de betrokken afdeeling kon worden aan gekocht uit gebrek aan kapitaal, terwijl de vervaardigster het bedoelde niet enkel in commissie kon geven, omdat voor haar spoedige vergoeding voor de gemaakte onkosten een noodzakelijkheid was. Het hoofdbestuur zou wenschen, indien dergelijke gevallen zich mochten voordoen, helpend tusschen- beide te treden door zulk een voorwerp aan te koopen en dan naar gelang van omstandigheden het in een der groote dépots in commissie te geven of later een loterij of Bazar er van in te - richten, en verzoekt dus de afdeelingen en correspondenten, indien haar een voorwerp wordt aangeboden, dat zij niet kunnen aankoopen, maar dat werkelijk als voor werp van smaak genoegzame waarde heeft, het hoofdbestuur daarvan kennis te geven, opdat niet die dames-werksters, die werkelijk iets goeds kunnen leveren, ontmoedigd worden, door dat zij haar werk onverkocht in handen moeten houden. Aan een particulier schrijven uit Batavia aan het Handelsblis het volgende ontleend Een der Ind. bladen schreef dat er ontevredenheid zou zijn onder de officieren uit Nederland ter aanvulling gezonden. Zij zouden gevleid zijn geworden met het vooruitzicht van deel uit te maken van de expeditie, wat nu blijkt onwaar te zijn. Ik kan verze keren, dat niets onjuister is dan deze voorstelling. De Nederl. reg. heeft zoodanig uitzicht niet geopend en van ontevredenheid kan dus geen spraak zijn. De Ind. reg. hield volkomen vrije beschikking en het grootste gedeelte van hen, die met de Prins Hendrik uitkwamen, zijn ingedeeld bij bataillons, die aan de expeditie deelnemen. Maar al ware het anders uitgevallen, dan zou er niet zijn geklaagd Het wederinschepen der troepen wordt het meest gegispt. Men verklaart rondweg, dat waren wij er nog eenige dagen gebleven, Atchin in onze macht zou zijn geweest, daar in het vijandelijke leger oneenigheid heerschte, en men heeft voor den raad van enquête verklaard, dat op ons verblijf aldaar vanwege Atchin is aangedrongen en zelfs onzerzijds hulp was toegezegd. Al wat men hoort over de houding der troepen bewijst, dat zij bewondering verdienen, en er zijn voorbeelden van moed en stoïcijnsche kalmte gegeven, die eerbied vorderen. De geest onder de militairen is dan ook uitmuntend, en ik geloof niet te veel te zeggen, wan neer ik er bijvoeg, dat men met gerustheid de toekomst te gemoet gaat. BI11TEWLÜ1D. Ten nadeele van de Maatschappij //Grand Central Beige" is een belangrijke diefstal gepleegd van blanco obligatiën der lijn Antwerpen-Rotterdam, bestemd voor de conversie der nominale obligatiën in aandeelen aan toonder. De daders, waarvan er twee aangehouden zijn, schijnen beambten der maatschappij te wezen. Het juiste bedrag van het gestolene, dat in omloop gebracht werd, is nog niet bekenduien schat het op eene waarde van 85,000 francs. Jl. Diusdag is te Londen een ernstig ongeluk voor gevallen. Ten huize van een vuurwerkmaker heeft een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan de ongelukkige man levenloos het venster is uitgeworpen Het huis geraakte in brand, met het vreeselijke gevolg, dat zeven bewoners van het huisde vrouw van den vuurwerkmaker, eene moeder met twee kinderen en eene grootmoeder met twee kleinkinderen in de vlammen omkwamen. Aan Sir x\lbert David Sassoon is het eereburgerschap, der City aangeboden in een gouden doos, ter waarde van 100 guineas, uit erkentelijkheid voor zijn gewichtige diensten betreffende liefdadigheidsinstellingen en de bevordering van het onderwijs, vooral in Britsch Indië. Te Biberich is de geheime werkplaats van een valschen munter, Schwarzel genaamd, ontdekt, die reeds valsche Ne- derlandsche rijksdaalders, Badensche guldens en Eransche vijffrancstukken had vervaardigd en uitgegeven. Zijne vrouw en eene vriendin, zekere vrouw Schmidt, brachten de valsche stukken in omloop. Volgens brieven, 11. Woensdag van de Goudkust ont vangen, heeft men daar binnen kort belangrijke operatiën te verwachten. Omtrent de bewegingen der Ashantijnen is niets met zekerheid bekend. Eerst meende men dat zij op hun hoofdstad waren terug getrokken, daarna liep het praatje dat de Ashantijnsche vorst besloten was Cape Coast Castle aan te tasten. Indien dit laatste waar is, zouden de Engel- schen niets beters kunnen verlangen. De mededeelingen omtrent de Eantijnen luiden zeer ongunstig. Een corres pondent van de Daily Neios schrijft, dat zij gedemorali seerd zijn door het protectoraat der Engelschen. Hun on beschaamdheid, zegt hij, overtreft nog die van de bedelaars in Londens straten. Zij bedelen eerst om voedsel, aldus drukt hij zich uit, en bedelen dan om een fooi voor het naar huis brengen. De //Lesseps" schrijft, dat de onderkoning van Egypte zich de noodige voorbereidende kennis heeft verschaft, om den Nij 1 over zijn geheelen bekenden loop bevaarbaar te ma ken, en de spoorwegen te verlengen van Boven-Egypte tot den Aequalor. De electrische telegraaf heeft reeds de stad Karthum bereikt, op ongeveer 325 uren gaans van x^lexan- drië, een stad, die de Lesseps 40 jaren geleden met groote moeite bezocht, maar waarheen men zich thans, behoudens den afstand, even gemakkelijk kan begeven als van Parijs naar St. Cloud. Ilij voegt er bij: als Erankrijk even ge makkelijk en goedkoop spoorwegen weet te leggen als Ame rika en dit doet van Algerië naar Sc-negal, en Engeland legt ze van de Kaap en aan de oostkust van Afrika, dan

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2