HELDERSCHE COURANT. Jlieuros-- en flöncrlentic-öfnö. Woensdag 19 November. M 1304. Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. De Koeli-handel. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Officieel gedeelte. van den Raad der Gemeente Texel. Op VRIJDAG 21 NOVEMBER a. s. Punten van Behandeling: Ingekomen Stukken. Benoeming Hoofdonderwijzer aan de Sohook^pQ] Openbaar Lager Ouderwijs aan den Burg. Be Burgemeester D. C. L O M A N. Jgiet-uficiëel gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 November 1873^ Namens het hoofdbestuur der Noord- en Zuidholland^ sche reddingmaatscbappij is in eene gisteren gehouden rer-J gadering door de plaatselijke commissie, met' ëeïrè"töepassë-' lijke aanspraak van den president, uitgereikt: Ie. Aan J. Koningstein, schipper der reddingboot, een ge tuigschrift en f.15.; aan C. Dito, D. Stein, L. Bakker, C. Mets, T. Strop, J. van Wolferiug, K. Kok, J. Wessel, J. Gomes en C. Kok, uitmakende de bemanning der redding boot, ieder een getuigschrift en flö. 2e. Aan de équipage van de stoomsleepboot Archimedes der Amsterdamsche stoombootreederij, een gratificatie van f72. Aan eerstgenoemden als een blijk van erkentelijkheid voor de zelfopofferende menschlievendheid, betoond bij de redding van de équipage van de Engelsche schooner Emmakapt. Feary, in den nacht van 1 November jl. op den Noorder- haaks gestrand, en aan de sub 2 genoemde, voor de hulp bij die redding verleend. Feuilleton. (Naar het Hoogduitsch van F. von Holtzendorff.) Wij dachten, dat met de zegepraal der Noord-Araerikaansche urne de slavernij eindelijk voor goed was uitgeroeid. Doch nauwe lijks is de negerhandel van de stranden van den Atlantischen Oce aan verdwenen, of de onteerendste menschenhandel verpest de boorden der Stille Zee. De aziatische koelt bewijst, dat wij op nieuw tot de slavernij zijn teruggekeerd. Vraagt uwen buurman, of hij iets van de koeli's weet, of hij zich over liun lot bekommert Voorzeker heeft ieder dagbladlezer het woord koeli meermalen ontmoet. Doch even zeker is het, dat de meeste lezers daarbij geen oogenblik stilstaan, maar de kolommen doorloopen, even als de reiziger met den sneltrein onvruchtbare landstreken doorvliegt, en zich in een hoekje werpt, zonder naar den naam van het station te vragen, waar men eenige minuten ophoudt. Slechts weinigen achten het der moeite waardig, te vra gen, hoe het met die koeli's toegaathet gaat hen niet aan, den ken zij. Toch is het meer dan tijd, zich eens met hen bezig te houden, want hun lot vestigt onze aandacht op een dreigend ge vaar en een groot kwaad in onze maatschappij. De Koeli is, om daarmede te beginneneen mensclielijk wezen, dat als koopwaar verhandeld wordt. De oorsprong van den koeli-handel staat ongetwijfeld in verband met de afschaffing der slavernij. Zoodra de toevoer uit Afrika be gon te verminderen, richtte de scherpzinnige blik eener lage win zucht zich naar andere streken. Spaanschc kolonisten uit de zes tiende eeuw waren de eersten, die negerslaven naar hunne indi- sche bezittingen overvoerden. De republikeinsche afstammelingen dier Spanjaarden in Peru waren evenzeer de eersten, die koeli's naar. de oostkust van den Stillen Oceaan sleepten. Uitwendig werk ten twee zaken daartoe medede in China vrijgelaten volksver huizing, in den aanvang dezer eeuw, welke tot dien tijd toe ver- Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot oppcr-brandmeester alhier de heer P. Yerhey. Het zal onzen lezers te dezer plaatse zeker genoegen doen te vernemen, dat de Kon. Holl. Tooneelisten, onder directie van den heer J. C. Valois, op Woensdag 26 dezer in het lokaal Tivoli alhier, eene voorstelling zullen geven. Bij die gelegenheid zal voor de 25ste maal ten tooneele worden gevoerd het zeer gunstig bekende tooneelspel //De Boetvaardige", naar het Engelsch //the New Magdalen", van Wilkie Collins. Genoemd stuk is in den laatsten tijd op het Olympic Theatre te Londen, onder de grootste toejui ching verscheideue malen opgevoerd. De renommee der Haagsche tooneelisten is ons waarborg genoeg voor eene juiste en nette uitvoering van dit schoooe stuk. Tot slot zal de heer Rosier Faassen ons in //de kleine tegenspoeden in het mensclielijk leven" zeker weer van lachen doen schudden. Zondag namiddag ten 1^- ure arriveerde alhier, per extra trein, een detachement kolonialen, sterk 200 man, onder kommando van den kapitein van der Swaagh, dat dadelijk overging aan boord van het gisteren, van hier, via Suez, naar Batavia vertrokken stoomschip Holland. Bij de Vrijdag avond jl. aan het Raadhuis dezer ge meente plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering der benoodigde steenkolen aan de gemeente-inrichtingen in 1874, zijn twee inschrijvingsbiljetten ingekomenals van de heeren W. Breet 1.93 en D. Bandsma a f 1.98 'per 100 kilogrammen. De levering is aan eerstgenoemde gegund Het stoomschip Conradvan Batavia naar hier, pas seerde Zaterdag morgen jl. Gibraltar. Alles wel. Zr. Ma. schroefstoomschip Deli kwam den 15 dezer te Gibraltar aan en zou, na kolen ingenomen te hebben, de reis naar Indië voortzetten. Alles wel aan boord. boden was, en de afschaffing der negerslaven in Peru, onder het presidentschap van Castilla. Langzamerhand breidde zich het voor beeld van Peru uit over de andere tropische landen. Onder den naam van landverhuizing der chineesche arbeiders, op grond van voorschot der passagegelden en een verdrag van te leveren arbeid, ontstond langzamerhand een volledig stelsel van men schenj acht, waarbij allerlei listen der handelaars en reeders gepaard gingen met bedrog, geweld, roof en moord. De handelwijze in het algemeen is bekend. De voornaamste sta pelplaats voor dien handel in menschenvleesch is de oud-portu- geesche bezitting Macaoaan den mond der Cantonrivier, de vrij plaats voor allerlei uitvaagsel. Sedert 1847, toen de eerste land verhuizersschepen van claar uitliepen, is de onderneming voortdu rend in bloei toegenomen. Het oude landverhuizers contract be paalde in korte woordenVrij overtocht naar de Amerikaansche marktendaartegenover stond de verplichting, acht jaren lang te gen een gering loon (ongeveer elf gulden 's maands) te arbeiden, terwijl zij bij hunne aankomst in Amerika aan den meestbiedende werden overgelaten. Met andere woordenDe landverhuizer ver bindt zich niet aan eeri bepaald werkgever, maar verlaagt zich in alle opzichten tot een voorwerp, dat ter markt gebracht, en even als een baal huiden aan den meestbiedende verkocht wordt. Het zwaarste lot trof diegenen, die op de Cta'wcAa-eilanden, door gaans ten koste van hun leven, de guano bewerkten. Men verbeeldt zich, dat voor honderd jaren de pijnbank bij de christelijke volken is afgeschaft. Dit moge, wat den naam betreft, waarheid zijn, met betrekking tot verharde dieven en booswichten. Wat echter in Peru de aangevoerde koeli's op de guano-eilanden te verduren heb ben, zou Dante zeer dienstig zijn geweest, om zijne kei te schilde ren, indien hij daarmede bekend geweest ware. In vergelijking met het lot van die Chineezenwaren de duimschroeven en andere fol- terwerktuigen van vroegeren tijd benijdenswaardig. In 1860 bere kende men, dat van 4000 op de guano-eilanden aangevoerde arbei ders niet een enkele het leven had behouden. Hoe meer het lot der Chineesche landverhuizers bekend werd en den lust tot navolging deed verflauwen, des te meer moesten de middelen, om menscken te vangen, te Macao planmatig worden

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1