Heden morgen had bij de directie der Marine alhier de aanbesteding plaats van versch rundvleesch en soepgroen ten, ten behoeve van Zr. Ms. schepen, gedurende 1874- al hier aanwezig. Minste inschrijver voor het vleesch was de heer W.S. J. Beek, ad. f71.50 de 100 Kg. en voor de soepgroenten de heer P. de Graaf. Sedert Zondag 9 dezer wordt te Hoorn vermist de vrouw van O. Genoemde vrouw was, na hare terugkomst uit het gesticht Meerenberg, nog steeds zeer zwak en heeft, zeer waarschijnlijk door verdrinking, een einde aan haar leven gemaakt. Een der werklieden aan den watermolen in de nabij heid der stad Hoorn, is door de roede van dien molen ge raakt en in een gracht geworpen. Eenige lichte kwetsuren, benevens een frissche dompeling, waren hiervan het gevolg. Op het adres aan den koning, om op wettelijke re geling van den arbeid van kinderen aan te dringen, is door de onderteekende werklieden het volgende antwoord ontvangen De min. van binnenl. zaken, daartoe door den koning bij kabinets-schrijven van 5 Nov. 11.No. 24, gemachtigd, be schikkende op een aan Zijne Majesteit ingediend adres van B. H. Heldt, te Amsterdam, en een aantal anderen, in ver schillende plaatsen van het land woonachtig, waarbij op wettelijke regeling van den arbeid van kinderen wordt aan gedrongen; geeft aan de adressanten te kennen: dat de regeering, doordrongen van het gewicht der vraag, of wettelijke regeling van den kinderarbeid raadzaam zij, ook blijkens de benoeming der Staatscommissie, belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen, in fabrieken arbeidende, reeds geruimen tijd het oog daarop heeft gevestigd dat zij, ook sedert het belangrijk verslag dier commissie in het licht is verschenen, met aandacht heeft gevolgd hetgeen, zoowel hier te lande als in het buitenland, met betrekking tot dit gewichtig maatschappelijk belang is voor gevallen dat het vraagstuk ten gevolge van het door den heer mr. S. van Houten, lid van de Tweede kamer der Staten-Ge- neraal, ingediend voorstel van wet, strekkende om overmatigeu arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan, bij die vergadering in overweging is en het mitsdien op dit oogenblik voegzaam schijnt af te wachten, wat die tak der volksvertegenwoordiging omtrent dit onderwerp' zal gelieven te beslissen. Door den minister van oorlog wordt medegedeeld, dat bij de korpsen infauterie een onbepaald aantal jongelingen kan worden aangeuomen als adspirant-korporaai of adspirant- onderofficier. Bedoelde jongelingen mogen bij aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 20 jaar zijn, Zij moeten zich voor 6 jaar verbinden, voldoen aan de vereischten voor vrijwilliger en wijders met gunstig gevolg een examen afleggen, waarvan het programma, voor elke categorie, afzon derlijk, is bepaald. Men meldt uit het noorden des lands, dat het jacht veld tegenwoordig meer dan andere jaren voorzien is van hazen, patrijzen konijnen, enz. Wel doen de stroopers grooten afbreuk, doch de vangst blijft desniettemin altijd nog be langrijk. Per boot en spoor wordt dagelijks een massa wild naar de Hollandsche en buitenlandsche gewesten verzonden. uitgebreid. Langzamerhand ontstonden talrijke slavendépóts, waarin de chineesclic koeli's van het oogenblik hunner aanwerving tot dat der inscheping werden v rzarneld. Zoodra de koeh de zorgvuldig bewaakte en getraliede poort is binnengetreden, wordt ze slechts nog éénmaal voor hem geopend, wanneer hij met de kudde zijner lotgenooten naar boord van het schip wordt gedreven. Even als bij alle andere ondernemingen, zijn in den koeli-handel de verschillende werkzaamheden geregeld verdeeld. De eerste in de rei der schurken is de chineesche landverhuizers-agent, die een zeker hoofdgeld per stuk ontvangt. Onder hem werken wezens, door hem aangewezen en afgericht, die men het schuim der chi neesche bedriegers zou kunnen noemen. Zij maken gebruik van de hartstochten des wanhopigen spelers, en halen hem over zijn lijf voor eene som gelds te verpanden, om het verlorene terug te win nen. De lichtzinnige, dien zij tot sterken drank en buitenspo righeden hebben verleid, betaalt de schulden van een enkelen nacht met de liandteekening, die hem zijne vrijheid, zijn leven zal kosten. Niets wantrouwende handwerkslieden of boeren worden door be- driegelijke voorspiegelingen medegesleept, of meermalen nog door ondernemende zeeroovers weggevoerd. Niemand op de zuidelijke chineesche kusten is tegen zulke geweldenarijen gevrijwaard. Zelfs het verraad speelt daarbij vaak een groote rol, door persoonlijke vijanden aan die menschenhandelaars over te leveren. Al die eu veldaden, ofschoon wereldbekend, geschieden onder den schijnvorm van het recht. Chineesche mandarijnen ontvangen hunne proeenten en de portugecsehe zaakgelastigde, die te Macao de landverhuizers schepen moet visiteeren, vindt alles volgens het voorschrift. De ge zamenlijke kosten voor het aanwerven en het overvoeren van een koeli naar West Indië bedragen nagenoeg 550 gulden. Als men, naar de berekening van deskundigen, de netto opbrengst van el- ken koeli op honderd procent schat, dan zal men moeten erken nen, dat die speculanten te Macao en Canton de middelen om rijk te worden goed verstaan. Door zulke voordeelen uitgelokt vonden de Portugeezen spoedig navolgers. De engelsch-fransche contracten van 1860 vorderen van China de «vrijheid der landverhuizing." Sedert dien tijd vindt men t,e Canton ook een engelsch en een fransch bureau. Vrijdagmorgeu ongeveer ll uur ging het lljarig zoontje van den bakker H. Strating te Assen naar gewoonte met een kar petroleum venten naar Vries, lil de nabijheid van Ben- koelen gekomen, komt onverwacht een persoon op hem aanloo- pen, gekleed in een witte broek en kort bpis, veel gelijkende op een kolonist, zeggende: "leg af je geld". Het kind ant woordt hierop: //dat doe ik nooit." De man trekt nu een mes en brengt daarmede het kind eene wonde toe in het voorhoofd en eene onder het rechter oog. Hij viel hierop achterover, naar alle waarschijnlijkheid in dronkenschap ver- keerende. Het kind liep nu, wat het loopen kon, met de kar naar het naaste huis, doch zieude, dat het niet vervolgd werd, ging het verder naar Vries en vertelde daar aau den veldwachter Steen het voorgevallene. Deze begaf zich onmid- delijk met nog twee personen naar de bewnste plaats. Op eenigen afstand gekomen, hielden zij zich schuil, terwijl de jongen met zijn kar voortging. Toen deze ongeveer op de zelfde hoogte gekomen was, komt dezelfde persoon weer op hem toeloopeu, klaarblijkelijk met hetzelde doel. Dadelijk springt nu de veldwachter te voorschijn, daar zij bij langer wachten vreesden, dat het kind nog erger mishandeld zou worden. De booswicht, die zich op het zeggen van den jongen //dat is hij, die mij gesneden heeft" uit de voeten wilde maken, werd door de politie in hechtenis genomen, dat niet zonder veel moeite geschiedde, en naar Vries getrans porteerd. BÜITËlLAiD. Het gemeentebestuur van Brussel heeft een uitstekenden maatregel genomen ten behoeve der verslaggevers van dag bladen. Het heeft kaarten doen vervaardigen, van de grootte van een visitekaartje in een omslag van russisch leer. Op dat kaartje staat met gouden letters Laissez-passer de presse" en daaronder het wapen van de stad met het woord: Gemeen tebestuur. Aan de andere zijde is de naam van de courant vermeld, onderteekend door den burgemeester. Dit kaartje is voldoeude om het lid der redactie van eenig blad toegaug te geven, zelfs daar, waar het publiek ten strengste wordt geweerd. In Nederland zal dit niet spoedig navolging vinden. Daar weert men bij voorkeur de verslaggevers van dagbladen omdat het in de courant zou komen. ArnkCl.) Zondag 2 Nov. is te Parijs in 77jarigen ouderdom overleden de heer Aug. de Metz, directeur en stichter der laudbouw-kolonie van Mettra)', die tot model aan onderschei den dergelijke inrichtingen in Frankrijk, in andere landen van Europa en in Amerika heeft gestrekt. Op 't oogenblik van 's mans dood bevonden zich in de door hem opgerichte instelling niet minder dan 800 kweekelingen of kinderen bijeen, terwijl 8200 in de registers van Mettray ingeschreven jeugdige veroordeelden door het bestuur daarvan gestadig vaderlijk worden gadegeslagen en in oogenblikken van verzoe king of van druk aldaar, als in een ouderlijk gezin, kracht en steun komen zoeken. Het overlijden van den stichter dezer heilzame inrichting heeft in Frankrijk eene levendige smart verwekt. Zijne begrafenis-plechtigheid is door veie deputatiën en door een aantal voorstanders van al wat edel en nuttig is bijgewoond. Benoemingen, enz. De luit. ter zee le kl. N. A. de Vries, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 20 dezer op non activiteit gesteld. Aangaande het transport der kooli's zijn van tijd tot tijd berich ten openbaar gemaakt, die nadeelig zouden werken, als zij in be hoorlijke orde en samenhang konden gelezen en beoordeeld worden. Als korte opgaven verspreid, worden zij weinig opgemerkt en even spoedig vergeten als het dagbladnummer, dat ze heeft medege deeld. De engelsche parlementsberichten behelzen echter daarom trent belangrijke mededeelingen. Of zij echter alles zeggen? wie weet het! De statistiek is misschien nog welsprekender dan al die vreessëlijke bijzonderheden. Van '1847 tot 1860 zijn alleen naar Cuba op 211 vaartuigen 85,768 koeli's ingescheept. Onderweg stierven daarvan 11,209!! Hoevelen later kort na hunne ontsche ping door ziekten en zelfmoord het leven verloren is onbekend. In ieder geval mag de Chinees na zijne landing nauwelijks hoop voe den, ooit zijn vaderland weder te zien. Een spaansche wet van 1860 verbood Of» Cuba het verblijf van vrije Chineezenj wie dus na den afloop van hot achtjarig contract niet in staat is zijn terug tocht te betalen, heeft geen ander middel, dan zich opnieuw voor acht jaren te verbinden. Geen wonder, dat de Chineezen in hunne taal de geheele zaak met den naam van «zwijnenhandel" bestem pelen. De engelsche rechters in Hongkong hebben herhaaldelijk in het openbaar uitgesproken, dat de geheele koelihandel eigenlijk niets anders zijn kan dan slavenhandel, en dat alle bepalingen, om die inrichting te regelen, zonder uitwerking blijven, liet strekt dien rechters tot groote eer, dat zij eens eenchinoeschen koeli, beschul digd van doodslag en muiterij tegen den kapitein van een koeli- schip, hebben vrijgesproken. Men nam aan, dat onder de plaats gehad hebbende omstandigheden in de open zee het gebruik van geweld, om zich te bevrijden, slechts als gerechtigde noodweer kon beschouwd worden. En hoe vaak wordt iets dergelijks beproefdAls de oproerige koeli's het onderspit delven, voor de veelal uitmuntend gewapende bemanning, dan is het lot der overlevenden des te verschrikke lijker. Behouden de koeli's de overhand, dan worden er doorgaans slechts zoovelen in het leven gehouden, als noodig is om het schip in de naaste chineesche haven terug te voeren. Slot volgt.)

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2