HELDERSCHE COURANT. Jïteunis-- ra j®> Jlïïuerteiitic-fifaï). Zaterdag 22 November. m 1505. Dertiende Jaargang. «875. (©fficfëcl gcücrïte. Bekendmaking. JBict-otficicel gebeelte. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post a 0 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advf.rtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente IIELDER brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente, in zijne zitting van den 19 dezer is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie ter lezing is nedergelegd, het TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 20 Nov. 1873.L. VERHEY, Secretaris. Woensdag 19 November 1873. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer van Veen, met ken nisgeving. Dc notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der uitgeschreven punten over te gaan, maakt de Voorzitter den leden bekend, dat er een schriftelijk voorstel van het lid de Breuk is ingekomen, dat na atloop der werkzaamheden aan de orde is. 1.) Benoeming van leden der commissie voor de gemeentewerken. De heeren Janzen, de Lango, Braaksma en Maalsteed, aftredende leden der commissie voor de gemeentewerken, worden als zoodanig weder benoemd en nemen met die benoeming genoegen. 2.) Voordracht van een hulponderwijzer. Wegens het aan den heer G. Schoorl verleend eervol ontslag is er eene vacature als hulponderwijzer. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren P. G. Appelboom, te Helder, Ricselaar, te Zij dewind, en Sweers, te Bovencarspel. De heer P. G. Appelboom wordt benoemd met 15 stemmen, de heer Rieselaar bekwam 1 stem. 3.) Vaststelling van een Suppletoir Kohier van den Hoofdêljken Omslag. Het 2de supplet. kohier van den hoofdei, omslag, dienst 1873, ten bedrage van f 68.32J, wordt, op voorstel van den Voorzitter, vast gesteld. 4.) Adres van den. onderwijzer der School voor Zeevaartkunde. Wordt gelezen een schrijven van den heer A. J. Leijer, waarin het voorstel wordt gedaan, om de thans van wege de gemeente ge subsidieerde school voor zeevaartkunde, te maken tot eene gemeente inrichting, die, gesteund door rijks- en provinciale subsidie, aan hem, onderwijzer, een beter middel van bestaan oplevert. Naar aanleiding hiervan wordt door den Voorzitter het voorstel gedaan, om met de discussie over dit punt te wachten, totdat men, indien zoodanige school alhier wordt gesticht, van het verkrijgen eener rijks- en provinciale subsidie eenige zekerheid heeft. Hiermede nemen de leden genoegen. 5.) Adres van de le hulponderwijzers aan de gemeentescholen. De Secretaris leest voor, lo. een schrijven van de hulponderwijzers aan de gemeente-scholen, waarin deze dank zeggen voor de aan hen toegekende verhooging van wedde2o. een adres van de le hulp onderwijzers aan de gemeente-scholen, die, ofschoon dankzeggende voor de verhooging van hun salaris, dit nog niet in evenredigheid gebracht vinden met hunne positie, in aanmerking nemende de bij zondere verantwoordelijkheid, die er op den len hulponderwijzer rust. Met het oog op de jongst gehouden regeling der hulp-onder- wijzers salarissen, wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten op deze zaak niet meer terug te komen. 6.) Adres der commissie voor feestviering in Mei 1874. Wordt gelezen een schrijven der commissie voor feestviering in Mei 1874, waarin deze kennis geeft van haar bestaan, tevens de medewerking en ondersteuning van het gemeentebestuur verzoekende. De heer Boom geeft, als lid dier commissie, eenige inlichtingen, voornamelijk wijzende op de ondersteuning, die in het adres wordt verzocht. De commissie vraagt op 't oogenblik geen geldelijke, maar wel zedelijke ondersteuning. De Voorzitter zegt, dat hij eene feestviering, van de natie zelve uitgaande, verre verkiest boven eene, die van wege het bestuur of de regeering wordt ondernomen, zijnde het laatst bedoelde, als het ware, een voorschrift; hij belooft tevens, de commissie in alle opzichten te zullen helpen, waar en wanneer hij kan. De heer Boom vraagt, of er ook al bekend is, wat door de gemeente, bij gelegenheid der feestviering, zal worden gedaan? De Voorzitter deelt mede, dat er misschien een voorstel zal komen tot het ïHimiineeren van het Raadhuis en het versieren der andere gemeentegebouwen met vlaggen. 7.) Concessie Bank van Leening. Het voorstel, om de concessie der Bank van Leening voor den heer M. L. van Gelder weder voor 1 jaar of langer aan te vragen, wordt aangenomen. De Voorzitter brengt tevens ter kennisse, dat bij de onlangs door B. en W. gedane opneming alles in orde is bevonden. 8.) Ingekomen Stukken. a. Eene missive van den Commissaris des Konings, houdende bericht, dat bij de aanbesteding der alhier te bouwen gemeente school, het minst is ingeschreven door den heer J. van Soelen te Anna Paulowna, doch dat dezelve is gegund aan de heeren Gebr. Klein alhier, voor eene som van 140,800.-, wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Wordt gelezenla een request van de wed. Kassies, waarin zij, tengevolge van het overlijden van haren echtgenoot geheel zon der middel van bestaan zijnde, eene gratificatie verzoekt. 2o. Een adres van J. P. Faber en F. Rilling, brugwachters aan de Spoor- en Botbrug, die, wegens toeneming der passage door die bruggen, verhooging hunner bezoldigingen verzoeken. Van wege het 1). B. wordt, met het oog op reeds vroeger inge komen verzoekschriften, het voorstel gedaan, aan de brugwachters Mendelsohn, Faber,Ritter en Rilling eene gratificatie tc geven van f25; aan den inspecteur van politie eene gratificatie van 1*50.en aan de overige agenten, behalve Groot, f25. aan den fung. hoofd commies f40.aan de ambtenaren Moorman, Berkeljon,Steilberg en van der Wedde f25.en aan de wed. Kassies f30. De toekenning van gratificatiën aan de genoemde personen wordt gedeeltelijk goedgevonden. Eenige leden vinden de gratificatie aan de weduwe van den hoofd commies Kassies te gering, naar aanleiding waarvan door den heer Boom het voorstel wordt gedaan dezo te brengen op f100.in aanmerking genomen de bijzonder goede diensten, door haren echt genoot aan de gemeente bewezen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. c. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. tot opper-hrand- meester is benoemd de heer P. Verhey. Voor kennisgeving aangenomen. d. Wordt gelezen een schrijven van don heer do Breuk, waarin deze voorstelt, om zich, evenals de gemeente Brielle, tot den Koning te wenden, met het verzoek om do Indische brigade,waarvan de oprichting bij besluit van de Tweede Kamer is vastgesteld, in deze gemeente te stationneeren. De heer de Breuk ondersteunt zijn. voorstel door te wijzen op de goede gelegenheid, die de kazematten van het fort Kijkduin tot ka zerneering aanbieden, op de gezonde ligging dezer plaats en op het gemak, dat deze haven voor- de inscheping der troepen aan biedt, waardoor de kosten van vervoer geheel zouden vervallen. Het voorstel, om zich daartoe schriftelijk tot den Koning te won den en de afschriften van dat request aan de Ministers van Ko loniën en Oorlog te zenden, wordt aangenomen, evenals het voor stel, om hij de genoemde Ministers, op eene particuliere audiëntie, de belangen der gemeente mondeling voor te dragen. Twee leden van het D. B. en de voorsteller, de heer de Breuk, zullen zich met het laatste belasten. Op de gewone rondvraag verlangt de heer Berghuijs het woord. Hij wijst op den grooten last, dien de handel heeft van de in de Binnenhaven stil liggende schepen en zag daarin gaarne ver andering en goede regeling. De Voorzitter brengt in herinnering, dat de Binnenhavon is een rijkshaven en er alzoo van wege de gemeente niets kan worden geregeldhij gelooft, dat, wanneer de Kamer van Koophandel zich met gegronde klachten*tot den havenmeester wendt, alles wel ge regeld zal worden. De heer Berghuijs zegt, dat hij met zijno klachten in deze ver gadering komt uit ervaring, dat bij den havenmeester ingediende grieven toch niets helpen. Hierop geeft de Voorzitter den heer Berghuijs de verzekering, dat, indien hij zich schriftelijk tot het gemeentebestuur wendt, dit dc klachten aan den havenmeester zal overbrengen, en ingeval dit te vergeefs mocht zijn, het zich alsdan tot hoogere autoriteit zal richten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 November 1873. Men telegrafeert uit Singapore, dd. 20 dezer Be N ederlandsche expeditie verlaat Batavia om naar te stevenen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1