N Jiieuuis-- cr Woensdag flönsrtentie-ftfflö. 26 November. hipst bij luiwim ertiende Jaargang. AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN. M I 506. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. - Voordes Dinsdagsen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. (fëfffciërf ijeöeritc. ISekeiulmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat voor de herziening der lijst van de mannelijke ingezetenen, die in dc termen van dienst- pligtigheid vallen, in de maand December dezes jaarsdoor daartoe aangewezen ambtenaren eene opneming aan de huizen zal worden gedaan. De ingezetenen worden verzocht aan die ambtenaren de noodige inlichtingen te willen geven. Zijdie zich van de dienst bij de brandspuiten wenschen vrij te koopenkunnon daarvan te gelijk opgave doen. Helder, Burgemeester en Wethouders voornoemd 24 November 1873. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Op Vrijdag den 19 December 1873, des avonds ten 7 ure, zal aan -het Raadhuis der gemeente HELDER in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed Het onderhouden van de GEMEENTE GEBOUWEN, BRUGGEN, RIOLEN enz., gedurende het jaar 1874. Met bestek dezer besteding ligt, van heden af, op de ge wone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer A. E. J. GRAAT, door wien op Woensdag vóór de besteding, aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen aan het kantoor voor gemeentewerken, des morgens ten 10 ure. Helder, den 25 November 1873. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, L. VERHEY, Secretaris. J3lct-üfficicd gehcëlte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 November 1873. Het stoomschip Conradkapt. Graadt van Roggen kwam gisteren namiddag, van Batavia, via Suez, alhier aan. De vereeniging Gaudium Inter Nos gaf Zondag avond door de opvoering van het drama Paddy de Spion, wederom het bewijs, dat zij tot groote dingen in staat is en kosten noch moeite ontziet, om hare leden een genoegelijken avond te verschaffen. Verdienen wegens uitmuntend spel John, Paddy en Nora eene eervolle vermelding, niet minder lof komt de. lieve waarzegster toe, die op flinke wijze hare sopraan solo voordroeg. Het geheel maakte met de zeer nette costumes en het fraai tooneeldecoratief een schoon effect. Het nastukje, 99 Beesten en 1 Boer, werd mede zeer ten genoege der aanwezigen uitgevoerd en een geanimeerd bal besloot dezen avond. Wij maken onze lezers attent op de in dit nummer voorkomende weerkundige waarnemingente vinden onder de rubriek scheepstijdingen. Men schrijft ons van Texel, 25 Nov, het volgende: Op 't O verdiep is in 't laatst der vorige week veel drijvende lange turf gezien en tusschen de turveu drijvende gevonden en opgevischt de pet van een loods. De turf dreef nog zeer hoog en licht Men hoopt dat het de bovenlast van een vaartuig is en dat de pet is afgewaaid. Naar men verneemt, zal door den hoofdonderwijzer J. P. Quant weder eeuig geschrift worden uitgegeven, ter voor ziening in zijn financieel bezwaar, niettegenstaande het E. A. gemeentebestuur van Texel hem verleden zomer f 100 grati ficatie heeft toegelegd. Veertien dagen geleden hield de nieuw beroepen leeraar te Oosterend zijn intreeredp. Het. laat zich aanzien dat leeraar en gemeente met elkander "tevreden zullen zijn. Wij hopen het voor den een zoowel als voor de ander. Behalve enkele uitzonderingen, is de visscherij dit jaar op Texel over het algemeen schraal geweest. Mcti hoopt op beter. De Indiër bevat de volgende uittreksels uit brieven, geschreven aan boord van een der oorlogschepen op de kust van Atchin //Op Penang wordt het praatje verkocht, dat schepen, van daar uitgegaan, binnen zes weken na afkondiging der blok kade, gerust naar Atchin mogen vertrekken en zich aan geen blokkade te storen hebben. De Penangers, die Atchin bereiken, vertellen dat wij geen vloot hebben, maar dat alle schepen van de Engelschen gehuurd zijn; alle schepen in en voor onzen dienst moesten dan ook onze vlag voeren. //Volgens hetgeen nu de ondervinding geleerd heeft, zijn de maanden Nov. en Dec. de beste voor de operatiën hoe wel ook van Maart tot Juni de zee vrij kalm is; in die maanden is de equatoriale stilte-gordel bestendig in zijne N. en Z. standen en dus het weer het regelmatigst. Het is zeer te wenschen, dat men in de eerste dagen van Nov. hier is, anders zullen onze-brave soldaten nog veel moeten doorstaan, voordat zij voor goed een einde aan Atchin's macht zullen hebben gemaakt. //Men zegt, dat de controleur Kroesen vrij zekere berichten heeft, dat reeds den dag dat generaal Köliler sneuvelde, de Atchineezen de verdediging als hopeloos beschouwden, doch dat het vallen van den generaal en het daarop gevolgde sta ken van 't vuur hen weer aanmoedigde; datevenwel op den dag, toen de aanval op den kraton geschied is, de vijand reeds gedeeltelijk gevlucht was en, indien wij nog een uur hadden volgehouden, niemand ons meer weerstand zou heb ben geboden. Het retireeren van onze troepen beschouwden zij als een list en vandaar dat zij ons niet kwamen veront rusten in ons bivouac. Als dit alles waar is, hoe zeer moet dan onze onbekendheid met de macht des vijauds betreurd wordenhoe vele mensGhenlevens en schatten hadden bij be tere inlichtingen niet kunnen bespaard worden. Het is on verklaarbaar, dat men een oorlog begon, een dapper leger zooveel deed lijden door gebrek aan behoorlijke voorafgaande opnamen, zoodat de chefs der expeditie als blinden moesten rondtasten en huiverig moesten zijn, om de verantwoorde lijkheid van 't volhouden op zich te nemen. De dagen zijn warm en de nachten zeer koel, het verschil bedraagt soms 24 gr Fahr. Gezond is dit niet. //Op Edi schijnt gebrek te heerschen de radja liet zelfs aan een onzer schepen om wat rijst vragen." Blijkens een Zondag bij het departement van koloniën ontvangen bericht, is de telegraaf-kabel tusschen Penang en Singapore gebroken. Te Rotterdam was een kinderbedje te drogen gezet bij een kachel in een kamer, waarin drie kinderen alleen waren achtergelaten. Het bedje kwam tegen de kachel en de ontzettende rook, die daardoor ontstond, zou de kinderen hebben doen stikken, zoo niet bij tijds het gevaar door de buren was ontdekt.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1