Gemeenteraad te Texel. Zaterdag morgen is voor de vuurbaak te Scheveningen aangekomen een roeiboot, met 5 Engelsche schipbreukelingen, wier schooner, Jane Marymet ijzer van Rotterdam naar Hartlepool, des nachts gezonken was. De kapitein was bij het stranden bijna verdronken, hij sprong tusschen de banken te vroeg uit de boot. J. Breugum hielp hem evenwel. De schipbreukelingen zijn door de zorg van den agent van het Britscli consulaat, den heer A. E Maas, naar Rotterdam vertrokken. Men schrijft van Hoorn, 19 Nov. Gisteren had onze geachte stadgenoot, de heer J. C. Bast, oud lid van den gemeenteraad alhier, zijn veertigjarigen diensttijd volbracht bij de directe belastingen, waarvan bijna 33 jaren als ont vanger tc Blokker en omstreken. Groot was de deelneming, die hij ondervond. Het rundvleesch is te Hoorn 10 cents per kilogram in prijs- verminderd en wordt nu verkocht voor 90 cents per kilo. Men schrijft van Edam, 22 Nov. Aanstaanden Woens dag den 26 dezer zal voor liet Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland terechtstaan Mr. Ij. A van IJsselstcyn, be klaagd ter zake, dat hij, terwijl hij de betrekking van Griffier bij het kant ongerecht tc Edam bekleedde, in den avond van den 13n Juli jl. omstreeks half tien uur op de openbare straat te Edam met een stok moedwillig een lievige slag op het hoofd heeft toegebracht aan Anna Medik, ten gevolge waarvan deze eene ernstige wonde beeft bekomen, waaruit ziekte en beletsel om te werken van meer clan twintig dagen is ontstaan. De beklaagde zal in zijne verdediging bijgestaan worden door Mr. L Kühn Junior, advocaat te Amsterdam. Een vreemdsoortige weddingschap werd dezer dagen te Maastricht aangegaan. Een burger had zich tegenover eeuige andere burgers schriftelijk verbonden om zich te be geven in de kooi der leeuwen van een menagerie, welke zich thans daar ter stede bevindt. Voor die daad zouden hem 100 flesscben wijn worden verstrekt, terwijl bij niet uitvoering van het waagstuk, hij een gelijk getal flesschen verbeurde. Onze man trad nu in overleg met den directeur der menageiie, die, door een hprhaalde vertooning, de leeuwen aan het gezicht van den vreemdeling gewende en hem ten laatste met zich in de kooi nam, welk bezoek zonder eenige stoornis afliep en den roekeloozen doch onverschrokken wedder de weddingschap deed winnen. Aan het I/aarl. Nieuiosbl. wordt bericht, dat het proces Bourbon-Chambord omstreeks 15 Jan. en audience solennelle zal worden bepleit door den heer Jules Pavre, advocaat en afgevaardigde ter Nationale Vergadering te Parijs. Te Gouda is Vrijdag jl. een kind, dat op weg naar school was, door een noodlottig toeval, achter de groote kerk in het water geraakt, in een koker gedreven en twee uren later daaruit levenloos te voorschijn gehaald. Voor de ouders is het des te meer te betreuren, daar zij binnen kort nog twee kindereu aan de cholera verloren Te Vianen beging dezer dagen de gruttersleerling van den lieer Vos van Zalingen, terwijl zijn meester zich even uit de in werking zijnde grutterij verwijderd had, de onvoor zichtigheid om zijne hand aan bet kamrad te slaan, naar men zegt, om te beproeven of hij, door dit rad vast te houden, ook d< n molen kon doen stilstaan. Het paard was echter sterker dan de onbedachtzame jongeling, en het rondsel, dat in het kamrad loopt, greep al spoedig ook de hand en met de hand den arm, die. behalve dat huid en vleesch er af scheurden, dicht bij den schouder brak, en ware het paa'rd toen niet stil blijven staan, zeker geheel van het lichaam zou zijn afgetrokken. De ongelukkige jougeling is ter ver pleging onmiddelijk naar Utrecht vervoerd. Men hoopt, dat hij den arm nog zal behouden. Te 's Bosch is een beschonken soldaat met veel moeite gearresteerd door een officier, die daarbij in de hand gebeten werd. Hij had eenige malen achtereen op verschillende per sonen geschoten, gelukkig zonder iemand te treffen. Om hem meester te blijven moest men hem het dwangbuis aan doen Hij is naar bet krankzinnigen-gesticht gebracht, als lijdende aan delirium tremens. Te Aalsmeer had Donderdag eene paardenmarkt plaats, zonder dat een paard aan de lijn was daarentegen waren er wel een week vroeger, toen er geen markt was. De al manak had de markt bij vergissing eene week te vroeg aangekondigd, maar de gefopte kooplieden wilden op den vverkeltjken marktdag niet terugkomen. Vergadering, gehouden 21 November 1873. Present 41 leden. Afwezig de lih. C. Reij en W. Hillenius, de laatste met kennisgeving. Do vergadering geopend zijnde, las de Secretaris de notulen der vorige vergadering. De Voorzitter vraagt of iemand der leden ook aanrnorkingen op die notulen beeft. De heer Westenberg verklaart, dat zijne woorden, betreffende dis- cussiën dr. Ensing, inde vorige vergadering, niet juist zijn gesteld; hij ontkent dat hij gezegd zou hebben, dat verbindtenissen geene verbindtenissen zijn, die bewering noemde hij al te onnoozelhij heeft gezegd, de post voor gcneeshceren op de begrooting niet te zullen goedkeuren, zoolang de instructie van den doctor voor hem werd onbekend gehouden, hij voerde verder aan, dat hij meermalen te vergeefs aanzoek had gedaan tot het bekomen dier instructie, ■welke h j dan eindelijk gisteren heeft bekomen. De Voorzitter doet den heer Westenberg opmerken, dat gedachte instructie, in vorige vergaderingen, dikwijls ter tafel gelegd en be sproken is, en roept de Secretaris op, om don heer Westenberg deswege te logenstraffen. De Secretaris echter verklaart: «Neen, de instructie is bij vorige vergaderingen niet ter tafel gebracht, hetgeen ook nog bevestigd wordt door de heeren Zijm en Vlaming. De heer Westenberg verzoekt acte van dit getuigenis. De heer Dros verklaart voorgesteld te hebben in de vorige ver gadering, de post op de begrooting voor nachtwachts met f150. te verhoogen, en een nachtwacht te de Cocksdorp op een tracte- ment van f109.te benoemen; hij vindt daarin van f150.geen sprake en verzoekt dat zulks alsnog wordt aangeteekend. De heer Westenberg wijst den Voorzitter op art. 203 gemeente wet, waarin B. en W. de verplichting is opgelegd, de begrooting 4 maanden voor het einde van het jaar in te dienen; de begrooting was nu in de vorige vergaderingringediend ter elfder ure, 2 maan den te laathij protesteerde tegen dat verzuim en verlangde van dat protest aantcekening. De heer Keijser meende, dat het doen van liet protest nu te laat was en noemde zulks nu onwelvoegelijk, te meer, daar hij zelf be hoorde tot B. en W. De heer Westenberg repliceert en zegt, dat hij, toen het tijd was tot liet indienen van de begrooting, geen wethouder was, en dus daarvoor niet kon worden aansprakelijk gesteld. Daarna worden de notulen goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet vervolgens voorlezing van eenige circu laires en provinciale bladen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Missive van den Minister van Financiën, betreffende post- en telegraafkantoor aan den Burg, waarin voorkomt, om het aange wezen lokaal, indien er geen beter gelegenheid is, tot 1 Juni 1875, als post- en telegraafkantoor te bezigen op voorstel van den Voor zitter wordt besloten den heer Minister te antwoorden, dat er mo ment elijk geene betere gelegenheid bestaat. 3. Missive van de wed. C. J. Honigli. Aanbod tot overname boeken, etc.ten dienste der gemeente-scholen, tegen 10 pCt. be neden inkoopsprijs, als zijnde hare zaak wegens groote concurrentie in liquidatie. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgevingaan te nemen. De heer K. Bakker komt het voor, wel over te nemen wat voor de gemeente dienstig is, als zijnde alsdan tegelijk nog eene kleine tegemoetkoming voor die vrouw. De Voorzitter informeert dat liet verzoek van de adressante is: alles over te nemen, tegen 10 pCt. minder en een gedeelte, tegen 5 pCt. minder inkoopprijshij is togen het overnemen van alles, doch vóór een gedeelte, waartoe wordt besloten. 4. Benoeming hoofdonderwijzer gemeente-school Burg. Wordt gelezen, als daarmede in verband staande, lo. een mis sive van den heer Schoolopziener, 9e district, vermeldende: dat bij een vergelijkend practisch examen gebleken is, de heer B. J. Trol, van Wassenaar, de aangewezen persoon te zijn2o. request van eenige ingezetenen van den Burg, inhoudende verzoekdat de voor dracht van een 4, op een 6 tal werd gebracht en dat de heer Gcrbrand Dros mede op de voordracht werd geplaatst. De Voorzitter stelt voor, dit request voor kennisgeving aan te nemen. De lieer Vlaming zegt dat er sprake was ook 6 candidaten op de voordracht tc stellen en vroeg waarom nu 4, hij vond zulks vreemd, temeer daar er velen voor Dros zijn. De heer Bakker was niet tevreden, toen hij vernam dat de heer Dros op de voordracht werd gemist, temeer daar deze een Texelaar is en door studie het zoover gebracht had, dat hij bij het maken van een zestal op de lijst voor zou komen, doch dat de spreuk hier van toepassing was»een eigen profeet wordt in zijn vaderland niet geëerd," hij wensclit gaarne, dat die voordracht alsnog wordt gewijzigd, door in plaats van 4 een Gtal te stellen, hetgeen meer eervol voor Dros ware geweest; bestonden er dan bezwaren tegen diens benoeming, men kon die kenbaar maken, de Raad zou zulks dan ook niet voorbijzien. Hij beriep zich tevens op het ingediend verzoekschrift van ingezetenen van den Burg. De heer Dros verklaart zich met de gevoelens van den heer Bakker te kunnen vereenigen, hij vraagt wat er tegen is om een zestal op de voordracht te plaatsen en zoo er geen zestal noodig was, waarom dan van een zestal te spreken en voor een zestal reisgeld te vragen hij wenscht te weten of de heer Glijnis bij het stellen der voordracht ook eene adviseerende stem heeft gehad. De heer Langeveld zegt, dat hij uit de voordracht van vier niet zal stemmen, ook hij verlangt een zestal en wil dat men alsnog niet overgaat tot do benoeming van een hoofdonderwijzer, maar zulks te verdagen tot eene volgende vergadering. De heer Keijser verklaart, dat de voordracht overeenkomstig de wet was gesteld, dat de keuze alsnu moot gedaan worden uit de voordracht, waaraan thans niet te veranderen was. De heer Zijm vraagt of de stemmen, uitgebracht op iemand buiten de voordracht, nietig zijn. De heer Ments stelt voor dat de Raad besluite, B. en W. te verzoeken om alsnog, in overleg met den heer schoolopziener, 2 heeren tot een practisch examen op te roepen en alzoo thans tot geen benoeming van een hoofdonderwijzer over te gaan, hij wenscht zijn voorstel in omvraag gebracht. De Voorzitter beantwoordt en zegt op de vraag den heer Dros, dat de heer Glijnis bij het stellen der voordracht geene adviseerende stem had. Juist wordt binnengebracht eene missive van den schoolopziener, die zich onder de toehoorders bij de raadsvergadering bevond en staande de discussiën over dit onderwerp een schrijven richtte aan den Raad, met kennisgeving, dat hij nimmer zou instemmen met eene gewijzigde voordracht aan den Raad in te zenden, waarop de heer Ments, op verzoek van den Burgemeester, zijn voorstel intrekt. Vervolgens overgaande tot de benoeming van een hoofdonderwijzer, is de uisslag geweest, dat de heer B. J. Trol van Wassenaar met 7 stemmen werd benoemd, vier leden onthielden zich aan de stemming. 5. De Voorzitter deelt mede, dat voor de vaceerende betrekking als hulponderwijzer op Oosterend en aan den Burg, de navolgende sollicitanten zich hebben opgedaan, alsvoor Oosterend de heer Plaatsmanvoor den Burg. de heeren Vcrmga en Visscberhij stelt voor, aangezien die benoeming moet geschieden in overleg met den heer schoolopziener, die benoeming tot eene volgende ver gadering te verdagen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2