BMiLIJkË STAM) DER (iE\lEE\TK HEI,BEK. ADVERTENTIES. LAATSTE OPROEPING. 6. Request van den heer J. Koning, geneesheer te de Cocksdorp, inhoudende verzoek dat zijn tractement van f300.tot op f500. worde gebracht. 7. Request van den heer A. E. Stiggelbout, geneeskundige aan den Burg, verzoekende, omrede zijne armen praktijk, een jaarlijksch tractement van foOO.even als aan dr. Ensing wordt verstrekt. De Voorzitter stelt voor, beiden verzoeken, aan te houden tot eene volgende vergadering, waartoe wordt besloten. 8. Verklaring van den heer Verhey, betreffende rekening bijwerk schoollokaal Burg, bedragende f158.AanB. en W. wordt mach tiging verleend die som aan den aannemer uit te betalen. 0. De Voorzitter doet mededeeling der opname van kosten voor de havenverlichting, welke f100.zouden beloopen, terwijl het jaarlijks onderhoud op f80.moest geraamd worden, te beginnen met 1 Januari a. s. Wordt besloten, die verlichting daar te stellen. 10. De heer Bakker betoogt het onverantwoordelijke wegens ge brek aan geneeskundige hulp op de dorpen Oude Schild en Oos terend: om daarin te voorzien, achtte hij het noodzakelijk, twee geneeskundigen te benoemen en wel te Oosterend en te Oude Schild, ieder op een tractement van f 500.en eene vroedvrouw aan den Hoorn en eene aan de Koog, ieder op een tractement van f2.50 'sjaars. De heeren Bruin en Dros steunden den heer Bakker en zeiden dat geneeskundige hulp noodig is. De heer Keijser kan zich wel vereenigen om in die geneeskundige hulp te voorzien, doch hij noemt de daarvoor uitgetrokken sommen veel te hoog. De Voorzitter vraagt den heer Bakker om dit voorstel tot eene volgende vergadering te verdagen, opdat hij alsdan daarvan indiene een schriftelijk voorstel. De heer Westenberg ziet niet in waarvoor het noodig is het voorstel van den heer Bakker te verdagen en ook niet waarom of dit schriftelijk moet geschieden, hij beroept zich op de vele mon delinge voorstellen hier behandeld en wensclit dat ook dit van B. direct in behandeling wordt gebracht. De heer Bakker zegt dat er behoefte bestaat en zoovocl te langer het duurt, des te meer kans bestaat er, dat er van de zaak niet komt. De Voorzitter brengt daarop het voorstel van den heer Bakker in stemming, hetwelk met 10 stemmen wordt aangenomen; tegen stemde de heerS. Keijser. 11. De heer Ments herinnert den Raad aan het nut, door de werkverschaffing alhier gedurende de wintermaanden over de 3 laatste jaren verricht, hij vreest, naar aanleiding van bij hem in gekomen informatiën, dat die hoogst nuttige zaak zal eindigen en alzoo Texel reeds dezen winter verstoken zal zijn van die inrichting, waardoor zooveel armen zouden lijden, hij verzoekt dat door den Raad wordt besloten, de commissie dier verceniging dank toe te brengen voor haar edel werk, met aanmoediging om deze nuttige zaak niet te laten varen en bereidverklaring van den Raad, om die inrichting krachtig te ondersteunen. De heeren Westenberg, Bakker, Langeveld en Zijm ondersteunen dat voorstel en motiveeren breedvoerig het nut dier inrichting. De heer Ments verlangt stemmingde Voorzitter brengt zulks in omvraag. Met 7 stemmen tegen 4 wordt het voorstel Ments aangenomen, tegen stemden de heeren S. Keijser, H. Bakker, D. Bruin en D. C. Loman. De heer Westenberg stelt voor, aan de verceniging tot werkver schaffing al dadelijk te beginnen met 1 Januari a. s. voor éenjaar kosteloos in gebruik te geven het oude schoollokaal aan den Burg, onder zoodanige bepalingen, als de Raad noodig acht. Na eenige discussiën wordt daartoe met alle stemmen besloten. 12. De heer Zijm verzoekt voorziening onderhoud brandspuit huisje aan den Hoorn, wordt gesteld in handen van B. en W. 13. De heer Vlaming bespreekt den gevaarlijken toestand van den toren te Oosterend en zou eene herstelling dringend noodig achten. Op voorstel van den Voorzitter wordt de heer Vlaming uitge- noodigd, deskundigen met de opname der reparatiekosten te be lasten, terwijl tevens wordt besloten, aangezien die toren als baken voor de scheepvaart dient, den heer Minister van Marine op den bouwvalhgen toestand daarvan, te wijzen. Niets meei aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten IIOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Het voornaamste punt, dat tegenwoordig ieders aandacht trekt, is de werkmansvereeniging. De laatste vergadering door die ver- eeniging gehouden, gaf een helder inzicht van hetgeen die vereeniging wil en kan. In die vergadering werd door den secretaris het eerste jaarverslag uitgebracht en door den penningmeester rekening gedaan; beide punten getuigden van grooten ijver voor de Veree niging; de toestand der kas was niet ongunstig en als volgt: Ontvangsten f 1162.16 Uitgaven 338.56 Saldo f823.60è De Voorzitter deed eenige mededeeling omtrent de uitgaven, ge durende het laatste kwartaal, waaruit bleek, dat in dat tijdsver loop was uitbetaald geworden aan zieken f62.00 en aan kraam vrouwen f25.00. Zeer verblijdend mag het genoemd worden, dat zoovele nieuwe leden zich thans bij die vereeniging aanmelden. De inkoop, door de vereeniging gedaan, mag vrij wel geslaagd heeten, hoewel het zeker zeer wenschclijk is, dat een volgend jaar dezelve wat meer uitgebreid zal kunnen plaats hebben. Velen echter hebben reeds nu ondervonden, dat het besparen van kleine sommen een flink kapitaal kan doen ontstaan. Wat betreft punt c. van het doel der vereeniging, daarover valt ook veel te zeggen. Het doel toch hiervan isden werkman betere en goedkoopere woningen, zoo mogelijk in eigendom, te verschaffen." Tot bereiking hiei-van werd eene commissie samengesteld, en deze heeft, na den noodigen grond van de gemeente te hebben aange vraagd, thans eene leening uitgeschreven, groot f45.000. voor het aanbouwen van arbeiderswoningen. Die leening is thans het gewichtigste vraagstuk van den dag. Dat dit plan schipbreuk zal lijden in eene stad van nagenoeg 9000 inwoners, waar men met reikhalzend verlangen uitziet naar een spoorweg voor deze streken, dus de voorwaarts strevende eischen van onzen tijd schijnt te begrijpen, is niet denkbaar. En toch hoe ongelooflijk het moge schijnen, zal deze eerste roepstem voor zulk een edel en grootsch werk zeer waarschijnlijk zijn .die eens roependen in de woestijn. Zeker zult gij medelijdend hierover het hoofd schudden, en geen wonder, waar men toch in vergaderin gen het welzijn van het volk zich als doelwit voor oogen stelt, waar men in den tegenwoordigen tijd zoo menige couponknipper hoort klagen over insoliditeit van effecten enz., daar toch zou men meenen, dat een leening van f45000, die, zij het dan ook maar 4 pCt. rente, echter eene zekere geldbelegging aan de hand geeft, spoedig zou zijn volteekend. De eerste poging zal zeer waar schijnlijk mislukken, doch zeer wel mogelijk is het, dat eene tweede poging met goed gevolg zal bekroond worden, indien de commissie een krachtig beroep doet op den burgerstand. Moge dan de zoo veel boven anderen bedeelde zijnen plicht nog niet kennen, de bedaard daar heen wandelende burger, die slechts weinig boven den werkman verheven is, zal zijn meer gefortuneerd medemensch beschamen. CORRESPONDENTIE. J. P. wordt verwacht. Van 21-25 Nov. 1S73. ONDERTROUWD: A. Groot eii F. Dekker. GEHUWD: Geene. BEVALLENM. Bierenbroodspot geb. Lastdrager, Z. A. Blikkeu- hoist geb. Franke, D. S. Vregat geb. van der Plaat, Z. M. A. Dam- briuk geb. van Wordt, 1). G. Mulder, D. T. Roem geb. Dekker, D. E Spigt geb. Rijkers, Z. A T. de Jong geb. Visser, Z. W. E. van Dok geb. Duijvetter, Z. OVERLEDEN: M. Richter, bijna 4 m. I) Visser, lj. C. J.J. G. Ie Bron de Vexela, 12 w. M. Spolet, 33 j. G. Schenkels goh. Cokx 83 j. J. Smit-, 75 j. F. L van der Haageu, 53 j. J. Coruelisse, 59 j STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan Onbekenden, gedurende de 2de helft der maand October 1873. H. G. de Jong. A. Torm Jr. en J. Schie, allen te Amsterdam. L. de Bruin, Groningen. J. 11. Pollen, Haarlem. Doggenaar, den Helder, tlendrika Roovers, Rotterdam. J. A. Pfijfers, (2 stuks,) de Rijp. De Directeur van het Postkantoor te den Helder, H E R W E IJ E R. SCHEEPSTSJDBRGEl. Binnengekomen te Helder. 21 Nov. Gebr. Janzen, Sanne, Riga. Hermanos, Aaraldsen, Sunds- vall. Josepliine, Andersen. dito. Anna, Dietrichs, dito. 22 Hoop, Visser, Londen. Vivid, Bedingfield, Sunderland. 23 Stad Workum, v. 't. Veer, Londen. Finchale, st. Sunderl. Eva, Mom, Schiedam n. Newc. als bijlegger. 24 Conrad, st. Batavia. Otteren, Torjussen, New-York. Onward, Ball, Catania. Astrea, Goombs, Cephalonia. J. H. Lorenzen, st. Sunderland. Aurora, Stief, Memel, als bijlegger naar Lowestoft, lekkage. 25 Gesiena Maria, Bek, Padang. Iloughton, st. Sunderland. Pollux, st. Croonstad. Uitgezeild te Helder. 21 Nov. Jenny, Knudsen, Drammen. Lyna, ICnudsen, dito. Scundi- navia, Jensen, avontuur. 23 Harefield, st. Middell. Zee. 24 Sirius. st. Middell. Zee. Hollandia, st. Londen. Fulmar, st. Middlesbro. 25 Vesta, st. Bordeaux. Biddick, st. Sunderland. Hastings, st. Newcastle. M U li I II li R I C II T E ALKMAAR, 22 Nov. Aangevoerd 4 Paarden f54 n 85, Veulen f-,- Koeien f a 30 nuchtere Kalveren I'10 a 18, 3(J Schapen l" 16 a 56, Lammeren f e 5 Geilen l'3 n 8, kleine Bokjes l'~.a I87 magere Varkens 114 a 22, 272 Big^eu 6 a 9, -Ezel f—Boter per kop fÓ.90 a fl.00. AMSTERDAM, 24 Nov. Tarwe per 2400 kilo onveranderd witb. Poolscbe f 440 c. z. k. Rogge per 2100 kilo hooger verkocht; jarige Galatz f255 nieuwe Pe- tersb. f 250, 255 van boordjar. Bessarabische f 250. Op levering iets hooger; Maart f257, 258, 259,260 Mei f247. 246, 247, 248,249, 250. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen 1'2.20 a 2 90 Friescbe Jammen 12.10 a f2 30 Engelsche Friescbe f 1 60 a 1 90 Geldcrsche Fraosche Jammen f 1 60 a 1.75; Geldersche ronde Wolkammers f 1.70 a 2: Geldcrsche En gelsche f 1.50 a i 60 Zeeuwsche Blauwe f2.10 a 2 20. Aanvoer ruim. Handel stil puik beste soorten prijshoudend, iu afwijkende wordt onder hands veel gedaan, waarvan dc prijzen onbekend'blijveu, ROTTERDAM, 24 Nov. Meekrap. De vraag blijft kleiu en alleen die paitijljcs, welke iets lager te koop waren, voudeu nemers. LONDEN, 24 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3900, Schapen en Lammeren 15000, Kalveren 100,- Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/6, Schapen eu Lammeren 7/Kalveren 5/4, Varkens 5/2. Donderdag 27 November vertrekt van hiel de O.-I. landmail, via Brindisi, per laatsten tr. Al degenen, die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan of borgtochten onder zich hebben ten laste van wijlen den heer WILLEM TESTERSZOON SMIT, worden verzocht daarvan alsnog Linnen drie weken na hedenopgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris CONTNCK WESTENBERG a/d. Burg te Texel. Weerkundige Waarnemingen te Helder. 22 Nov vocrui 8 u. barometer 736 4 WZW. 25 Kg 10 - WtN 40 20 in. namiddag Winddruk 54 n n 1 55 u ii 72 ff 8 5^ ii ii 5 U ii n 40 i, 8 u. barometer 745 6 23 voorin. 10 50 u. 56 Op den middag 40 24 n n 8 u. barometer 756 81 Waterwaarnemingen 22 Nov. nam 8 25 u de vloed 1.35 Meter boven volzee. 23 5.40 u. uamidderu. 0.75 23 's avonds 9 u 1.15 24 B 6.40 u ua iniddern. 0.96

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3