Men schrijft van Amsterdam, 26 Nov. Voor het Prov. J gerechtshof van Noord-Holland werden heden 16 getuigen gehoord in de zaak van Mr. L. A. van IJsselsteyn, grillier bij het kantongerecht te Edam, beschuldigd van moedwillige mishandeling van Anna Medik, dienstmaagd. Uit de instructie, alsmede uit het getuigenverhoor is o. a. gebleken, dat Anna Medik den 13den Juli 11. met nog drie andere meisjes, des avonds ten half 10 ure den beklaagde met twee vrienden op straat heeft ontmoet, hem onwillekeurig tegen den arm heeft geduwd, waarop beklaagde haar zoo'n gevoeligen slag op het hoofd heeft toegebracht, dat zij met behulp harer vriendinnen naar de ouderlijke woning is gebracht, waar zij tengevolge van den noodlottigen slag geruimen tijd onder behandeling van den doctor heeft moeten verblijven. De houding van den beschuldigde ter terechtzitting, zijn vele aanmerkingen tegen de eenstemmige verklaring van onderscheiden getuigen, alsmede zijn dreigende beweging tegen Anna Medik, die haar zoo ontstelde, dat zij niet dan op 't laatst der zitting weder kon gehoord worden, kunnen o. i. geen gunstigen indruk achter laten. Wegens het vergevor derde uur werd de zitting na het getuigenverhoor gesloten en verdaagd tot heden morgen ten 10 ure. Men schrijft uit 's Hage aan het N.v.d. J). Eeeds eenige dagen is men ten huize van de firma Overklift Co. bezig te ontzegelen, naarmate de beschrijving plaats heeft, en een en ander zal nog wel eenige dagen duren. De ge- heele omvang van de ramp is nog niet overzien en het zou zeker een weldaad zijn voor de ongelukkigen, die door de kwade trouw en lichtzinnigheid der firmanten in het ongeluk zijn gestort, indien men zóo gelukkig was de beklaagden in handen te krijgen, ten einde nog eenige noodzakelijke in lichtingen te ontvangen, die zij alleen met volkomen juistheid kunnen geven. Het failleeren van deze firma heeft hier groote sensatie teweeg gebracht. Het vertrouwen in de firma was onverdeeld. Menig klein kapitalist vertrouwde aan die firma zijn geld, maar ook de meer gegoede klasse deponeerde bij haar met volkomen gerustheid hare trommels. Nu zegt men, dat de trommels wel gevonden worden, maar dat het zeer twijfel achtig is, of al die trommels alles bevatten wat zij behooren te bevatten. De juiste waarheid daaromtrent zal en kan echter eerst blijken, wanneer het strafproces is afgeloopen. Dezelfde rech- ter-commissaris, die in de zaak van den moord is werkzaam geweest, is ook met de instructie van deze hoogst belangrijke en intricate zaak belast. Daar de officier van justitie in familiebetrekking staat tot de gefailleerden, wordt het O. M. - in deze waargenomen door den substituut-officier. Hoe ver jongens de straataardigheden dikwerf drijven, bleek Dinsdag al weder. Bij den winkelier V. in de Maria- straat, te Utrecht, stonden eenige jongens voor de winkel ramen te spelen, toen op eens een der jongens door zijne kameraden opgepakt en door een groote winkelruit gesmeten werd, zoodat hij in den winkel terecht kwam. Wij maken met ingenomenheid gewag van een stoom boot- en zeilschipspel van hier naar Batavia, 't welk voor kinder- en gezelschapspel alleszins aanbeveling verdient. Hierbij wordt toch het nuttige met het aangename op zeldzame wijze vereenigdal spelende krijgt de jeugd een les in de aardrijkskunde, daar de reis per stoomschip gaat zwaar verwonden in zee laat werpen. Is het dan te verwonderen dat de Zuidzee-eilanders zich aan den een of anderen blanke bloe dig zoeken te wreken Wat begrijpen zij toch van contracten Zou de oude afrikaansche slavenhandel, in vergelijking met deze ondernemingen, niet een eerlijke handel mogen genoemd worden Toen kocht de slavenhandelaar van een zegepralend negerhoofd de krijgsgevangenen, die hij, naar hunne barbaarsche zeden, eenvoudig had kunnen slachten. Dien afrikaanschen slaven werd dus althans het leven gered. De aziatische koeli-handel is niet alleen gewel denarij, maar het is meer dan barbaarschheid. Het is een schan delijke hoon aan de menschheid, die den vorm des rechts nabootst, maar de gerechtigheid op de huichelachtigstc wijze schendt. Men heeft den negerhandel naar Amerika onderdrukt. Juist nu beproeft men ook, den negerhandel naar Azië van de Alrikaansche kust te verhinderen. En de negentiende eeuw zou den koeli- handel geen schandaal noemen Gij, voorstanders der Kerk, zendt missionarissen onder halfnaakte wilden, om hen met christelijke leerstellingen en den catechismus bekend te makenen gij zwijgt, wanneer christelijke regeeringen door hunne flauwheid de misdaden aanmoedigen, die den koeli-handel mogelijk makenZendt vóór alles uwe boden der liefde naar de hoofdstad van Portugal en de planters van Cubanaar Lima en DemeraraGij houdt vredes congressen, om den oorlog te brandmerkenbedenkt, dat gij eerst de gezindheden moest uitroeien, waaruit de koeli-handel ontstaat, eer gij van het recht der menschen op vreedzame, gezindheid moogt spreken. Gij, kooplieden, spreekt van de naar Azië zich richtende europeesche beschavingbedenkt, dat gij in de oogen der Chineezen weinig meer geldt dan als opiumhandelaars en mensehenroovers. De engelsche regeering was tot nog toe de eenige, die de ver antwoordelijkheid van zulke zware beschuldigingen gevoelende, eenige zwakke pogingen aanwendde, om het koeh-stelsel tegen te gaan. Doch al wilde zij krachtiger optreden, dan hare koloniale belangen gedoogen, dan toch zou zij zonder overeenstemming der overige mogendheden het doel nooit bereiken. De beide groote staten, die bij den koeli-handel het minste be lang hebben, Duitschland en de Noord-Amerikaansche Unie, hebben tot roeping, hunnen invloed voor de rechten der menschheid aan te wenden. Het is hoog tijd, dat door internationale verdragen over Suez en per zeilvaartuig langs de Kaap de Goede Hoop. Men zal moeten toestemmen dat deze variatie op het al oude ganzenbord zeer vernuftig werd bedacht en dat in dit geval het nienwe waarlijk iets goeds bracht. De dertig vakkeu geven een kort begrip van een belang rijk deel der géographie van Europa en Azië en bevatten zeer leerrijke opmerkingen ten aanzien der plaatsen, die men bezoekt. De voorwaarden van het spel zijn overigens zeer eenvoudig gesteld, zoodat dit spel voor jong en oud de vgrooten" zullen het met ambitie //beoefenen" en het spoedig boven het schimmelen, dat trouwens ook vrij //beschimmeld" is, de voorkeur geven welhaast tot de meest geliefkoosde uit spanningen zal behooren. Te Moercapelle hebben twee herkozen raadsleden gewei gerd de eeden af te leggende een uit gemoedsbezwaren de an der omdat de wet het alleggen van eeden niet bepaald gebiedt en herhaling van den eed geringschatting van den vroeger afgeleg- den verraadt. De voorzitter heeft de meening der regeering op dit punt gevraagd In het Utr. Dagbl. van Woensdag komt het volgende verzoekschrift voor: Eerbiedig tot de uitvoerende macht. Wij, ondergeteekendenalle uwe zeer onderdanige, vier- pootige, belasting-betalende dienaren, wagen het zich met de nederige, doch dringende bede tot u te wenden, om ont heffing te willen verleenen van het dezer dagen van uwent wege uitgevaardige bevel, dat het ons op poene van dood eenvoudige ophanging niet geoorloofd is om, anders dan ge muilband of aan touw of ketting, op straat te verschijnen. Met alle bescheidenheid, aan onze natuur zoo eigen, ver- oorlooven wij ons u indachtig te maken, dat het St. Nicolaas- feest ophanden is, een tijdstip waarop dolheid meer bij men schen dan wel bij ons gezocht worden; in geen onzer oor konden is dan ook van gevallen van dolheid in dit jaarge tijde melding gemaakt. Uit een door ons nauwkeurig en geheel onpartijdig inge steld onderzoek naar de origine van bedoeld, onzes inziens wreed en geheel doelloos, bevel is ons gebleken, dat eene oude bes op een dorp in den omtrek gedroomd of zich ver beeld heeft, dat zich hier of daar een onzer dolle broeders zou kunnen ophouden. Is dit zoo, dan is dit, het zij ons veroorloofd dit op te merken, waarlijk geen rede om ons zoo te kwellen en onzen bazen en bazinnen zoo veel grievends en zoo veel last te veroorzaken. Beleefd, doch tevens dringend en in naam van onzen bescbutsengel, signeur Bufl'on, verzoeken wij intrekking va" bedoeld bevel, te meer daar de bladeren thans geheel va de boomen gevallen zijn. De anti muilband Vereeniging, Pluto, voorzitter. Bruno, 1° beenen-kluiver. Kardoes, snuffelaar. Turk, dolkundige Teun, scriba. Stranding van de Duitsche Packet-boot Konig Wilhelm Woensdag avoud, omstreeks 7 uur, stiandde bij Vallega, op korten af stand vau Kijkduin, de Bremer Packet-boot König Wilhelmgroot p. m. 2500 Ion, komende van Ncw-York, geladen met tabak, katoen, enz aan aan de wederrechtelijke exploitatie der vast-aziatische landverhui zing perk worde gesteld, en de Portugeezen worden verhinderd in Macao hun laag handwerk voort te zetten. Of daar verdragen aan de landverhuizing der koeli's een voldoende bescherming kan worden verschaft; en of zij geheel kan verhinderd worden, is mocielijk te beslissendoch het is aan niet de minste tegenspraak onderhevig, dat het huidige stelsel met al wat zedelijk heet, in den scherpsten tweestrijd is. Voor de waarneming der zonsverduisteringen in afgelegen oorden der aarde, voor de peilingen van de diepten der zee, voor de on derzoekende tochten in de afrikaansche woestijnen, voor het bezoeken der noordpool, heeft men alles over, en men zou onverschillig blijven voor het herstellen der folteringen uit vroegere eeuwen, en de sla vernij, die de koelihanrlel met zich voert Wij gelooven aan vooruitgang; maar mogen wij daarbij werke loos blijven Er heerscht tegenwoordig een waan, die voor do maatschappij hoogst nadeelig dreigt te worden. Die waan meent, dat volgens de wet van den vooruitgang alles van zelf beter moet worden, en dat er geen menschelijke inspanning gevorderd wordt, om de gevaren, die ons zedelijk aanzijn dreigen, te verwijderen. Dat geloof aan de voortreffelijkheid der dingen verleidt tot wer- kelooze onverschilligheid en gevoelloosheid. De vrijheid der men schen komt niet van zelve. Uit dien waan spruit ook de onver schilligheid voort, waarmede men tegenwoordig den terugkeer tot vroegere barbaarschheid aanschouwt en dien men dagelijks kan op merken, in weerwil van den machtigen vooruitgang op natuurwe tenschappelijk gebied Zien wij niet voor onze oogen den geloofs haat, de godsdiensttwisten en de vervolgzucht herleven, die wij reeds lang voor uitgestorven hielden? En welk een aantal andere ver schijnselen in onze huidige maatschappij vermanen ons, niet minder nadrukkelijk dan de geschetste koeli-handel, dat onze maatschappij nog groote gebreken heeft, tot wier bestrijding elk menscli zijne beste krachten moet aanwenden, zal hij er niet zelf medeplichtig aan mogen genoemd worden.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2