NIEUWSTIJDINGEN. hoorzaam te zijn? Ziedaar dus do vruchten van onze staatsscho- lenZiedaar de gevolgen van de behandeling der zoölogieWat moet er toch van het toekomstig geslacht worden Zou het wer kelijk niet goed zijn, dat wij, met den heer v. N.allen uitsloten, die niet het positieve christendom belijden, en tot de tijden van Gatilée terugkeerden De heer Godefroi schijnt er geheel anders over te oordeelen. Ilij meent, dat de onderwijzersstand de meeste aanspraak heeft op be scherming. Naar zijn oordeel zijn al die beschuldigingen zeer on gemotiveerd en evenmin bewezen als vroeger. Hij noemt ze bo vendien onbillijk en onjuist toegepast, liet laatste's niet te weer spreken, want een geheelcn stand te veroordeelen, omdat enkelen hunne verplichtingen niet nakomen, is even onbillijk als de ge halte van alle leden der Tweede Kamer te bepalen naar die van den heer v. N. Het is echter blijkbaar, dat de heer Godefroi niet aan den heer v. N. gelooftmaar hoe zou hij dat ook kunnen? hij is immers Israëliet! Zoo scheen althans de heer Hafmans er over te donken, toen hij zeido»al wie het positieve christendom niet belijden, dat is geloovon aan den Zoon Gods, zijn modern, dus ook de Israëlieten, liet is dus niet te verwonderendat een Israëliet het voor de mo dernen opneemt. Hij geniet echter in ons vaderland slechts gast vrijheid en moet daarvoor dankbaar zijn. De Katholieken behoo- ren hier te huis en komen voor hunne rechten op. En het geldt hier het nedcrlandsche volk te waarschuwen tegen de invasie der modernen." Wijen zeer zeker de meeste onzer lezers zijn niet gewoon veel waarde te hechten aan de redevoeringen van den heer II.; zij gaven in den regel gepaster stof voor Uilenspiegeldan voor ernstige dagbladen. Als curiositeit hebben wij ons echter niet kun nen weerhouden thans zijne woorden aan te halen. Hij heeft hier wel iets van een enfant terrible. Zeer politiek is het toch niet, om de arrière-pensées zijner partij zoo onbewimpeld uit te spreken. Het is nu immers duidelijk dat allen, die niet aan den Zoon Gods ge- loovenin Nederland niet te huis bchooren, indringers zijn. Dat gelooven nu aan den Zoon Gods moet natuurlijk opgenomen worden in den geest van den heer H.maar dan gelooven wijdat, in geval de geiten van de bokken gescheiden worden en de laatsten wierden uitgeworpener slechts oen machtig klein hoopje van de eersten zou overblijven. Zóóverre zijn wij nu nog wel niet; maar wij hebben nu toch, dank zij den lieer II., even achter de scher men kunnen zien. Het meest cuneuse van de zaak echter is: dat ook de heer H. zelf mede zal uitgeworpen worden, omdat hij modern is. Dat had toch zeker niemand gedroomd. Wat meer is, hij is zoo ultra modern, dat wij onmogelijk met hem zouden kunnen medegaan. Wij willen duidelijker zijn. In de oudste tijden stond de gastvrijheid algemeen in de hoogste achting. Een gast was heilig; niets was voor hem te goed, zelfs bij sommige volksstammen de vrouw des huizes niet. En geen wonderlogementen hield men er niet op na. Toch bleef die ach ting ook later voortduren. Zelfs in veel latere tijden, was een gast, al ware het ook een vijand, tegen elke beleediging volkomen veilig. Ook nu nog is dat gebruik niet afgeschaft: wie zijn gast eene be leediging toevoegt, wordt nog algemeen voor een onbeschaafd mensch gehouden. Die malle gewoonte heeft echter nu lang genoeg geduurd: de heer H. neemt het initiatief daaraan een einde te maken. «Vergeet niet, dat gij slechts gastvrijheid geniet," zegt hij, «verbeeld u niet, eenige rechten te genieten: die bezitten wij alleen: gij wordt ge duld, meer niet; gij zijt niemanden waagt gij het iemand te zijn dan werpen wij u uit: geen indringers in Nederland! Wat dunkt u, lezers? Is dat niet ultra-modern, in den supcr- lativus? Wat steken de modernen met hun humaniteit daarbij af! Geen Samaritaansche vrouw met.hare waterkruik; geen phari- seërs; geen tollenaars. Maar toch: leve liet positieve christendom! Wat zegt gij van zulk een Hoflman's godsdienstlezers Zal die niet in de eerste plaats moeten worden uitgeworpen? Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 December 1873. Zaterdag arriveerde alhier van Amsterdam Zr. Ms. stoomschip HydrograaJbestemd voor de hydrografische waar nemingen in Oost-Indië. Deze bodem zal den 1 Januari a. s. in dienst worden gesteld. Zr. Ms schroefstoomschip Marnix is 13 dezer van Plymouth vertrokken en heden middag alhier gearriveerd. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 11 den dezer 's morgens ten 9 ure, met volle lading en een aantal passagiers, van Batavia vertrokken. Men meldt uit Harderwijk, 12 Dec. Met het stoom schip Conrad zullen naar Java vertrekken de van het leger hier te lande bij dat in Oost-lndië gedetacheerde officieren van gezondheid der 2e kl. P. T. Platteeuw en P. P. Lammert. Uit een Vrijdag nacht van den luitenant-generaal Van Swieten ontvangen telegram, gedagteekend Penang 13 dezer, blijkt dat bij Pedropunt, bewesten de Atchin-rivier, ter reede van Atchin met volkomen succes was geland onder het vuur des vijands. Aan onze zijde zijn geen dooden gevallen. Slechts enkelen werden gewond. De generaal Verspijck leidde de eerste operatie. Zee- en landmacht wedijverden om het voordeel te behalen. Aan den goeden uitslag bracht het vuur der marine veel toe. De geest onder de troepen, on danks het verlies aan de cholera, waaraan maar een officier overleed, was uitmuntend. Men zou zich te Kwala-Gighen vestigen." Het hoofdcomité van het Roode Kruis te 's Gravenhage heeft weder een som van tien duizend gulden ter beschikking gesteld van het Bataviaasch comité, tot aanwending voor zieken en gewonde militairen in Indië. Naar men verneemtzal de minister van Koloniën belast worden met het ministerie van Marine ad interim De tentoonstelling, door den heer C. A. J. Geesink, te Amsterdam te organiseeren, zal bestaan uit de volgende groepen: a. 1. weverij, kanten borduurwerk, vrouwenarbeid; 2. kristal, glas, aardewerk, porcelein 3. goud- en zilversmids- werken, met inbegrip van email enz 4. wis- en natuurkun dige instrumenten; 5. ijzer-industrie en aanverwante vakken 6. brons en andere onedele metalen 7. geweren en wapenen; 8. zeevaart; 9. meubelmakerijen houtsnijkunst; 10. muziek instrumenten 11. mozaiek, hout- en lederwerk, papeterie 12 graphiek (boek-, steen- en plaatdruk, chromographie enz.) 13. muur-, bed- en vlocrbt-kleedsels, decoratief14-. tapisserie en behangerswerk b. voedingstoffen en delicatessen c. che mische industrie. Yoor de kennisneming van bijzondere bepalingen, verwij zen wij naar de circulaire, door het technologisch bureau verspreid en aldaar verkrijgbaar (Zie advertentie hierachter) Vrijdag is er brand ontstaan in de. kool teerfabriek buiten de Zaagmoleubarrière te Amsterdam; 't gebouw is afgebrand, ofschoon negen gewone spuiten aanwezig waren. De sloompuiten konden de fabriek niet geraken. Het centraal Bestuur vau het Algem. Nederl. Werk lieden-Verbond noodigt afgevaardigden uit tot bijwoning der 2e Algem. jaarl. vergadering, die te Amsterdam in het ge bouw van den Amsterdamschen Werkmansbond zal worden gehouden den 25 en 26 December 1873. Naar men zegt, zou het vierde Noordelijk Zendings- feest in het volgende jaar te Assen gehouden worden. Te Kampen viel een kindje van nog geen drie jaren, toen de moeder den pot met kokende erwtensoep van het vuur had genomen, daarin, en brandde zich deerlijk. Dein de nabij zijnde infirmerie aanwezige officier van gezondheid Bruns vei leende de noodige hulp. In de instructie voor de politieagenten 3. kl. (nacht wachters) te Harlingen komt o.' a. voor de navolgende bepa ling '/Op het wachtlokaal zal niet over godsdienstige geschil punten gesproken mogen worden. 't Is misschien wel de eenvoudigste manier om tusscken de menschen den vrede te bewaren, maar 't is jammer, dat zulke bepalingen noodig zijn. Voor de betrekking van tweeden klerk op de gemeente secretarie te Vlaardingen hebben zich tegen eene bezoldiging van f500 niet minder dan 150 liefhebbers aangeboden. Men meldt uit Leeuwarden, 11 Dec. Het is door de waakzaamheid der politie gelukt, in den afgeloopen nacht een heruchten en voor de openbare veilig heid zeer gevaarlijken dief aan te houden, na het plegen van een diefstal van manufacturen, door middel van het open schuiven van een raam en inklimining in een winkelhuis op den Eewal alhier. De verdachte was den 12den Januari 1872, na eene detentie van vijftien jaren, uit het tuchthuis te dezer stede ontslagen, en had vroeger ook reeds twintig jaren in die gevangenis doorgebracht. Men begrijpt dus van welk belang de arrestatie van dezen gevaarlijken persoon is. Naar men uit Maastricht meldt, zijn door den heer Ubags aldaar, dezer dagen in den St. Pietersberg ontdekt de versteende overblijfselen van twee voorwereldlijke dieren. Het eene dier behoort tot de hagedissen, en het andere is een groote zeeschilpad. Te Helmond had in de vorige week een schromelijk ongeluk kunuen plaats hebben. De trein, die daar ten 3.40 aankomt, mag niet vertrekken voor 4 45, nadat de sneltrein van 4.32 vertrokken is. Dien zelfden middag stoomde evenwel die trein in volle vaart vaart door, terwijl de brug open was. Aan den ijver van den brugwachter, zijn knecht en den wissel wachter van Lit is het echter te danken dat hij niet in de Zuid-Willemsvaart terecht is gekomen, daar zij door roode seinvlaggen en veel leven den machinist er opmerkzaam op maakten die er in slaagde om den trein nog ongeveer een halven meter voor de brug tot stilstand te brengen. Ook den machinist en het verdere personeel van den trein komt dus alle lof toe, daar zij, hoewel zij deu dood voor oogen zagen, trouw op hun post bleven, waardoor menig menschenleven gered is dat anders bijna onvermijdelijk zou verloreu geweest zijn. IJ. T., arbeider en winkelier te Pinsterwold, heeft in een vlaag van dronkenschap zijne vrouw erg mishandeld en daarna de huismeubelen stuk geslagen, waarop de vrouw zich door ophanging het leven wilde benemenzij werd echter door haren man afgesneden en in tijds van den dood gered. Menschen, die veel lachen, zijn gelukkiger dan zij die zelden of nooit lachen, want vroolijkheid en opgeruimdheid brengen de milt in beweging en daardoor verbetert het bloed. Godsdienstige dweepers, die altijd klagen en zuchten, en die zich aan een onschuldige» lach van anderen ergeren, kunnen nooit gezond zijn. Zij maken inderdaad onze schoone aarde tot- een jammer- en tranpndal 1

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2