NIEUWSTIJDINGEN. ding der gemeente, dienst 1872, door de Gedcputeerflo Staten dezer provincie is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. g. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, omindien van den Koning de goedkeuring wordt verkregen, tot heffing eener belasting op het Gemaal van fl.- per '100 Kg., aan de houders van de meerdere hoeveelheid, die ze lo. Januari voorhanden hebben, restitutie te verlcenen. Bij de gewone rondvraag verlangt do heer Giltjes het woord. Genoemde heer deelt aan de vergadering mede, dat er op ver scheidene plaatsen in ons land eenc belasting wordt geheven van de visch; dat hij, in aanmerking genomen de massa visch, die hier wordt aangevoerd ecne percentsgewijze heffing op den afslag zeer in hot belang der gemeente achtte. De Voorzitter zegt, dat genoemde zaak een punt van onderzoek zal uitmaken en bij er in de volgende vergadering een verslag over zal uitbrengen, doch als voorloopig antwoord dit kan mede- deelen, dat het hier geen vischmarkt is, maar de visch hier even als te Schcveningen uit zee wordt aangebracht en zoo spoedig mogelijk verzonden, dat de visch reeds duur genoeg is en er hier door door de inwoners bijna geen visch wordt gegeten. De heer Giltjes repliceert, dat aangezien de visch toch grooten- deels naar het buitenland wordt gezonden, de inwoners dezer ge meente er meer voor- dan nadeel van zullen ondervinden. De Voorzitter houdt zich aan het door hem vroeger gezegde betrekkelijk het uitbrengen van een rapport in de volgende ver gadering, waarna de discussie over deze zaak eindigt en de ver gadering wordt gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 December 1S73. Dinsdag avoud trad in de gewone wekelijksche ver gadering der sociëteit Mars als spreker op de lieer Jobs. Dyserinck, tot onderwerp hebbende "Kunst? De inderdaad schoone rede werd door de aanwezigen zeer toegejuicht. Het stoomschip Cour ad, kapt. Graadt van Roggen» vertrok gisteren namiddag ten 1 >- ure van hier, via Suez, naar Batavia. liet stoomschip Prins van Oranjekapt. Fabritius, kwam Woensdag namiddag ten 2 ure van Batavia, via Suez, alhier aan. Het Ned. stoomschip Maduravan hier naar Batavia, is volgens ontvangen telegram van Maandag den vuurtoren van Sagres (Zuiden van Portugal) gepasseerd. Alles wel aan boord. Het état-major van Zr. Ms. schroefstoomschip Marnu\ jl. Dinsdag alhier van Oost Tndië aangekomen, bestaat uit de volgende officieren A. Rietveld, kapt.-luit. ter zee, koin- mandant; W. Wijmans, luit. ter zee 1ste kl., lste.ofl'.; P. ...HftlizapfEeL-JftL ij. van- Braam en L. J. K. A. Joekel, luits. ter zee 2de kl. W. Romer, A. C. van der Sande Lacoste, jlir. II. M. Speelman en C. Meijboom, adelborsten 1ste kl. dr. F. W. Cowan, off. van gez. 2de kl.; J. C. de Vriese, oflic. van adm. 3de kl. Door de Regeering zullen in den loop van het volgende jaar al de wapenen van oude constructie, gladloop-geweren karabijnen, pistolen, kogels enz. in de verschillende magazij nen opgeruimd worden. In de artillerie-magazijnen te Naarden, Delft, Gorcum, bevindt zich mede nog zeer veel materieel, o. a. ronde kogels voor de artillerie, dat bij de wijziging, die dit wapen in den laatsten lijd gekregen heeft, geheel nutte loos is. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een koninklijk besluit, tot aanneming van het verzoek om ontslag van den minister van marine en tot opdracht van de portefeuille van marine ad interim aan den minister van Koloniën. Wijders is ingekomen een credietwet voor het Departement van Marine. Men schrijft van Amsterdam, 17 Dec. Officiëele me- dcdeeling, door den minister van koloniën heden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedaan: //Meden ochtend is hij het departement van koloniën eene dépêche ontvangen, hou dende mededeeling van den gouverneur-generaal van een telegram van generaal van Swieten van Siboga (Sumatra's Westkust) van 15 dezer, waarschijnlijk dus van den 13 uit Atchin. Alle troepen waren gedebarqueerd en vereenigd te Gighen. De benting Moesapie, beoosten de Atchin-rivier gelegen, was genomen, en het hoofdkwartier is derwaarts verplaatst. Den dag van afzending van het bericht zou de opperbevelhebber naar Moesapie gaan. Zuid- en oostwaarts worden verkenningen uitgezonden. //De toestand der troepen was bevredigend. Er waren onzerzijds geene verliezen voor den vijand. Buitenant van Helden is de officier, die aan de cholera was overleden, //De minister zal aan de kamer of in de Staats-Courant mededeelen de tijdingen, zoodra hij ze ontvangt. Men is dus niet ongerust, en geloove niet aan verspreide valsche geruchten." Men meldt uit den Haag, IS December: //In de Tweede. Kamer werd heden de volgende mededee ling door den minister van Koloniën gedaan Bij de Re geering is heden ochtend liet volgende bericht ontvangen van den generaal van Swieten, gedagteekend Peuang, 6 u. 45 min. gisteren avond. Cotta Perak, beneden Moesapie, in liniever sterking langs het strand tussclieu Pcdropunt en Moesapie, is genomen. Onzerzijds. G dooden en 38 gekwetsten, waar onder 3 officieren, niét gevaarlijk. De vijand heeft 85 dooden in de versterking achtergelaten. Wij naderen de boven-At- chinrivier en hare versterkingen en zullen met zwaar geschut aanvangen. De ziektetoestand is beter. De minister heeft voorts medegedeeld, dat Reuters telegram van gisteren avond 5 uren onjuist is. De Regeering heeft bevolen dat de offi cieren, die telegrammen te Petiang aanbrengen," geen inede- deeliugeu mogen doen voor het Regeetingstelegram verzonden is. //Reuters telegram is dus gebaseerd op praatjes van liet scheepsvolk." Men schrijft van Texel dd. 17 Dec. Onze visschers deelden gisteren het loon van hun arbeid in het bergen der "lading van de bij Kijkduin gestrande stoomboot KÖ?iig Wil helm /.De som was zeker niet onbelangrijk en ieder visschers- dorp genoot zijn aandeel, als: Oudeschild f 10,000, Ooster end f5000, den Cocksdorp f3000, te zamen f 18,000. Vrij algemeen is te Amsterdam 't gerucht verspreid, dat de heer den Tex besloten zou hebben, zijn ontslag te nemen als burgemeester der hoofdstad. Ons schijnt dit gerucht, op zijn minst genomen, voorbarig toe. In wei-onderrichte kringen toch'meent men te mogen ver zekeren, dat de heer den Tex niet geneigd is, zijn zoo eer vol bekleed mandaat neer te leggen, alvorens door zijne goede zorgen ons //Athenaeum lllustre" herschapen zal zijn in eene //vrije Universiteit." TelegraaJ Meldde onlangs het Vaderlanddat aan het station van den Ned. Rijnspoorweg te *s Hage een zelfstandige brand weer bestond, ook op de overige stations is dit sedert eenigen tijd zoo ingericht, dat bij ontstaan van brand iedere beambte en werkman zijn werkkring weet. Naar den procureur-generaal bij 't provinciaal hof in Groningen, is verwezen de zaak tegen B. J. v. d. Harine, van Sappeineer, verdacht van het vermoorden zijner dochter. Te Rotterdam is een O. I. militair in het water ge vallen. De heer Schuif, bediende van den heer de Heer, poogde hem te redden, maar raakte zelf in levensgevaar. De laatste werd gered, maar de koloniaal verdronk. Drie personen die Maandag van de Goorsclie winter mark t te Markelo huiswaarts keerden, geraakten met hun wagen in een sloot. Twee van hen, H. J. Vossebelt en B. J. tlarbers, werden levenloos opgehaald. De Haagsche correspondent van de Zulph. Ct. schrijft, dat het publiek reeds een kandidaten-lijst voor de portefeuille van marine gereed heeft. De namen van de heeren Jansen en Wolfson, die reeds zoo dikwijls genoemd zijnTstaano^W thans weer op het lijstje. In gewoonlijk wèl onderrichte kringen wordt echter beweerd, dat ditmaal de ex-kolonel Moeth, vroeger geruimen tijd leeraar aan het instituut te Willemsoord en thans te Zwolle woonachtig, zeer in aan merking komt. Voor de waarheid kan ik niet instaan, maar het gerucht is hier zoo algemeen verspreid, dat ik er geen bezwaar in zie, het u te melden. Inmiddels heeft de minister van koloniën zich ad interim met de portefeuille van marine belast. Te Avereest zijn Zaterdagavond tien personen in 't water geraakt, daar men bijna geen hand voor oogen zien kon. Een' 75jarig grijsaard is aan de gevolgen overleden; de anderen zijn met den schrik vrijgekomen. Zooals bekend is, zijn met den laatsten December dezes jaars de muntbiljetten van 1845 en IS49 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met veel wantrouwen elk muntbillet, dat zij ontvangen; men kan echter gerust zijn: die, welko ver vallen, verschillen in uiteilijk geheel van de ineest bekende en missen de vrouwenfiguren ter rechter- en linkerzijde. Bovendien zijn er zoo weinige in omloop, dat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. Men schrijft uit Beverwijk aan de Amst. Cl. //Ook in deze gemeente is een verordening in het leven geroepen tegen hen, die zich in kennelijkeu staat van dron kenschap op de openbare straat vertooncn. De overtreders wordrn met geldboeten gestraft. Wij hopen, dat deze maat regel voor goed een einde zal maken aan de walgelijke too- neelen, waarvan wij hier zoo dikwijls getuigen zijn." Weder een goed voorbeeld, voegt bovengenoemd blad er bij. BUITEIVLAID. Er zijn valsche Belgische bankbiljetten in omloop, die herkenbaar zijn aan de papiersoort en aan eene slordigheid in het afdrukken van de woorden: La loi punit le conlrc- facteur? Er zijn reeds ongeveer een zeventigtal dier nage maakte banknooten bij de Nat. Bank te Brussel ingekomen. Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, zal eindelijk een standbeeld krijgen. liet plein Rivoli, te Parijs, is daartoe uitgekozen. Weldra zal de beeldhouwer Eremiet zijn werk voltooid hebben. De maagd wordt voorgesteld te paard met de linkerhand houdt zij de teugels, met de rechter draagt zij de lelievaan en geeft het sein tot den strijd. ALLERLEI. Zeker Burgemeester had zijn horloge naar de horloge maker gebracht, omdat het niet liep. Na verloop van een

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2