lienws- en Advertentieblad. M Zaterdag 16 Januari. Vijftiende Jaargang. 18754 Uitgever S. G1LTJES. Heffing van Schoolgeld, KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Kiezerslijsten. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND- Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents perrfgel Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. De BUBGEMEESTER' der gemeente HELDER brengt, voor zooveel nooilig. de belanghebbende Ouders in herinnering, dat liet. Schoolgeld Noor hunne Kinderen, over het eerste kwartaal dezes jnars, voor den eersten Februarij aanstaande ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente moet zijn betaald. Bij gebreko daarvan worden de Leerlingen niet op de Scholen toegelaten. Helder, den De Burgemeester voornoemd, 11 .Tanuarij-1875. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER; Gezien art. 20 der Wet van den 19 Augustus 1801 (Staatsblad No. 72) Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat liet inschrijvingsregister en de daarbij bchoorende alphabctiselie naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die zich binnen deze gemeente in 1874 hebben doen inschrijven voor deligtingder Nationale Militie van 1875, op de Secretarie der gemeente voor elk ter lezing is nedergelegd. van heden tot den 20 Jami- arij aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commissaris des lionings in deze provincie, doormiddel van een bij den Burgemeester in te leveren, door dc noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift, op ongezegeld papier en on- derteekend dooi- hom. die ze inbrengt. Helder, 11 Januarij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER; Gelet hebbende op liet bepaalde bij art. 7 dei- Wet van 4 J lil ij 1850 (Staatsblad No. 37). betrek kelijk liet opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de Ïersoncn, die tot liet kiezen van Leden van de weede Kamer, van dc Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn; Noodigt alle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doen blijken. Helder, den De Voorzitter voornoemd, •11 Januarij 1875. STAKMAN BOSSE. IMTIMi OP DE IKJNDE.V. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in liet begin der volgende maand Februarij de beschrijving zal worden gedaan van de in de gemeente aan wezige HONDEN, voor de belasting van het looponde jaar, bij welke beschrijving ieder vcrpligt is aan de daarmede belaste Ambtenaren de noodige op gaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige, die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatster, dag der maant! ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aangifte te doen De belasting bedraagt voor een losloopenden hond f 3.— en voor een die vast ligt f 1. Losloopcndo honden moeten een halsband dragen, voorzien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt proces-verbaal opgemaakt en voor de Arron- dissenients-Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, 11 Januarij 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Ofiiciëel Gedeelte. FEUILLETON. Enne Schipbreuk in Je liroole Oceaan Het was den 3en December des jaars 1859 toen ik op mijne kamer zittende te lezei^ eensklaps de deur hoorde open doen. «Onaangediend stap ik maar binnen," zei S. een schoolmakker mijner jeugd. «Daar doe je wel aan," was mijn antwoord, maar zag ik je niet inet levende lijve voor me staan, dan zou ik inderdaad in de verzoeking komen 0111 te gelooven. dat er een an der persoon voor me stond. Je hebt je stem, je geluid verloren, kerel! Maar kom, ga zitten." Ik gaf mijn vriend een stoel, dien hij bij den kachel schoof, presenteerde hem een sigaar en wenschte hem geluk met de behoudene aankomst in het Vaderland. Mijn vriend was zeeman. Voor 't. zee leven had hij steeds een bijzondere voorliefde gehad. Nog levendig herinner ik mij hoe zijn gelaat van vreugde en vergenoegen blonk als wij den «Bui tenkant" langs gingen en het mastenbosch dei- schepen, die in bet dok lagen, aanschouwden. Geen der schoolmakkers kon beter de geschiedenis Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Januari 1875. I Dc bevolking der gemeente Helder is gedurende het jaar 1874 toegenomen met 208 niannel. cn 368 vrouwel. personen, to taal 57G. Op 31 Dec. jl. bedroeg de bevol king J053S man nel. en 1U19I vi ouwel. per sonen, totaal 20729; waaronder zijn begrepen 280 personen, behoorende tot de land- en 997 -tot de zeemacht. In het jaar 1S74 zijn te Amsterdam geboren 5063 jongens en 4390 meisjes, te zamen 9953 kinderen, en overleden 3604 man nen, 3515 vrouwen, totaal 7119 personen. Het getal geborenen overtreft dat der over ledenen dus met 2834. Onder de geborenen zijn 127 tweelingen cn éene drieling»eboorlc. De bevolking der gemeente Hoorn is gedurende het jaar 1874 vermeerdert met 16 personen en bedroeg op 31 December jl. 9602 waaronder zijn begrepen 81 militaire en 318 gevangenen. De minister van marine heeft de heer A. de Casscres, instrumentmaker te Amster dam, gemachtigd zich te noemen chronome- tennaker der Nederlandsche marine. Met Prov. Gerechtshof in Noord-Hol land heeft den 13 dezer uitspraak gedaan in de- zaak van Antje Akkerman, oud 17 jaren, geboren en wonende te Schermeer, gom. Scher- inerhom, beschuldigd van giftmenging op haar vader en broeder. Het O. M. had tegen de beschuldigde levenslange tuchthuisstraf geëischt. Het Hof daarentegen verklaarde het geïncri mineerd feit niet wettig cn overtuigend be wezen, en sprak dc beschuldigde vrij. Het O M., waargenomen door den adv-gen. mr. Bac- ker, reserveerde zich de beslissing, of het al dan niet in cassatie zou komen. Men deelt aan het »Utr. D." mede: De eenige oorzaak waarom de werving opliet platteland voor liet Oost-Indisch leger geen resultaten oplevert en ook niet op zal leveren, is dat den boerenarbeiders in al zijn kleuren het soldatenleven in Indië wordt medegedeeld \an Tromp en de Ruiter cn andere zeehelden op zijn duimpje dan Karei S. Wij mochten elkander gaarne lijden waren trouwe kameraden en hebben later, toen onze werkkringen hemelsbreed verschil den, toch de vriendschap onderhouden. Mijn vriend dweepte dus mot de zee, maar zijne ouders stemden er niet in toe. dat bij varen ging en toen bij o;> 14-jarigon leeftijd de school verliet, koos bij, omdat hij toch iets moest doen, het vak van letterzetter. Hij was vlijtig en leerzaam en maakte goede vorderingen, zoodat hij binnen weinige jaren onder dc beste knechts geteld werd en de chef der druk kerij hem 't moeielijkste werk toevertrouwde. Toch kon hij zijne zucht voor 't zeeleven, die bij 't jon gere geslacht van onzen tijd schier schijnt uit te sterven, niet overwinnen. Mogelijk had hij aan die zucht later niet toege geven, zoo niet eenige smartelijke omstandigheden in zijn leven hem er als:t ware van zelve toebrach ten. Eerst verloor hij zijn vader, vervolgens kwam hij in kennis met ecu knap burgermeisje, dat hij teeder beminde; maar voor !t tot een huwelijk kwam rukte de dood baar binnen weinige dagen ten grave. Twee jaar later stierf ook zijne moeder. Eenc maand later bad S. zich als holmeester vorhuurd op de Amphitrite. Hartelijk drukten wij elkander bij zijn vertrek de hand. Het schip was bestemd naar door de commissionairs in plaatsvervangers en nummerverwisselaars voor de nationale militie. In de meeste plaüelandherbergen vindt men biljetten, waarop hun, die zich bij deze lieeren verbinden willen, tot ('500 beloofd wordt en den aanbrenger zelfs tot f25 premie wordt toegekend. "Is het dan te verwonderen, dat de wer ving voor het Ind. leger geen resultaten op levert? De nummer verwisselaar of plaatsver vanger ontvangt nagenoeg eens zooveel, blijft in het moederland en dient in de meeste har monie, terwijl het leven van den Ind. soldaat vol ontberingen is, een voortdurende dienst vor- dert en slechts een handgeld geeft van f'300. Wanneer de Regering geen andere middelen beraamt, zal haar werving weinig opleveren." Men schrijft uit Lobith: De controleur aldaar schijnt het nog te wil len winnen in de discipline en tucht van den Gemeenteraad te Maastricht, die indertijd aan de jonge lui het rooken heeft verboden. Iiij heeft aan de ambtenaren van de active dienst en de sloeprocierswaaronder zich oude zee robben bevinden, het rooken verboden. Wij ver- meldeu alleen het feit eu laten het publiek oordeelen. Waar moet het henen met onze vrijheid, wanneer dergelijke luchtsprongen door hoofdambtenaren worden gedaan Een werkman te Schelluinen had al lang bespeurd dat zijn geit, die voorheen veel melk gaf, des nachts werd uitgemolken. Te vergeefs had meu beproefd den dief te outdekken, tot eindelijk een zijner kinderen, des avonds in de schuur komende, zag dat de hond bezig was met het trekken aan de speneu, terwijl de geit zijne pooten opbeurde om zijn vriend te helpen. De vaas, het geschenk van 350 per sonen, werd Woensdag te Amsterdam generaal van Swieten aangeboden, onder een speech van den heer mr. J. G. Gleichman. Dc vaas is een prachtwerkdie het atelier van de firma Bonehakker tot eer strekt. Aan den maaltijd, die daarna in het Park-lokaal plaats had, zaten een hondeidtal gasten aan. Dezer dagen trachtte een grijsaard te Hengelo zich van 't leven te berooven door op de rails te gaan liggen even voor de aankomst van den treineen zijner beenen werd ver brijzeld. Men kan als zeker melden zegt het "Utr. Dagbl dat de heer J. Heijkamp, pastoor te Schiedam, de keuze lot Aartsbis schop van Utrecht (Bisschoppelijke Clerezie.1 heeft aangenomen. Te Zeist lijden vele kinderen aan slijin- kinkhoest, maar vooral aan den bof (ge zwollen gezicht). Om de laatste ongesteldheid moesten in de vorige week meer dan 209 kin deren de scholen verzuimen. Ook hebben zich enkele gevallen van typhus voorgedaan. Java, vervolgens naar Japan cn van daar zou men naar 't "Vaderland terugkocren. De kapitein had zijne jeugdige gade op do reis, die lang zou duren meegenomen. Zonder de. minste stoornis landde men op de roede \an Batavia, loste de lading en vam behouden te Japan aan. Daar gekomen smaakte de echtgenoote van den gezagvoerder 't voorrecht van moeder te worden. Na een vertoef van ruim (5 weken kon men weer vertrekken. Behalve cene goede lading had men ruim 20 passagiers aan boord, en met een gunstige wind bereikte men weldra do Indische zee. De aangeboren goedhartigheid van S. maakte hem bij den gezagvoerder zeer bemind, en S. ver richtte menigen dienst voor de echtgenoote van den kapitein. Op zee is het leven zoo geheel anders dan te land. Te land wordt zoo menigmaal door allerlei ge twist en kleingeestigheid het leven vergaldop zee leeft men soms als broeders en laat alle klein geestigheid varen, 't Is waar, aan boord van som mige schepen heerscht zulk eene goede gezindheid niet, maar een uitzondering op den regel vermindert de waarheid in 't algemeen niet. Op zekeren avond, in de maand September, terwijl wind en zee kalm waren en de lucht niet dan fraai wéér voorspelde, werd de ganscho equipage aan het dek geroepen. Dadelijk werd aan 't bevel gehoor Als bewijs der belangrijkheid van den houthandel te Harlingen kan dienen, dat al daar in het jaar 1874, 382 ladingen zijn aan gevoerd, waaronder voor het eerst 2 uit Amerika. In dat jaar werden 132,244 balken verkocht. 156,629 aangebracht en met den nog voor handen zijuden voorraad bleven er 38,849 balkeu over. Naar wij vernemen, zal binnenkort een nieuwe lijn van stoomschepen onder de En- gelsche vlag tusschen Rotterdam eu Java via het Suez-kanaal in werking komen. De daar voor in aanbouw zijnde schepen naderen hun voltooiing; omstreeks Maart zal de geregelde vaart daarmede geopend worden. Til de Haarlemmermeer is, tijdens de af wezigheid der bewoners, de woning van Jop Slinger tot den grond afgebrand. Niets is ge red alles was verzekerd. Een 23-jarig jonkman te West-Kapelle, die voor zijn meisje een stoof wilde maken, trof zich door het afschampen van den beitel zoo gevaarlijk in den buik, dat hij binnen weini: tijds door bloedverlies bezweek. Benig drukwerk, op den 14n Dec. te Leiden per post verzonden naar het dorp Lith in Noord-Brabant, kwam daar den 5n Jan. terug bij den afzender met hét opschrift "Uot known in Leith Scotland." Bij een te Gorinchem gehouden maan- delijksche collecte ten behoeve der diakouic- armen vervoegde zich een der collectanten aan de woning van een met aardsche goederen ruimschoots gezegende. Na eenigen tijd ge wacht te hebben, kwam de dienstbode een dubbeltje op de schaal leggen//dat is van mijnheer", zeide zij, ietwat verlegen en, daar op een kwartje uitgenomen hebbende, legde zij dit op de schaal, den collectant toevoegende, "en dat is van mij, omdat het winter is." Het zou niet gemakkelijk zijn te berekenen hoeveel die goedhartige dienstbode meer ge geven heeft dan haar meester. (Pr.N.Br.Ct.) Berlijn is thans milliouair; het vurig ge- wenschte cijfer van l millioeti zielen is be reikt. Sedert ultimo Juli nam de bevolking met ruim 590,000 zielen toe. - Mevrouw Norman-Neruda heeft te Glas- gow de viool van Ernst, een Stradnarius uit het beste tijdperk, gekocht voor de som van f6000 Het nationale geschenk aan de leden der Oostenrijksche Nooi dpool-expeditie is hun thans uitgereikt. De vijf officieren hebben een zilveren cassette ontvangen; de heeren Payer en Wey- Broscli en Orel elk 3500 11; eene som van 2000 11 is geschonken aan de wed. van dr. Krisch; de stuurman Lusina heeft 100011.. gegeven, en nu deelde de kapitein mede dat er een orkaan in aantocht was. Allen togen aan t werk, met de meeste spoed werden alle zeilen bijgezet. Sneller dan het gejaagde hert voor den vervolger vlucht, sneed hot vaartuig den oninetelijken pias. Men richtte den koers zuidelijk. Den ganschcn nacht en den daarop volgenden dag bleef men tus schen hoop en vrees voortzeilen. Allen vleiden zich nog in tijds het gevaar te hebben bespeurd. En inderdaad kondigde de kapitein den schepelingen de blijde tijding aan, dat zij het gevaar ontkomen waren. Men was intusschen vrij wat uit dc koers geraakt, zoodat oploeven noodzakelijk was. Als de zeeman een dreigend gevaar ontsnapt, dan is 't of hem weer nieuwe moed bezielt. Ilij maakt zich weer sterk tegen volgend gevaar. Niets dat meer moed •reeft, meer de krachten staak, dan de. onophoudelijke strijd met de woeste ele menten. 't Nederlandsche volk vooral is in dien strijd steeds geoefend geweest. Zal men dien strijd onder 't aankomend geslacht niet verlevendigen Op Nederlandscho schepen moesten geene vreemdelin gen dienst behoeven te doen. Scheepvaart is Neêr- lands kracht, Neêrlands roem en glorie. Intusschen. om weer tot ons verhaal terug te komen, was alles aan boord weer tot de gewone orde van zaken teruggekeerd. Halier 157(111., Zaninovits 132011., Klotz 127 li., Suggich 112011. en elk der elf matroze 60011. gekregen. In Northumberland hebben de eigenaar van kolenmijnen besloten het loon hunner werk lieden op nieuw niet 20 pet. te verminderer De politie-rapporten maken nader mei ding van niet minder dan 2G23 ongelukken die de gladde straten van 1 en 2 Januar te Parijs hebben veroorzaakt. Het verschrik kelijkste tafereel is geweest dat van eene ba rende vrouw, midden in de rue Ramey. Moe der en kind zijn iu zeer zorgwekkenden toe stand. Voor zoover bekend is zijn vijf men schen dood gevallen, maar het getal der ge broken armen, beenen en neuzen is zeer groot De gasthuizen liggen vol patiënten. De dierentemmer Bidel is bijna ver scheurd geworden door zijne leeuwen. Volgen; gewoonte was hij de groote kooi binnenge treden, waar onder zijn zweep drie leeuwen twee hyena's, twee beeren, een paard, een schaap en een olifaut bij elkander kwamen, Eensklaps keerde zich een der beeren naar den leeuw en stiet een bloeddorstig gebrul uit. Da leeuw vloog in een oogwenk op den beer aan; waarop het verwoeste gevecht begon. BideJ wilde de vechtenden scheiden; den beer in den nek pakkende, ontrukte hij hem aan den leeuw, maar deze gaf den dierentemmer een slag met zijn klauw, die hem de hand open scheurd® De kooi droop van bloedde beeren likten het op en vonden het, zei Bidel later, zee» naar hun smaak. De dierentemmer, die een vrceselijk gevecht voorzag, maakte eerst geep enkele bewegingmaar trad weldra op d< dieren toe en legde ze neer met stokslagen. Had hij een pas achterwaarst gedaan, hij ware verloren geweest, lil de paniek had men er niet aan gedacht hem te hulp te komen; hij zelf moest het publiek geruststellen om-, treilt zijn toestand. Reeds den volgenden dag is Bidel weder in de leeuwenkooi ge gaan, ondanks de wonden, die hem toege-1 bracht waren alles is goed afgeloopen. Uit Konstantinopel wordt van den 12 dezer gemeld, dat door de commissie, aan welke het onderzoek was opgedragen in zake de on geregeldheden te Podgoutza, 5 Turken, val welke zich echter slechts 2 in hechtenis b vindei:, zijn ter dood veroordeeld en 70 tl j ecu gevangenisstraf van 5 tot 15 jaren. I Porte verlangt harerzijds, dat, voordat dat vo t voltrokken wordt, de Montenegrijueni drie Turksche soldaten gedood hebben, et eens zullen terechtstaan. De Vorst van Montenegro heeft zich bij machte verklaard, zijn onderdanen buj de grenzen van zijn land te doen tcu> staan. Te Londen is een bind van vijf# taanden in den slaap door een kat zooi verminkt, dat het aan de gevolgen is overlec en ieder I» verdere re» lerdc begol achtergen i en den vader met de ontkoil ide de ervarenhJip De passagiers waren weer kalm en ieder I» dut alles nu goed zou gaan op de Met iedere mijl, die men Yorderdi Hangen sterker te worden om de achtergéli betrekkingen weer te ontmoeten eu den vadefl cheil bodem te betredoi Men wensclite elkander geluk met c an het gevaar en ieder roemde i van den kapitein, die door zijn oplettendheid hei waarschijnlijk van een wissen ondergang ligd .had. ■Zie zoo," zei do eerste stuurman op zekere: moigen tot zijn collega van minderen rang, F dat gaat er tegenwooadig flink door". 't Kan inderdaad niet beter."' was 't unlwom dl »Nu" hervatte de eerste stuurman, «als we einde] October maar binnen zijn. Een druke tiji' me dan nog. Zoo als ge weet. zou ik eersy zijn, roor wij dezen reis deden, doch w niet goed klaar komen. Nu hoop ik dan' ht genoegelijken winter door te brenj (Wat mij betreft," sprak de ander, «;i week aan land ben, verlang ik weer nasi kan 't bij de landrotten niet best uithoul Jl ordl i -1

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1