lieiiws- en Advertentieblad. M 1875. Woensdag 20 Januari. Vijftiende Jaargang. Uitgever,: S. GIETJES. Een oorveeg. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRI JDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco ]>er post //nu Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren, Brieven franco. COURANT. De prijs der Advektentien van 14? regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke, herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Niemand houdt er van; menigeen ontvangt ze een aantal verdienen ze. Als ze wordt gegeven aan iemand, die ze verdient, gevoelen wij er niet het minste medelijden mede; integendeel, het doet ons eenig genoegen, in de hoop, dat die correctie eenige verbetering zal tengevolge hebben. Jammer maar, dat ze op sommigen geen indruk meer schijnt te maken, zelfs al wordt ze van verschillende zijden gegeven; liet is even als met sommige deugnieten van jongens, die dikwijls een pak slaag krijgen en liet nauwelijks meer schijnen te gevoelen het wordt dan tijd andere middelen aan te wenden, om hen onschadelijk te maken. Ongemerkt worden deze gedachten bij ons op gewekt door de kwestie van het Thorbecke-monu- ïnent. De geschiedenis is bekend. l)e minister Heems kerk maakt gebruik van het /r«rerse»-voorwend$el, waarom ieder lacht, om de oprichting op de Plaats te 's ljage te verhinderen, hetgeen elk onbekrom pen Nederlander betreurt. Uit alle oorden des ïands wordt tegen dergelijke kleingeestigheid pro test aangeteekond. Assen en Zwolle zouden het monument niet ongaarne in liun midden zien ver rijzen, ofschoon liet ons voorkomt, dat dit cenigs zints aan de eer van Thorbecke zou te kort doen Slechts éone plaats heeft daarop niet slechts enen veel. maar, na het gebeurde, een oneindig grooler recht dan 's Gravenhage, dat isAmsterdam, de hoofdstad des rijks. Wij weten, dat met dat doel zicli aldaar reeds eene commissie had gevormd doch met liet. grootste genoegen lazen wij liet be richt: udat de Amsterdamsclic gemeenteraad zich met algemeene stemmen, op éen na, na een ge heime zitting, heeft vereenigd met het voorstel van B. en W.om aan de hoofdcommissie van liet Tlior- becke-monument, Amsterdam aan te bieden als plaats voor liet standbeeld." Dat besluit heeft ons goed gedaan bet is den gemeenteraad onzer hoofdstad waardig. Wij hopen, dat het aanbod zal worden aangenomen, want, in ieder opzicht behoort liet standbeeld van den man met zijn ruimen blik, naar ons oordeel, meer tc huis in het groote Amsterdam, dan in de hofstad met al hare kleingeestigheden en partijbelangen. Wij kunnen ons daarom niet vereenigen met het gevoelen der N. R. Ct.om alvorens aan den llaag- sclien gemeenteraad to verzoeken eene andere plaats te bepalen, en om eerst daarna, ingeval hij uit vluchten zocht, tot Amsterdam te besluiten. De houding van dien raad in de geheelc kwestie is zóo vreemd, zóo geheimzinnig geweest, dat liet ons wel degelijk voorkomt, dat de eer van Thorbecke er mede gemoeid zou zijn. Den Haag heeft zich liet standbeeld on waardig gemaaktal waren er gecne andero redenen, dan verdient het (linke, on bekrompen aanbod van den Amstcrdamschcn raad een betere waardeering, dan de aanneming af han- kclijk tc stellen van het meerder of minder bon nou/dir van den Haagschcn raad, die wellicht eerst nog eens het advies van den minister zou gaan vragen. Men heeft ons eens eene scène medegedeeld lus- schen Koning Willem II en den llaagschen ge meenteraad. Eerstgenoemde weuschte het. paleis in het Voor hout, over hot Noordeindc heen, Le verbinden niet het paleis aldaar, door een soort van tunnel of iets dergelijks. De gemeenteraad weigerde echter zijne toestemming, en liet gebeurde niet Indien dit waarheid is, dan begrijpen wij niet, FEUILLETON. Eene Schipbreuk in ile Graote Oceaan. (Vervolg en slot van ons vorig No.) Ik geloof bepaald, dat als ik lieden uit eene schipbreuk werd gered, ik morgen weer genegen zou zijn mij op nieuw aan te monsteren. 'tJs waar, dat Een onverwachte, doch hevige stoot jieed de stuurlui plotseling hot gesprek staken. De schok was zoo lievig, dat allen in een oogwenk aan 't dek waren. Tijd van beraad was er niet. De kapitein gal terstond de noodige bevelen. Met een enkelen blik had bij den hopeloozen toestand gepeild. Men was over eene blinde ldip gezeild. Het schip had, dit vvas zeker, zulk een lek bekomen, dat stoppen onmogelijk was. Elke seconde wachtens om te handelen, kon een meiischenlevcn kosten. Zoo snel mogelijk werd eene der twee booten neer gelaten en in een oogenblik tot zinken toe gevuld niet passagiers en een deel der cquipagic. De ka pitein mot vrouw en kind, de stuurlui, bootsman en du hofmeester waren nog aan dek. De tweede boot was slechts zeer klein. Het schip kon nog maar korten tijd boven water blijven. xRed uw leven, kapitein!" sprak de eerste stuurman, ter wijl hij over boord sprong. Zijn collega en de dat toen de raad een zelfstandig besluit schijnt te hebben genomen, en nu als liet ware den minister daarVoor spant. Wij vinden er te meer iets duis ters in. daar jhr. Mock, een der felste tegenstan ders in den raad, zelf erkent, dat «gereedelijk kan toegestemd worden, dat op de Plaats, alwaar de mal van liet standbeeld eenige dagen gefigureerd heeft, aan weerskanten nog voldoende ruimte aan wezig is om op de travers te komen." Van de houding van den minister in deze zaak behoeven wij weinig te zeggenze is van alle zijden genoeg veroordeeld. .Maar juist dit brengt ons tot de conclusie, dat die houding wellicht nut tige gevolgen kan hebben. Wanneer wij zien.hoe de 'minister handelt in eene zaak van een betrek kelijk ondergeschikt belang, dan kunnen wij eenig zints berekenen, wat wij mogen verwachten, wan neer meer ingrijpende kwestièn aan de orde moch ten komen, b. v. de wijziging of toepassing van de wet op liet lager onderwijs en andere ouder werpen. De woorden liberaal en conservatief mogei zoo wat schijnen tc hebben uitgediend, voor hen, die hét welzijn des lands zoeken in het wegnemen van bestaande misbruiken, in het verbeteren van verkeerde toestanden, in een woord, voor de man nen yEn een verstandigen, bedachtza'nien vooruit gang is die houding eene waarschuwing, die wij hopen, dat niet in den wind zal worden geslagen. Wij richten deze woorden niet alleen tot onze volksvertegenwoordigers, maar vooral tot hen, die over eenige maanden aan de stembus zullen worden geroepen, en hopen, dat Thorbecke aldus, ook na zijn dóód, op de u agen en onverschilligen nog een heilrijken invloed moge uitoefenen, dank zij de klein geestige tegenwerking van den minister van bin- ncnlanasche zaken! In dit opzicht mogen wij ons dus nog met de hoop op de goede gevolgen vleiener is iets an ders, dat ons diep grieft, namelijk: dal. wij unsir de oogen van het buitenland belachelijk maken, het geen tamelijk gelijk staat met ons prestige zuiver te vernietigen; en hoe treurig kunnen daarvan de gevolgen zijn Zeker Franseh schrijver zeideonlangs zeer terecht r.Connncnt vcux-tu que 1'Enropc saehc que la Uollnnde a parmi ses enfants des hommes politi- ques de premier mérite, quand olie leur rcfusc tont crédit et les force a subir lejoug tracassier de mille petitcs coteries Zouden wij met hot oog op de genoemde kwestie deze vraag niet alclus mogen wijzigen «Hoe kan Europa weten, dat Holland op staat kundig gebied ook knappe mannen bezit, wanneer het aan specialiteiten zelfs een standbeeld in dc hof stad ontzegt, om allerlei kleingeestige beweegre denen 1" Wij welen niet. of dc minister Heemskerk meer belang stolt in het gevoelen van Europa, dan in de protesten uit alle oorden des landsmaar wél weten wij, dat de lijden hoogst gewichtig kunnen worden, en dat het lot van Nederland dan, althans voor een groot deel, zal afhankelijk zijn van den eerbied, dien het zijnon naburen afdwingt. Ook weten wij, dat niets beter in staat is, dien eerbied te verminderen, dan zich belachelijk te maken. De lieer Heemskerk moge nu zelf beslissen, in hoeverre rijne houding tot het laatste aanleiding kan geven Wij hebben niets nieuws gezegd, maar eene taak .erviilil, die ons voorkomt de plicht te zijn van elk blad. dat het wel met het vaderland meentna- slijknzoowel den volksvertegenwoordigers als den kiezers de woovden toe to roepenhoudt de oogen geopend!" bootsman volgden zijn voorbeeld en bereikten ge lukkig de ledige boot. Op het dek, naast den gezagvoerder, stond zijne ;ade in radelooze houding. Haar echtgenoot waagde nog eene wanhopige poging, om zijne vrouw te bewegen met haar kind over boord te springen. Te vergeefs. Zij miste den moed daartoe te be sluiten. Zij kon den dood, met baar kind in de armen geklemd, gelaten afwachten, maar zelve haar kind, zoo zij meende, aan een wissen dood offeren, neen, daartoe laaiden hare krachten. >>Gccf inij, als ge kunt, nog none teug water," sprak de ongelukkige moeder op hartverscheurendcn toon. Dc hofmeester ijlt niet oen bijltje, dat hij iu de hand heelt, naar een der watervaten, slaat het stuk, brengt de arme vrouw het gevraagde en heelt nog juist den tijd in zee te springen. In allerijl zwemt hij van het zinkende schip af in klemt zich met bijna bovenmenschelijko kracht mn een drijvend rondhout vast. Nauwelijks was de hofmeester uit de oniniddehjke nabijheid van liet zinkende schip, en dus het eersie gevaar ontkomen, ol' hij brandt van verlangen om den afloop van het droevig drama te zien. God, welk een looneel doet zich daar aan zijn oog voor. De kapitein met vrouw en kind in de armen geknield, staan nog op het dek. Smaller en smaller wordt het boord: al dieperen dieper zinkt het schip weg. De bruischcndc wateren om- inmen liet nog slechts de hoofden der ;elukkigen, die zich vrijwillig opofferen, zijn Helder, Nieuwediep. Willemsoord, enz., 19 Januari 1875. De volksvoordrachten, door het departement '/Helder" der maatschappij tot Nut van t Al gemeen, te dezer plaatse in het leven geroepen, wekten iu den laatsten tijd veel belangstelling. Het lokaal «Tivoli" was Vrijdag avond jl. te klein om de menigte te kunnen opnemen. Velen die zich voorgesteld hadden, iels goeds, iets nuttigs, iets aangenaams te hooren. moesten, tcleuigesteiJ, weder huiswaarts keeren. Hoewel niet alleen al de zit- maar ook de staanplaatsen waren ingenomen, gedroeg het publiek zich bij uitstek .ordelijk en heerschte er bij voordracht en uitvoering de meest gewensciite stilte. Trouwens datgene wat dien avond ten gehoore werd gebracht, beeft er gewis zeer veel toe bij gedragen oin dc aandacht voortdurend te boeien. Door den spreker van dien avond, den heer Joh. Dyserinck, werd op eene aangename, dikwijls humoristische wijze aan menige huis moeder een nuttige les gegeven, die ook door huisvaders en anderen wel iu praktijk mag worden gebracht. Door eenige welkende leden van het college n Ernst en Scherts" werd ten slotte een blijspel opgevoerd. Moge de inhoud niet veel van be- teckenis zijn de daarin voorkomende goed uitgevoerde koddige scènes, brachten herhaalde lijk de lachspieren in beweging; zoodat men in een aangename stemming dc zaal verliet rustig huiswaarts te kecren terwijl den vol genden dag de beide herhaardelijk gehoorde spreuken nog wel eens in herinnering zullen zijn gekomen: "Geld bij de Visch" en "Eer lijk duurt, het langst Door het jongelings-collcge "Nut en Genoegen", werd Zondag jl. zeer ten genocge van de aanwezigen, ten tooneele gevoerd: De Graaf de Montc C/risto" en Jocrissede Von deling" Zondag a. s. zal door genoemd gezelschap ccn liefdadigheidsvoorstelling worden gegeven. (Zie advertentie hierachter.) Wij hopen dat het edele doel door goedgezinde jongelingen, bij (le ingezetenen dezer gemeente, ook die ondersteuning moge vinden, die andere gezel schappen alhier, mochten erlangen. Vrijdag namiddag ten 8 ure kwamen twee dames iu het manufacluurmagazijn "de Tonuebreker," in de Damstraat te Amsterdam, vroegen naar een en andere zaken cu hielden, eer zij zich tot iets bepaalden, den winkelier een half uur aan de praat en kochten voor f 6, die zij wilden betalenmaar de eene van de twee vroeg nog naar een ander artikel en terwijl zichtbaar nog oen oogenblik cu alles is door den oceaan verzwolgen. Dc groote boot, waarin zich 32 personen, zoowel schepelingen als passagiers bevonden, wa- in de nabijheid van liet schip, om zoo mogelijk de kapitein, diens vrouw en kind te redden. Op 'l oogenblik, dat het vaar tuig verzwolgen werd. was dc zuiging zoo sterk, Jat de boot naar do diepte word meegesleept. Helaas! allen kwamen om in de golven. Weinige minuien later was de plek niet meer te herkennen, waar 'l ontzettend drama was afgespeeld. De twee .stuurlieden en de bootsman, poogden nu met de kleine sloep den hofmeester te redden, dat hun na groote inspanning eindelijk gelukte. Een 'g dankgebed voor dc aanvankelijke redding was de eerste ontboezeming der vier mannen. Niettemin 't gevaar bleef groot. Men had slechts twee kokos noten als voorraad. Met een pijpstcel deed men om beurten een haaltje, om het vocht van die vrucht in to slurpen. Aan wind en golven, aan honger, dorst en koude overgegeven, zwierven, of liever dreven zij op den wijden plas om. De nood was hoog. maar liet lijden liep ten einde. Op den tweedon dag ontdekte men van een Hollandsch schip de boot. Goreedelijk en met blijdschap werden dc schip breukelingen opgenomen. De reis was verder voorspoedig. Het vaartuig, dat de geredden opnam, liep te vlissingenbinnen. "Vol dankbaarheid voor de menschlievende bejegening namen dc vier mannen afscheid van hunne redders en reisden zoo spoedig mogelijk naar hunne betrek hij dat ging opzoeken, sluipten onze dametjes het magazijn uit. De heer de Groot liep de straat op om zijn geachte clientèle op tc sporen, doch zocht te vergeefs. Op de veemarkt te Utrecht, waren 3G6 stuks vee aangevoerd. De handel was niet le vendig cu er vertoonden zich weinig buitenI. handelaren. Men besteedde voor liet kalfvee van f 180 tot f230, terwijl voor de vare koei en tot f130 werd gegeven.De handel op de varkenmarkt had ook weinig te beteekenen In het geheel werd SO stuks vee naar België vervoerd. Door eeuige militaireu en burgers werd Zondag-avond op de Mariaplaats te Utrecht een hevig gevecht geleverd, waarbij van de wapenen gebruik werd gemaakt en een korporaal een houw over het gezicht en een ander korpo raal (beiden van de veld-artillerie) aan de lin kerhand eene zware verwonding hebben gekre gen, zoodat zij naar het hospitaal moesten ver voerd worden. Eenige burgers werden ook nog verwond. Door politie en patrouilles werd een einde gemaakt aan 't gevecht. Men meldt uit Vlissingen aan het «•Han delsblad" De overeenkomst, tot afstand der voormalige marinewerf alhier, is tusschen dc regeering en den scheepsbouwmeester Smit tot stand gekomen. De bevolking der gemeente Amsterdam bestond op 31 December 1874 uit: 133.300 in., 153,631 vr. Totaal 286,632 personen. De gemeenschappelijke Amsterdamsche vleeschliüuwerij wordt in 't begin van Febr. op de Nieuwemaarkt geopend. Uit brieven uit Chieago ontleent de «Gron. Ct." het volgende "Hier zijn vele menschen, die zeggen, dat de wereld een einde neemt den 9dan April. Uit Daniël 12de hoofdstuk maken zij op, dat het dan is afgeloopen. En is hier zulk een man geweest, die ook zieken kan genezen en doovcn het gehoor gegeven, 't Was een man uit Bos ton, die predikte dat het einde daar was. Ver scheiden menschen gclooven er aan. Zij laten zich doopeu in een beek, waarin zij driemaal worden ondergedompeld. Ook houden zij in een groote zaal geregeld godsdienstoefening. Gij kunt niet denken, hoeveel twist hier is over 't geloof, maar er zijn ook velen, die niets gclooven. Voorleden jaar zaten verschei- denen op een eiland bij New-York, die den Heer verwachtten. Ook in Chieago blijven zij nachten op om de komst van den lieer te ge oct te zien. O, als gij hier waart, dan zoudt gij wat zien en hooren. "De scholen kunnen de talrijke kinderen niet bevatten, hoewel er jaarlijks vele gebouwd worden, 't Gaat niet zoo gemakkelijk u hier- kingen. Mijn vriend, de hofmeester, bad door do uitgestane vermoeidheid en de natheid eene lieescli- heid bekomen, welke hij maanden lang heelt be houden. Nog ecnigen tijd bleef hij aan wal en kreeg toen eene plaats op eene stoomboot, welke op de Oost zee voer. »Nooit," zei zal ik die waardige vrouw ver ten, die gewillig met haar kind stierf, uit vreczr dat 't niet met haar behouden zou worden. M. HETZELFDE GEWICHT. De dienstbode van een bakker, die bij den slager drie pond vleesch gehaald had, kwam haastig weer bij den slager terug, zeggende: Baasliet vleesch weegt te licht, er is geen drie pond." »llé," zegt de slager, »'t verwondert me zeer, want ik heb 't vleesch gewogen tegen het driepondje roggebrood, dat de jongen juist bij uw baas ge haald had." TWEEËRLEI AARD. «Zijn we al buiten de grens der gemeente?" vroeg een man, die met een vriend naar een naburig dorp wandelde. »Hoe vraagt go dit zoo." hernam de ander. nWol," zei de man. »te N. ben ik af schaffer, maar zijn we nu buiten de gemeente dan zullen we ecu borrel nemen, want ik heb een fleschje vol meegenomen." van een recht denkbeeld te geven. Ik las in de "Hope," dat hier 38 publieke scholen wa ren en sommigen zijn 3 a 4 verdiepingen hoog en ik denk, dat ze wel 100 voet lang en breed zijn. Er zijn verscheidene rooms of af- deelingen in en in iedere afdeeling 1 a 2 mees ters. Deze zijn van het vrouwelijk geslacht, be halve de hoofdonderwijzer. Daarenboven zijn er, ik weet niet hoevele bijzondere scholen, zooals hoogduitsche, roomsche enz. "Ook tracht men hier eene zoogenaamde hollandsche school op te richten door meester Putna, dezelfde die voor eenige jaren meester te Leermens is geweest, met welke geschie denis gij bekend zult zijn. Deze 1'uma, wiens vrouw is overleden, is nu hertrouwd met An- tje Kapinga, die indertijd uit Nederland is vertrokken met den heer ds. Woudsma, welke laatste tc Cinciunati is overleden, waar hij horlogemaker moet geweest zijn. inde hol landsche school dan zal geleerd worden hoofd zakelijk engeisch eu hollandsch, als ook frunsch en lioogduitsch, doch hier moet leeren geld kosten en op de publieke scholen is dat vrij." Menlawi. Ter eere van koning Alphonsusdie den 14 dezer in de hoofdstacPvan Spanje (Madrid) is aangekomen, was dien avond een zeer schit terende illuminatie ontstoken. Den geheelen avond bewoog zich een dichte menigte door de straten. De koning reed in een open rijtuig door de stad en werd ovtral met geestdrift begroet. De muziek speelde op liet Plein den Koninklijken marsch. Den volgenden dag heeft koning Alphonsus aan zijn moeder liet volgende telegram gezon den: "Mijn hart is ontroerd door de geestdrift van liet Spaausche volk, dat uiij voor de eerste maal als zijn vader heèft begroet. Ik dank u voor uw moederlijken zegen en ik smeek van God, dat Hij mij en mijn Catalonische kin deren ninge zegenen." Dc koning van Spanje heeft verklaard, dat hij den vasten wil heeft aldaar te lande de godsdienstvrijheid te handhaven, zooals die in andere bpschaifde landen bestaat Eene- dépêche van den vertegenwoordiger van het comité der houders van Spaausche schuldbrieven uit Madrid van den 15 meldt, dat de koning het contract heeft onderteekeud onlangs betreffende de betaling der vervallen coupons gesloten. Buitenlandschc kapitalisten hebben den Mi nister van Finantiën voorschotten aangeboden. Een delver op de Kaapsehe goudve en heeft in drie van de vier hoenders, die hij slachtte voor zijn middagmaal, diamanten ge vonden. Een dezer diereu had een steen in de maag van tweeduizend gulden waarde In den nacht van 4 op 5 Januari dron gen misdadigers tc Bouloc, in het kanton Fronton, liet huis van den heer Borck-s binnen, doorzochten zijne kamers en maakten zich mees ter van een sum vau 1500 frank in goud en banknoten. De schoonzoon van den heer Hor des, gerucht hoorende onder zijne kamer, wa pende zich met eenen revolver. De moeder van den heer Bordes eensklaps ontwakende, riep oin hulp en de dieven verschrikt, nauien de 'lucht- Een vleesclihouwer die nauwelijks twee da gen in die streek verbleef, kwam op de nood kreten loegeloopcn, gewapend met een slach- tersincs. De schoonzoon van de heer Bordes nam heoi voor een der booswichten, en loste op hein twee revolverschoten waarvan hem een aau den linkerschouder en het ander iu den buik trof. Den heer Bordes en een buurman vielen op hunne beurt den slachtersjongen aan. Den heer Pujos, notaris kwam insgelijks iu het midden dier verwaring toegeloopen en gaf tweemaal vuur, doch zonder iemand te raken. Een andere inwoner, die even als dc vorigen het hoofd verloor, schoot op den heer Pujos.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1