lienws- en Advertentieblad. Zaterdag 30 Januari. M 1429. Vijftiende Jaargang. 1875. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Eene Volksdwaasheid. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- eu VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden cene MANCHET met boenen KNOOP; ook is onbeheerd op straat gevonden een wit HONDJE. Do regtinatige eigenaars kunnen zich ter terug bekoming aanmelden ten burele van den onder- getcekende. Commissaris van Politie. A. C. BOONZAJER, Helder, NieuwediepWillemsoord, enz., 29 Januari 1875. Volgens eene bij ons ontvangene Circu laire heeft de Commissie tot het besturen van Nationale eu Internationale Tuinbou w-Teutoon- stellingen in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, in vereeniging met de hier te lande gevestigde Tuinbouwinaatschappijen eu andere verwante Vereenigingen en Instellingen, besloten in 1876 in het Paleis voor Volksvlijt eene Internationale Tuinbouw-Tentoonstelling eu Congres op uitgebreide schaal te houden Belangstellenden kunnen aan het bureau van dit blad kosteloos nadere inlichtingen be- komeu. -Ook zal van wege de Vereeniging voor het Nederlandsche Kunst-Industrie Museum" te Amsterdam in September of October a s te Amsterdam of te Utrecht eene grooteten toonstelling plaats hebben van voortbrengselen van kunst en volksvlijt oude en moderne Kunst-Industrie, enz (Zie advertentie hier achter.) Het reglement dezer tentoonstelling, alsmede de statuten van genoemde Vereeniging, liggen aan het bureau van dit blad voor een ieder kosteloos ter inzage. Men schrijft ons van Enkhuizen, 27 Jan. In den jare 1874 werden alhier ter markt aaugevoerd eu in de waag gewogen 1524 stapels kaas, of 214916 stuks, wegende te zamen 423557 kilogrammen; buitendien werd er zeker nog wel half zoo veel bij de diverse kooplieden aan de pakhuizen geleverd. Z. M. heeft weder, als ten voiigen jare, bij een dezer dagen genomen besluit goedge vonden te bepalen, dat aan de pensioen - en on derstand genietende weduwen en weezen, die op den 31 Dec. 1S74 in leven en gerechtigd wa ren tot het ontvangen van een jaarlijksche uit- kpering ten laste van de weduwen- en wezenkas voor de officieren van de landmacht, b'jaldie» zij op den In April e.k. nog in dezelfde po sitie verkeeren, een buitengewone uitkeering «voor eens" zal worden verleend ten hedrage van twaalf ten honderd van het door ieder ge noten wordend jaarlijksch bedrag. Wat wellicht nog nooit of nergens is ge beurd, heeft thans in de omstreken van Heiden schap (Friesland) plaats, namelijk, dat een vee houder in Januari zijn land laat maaien, om met hel gras zijn vee te voederen. Binnen weinige dagen kan volgens het Handelsbl." bij den militairen geneeskundigen dienst de benoeming van een inspecteur-gene raal, een kolonel, twee luitenant-kolonels, vier majoors en zes kapiteins verwacht worden. Van Maandag 16 Mei tot Zondag 27 Juni zal te 's llage eene tentoonstelling plaats hebben van kunstwerken van levende meesters, in de zalen der tcckenakademie. Zaterdag heeft een marinier, die te Utrecht eenige dagen met verlof bij zijne familie was, naar men zegteen einde aan zijn leven willen maken door vergiftiging; hij is naar het hospitaal overgebracht en verkeert nog in een bewusteloozen toestand. Men vreest voor zijn leven. De aanleiding tot deze daad is, naar men zegt, tegenzin in den dienst. Te Beekbergen is de landbouwer J. V. krankzinnig geworden, omdat hij een proces over een waarde van f 100 ongeveer verloren heeft en nu meer dan f 500 proceskosten heeft te betalen Werkstaking te Almelo. Men schrijft van Almelo 26 dezer: Heden avond is de Commissaris des konings in dit gewest mr P. C. baron Nahuijs hier aangekomen. Men verneemt dat hij morgen de fabrikanten, ook deputatiën uit de arbeiders, zal ontvangen en, na beider motieven gehoord te hebben, wil trachten als bemiddelaar op te tre den. Dank zij de versterkte politie eu de pa trouilles ruiterij, hebben er tot heden nog geen nieuwe wanordelijkheden plaats gehad en is het gebleven bij het verbrijzelen der glasruiten van de fabriek des heeren Ten Cate. Men schrijft van Almelo, d.d. 27 dezer. Heden is de Commissaris des Konings in dit gewest weder van hier vertrokkenzonder her doel van zijn komst te hebben bereikt. De fabrikanten noch hun arbeiders willen toe geven: hardnekkig wil men zien wie het langst kan volhouden. Eerstgenoemdei) meenen dat de werklieden uit nood wel zullen moeten toegeven. Het detachement ruiterij zal voorloopig hier in garnizoen blijven. In 't aangrenzende Vriezeuveen hebben de ai- beiders van de stoomfabriek van de firma Ti- lanus en Comp. ook strike gemaakt; ook daar wordt de rust bedreigd. Indien het hoofd der provincie er niet in slaagt de quaestic tot een gewenscht resultaat te brengen, zal ook infan terie aanrukken. Zondag, na het eindigen der missen, be - trapte de zoon van den koster te Waubacli, die achter het altaar stond, een vreemdeling, ter wijl deze bezig was met een met lijm be streken beleintje de offerblokken te ledigen. FEUILLETON. Iedere tijd, elk mensehengeslacht heeft zijne dwaas heden, zijne fouten. De lofredenaars van den goeden ouden tijd, zou den vrij wat tot bedaren komen, als ze dien hoog- geroemden tijd wat beter kenden, indien ze de historie beter nagingen en wilden opmerken, hoe veel dwaasheid er wel begaan werd door onze voor ouders. De jaren, waarin stadhouder Frcderik Hendrik over ons land regeerde, waren voor ons land jaren van welvaart en voorspoed. Dat tijdperk wordt wel eens genoemd de gouden eeuw van Nederland. Onmetelijke schatten stroomden als 't ware uit Oost en West hierheen. Daardoor kwamen veten tot een' vroeger onge- kenden rijkdom, die evenwel menigeen aanspoorde tot brooddronkenheid en cene weelde, die geone grenzen kende. Onverstandige, dwaze daden, waren de telgen door die wcolde voortgebracht. Een dezer dwaasheden was voorzeker du tulpen handel van de jaren 4G36 en 1637. Voor liet jaar 1630 schijnt de tulp in ons land bijna niet bekend te zijn geweest, of groeide slechts Hij sloot ijlings de kerkdeur en kwam weldra ini-t den burgemeester cu een menigte inenschen terug. De dader, die een Pruis bleek te zijn, reeds geboeid naar Heerlen gebracht. De vrouw van een arbeider te Heteren, in het woonvertrek terugkeerende, zag tot haar groole ontsteltenis de wieg in brand en hoor de de angstkreten van het kind, dat er in lag en brandwonden bekomen had Een kind van vijf jaren, dat bij de wieg stond, had een lu cifer aangestoken en het ongeval veroorzaakt Gelukkig is er hoop, dat liet gebrande kind herstellen zal. Een vrouw, moeder van zes kinderen, die te Loosduinen een winkelnering houdt, scheen de goederen, daarvoor bonoodigd, langs een zeer gemakkelijken «eg te willen verkrijgen, door op marktdagen te komen en verschillende voorwerpen van de uitstalling op de Groote Markt ti- ontvreemden. De politic heeft haar daarna met iiet gestolcne aangehouden, zoo dat zij onder verdenking van diefstal naar het huis van arrest is overgebracht. De //Staals-Courant" bevat de eerste lijst van niet geëxamineerde veeartsenaan wie, krachtens art. 15 der Wet van 8 Juli 1874, (Stbl. no. 98), een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunde is uitgereikt. Voor Noord-Holland vermeldt zij de navol gende personen. M. Hobré en J. Dubbeld, te Alkmaar; H. C. Hoogland, te Amsterdam; J. Schild Gz., te Enkhuizen; D. Rempt, te Hoogwoud; A. Guise, te HoornE. Mooy Jacobz., te Korten- hoef; C. Raven, te SchagenF. Raven, te Schoorl11. Koeleineij, te Spanbroek J. Raven, te Texel; G. Gunder, te Ursem. het minste gevaar kan gaan in slrooineu en te midden van golven, waaraan geen roeiboot weerstand kan bieden. Hij had een mist-trom- pet en scherpe iluit bij zich, waarop hij blies, wanneer hij schepen wilde waarschuwen. Hij rookte zijn sigaar en wuifde de Amerikaansche vlag boven zijn hoofd, wanneer hij door het water liep, eu deed wat hij wilde met het grootste gemak. Duizenden en tienduizenden toeschouwers juichten den uitvinder van deze «life preserving dress" toe, en net meest belungwekkende schouw spel van alles, zegt de Daily News", leverden de aangezichten op der zeelieden en matrozen, die over de verschansing der tallooze schepen gebogen, de nieuwe wijze van het water te be varen, met de grootste verwondering zagen, en met geesstdrift den stoutmoedige» man toe juichten. Velen hunner begrepen, dat hier een proef werd gedaan met een uitvinding, welke bijzonder geschikt W3S oin aan duizenden het leven te redden. Boytous reddingskleed kan in twee minuten worden aangedaan en is zoo eenvoudig, dat iedereen het behandelen kan. Door vier of vijf verschillende gntta-percha- pijpeu wordt het kleed opgeblazen, en de drager omringt door een laag lucht. De opgeblazen ruimte achter het hoofd vormt een kussen, dat het hoofd boven water houdt. Op den rug liggende met de voeten vooruit, drijft men als een reddingsboei op het water. Boyton heeft een waterdichte zak bij zich voor drinkwater ei: voedsel en eenige vuurpijlen om seinen te geven. In de groote gutta-percha-zolen onder dc voeten zijn gaten, waarin een klein mastje kan gestoken «orden, met een kort zeil. Men gevoelt koude noch vocht, en kaptein Boyton toonde op de duidelijkste wijze aan, in zijn toestel ekleed, hoe men een touw naar een schip in nood kou brengen. Aan de Times wordt uit Shanghai ge telegrafeerd, dat de keizer van China den 12 dezer overleden is. Zijn opvolger is vijf jaren oud Overal in China is het rustig. Kapitein Boyton, een jong Amerikaan, is onlangs van Wapping naar Vauxhall over den Theems gedreven, geheel in ccn harnas van gutta-percha, dat hem als een watervogel op de rivier deed drijven, of dat hem toestaat tot aan de borst in het water te staan en zich met een kleine pagaai te wenden waar hij wil. Eene krachtige ebbe deed het geele water van de machtige rivier met eene onstuimige kracht onder de bruggen doorschieten, doch het was den jongen Amerikaan volkomen on verschillig of hij in kalm of in woelig watei dreef. Midden tusschen schepen en booten gleed hij door, hij ging onder de bogen der brug. waar de stroom het gevaarlijkst scheen, en toonde dat een man, gekleed als hij, zonder in 't wild. Niemand legde zich op 't aankweeken daarvan toe. Zeker is 't. dat de tulpen uit andere landen naar onze gewesten werden overgebracht Carolus Cluvius was de eerste, die ze hier aan kweekte, in cere en aanzien wist te brengen cn door heel Nederland verspreidde. Allerlei hoogklinkende namen werden aan de tulp gegeven, en andere fraaie bloemen geraakten schier in verachting. De aanzienlijken echter hielden ze alleen voor vermaak en tot pronk, zonder eenig ander bij oogmerk. In alle provinciën schier, ja zelfs in naburige landen, begon het cene mode te worden, tulpen te hebben, cn door de groote navraag, die er van zelve naar dit artikel kwam, stegen de tulpen ont zettend in prijs. Velen lieten hun handwerk varen, huurden of kochten een' tuin en begonnen zich met den meesten ernst op dc bloementeelt toe te leggen. Natuurlijk dat ieder zich beijverde om de fraaiste te teelen. Wevers, schoenlappers, kleer- en klompenmakers, waren als in een ommezien in bloemisten herschapen. Door allerlei slinksche streken trachtten sommi gen, om maar spoedig tot rijkdom te geraken, den prijs der bloemen tot een verbazende hoogte te doen stijgen; ja, de waanzin der menigte nam zulk een omvang, dat de bloembollen niet per stuk, maai bij 't gewicht verkocht werden. Enkele tulpen kende men zelfs eene onschatbare waarde toe. Zoo verkocht men eene tulp van 8 greinen voor 700 gulden eene andere voor 4200 gul den, eftz. In de steden Alkmaar, Amsterdam. Delft, Leidon, Rotterdam, Enkhuizen. Gouda, Hoorn, maa in de eerste plaats te Haarlem, gaf men zich 't meest aan dezen onzinnige» handel over. Rij eene verknoping van 20 tulpenbollen werd voor de minste 200 gulden, voor de beste 13,000 bestc-ed. Bedenkt men daarbij, dat "t geld te dien tijde eene veel hoogere waarde had dan heden, en dat men voor 3500 gulden, eene som, wuarvooi eene middelma tige tulpenbol verkocht werd, kon koopen 2 last tarwe, 4 jast rogge, 4 vette ossen, 12 vette schapen, 2 okshoofden wijn, (geen surrogaat) 4 tonnen bier,2 tonnen boter. 1000 pond kaas, een l>ed met tocbehooren, een palt kleercn, een zilveren beker en een schip van 500 gulden, dan, voorzeker, is 't niet te verwonderen, zoo men eon glimlach over de dwaasheid onzer voorouders niet kan weerhouden, Wie kan berekenen de schatten, aan dezen wind handel besteed In eene enkele stad van de provincie Holland werd voor meer dan tien millioen gulden aan bloe men omgezet. Den aden Februari 1637 werden op de zual in de «Nieuwe Schutters Doelen'" e tulpen verkocht, die de enorme som van 90,000 gul den opbrachten. POPE EN HET VRAAGTEEKEN. De bekende Eiigelsche dichter Pope was zeer ismaakt, en had ook een' bult. Op zekeren avond bevond hij zich in een koffiehuis te Lon den, waar iemand een Latijnsch handschrift voorlas. Eene zinsnede was voor de gezamen lijke toehoorders geheel onverstaanbaar, en of schoon zij herlezen werd, bleef zij allen even duister. Pope zelfs trachtte te vergeefs dec zin daarvan op te helderen, toen een jong officier, daar tegenwoordig, vroeg, om die on duidelijke plaats ook eens te inogeu nazien. «Dat zal veel helpen«, zeiden Pope op een' spotachtigen toon. //Nu, wees maar zoo gord, mij liet boek te laten zien//. Men voldeed aan het verzoek van den offi cier, en toen deze den zin naauwkeurig on derzocht had, zeide hijHet is zeer duide lijk, alleen moet er een vraagteeken achterstaan." En zoo was het ook inderdaad. Pope, ge raakt zijnde, omdat hij niet zoo scherpzinnig Is de officier geweest was, vroeg hem op een' honendeii toon: «Weet gij wel eens wat een vraagteken is?// «Ja wel,» antwoordde de officier droogjes: «het is een klein, krom ding. dat dikwijls onbeschofte vragen doet.« "W - DAT IS IMMERS VOLDOENDE? «Mijn jongen!" zeide een vader, die zijn lessen van practische levenswijsheid gaf, «gij moet eerbied hebben voor mijnheer Rwant hij is met weinig hegonnen. en nu een man van kapitaal, een man van aanzien, algemeene achting eu gewicht." «Maar hoe is hij aan zijne bezittingen gekomen?" vroeg de knaap «Zie, jongen, dat doet niets ter zake; hij heeft liet iiu eenmaal; hoe hij het bekwam, dat geeft niets. Zalig zijn de bezitters! Met de rechterlijke macht is hij nimmer in aanra king geneest, en dat is immers voldoende?" WAT IS EEN SOLDAAT? Een soldaat is een door 't eene volk opgericht mikpunt, dat dienen moet tot oefening in 't schijfschieten voor een ander volk. Was 't te verwonderen, dat de regeering tusschen beiden kwam De Staten van Holland en West- Friesland gaven door hunne bemoeiingen den weldigsten stoot aan dien onzinnigen handel. Velen vervielen plotseling tot de diepste armoede en ellende. De zucht om spoedig, al was 't ook langs onge oorloofde wegen, rijk te worden, had menigeen een' leelijken trek gespeeld. Onze voorouders hadden lang geen afkeer van het geld en menigeen wilde liever zonder inspanning dan door eerlijken en vlij- tigen arbeid tot rijkdom geraken. Intusschen dienen wij niet te'vergeten het oudi spreekwoord »Die zich aan oen ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Dan eerst mogen wij lachen om, en spotten met de dwaasheid van 't voorgeslacht, indien we ons zclven niet schuldig kennen, zij 't ook in minderen graad, aan dergelijke dwaasheden. In dit opzicht is alles nog lang niet in 't reine. Men denke slechts aan den windhandel in effecten, in olie, aan den handel in lammeren, eer ze nog geboren zijn, aan den windhandel in aardappelen, in sommige streken van ons land, gelijk ons de dagbladen melden, enz., allen speculatien wuarbi winstberekening, of liever winstbejag, eene hoofdro speelt. Het koint ons voor, dat zulk een handel wel degelijk eene negentiende-eeuwsclie-dwaashoid moet genoemd worden. M. Benoemingen. Benoemd tot gemeente ontvanger te Zijpe de lieer Jacob Blaaubuer, aldaar. CÜ'Qc.ionöni. Dt Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens des inzenders. 's Gravenhage, 23 Januari 1875. Het Iloofd-Comité voor een Huldeblijk ter nage dachtenis van mr. J. R. Thorbecke heeft besloten tot bijeenroeping eener algemeene vergadering, te houden te Amsterdam Zaterdag 6 Februari a. s.. des middags ten half één ure in het lokaal Keizers kroon, Singel over de Munt. De punten van behandeling zijn 4o. te overwegen of er, naar aanleiding van ge beurtenissen van den laatsten tijd; termen zijn tot wijziging van hei besluit, genomen op eene bijeen komst van vrienden en vereerders van mr Thorbecke. den 17n Juli 1872 te Utrecht gehouden, welk besluit luidde«op te richten ,een standbeeld voor Thor becke te 's Gravenhage," en, bij toestemmende be antwoording dier vraag, eene andere gemeente des lands als plaats van oprichting van het beeld aan te wijzen. 2o. de bestemming te bepalen der gelden, die blijken zullen later, na uitvoering van het program ma, overig te zijn. Tot bijwoning der vergadering worden opgeroe pen de leden der Centrale Commissie cn, door tussclienkoiust van de Sub-Coininissiin, allen die. door het leveren van geldelijke bijdragen, tot het bijeenbrengen der benoodigde gelden hebben me degewerkt. NOORD-AMERIKAANSCHE ZEDEN-PRIJSCOURANT. Opdat niemand zou gelooven, dat er in de nieuwe wereld betere, deugdzamere menschen dan bij ons zijn. zoo laten wij hier, uit een dagblad van Nevv- York, een prijscourant volgen van de zeden daar te lande In Rechtschapenheid geringe handel. In Patriottisme, eerste soortgeen voorraad. In Patriottisme, tweede soortwordt alleen op speculatie gedaan. Bescheidenheidslechts enkele beschadigde par tijtjes zijn te plaatsen. Laster: groote voorraad cn veel handel. Trots overvloedig aangeboden. Godsdienstin vcrvalscht goed. doch in zeer nette emballage, met een fijn etiket voorzien, wordt zeer veel op speculatie gehandeld. Menschenliefde alleen tegen contante betaling. Oprechtheid: bedorven waar en uit de mode. Waarheid: wel gevraagd, maar niet voorhanden. Verder willen wij niet gaan: menigeen zou al licht op het denkbeeld komen, dat wij den zede- lijken koers van ons werelddeel afschreven.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1