Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 3 Februari. \o 1430. Vijftiende Jaargang, 1875. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. KIL© JL HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n u Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentfen van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede- aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 2 Februari 1875. Vergadering der Loge //Willem Fre- derik Karei", op Donderdag den 4 Februari 1875, des avonds ten 1\ uur. Receptie in den lsten Graad. Naar wij vernemen heeft de liefdadigheids voorstelling van 24 Jan. 11., door het werkend personeel van het jongelings-college 'Nut en Ge noegen", opgebracht, na aftrek der onvermij delijke uitgaven, de somma van f 171.84. Men schrijft ons van de Waal op Texel, 1 Fehr. '75 het volgende: Na cene vacature van bijna 14. maanden werd gisteren de predikantsplaats alhier vervuld. In de voormiddag-godsdienstoefening werd de heer Boonacker bij zijne gemeente ingeleid door zijn vriend en ambtgenoot A. Metz, pre dikant te Hypolitushoef c. a., die eene rede hield naar aanleiding van 1 Thess. V 12 en 13. Des namiddags trad de nieuwe leeraar óp en ontleende de stof zijner toespraak aan het laat ste gedeelte van vers 19 van Gal. IV. Op den Hollandschcn Spoorweg, even voorbij het station Delft, heeft een allertreu rigste gebeurtenis plaats gehad. De conducteur W. van Musscher, nis hoofdconducteur dienst doende op den trein, die ten 6.18 ure van 's Hage naar Rotterdam vertrok, is, terwijl hij van de een in de andere coupé wilde overgaan om de plaatsbiljetten in te nemen, door een onbekend toeval van de treeplank gevallen en jammerlijk om het leven gekomen. Den on gelukkige waren letterlijk dc beenen van het lichaam gesneden. Het lijk is te Delft in het gasthuis opgenomen. De man was een op passend beambte, gehuwd en broodwinner voor eeu gezin. Een veertigtal liedcrtafels iu ons land hebben zich bereid verklaard, deel te nemen aan het 12e Nederlandsche Zangersfeest, in den a. s. zomer te Rotterdam te houden. De ziekte onder dc paarden der veld artillerie te Breda blijft nog steeds heerschen Wederom zijn twee paarden, aan kwaden droes lijdende, doodgeschoten en verbrand. Het huis van zekeren T., bij Hollung trof Vrijdag morgen dc volgende ramp. Een windhoos lichtte in een oogenblik dc kap van de schuur, terwijl nog 6 7 voet muur werden meegesleept, zoodat alles grootendeels open en bloot ligt. Een massa dakpannensteen en hout kwam in de schuur neer; persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Te Arnhem is een paardenslachterij op gericht. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. 4) EERSTE HOOFDSTUK. »c Hut In dc duinen. Wij, kinderen van »'t Noorden," kennen de dui nen. Voor ons, die zo bijna dagelijks zien, of al thans van tijd tot tijd een blik daarop kunnen wor pen, indien we namelijk niet al te Oostwaarts in 't gewest wonen, voor ons, zeg ik, hebben die duinen weinig aantrekkelijks meer. De stedeling echter, die jaar in jaar uit schier door zijne muren, die men straten heet, wordt besloten gehouden, toeft met welgevallen nu en dan eens aan ons Wester- strand. En waarom niet. Treft men ook al onder de duinen geene weligelanddauwen aan, hier hcerscht eenvoud van zeden, hier wonen de echte natuur kinderen en menigeen kwam door noeste vlijt tot welvaren. In de nabijheid van oen onzer zee dorpen, ongeveer 20 minuten er van verwijderd, stond in het duin eene hut, van planken gebouwd, maar ruim en groot. De bewoner, Harmen Yelt- Zaterdag jl. heeft het Openb Ministerie bij den Hoogen Raad zijn conclusie genomen iu de zaak van HSalomons tegen den Staat, betreffende de vordering, door den eischer in gesteld tot vergoeding van schade, hem zoowel moreel als materieel berokkend door zijn aan houding, overbrenging en geboeid geleiden door de politie te Amsterdam, Utrecht, 's Bosch en het onwettig in hechtenis houden, in de plaats van een ander, een van valschheid verdachte, voor wien hij was aangezien. De uitspraak is bepaald op 12 Maart. Door den kerkeraad der Ilerv. gemeente te Vlagtwedde is tijdens de vacature als koster, voorlezer en voorzanger, een grijsaard van S4 jaren benoemd, die deze benoemiug heeft aau- genomen. De 'Middelb. Ct." spreekt haar leed wezen uit over den //reactionairen" maatregel van den minister van Finantien, waarhij ver boden wordt vrouwen voor te dragen voor be noeming tot brievengaarder, enz. In andere landen, voegt het blad hierbij, heeft men een veel juister inzicht iu het 'sociale roaagstuk van den arbeid der vrouwen". De naïve zetter heeft met zijn fout aan de redactie een harde waar heid gezegd. Bejaarde kooplieden te Boston klagen er over, dat de vrouwelijke postbeambten hun onnoodig laten wachten, terwijl deze dames met jonge heeren coquetteere». Een der klagers be- weert, dat hij op de afgifte van zijn brieven zoo lang heeft moeten wachteu tot het jong - inensch, dat hem voorging, aan de opmerk zaam luisterende vrouwelijke beambten, een nauwkeurige beschrijving der damestoiletten van het laaste bal had gegeven. De gemeenteraad te Dordrecht krijgt het met de dienstmeisjes te kwaad. Zij plaatsen 't volgend protest in de "Dord. Ct.Ver gun ons een plaatsje betredende de klacht van eenige dienstboden wegens het lage ons aangedaan door de heeren van den Gemeente raad van Dordrecht door het zenden van een kaart die wel het opschrift draagt van inschrij ving in het volksregister, maar zoo iets geloo ven wij niet, nee wij laten ons de oogen niet verblinden door zoo een laagheid, wij zijn of althans wij heeten dom maar zijn wijs ge noeg om de bedoeling van zoo een laagheid- te begrijpen. Was het over het algemeen een volkstelling zoo zouden wij daar geen acht op hebben geslagen, maar nu, als eenige vage bonden uitgezonderd, zoo kunnen wij die laag heid niet dulden. Wij weten dat het ons be hoort om onze meerderen te eerbiedigen en te eeren, zulks knn met recht van ons gevorderd worden, maar integendeel mogen wij ook pi- schen om niet met zoo een minachting te wor den behandelt, zoo liet in deze tegenwoordi- gen tijd maar al te veel het geval is. Maar in hetgeen op die kaarten staat uitgedrukt, ge ven wij onze onwil te kennen en slaan daar in het geheel geen acht op, moge zoo iets weer voorkomen bij de heeren van den gemeen teraad van Dordrecht, dan verzoeken wij be leefd daarvan verschoond te blijven." Als de scholieren een minister in zijn beleid afkeuren, mogen de dienstmeisjes het den raad wel doen meer.en zij Dordt doet op die manier van zich spreken. Om vlekken op zeemlederen of glacé handschoenen, die door vochtigheid zijn ontstaan, weg te nemen, doe men in een pot, die goed gesloten kan worden, op den bodem eenige drup pels ammonia, legge daarover de bevlekte hand schoenen, zoo los mogelijk, en sluitc dan den pot. Na een paar dageu zijn alle vlekken verdwenen, terwijl noch het fatsoen, noch de kleur iets geleden hebben. Het verwijderen van den mot in paar denharen-zittingen van kauapees, stoelen, in wollen stoffen enz. enz., kan zeer goedkoop en onschadelijk voor de gezondheid bereikt worden, door de plaatsen hier en daar met een weinig ijzervitriool te bestrooien. Om zelfs het hardste hout het voorko men var. mahoniehout te geven, rnake men eene oplossing van 1. dl. alkannawortel, 2 dl. aloë en 2 dl. drakenbloed in 32 dl. alkohol. Is deze oplossing gefiltreerd, dan wordt het hout, dat vooraf met sterk water moet gebeten zijn, eenige malen bestreken en eindelijk met gekookte lijnolie gewreven, waardoor de ver langde kleur verkregen wordt. In een Amerikaanscli tijdschrift wordt het volgende middel aangegeven om van zre- gras kunstmatig ebbenhout te vervaardigen. Het zeegras wordt gedurende twee uren gedompeld in verdund zwavelzuur, waarna men het droogt en fijn wrijft. Hij 60 deelen dezer zelfstandig heid voegt men 5 deelen vloeibare lijm, 5 deelen guthapercha en 22J deelen caoutchouc, de heide laatste bestanddeelen in naphta opge lost. Nu voegt men er nog bij 10 deelen kool- teer, 5 deelen fijne zwavel en 5 deelen fijne hars. Dit alles wordt tot 300 graden Fahrenheit verhit. Na afkoeling verkrijgt men een massa, die het ebbenhout in kleur en hardheid zeer nabij komt, zich even goed laat polijsten en veel goedkooper is dan gewoon ebbenhout. De uitvinder heeft voor eenige jaren octrooi geno men op het vervaardigen var. zoodanig ebbenhout. Buitenland. Den 13n Januari stierf te Parijs de zee schilder Anton Melbije. Hij was te Stockholm geboren. Zijn loopbaan begon h'j als matroos, werd daarna scheepsbouwmeester en nam deel aan de reis om de wereld van het Deensche fregat //Galetea" Vervolgens wijdde hij zich man, die vroeger boerenknecht was geweest, had door zuinigheid en spaarzaamheid eene soin gelds overgespaard. Toen hij voor ruim twintig jaar huwde, had hij de hut laten bouwen, bad eenig land gehuurd en liet door vlijt en inspanning zoover we ten te brengen, dat bij eenige stukken lands in eigendom bezat. Harinen Vcltman had een tamelijk onbezorgd leven, zooals hij 't noemd». Zijne huis houding was klein en bestond, buiten liem, uit vrouw en eene dochter, Hilda gelieetcn. Zijn ge luk was 't welzijn dier twee. Rijkdom was voor hem eene onverschillige zaak. Hij was streng en ingetogen van zeden, had zijne dochter zielslief, doch tevens onverbiddelijk hard voor ieder, die 't rechte pad mocht hebben verlaten. Wat hapert er toch aan, Hilda," zei moeder Veltman op zekeren namiddag, toen zij en hare dochter alleen aan de theetafel zaten. »gij zijt in den laatstcn tijd zoo stil en afgetrokken, dat ik waarlijk nu en dan bezorgd ben." Een liclitök blos bedekte Hilda's gelaat. «Mij hin dert niets, moeder," antwoordde het meisje. »Kom, Hilda, ik zie beter, al wilt gij 'tookont- veinson. Wees niet terughoudend. Gij zijt geen kind meer. Nog weinige dagen en ge hebt den leeftijd van twintig jaar bereikt. Ge weet, dat uw vader en ik u beiden innig liefhebben. Is er iets deel 't mij dan inede. Uw vader komt vooreerst nog niet te huis. Wij hebben dus den tijd om te spreken. Hilda was een slank meisje, van cene fraaie ge stalte, goedhartig en beminnelijk van aard. Voor ieder had zij steeds een vriendelijk woord over, was steeds eene ware vriendin voor de meisjes in den omtrek en menig jongeling zou 't zich eene oor gerekend hebben «Hilda uit 't duin," zooals men haar gewoonlijk noemde, de zijne te mogen heeten. Gezellig en vroolijk van aard zijnde, werd Hilda steeds in de gezelschappen der jongelieden gezocht. Zij was de ziel en hartader der bijeenkomsten. Op 't dorp woonde hare vriendin Lena Kunst, bij wie zij veel aan huis kwam. De beide meisjes hadden samen ter school gegaan, waren nagenoeg gelijk in jaren en hadden elkander van harte lief. Zoo kwam Hilda nog al eens dikwijls bij hare vriendin en wanneer 't dan wat laat in den avond werd, brachten Anton, Lena's broeder en Lena, Hilda naar huis. Allengs was er bij Anton een levendig gevoel van liefde voor Hilda ontwaakt, en geen wonder 't beminnelijke meisje maakte op eiken jongeling in druk. Anton's liefde werd intusschen door ililda met wederliefde beantwoord. Veltman bad met goedvinden zijner vrouw hunne liefde en genegen heid voor elkander goedgekeurd. Zij mochten Anton wel lijden. Moeder Veltman meende dus, dat Hilda aan de kunst en ging le Hamburg wonen, waar hij zoo rijk werd, dat hij een landgoed iu de nabijheid van Parijs kon koopen. Omstreeks 15,00(J werklieden hebben den 1 dezer te Londeu den arbeid gestaakt op verschillende scheepstimmerwerven, uithoofde men het loon met 10 a 15 pCt. wilde verlagen. Een der reusachtige gebouwen van Lon den, namelijk het Coliseum, zal verdwijnen. Het was ingericht voor pano-en dioroma's op groote schaal. Vijf en twintig jaren lang kon men er Londen bij dag en nacht, Parijs, het meer van Thun, de aardbeving van Lissabon, enz. in bewonderen, maar zelfs toen het 't meest en vogue" was, konden de aandeelhouders niet op rente rekenen en thans hebben zij besloten het voor afbraak en ket terrein voor bouwgroud te verkoopeu. Het kristallen, thans volkspaleis te Sydenhara zal waarschijnlijk, hoewel het uitstekend gead ministreerd wordt, hetzelfde lot moeten onder gaan. De ontvangsten zijn aldaar evenmin vol doende om dividenden en allossingen te belo ven, en wat het zonderlingst isslechts res tauratiezalen en buffetten werpen nog eeuig voordeel af. Aan het'Coliseum" schijnen geen buffetten te zijn geweest. Rondom de grot van Lourdes in Frank rijk is tegenwoordig een groot aantal werk lieden bezig om de woeste, eenzame streek in een waar lustoord te veranderen. Rechts vau de basiliek, op de flauk des Calvariebergs, worden de fondamenten gelegd voor een groot gesticht voor missionarissen. Een weinig verder verheft zich het bisschoppelijk paleis. Aan den oever der Gave, tegenover de grot, verhefl'en zich kloosters als bij tooversiag uit den grond. De Zusters-Réparatricen van T'oulouse, de Cla rissen van Lyon, de zusters van de H. Bene- diclus, de Carmelitessen, de blauwe nonnen, de zusters van Nevers en de zoogenaamde Zusterkens der Armen vormen eene eerewacht rondom het miraculeuzen beeld der II. Moe dermaagd. In het voorjaar zal er van rijks wege een brug over de Gave naar de grot worden gelegd. (De Tijd.) Te Glasgow is den 23n Januari van de werf van de heeren A. J. Inglis, te water gelaten, het driedeks ijzeren schroefstoomschip Slud Haarlemgroot 3000 ton, gebouwd voor rekening der Kon. Ned. Stoomb.-Maatschappij en bestemd voor de vaart op New-York Indische berichten. Kolonel Pel heeft, naar men stellig beweert, per telegraaf op nieuw versterking gevraagd. Hij moet aangedrongen hebben op het zen den van twee majoors en verder kader. Uit Atcliiu moet aan Z. E. den Gouverneur Generaal een anonieme brief geschreven zijn, waarin onze toestand zeer donker wordt voor gesteld, danr noch de genie, noch de intendance. geene reden tot treurigheid had. Het verwonderde haar dus ten zeerste, dat hare dochter zoo eenzel vig werd en zij trachtte te vergeefs de roden er van uit te vorschen. De goede vrouw leed als hare Hilda treurig was. Hilda van haren kant leed inderdaad, maar de reden van haar lijden dorst zij niet te openbaren. Zij kon zich vergissen't was misschien mogelijk, dat zij te bezorgd was voor de toekomst. Maar nu ze zoo onder vier oogen met hare moeder gezeten was en die trouwe moeder haar zoo recht hartelijk in dc oogen blikte, nu kon ze hare opgekropte smart niet langer bedwingen en Hilda borst in tranen uit. «Ween maar eerst uit, lieve Hilda," zei vrouw Veltman, «dat zal u verlichten en deel me dan eens mede, wat er aan scheelt." «Och, moeder," zei Hilda, ik vrees, dat ge't kin derachtig van me vinden zult. maar ik heb een in wendig voorgevoel, dat 't met Anton niet goed zal gaan. Ik heb eene niet te overwinnen vrees, dat zijne vriendschap voor Aniold hem in 't ongeluk zal storten en voor ons beiden dus noodlottig zal worden." "Kom, Hilda," zoi vrouw Veltman deelnemend, «kom, Anton is een brave jongen, een ijverige gast, hij heelt geen aanleg om slecht te worden en bo vendien, gij zijt hem tot steun, waar of wanneer hij soms mocht wankelen." noch de geueeskundige dienst voor hun taak opgewassen zouden zijn. Die brief moet voorts in zulk een vorm gesteld zijn, dat Z, E. de Gouverneur-Generaal het noodig heeft geoordeeld, een commissie voor onderzoek te benoemen. Samarang, 14 December. Naar wij ver nemen, zijn te Batavia de hospitalen, door de menigte van Atchin geëvacueerde lijders, zóo overvuld, dat eerstdaags een BOOtal hunner naar Samarang zal worden gedirigeerd, om daarna over de verschillende hospitalen van Midden-Java te worden verdeeld. Daar ook 't Samarangsche hospitaal zulk een getal niet kan opnemen, zullen de vau Batavia verwachtten gedurende eenige dagen in de Gouvernements-pakhuizen onder dak ge bracht worden. Uit den mond van een uit Atchin terug- keerend officier teekenen wij het volgende op. Zoo goed als de onlangs aangekomen man schappen van het 5de en 10de bataillon zijn aldaar nog geene troepen ontvangen. Men had alle mogelijke voorzorgen genomen, omdat het voor ieder duidelijk was dat soldaten op een duin- en zandachtig zeestrand moeielijk in den modder kunnen logeeren. De mindere militairen zijn in behoorlijke ka zernes (in een paar, die nog niet van ba- lee-balees voorzien waren, ziju planken gelegd) gehuisvest; de officiers-woningen van planken vloeren voorzien, bestaan uit eene voor- en achtergalerij en twee kamers; zelfs werden de bijgebouwen niet vergeten en o a. badkamers met houten bakken om zich te sirammen aan - gebracht. (Indiër.) "W a. mm. m sm - EEN SCHOUWBURGGANGER ZOO ALS ER MEER ZIJN. De bediende in zeker huis, alwaar de be roemde acteur Lekain eenige verkeering had, verzocht dezen van tijd tot tijd om een toegang biljet voor den schouwburg, en ten laatsten werd dau ook aan zijne begeerte voldaan. Le kain, eeuige dagen daarna ten gemelde huize komende, vroeg den knecht, of hij nog al voldaan was //Zeer voldaan, mijnheer Lekain de zaal was zeer fraai, gelijk ook de versiersels; en wat de heeren en dames aangaat, zij waren prachtig gekleed." 'Maar wat dunkt u van de acteurs?" 'Ja, wat de acteurs aangaatzij spraken onder elkander over hunne zaken, en gij be grijpt, dat die mij niet aangingen. MATIGHETDSTOAST OM TE ZVTEETEN. Bij een diner der leden van het Matigheids- Genootschap te Boston, in N.-Amerika, werden de toasten uitgebracht met. kamille thee. «Ik dacht 't wel moeder, dat ik mij noodeloo< bekommerd maakte. Maar ik ben er zo» aan ge woon, dat Anton 's Zondags na kerktijd hier den dag komt doorbrengen. Wel waren er geldige re denon. waarom hij de laatste twee Zondagen af wezig was. Maar als ik bedenk hoe Arnold mij vroeger steeds lastig viel met zijne gemeende liefde voor mij; als ik bedenk, dat diezelfde Arnold een loszinnig leven leidt, dat hij zich vroeger nooit met Anton inliet, omdat die naar zijne meening te arm was, dan vrees ik, dat hij alleen zijn gezelschap zoekt, om zich op ons te wreken, om Anton in 't verderf te storten. Juist hij was 't, die Anton nu reeds beide Zondagen meenam voor zaken, zooals 't heet Moeder, moeder, ik vrees, ik vrees." «Wees gerust mijn kind, wc zullen Anton waar- schuwen zoodra hij hier komt. Laat ons nu koffie zetten, want uw vader zal wel spoedig hier zijn." Met deze woorden stond vrouw Veltman op en be gaf zich naar dc schuur. Kort daarna kwam Harmen Veltman tehuis p vond zijne dochter in opgoruimder stemming, dsJ hij in de laatste veertien dagen had waargenoratf t 't Meedeelen van 't geen ons smart, is reeds ba- sein voor de treurende ziel. Wordt verrolgd,

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1