Nieuws- en Zaterdag Februari. M Vijftiende Jaargang. 1875. 1 NIEUWSTIJDINGEN. 3E L B Uitgever: S. GILTJES. HELDE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n u Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. Officieel Gedeelte. van den liaad der gemeente Texel, Vrijdag 12 Februarij a. s., 's morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukken. Schoolzaken. Begraafplaats. Hoofdelijke» Omslag. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 5 Februari 1875. De heer W. II. ter Meulen heeft het verslag openbaar gemaakt van de wacht en de visscherij op de Luline over het jaar 1S74, zijnde het eerste jaar nadat de onderneming door eene nieuwe organisatie als wel gevestigd beschouwd mag worden De heer t. M. vleit zich, dat het meer en meer zal blijken dat de bezitters der koninklijke concessie voor de visschertj op de Luline al het mogelijke doen om dat werk te volbrengen en ook, dat zij in staat zullen zijn daarin te volharden, zelfs indien de omstandigheden weder minder gunstig mochten worden. Voor het oogenblik evenwel, zegt hij, bestaat er alle reden om te gelooven, dat de beproevingstijd voorbij is en dat het werk met den geweuschten uitslag zal worden bekroond. Te Amsterdam heeft zich een vereeniging gevormd, met het doel om door alle geoorloofde middelen te geraken tot intrekking van het raadsbesluit, houdende afschaffing der kermis. Bij arrest van J2 Sept. des vorigen jaars, door het provinciaal gerechtshof in Over ijssel bij verstek gewezen, is Louis Izaac Akker, commissionair te Amsterdam, die een mengsel van ijzervijlsel, stof en zand voor thee verkocht aan een winkelier te Amsterdam, wegens bedrog in den aard der koopwaar veroordeeld tot 20 dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ10. boete. De veroordeelde kwam tegen dat arrest in verzet, dat 23 Jan. werd behandeld voor het hof, het welk bij arrest van 2 Febr. dezelfde straffen uitgesproken heeft. Bij een dezer dagen door Z. M. den Koning genomen besluit is bij ieder der acht re gimenten infanterie de stafinuziek opgericht. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. 2) TWEEDE HOOFDSTUK. Anton Kunst. Anton Kunst was de zoon, zooals we reeds tor loops opmerkten, van eenvoudige lieden. Zijne ou ders konden met 't volste recht zeggen»al wat we hebben, al wat we bezitton, is door eerlijken, vlijtigen arbeid verkregen.'' Toch was de oude Kunst geen onontwikkeld man, al bad hij ook geene ge letterde opvoeding genoten. Hij was door moeder natuur met een helder oordcel en eene gevoeligo ziel begiftigden een bepaald tegenstander van al wat ruw en gemeen was; hij hield van grooto orde in alles en ging van den stelregel uit, dat ieder mensch gelukkig kan zijn, als hij slechts wil. Waai de fortuin den mensch soms zeer karig is, daar ontvangt hij menigmaal een dubbele schat van edele gaven. Willem Kunst was 't zoo vergaan. Zijne echtgenoote was de kroon zijns levens. Lief en leed hadden ze samen gedeeld en genoten. Nooit was haar iets te veel geweest, waar het 't welzijn van haar huisgezin gold. Wanneer haar man op 'tveld was, nam zij de huishouding waar. endoor goeden regel was 't bij haar niet noodig, dat de kinderen somwijlen te huis bleven en de school verzuimden. Hun echt was met vijf kinderen ge zegend, maar drie er van stierven voor zij hun vijftiende jaar hadden bereikt. Vrouw Kunst wa3 eene eenvoudige, goede ziel. Men sprak oji de thee visites, die de buurvrouwen des zomers onder el kander hielden, zelden over Martha. de echtgenoote van Willem Kunst, en, als men T al eens deed, dan waren allen eenstemmig in haren lof. Gewis, wel een bewijs, dat er weinig of niets op Martha te zeggen vielwant wil men, vooral ten platten lande, de gebreken der respeclivelijke be woonsters van 't dorp lccren kennen, bezoek dan de visites der vrouwen. Vrouw Martha zag men nimmer deelnemen aan de kransjes der buren. Zij hield er niet van, den kostelijke» tijd aan nietig heden te verbeuzelen. Hare twee kinderen. Lena en Anton, waren een voorbeeld van zindelijkheid en gezondheid, maar vooral van orde. Op dc dorpsschool, die zij trouw bezochten, maak ten zij goede vorderingen. Daar leerde Lena hare latere vriendin, «Hilda uit '1 duin," 't eerst ken nen en werd de grond gelegd tot eene ware en hechte vriendschap tusschen de beide meisjes. Na het eindigen der schooljaren gingen Lena en Hilda naar denzelfden naaiwinkel. In karakter en neigin gen der beide vriendinnen was veel overeenkomst. Waarachtige en voortdurende vriendschap kan al leen bestaan tusschen menschen met edele zielen. Lena en Hilda waren de onschuld zeiven. Geen bedorven atmospheer van zedelijke verdorvenheid De prijs der Advertenties van I4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in tc zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Op de Geest te 's Hage is dezer dagen een vrouw met den stoel, waarop zij stond om eenig huiswerk te verrichten, omgekanteld en zoo noodlottig gevallen, dat zij door het hevig bloedverlies, ondanks den spoedig ingi roepen bijstand van den chirurgijn Hanlo, zeer schielijk is bezweken. De te Nijmegen opgerichte Coöperatieve Vleeschhouwerij telt thans 7a leden en bezit een eigen lokaal; het bestuur kan echter geen geschikt leverancier krijgen. Geen enkele sollicitant heeft zich voor de twee vacante hulponderwijzersbetrekkingen in Gaasterland aangemeld, ofschoon een be langrijke gratificatie boven f 600 salaris was toegezegd na een jaar verblijf. Dezer dagen had te Oude Dijk, bij Winschoten, een vreesehjk ongeluk plaats. Drie polderwerkers begaven zich naar Pruisen, waar een nieuw afwateringskanaal wordt gegraven, om dat werk eens in oogenschouw te nemen, waar zij een geruimen tijd vertoefden onder het drinken van een stevig glas foezel, en omstreeks vier uur dien namiddag beschonken willende terugkeeren, besloten zij, niettegen staande alle waarschuwingen, zich in een bootje over de A-Mude te roeien; doch toen zij even van wal waren, schepte het bootje water en zonk, zoodat dc drie personen in 'twater lagen, waarvan twee zijn verdronken en een zich nog heeft gered, doordien hij zich aan het bootje, dat weder boven was gekomen, vasthield en zoodoende cr mee aan wal dreef. Donderdag- voormiddag is een der verongelukten terugge vonden, doch naar den ander zocht men des avonds nog te vergeefs De vader van een der verongelukten bevond zich bij de plaats des on- heils en moest zoo zijn zoon en vriend zien verdrinken, zonder eeuige redding te kunnen aanbrengen. Udenhoud was Vrijdag in rep cn roer. Ten einde een onderzoek in te stellen naar een voor omstreeks 4 weken plaats gehad heb benden moord van een ongehuwde moeder op haar pasgeboren kind, verschenen op uitnoodiging van den burgemeester, die de verdachte reeds in verzekerde bewaring had genomen, de offi cier van justitie te 's Bosch, vergezeld van den rechtercommissaris, den griffier en twee genees- heeren. Bij dit onderzoek bekende Petronella Van der Zanden, oud 24 jaar, landbouwster, wo nende binnen die gemeente, in koelen bloe de gruweldaad, er bijvoegende dat zij op den 2n Jan. jl, was bevallen, onmiddelijk het kind met een mes den hals afgesneden en het daarna onder haar bed in hst stroo ver borgen had. waar het dan ook reeds in verge vorderden staat van ontbinding werd gevonden. had de lucht nog verpest, waarin zij leefden en adem den. De meisjes van 't dorp, zelfs zij, die in rijk dom en stand verre boven "t tweetal geplaatst wa- •en, hadden ontzag voor de beide vriendinnen. Hilda was zeer schoon en hare aangeboren ze digheid verhoogd-» nog 't maagdelijk iiere van hare gestalte. Lena was minder schoontoch hielden de jongelingen van 't dorp ook van de goede doch- van Kunst. Kalm en rustig volgden de jaren elkander op. De meisjes waren tot volwassene maagden opgegroeid. Beiden waren in de huishou ding van grooten dienst, en beloofden eenmaal uit stekende huismoeders te zullen zijn. Met de jaren nam ook de vriendschap tusschen de meisjes toe, ■n Hilda sleet menig uurtje ten huize van Kunst. Anton kon 't zich zeiven niet ontveinsen, dat hij 1 van Hilda hield. Nergens vond hij grooter genot. dan in 't gezelschap van Hilda. .Anton was een jaar ouder dan llilda, die niet Lena van gelij ken leeftijd was. Flink en kloek van gestalte, op passend en werkzaam van aard. een vijand van uit spattingen cn 't loopen in herbergen, dat bij de jongelingen van onzen tijd gaandeweg moer en meer eld wint, was hij de steun van zijnen vader, en vooral door zijne zorg voor 't vee en zijne kennis van den landbouw nam de tijdelijke welvaart van de familie Kunst steeds toe. Rein genot smaken alleen edele zielen. Als do andere jongelui in de herborg zaten te drinken, dan wandelde Anton met zijne zuster en Hilda langs 't strand of naar 't naburige dorp. Do Zondagavon den werden iu den huisselïjken kring onder gezel- Onder behoorlijk geleide werd de inisdadi ge naar Tilburg gebracht, om vervolgens naar 's Bosch te worden getransporteerd. In de maand April a. s. zal te 's Gra- venhage een vergelijkend onderzoek plaats heb ben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Door Belgische en Fransche hande laren zijn in de afgeloopcn werk bij ver schillende paardenfokkers in de prov. Zuidholland 32 paarden aangekocht, voor den prijs van f700 tot f 1D00 per stuk; er waren, die voor een viertal paarden f 3800 ontvingen IH jkeus een hij het departement van Koloniën ontvangen telegrafisch bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, gedagteekend 3 Febr., heeft op Java een uit barsting van den Kluet plaats gehad en is dien tengevolge Blitar door een moddervloed zwaar geteisterd. Iu het tijdperk van vier weken van 27 Dcc. '74 tot 23 Jan. '75, zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Noordbrabant 7 runderen; in Zuid holland 69, Noordholland 1 Utrecht 15en Friesland 183, te zameu iu het rijk 275 rund. In het vorige tijdperk van vier weken ware» 91 runderen door die ziekte aangetast (zie St. Ct. van 5 Jan. 1875, no. 3.) Een treurig ongeluk is Maandag jl. onder Zwolle gebeurd Een paar werklieden, aldaar speelden met een geweer, 't welk, zonder dat zij dit wisten, geladen was. Ongelukkig ging het schot af en trof een hunner in den arm, zoodat diens toestand bedenkelijk is. De burgemeester heeft dadelijk beide personen in verhoor genomen. Den 4 dezer is de getroffene aan de bekomen wonden overleden. Uit Almelo wordt nader geschreven, $at de fabrikanten de arbeiders hebben aan geboden, over 14 dagen, nadat eerst het werk op de gewone voorwaarden zou zijn hervat, bij meerderheid van stemmen uit te maken of zij tegen ongeveer 3 percent vermindering van loon, betaling in Hollaudsch geld willen ont vangen. De arbeiders willen echter van een dergelijke schikking niets weten. Herhaalde aardschokken in den omtrek van den Etna wijzen op eene aanstaande uit barsting. Een der schokken was eenige dagen geleden zoo hevig, dat in een nabijgelegen dorpje acht personen den dood vonden en veel schade aangericht werd. Sedert eenige weken doet de Antvverp sche politie vergeefsche moeite om een befaain- den gauwdief, die onder den naam Guldentop algemeen bekend is, in hechtenis te nemen. Guldentop wordt door zijne spionnen steeds op de hoogte gehouden van al de maatregelen der politie, die dagelijks in burgerkleercn hem yervolgt, doch steeds tc laat komt. Toen onlangs de expres-trein op de Kan- sas-Pacilic-lijn iu de nabijheid van Muncie gekomen was, werd een sein gegeven om halt te houden. Toen de trein stopte, maakten vijf gewapende mannen zich meester vau de loco motief en stalen 32600 dis. Daarop reden de dieven weg. Men heeft niet minder dan 17500 dis. belooning aangeboden aan ieder, diè hen in handen der justitie zal overleveren. De dood van den jeugdigen keizer van China heeft droevige gevolgen gehad. De doc toren, die hein hebben behandeld, zijn ter dood gebracht, omdat zij niet in staat waren zijn leven te redden. De echtgenoote van den overledene heeft de hand aan haar eigen leven geslagen uit droefheid overliet geleden verlies. Daar de nieuwe keizer slechts drie jaar oud is, is de keizerin-moeder tot regentesse aan gesteld. In Indiana heefteen jong schoon meisje, Minnie Clarence, zich laten verdobbelen. De inzet was slechts een halve dollar met het oog op de voorwaarde, dat zij niet verplicht was den winner tot echtgenoot te nemen. Zij viel ten deel aan een landbouwer, dien zij hart* hand schonk. Te Morsee, iu het Zwitsersche kanton Waadt, heeft een vroegere wachtmeester der gendarmerie eerst zijne vrouw, die al reeds twaalf jaren met een kwaal te bed lag, en die door haar man altijd met liefde verpleegd was, ge dood en daarna zich zelveu. De ongelukkige van haar lijden te verlossen was de beweeg reden van deze verschrikkelijke daad, luidens een brief welke de man even te voren aan den vrederechter der plaats schreef. De Duitsche wet op het huwelijk bevat eene opgave van alle verboden huwelijken Grootendeels stemt die overeen met hetgeen de natuurwet verbiedt; de Duitsche wetgever is echter nog verder gegaan en verbiedt ouder anderen ook het huwelijk van een schoonzoon met zijne schoonmoeder, terwijl ook liet, naar het ons voorkomt, even overtollig verbod is vermeld, dat uien niet met zijn grootmoider ig trouwen. De vraag rijst wel eens, waar de oude hoeden blijven P Tot oplossing daarvan strekkr de mededeeling, dat vooral uit Marseille en Liverpoot dc stoombooten naar llindostan steeds Iigen kout, of onschuldig spel gesleten. De deugd is de adel der ziel. zij schept genot in roolijklteid. versmaad geene vreugde en wanroiu ook? Wat Anton betreft, hij was van een zeer op geruimde» aard. steeds geneigd tot schertsen en 't was voor hem een waar genoegen de beide vrien dinnen eens ferm te plagen. Als 't des avonds laat werd. dan was Aulon steeds bereid Hilda naar huis te brengen, ja. hij voor geene prijs ter wereld dit voorrecht aan ander hebben afgestaan. Dezelfde genegenheid die Anton voor llilda gevoelde, was bij haar le vendig voor den broeder harer vriendin. Zij was echter waardig genoeg om zulks niet te laten blij ken, zoodat Anton menigmaal bevreest was of zijne innige liefde voor haar, wel ooit zon beantwoord worden. Telkens nam hij voor aan Hilda zijne liefde te verklaren, maar telkens vreesde hij ook weder een eind daardoor te maken aan zijne zoete drooinen. Maanden waren zoo verstreken sodoi t Anton 't voornemen had opgevat om zich aan Hilda tc verklaren. k geloof," sprak hij op zekeren Zondag tegen Hilda. adat Arnold van Voorst u tegenwoordig met. bijzondere belangstelling gadeslaat. Als gij in de kerk zijl, heeft hij onafgebroken de oogen op u ge vestigd. Vroeger kwam hij zelden of ooit in de kerk en bovendien ziet men hem nu en dan den weg naar 't duin inslaan. Ik vrees, dat hij minder komt. om vader Veltman, dan om zijne lieve dochter." Een vluchtige blos kleurde Hilda 's wangen. »Ik dank je wel Anton voor je lieve complimentjes, eene zeer groote hoeveelheid hoeden vervoeren voor handelaars, die daarvan hunne specialiteit ■naken. Vooral vinden zij een debouché op de Nicobarisclie eilanden, waar de zijden hoeden zeer gezocht zijn door de aanzienlijke klasse. De jonge dandies dragen liooge witte hoeden inet een zwarten band en betalen die met 5t) kokosnoten; de andere hoeden geiden 10 a 30 noten De lieer Holloway heeft voor 25,000 p. st. het landgoed Mount Lee bij Egliam gekocht, om daar een zeer groot gebouw voor eene universiteit voor dames op te richten. Er zullen 400 dames geplaatst kunnen worden, met minstens 20 professoren. De studenten zulleu haar examens te Cambriuge doen. Aan college van curatoren zal het toezicht opge dragen worden. Het geestelijk element zal wel niet uitgesloten, maar volstrekt niet zoo machtig zijn als te Oxford en Cambridge. Prof Fawcett is iu deze aangelegenheid de voornaamste raads- rnau van den heer Holloway. Het gebouw- zal in Franschen renaissancestijl worden op getrokken, 550 voet breed en 400 voet diep zijn. De bibliotheek, de leeszaal en de eetzaal zulien ieder 100 bij 40 voet en de kapel zal 140 bij 40 voet en 60 voet hoog zijn. Er zullen 36 collegekamers, ieder 24 bij 20 voet, en drie slaapzalen, ieder 120 bij 40 voet zijn. Iedere slaapzaal is door beschotten in ruimten van 14 bij 12 voet afgedeeld. De raming der kosten is niet bekend, maar men schat die op 200,000 p. st. Siigc-stmbcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens des inzenders. Een Christelijke School. Nog weer in dank ontvangen voor de op te rich ten Christelijke School alhier, van D. G. II. f5 C. B. S. f 10.— T. C. G. 110.— N. N. f 5.—N. N. f0 25 L. G. f5.— T. P. f2 50 N. X. t l X. X. f5.— J. M. f2.50; G. L. f t.—J. R. f0.5OMej. S. f5.S. d. R. f l.X X., uitgespaard jene- vergeld, 14.60; W. C. S. f l. Wederom werd ons ook een toezegging gedaan op bew ijs, en wel van t UK).om over te kunnen disponeeren, zoodra wij het geld voor den bouw der school noodig hebben. Zou zij dezen zomer reeds kunnen verrijzen God geve het! Veler liefdegiften worden nog ingewacht. Mogen ze komen, en komen ze spoedig! J. J. DE VISSER, Predikant. Helder 4 Feb r. '75. Adressen: J. J. DE VISSER. Predikant. G. TICHELMAN. Ontvanger aan de Cómmcrsie-sluis. J. BUISMAN, Oostslootstmat. Allen te Helder. maar ik geloof, dat Arnold veel tc boog ziet om aan een eenvoudig en arm meisje als de dochter van Veltman tc denken.'' «Gij zoudt er dus waar schijnlijk niets op tegen hebben zoo hij 't eens waagde aanzoek bij u te doen? Hoor eens Anton. men spreekt over zulke aan gelegenheden niet zoo lichtvaardig. Ik w il u echter als vriendin in vertrouwen meedoelen. dat Arnold mij oiu een onderhoud verzocht heeft Ik heb geene réden om hem dat verzoek te weigeren. Ik bevroed eenigerinatc, waarover hij mij spreken wil. In den klutsten tijd w.is hij in liet oogloopend voor komend jegens mij. Een inwendig voorgevoel voor spelt mij evenwel niet veel goeds van onzo samen komst." »0. Hilda! riep Anton in vuur. »gij bemint Ar nold dus niet'.' Laat mij dit ten minste uit uwen mond vernemen." »Ik geloof niet Anton, dat mijn vader ooit in eene verbindtenis met den rijken, maar lo-zinnigen Arnold zou toestemmen, daargelaten nog, dat ik mii nimmer gelukkig .zon gevoelen aan de zijde van zulk ten man. X'eenArnold van Voorat is te losbandig en leidt een te ongeregeld leven, dan Hat oen meisje dat hare eer als 't grootste sieraad lief heeft, ooit haar lot aan 't zijne zou willen verbinden. «Gij doet mij weder leven en ademhalen maar waarom u dan ook nu langer te vprbergen, wat ik 0 al lang had willen zeggen. IVordi vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1