Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 10 Februari. Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. Bekendmaking-. NIEUWSTIJDINGEN. KILS A. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re§ Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën m te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. Dc BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, ter openbare kennis, dat tusschen den Un en den 18n dezer maand, met uitzondering vai Zondag, bij gunstige gelegenheid, door de bemaij- ning van Zr. Ms. Rader-Stoomschip VALK, eenige exercitieworpen met de mortier van 12 cM. zullan worden gedaan op liet zeestrand bewesten Kaap Hoofd. Helder, den 8 Fcbruarij 1875. De Burgemeester voornoemd, B ij afwezen De WethouderJ. GRAAT. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwcdiepWillemsoordenz. 9 Februari 1875. Het letterminnend genootschap "Liefde lot Kunst" verschafte gisteren avond aan hare leden weder een recht genoegelijken avondj door de opvoering van twee tooneels tukjes^ waarin de rollen uitmuntend werden vervuld^ gevolgd door een zeer geanimeerd bal. Men schrijft ons van Texel het volgende Wij kunnen tot ons genoegen mededeelen, dat in de eerstvolgende volksvoorlezing, aan den Burg, op Dinsdag 10 Februari a. s., een voordracht zal worden gehouden door den heer d9. Djserinck, doopsgezind leeraar te Helder. Door het bestuur van de afdeeling Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, is de heer W. Boomkamp, van Noordvvijk, uitge- noodigd, om eene lezing over landbouw te houden. Genoemde heer heeft zich daartoe bereid verklaart en zal den 23 Februari, des avonds, in eene vergadering voor de leden met hunne dames, over landbouw spreken. Nog kunnen wij berichten, dat van wege ge noemde afdeeling dit jaar weder eene tentoon stelling van vee zal worden gehouden a/tl. Burg. Gepasseerde week had alhier een treurig on geluk plaats. Een oppassend ISjarig jongeling had het ongeluk, terwijl hij bezig was om bosschen haver-stroo in een schuur te verfassen, uit te glijden en met het hoofd naar beneden op den dorschvloer te vallen, waardoor hijjeen paar uur later overleed. Het gerucht van den afstand der voorma lige marinewerf te "Vlissingen aan de firma Smit, dat aldaar eenigt-n tijd geleden algemeen ver spreid werd, blijkt voorbarig te zijn geweest; wel zijn de onderhandelingen niet afgebroken, doch tot nu toe is nog geenerlei overeenkomst getroffen. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. «Hildavervolgde Anton, »ik bemin ubuiten u is 't mij onmogelijk te leven. O, ontneem mij de zoete lioop niet, van gelukkig to zijn met u. Ik zie 't u aan, mijne liefde is u niet onverschillig; een woord van u kan mij tot den gelukkigste der stervelingen maken. Ik ben niet rijk, evenmin als gij, Hilda. maar ik ben gezond, sterk en arbeidzaam met weinig zullen we tevreden zijn en onder Gods zogen aan niets gebrek hebben. Welnu, Hilda, kunt gij mijne liefde beantwoorden vroeg Anton, ter wijl bij Hilda's band tccder in dc zijne drukte." Hilda z-weeg. Had Anton in kalmer stemming verkeerd, dan had hij zeker opgemerkt, boe zij beefde van ont roering. Anton had daar toch uitgesproken, wat zij inwendig reeds lang gevoelde. Zij beminde hein mei al den hartstocht eener reine en eerste liefde. Maar toch kon zij 't rechte antwoord op Anton's vraag zoo terstond niet vinden. «Gij zwijgt, Hilda? Zou 't dan toch waar zijn, -t— liet nsj'l Steenbeek voor gevallen vrouwen ontving in liet afgeloopen jaar 1' 19,513.87 en gaf f 15,033.78 uit. De vorige rekening sloot met een nadeelig saldo van f31-05.50. Voor vergrooling van Steenbeek door aankoop van land werd in het laatste jaar f3013.62 J- besteed. De directrice en drie medehelpsters werden verleden jaar door oppassing van eene lang zaam stervende zwaar krank. Gelukkig her stelden zij allen. De plaatsing in het gesticht geschiedt tegen f25 entreegeld en 1*2 's weeks kostgeld, waar voor de bestedelingen kleeding, voeding, ge neesmiddelen, enz. ontvangen. De "gemeenschappelijke slagers" te Haar lem hebben den prijs van het rundvlecsch met vijf cents per kilo verhoogd. Ze zeggen, dat het vee duurder geworden is. De Gemeenteraad van Zwolle heeft be sloten de jaarwedde van een aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te benoe men derden hulponderwijzer te brengen op f 700, en zulks o. a. omdat legen f G00 zich geen enkel geschikt sollicitant heeft opgedaan. Almelo, 6 Febr. Een schikking tusschcn fabrikanten en arbeiders wordt spoedig verwacht De fabrikanten., bieden aan, dat dc werklieden den arbeid onder de gewone conditiën zullen hervatten, na verloop van 14 dagen zal dan betaling in Nederl. geld volgen met 1 cent per stuk afslag. Aan de "Zutf. Ctwordt uit Almelo gemeld, dat de fabrikanten wel genegen zijn Nedl. geld te geven, doch voor den vorir. willen hebben, dat de arbeiders eerst twee. A drie weken voor Pruissisch geld werken, waarna hun ongevraagd Nedl. geld zal worden uit betaald. Men leest in de '/Telegraaf' het volgende: Weldra hopen we onze indrukken en opvattingen mee te deelen omtrent de "werk staking" te Almelo. Reeds thans echter kunnen en willen we niet verheelen, dat we 't recht in deze, evenals indertijd bij de "sigarenmakers- quaestie," bepaald aan de zijde der //werklie den achten. Dat is treurig. Meer ontwikkelden, gelijk hh. fabrikanten toch ongetwijfeld zijn, moesten zich angstvallig wachten voor den blaam, dat zij "door de dommekracht van hun geld" on recht tot recht poge-i te stempelen. Aldus sluipt er inderdaad verrotting in den staat, en voorkomt men niet, maar //verhaast" men, vreezen wij, de sociale revolutie, die niet enkel door demagogen, maar bovenal door cleri- caleu en anti-revolutionairen zoo misdadig wordt voorbereid Chang en Eng, wijlen de Siameesche tweelingbroeders, zijn overtroffen. Zij toch wa ren twee menschen, door een vleezigen band dat ee buiten Arnold van Voorst nog een ander is, die u van mij scheiden wil «Neen, Antonwij zijn niet tc scheidenmaar spreek met mijne ouders, want zij moeten onze ver lovinggoedkeuren. Evenwel kan ik u ter uwer gerust stelling verzekeren, dat vader n zeer genegen is.' - Welnu, llilda, als wij aanstonds tehuis zijn, zal ik uwen vader om zijne toestemming vragen. Ik zal wel gelegenheid vinden met hein alleen te zijn." «Morgen avond," zei Hilda, »komt Arnold ons bezoeken en dan zal ik hooron, wat hij te vertellen heeft. Hij stond er op, dat ik heden avor.d hem zou vergunnen bij ons te komen goed, zei ik, maar dan ben ik niet tehuis, doch vader wel." Onder een levendig gesprek kortte de weg in- tusschen in. «Kom, llilda," zei Anton, «laat ons nog oen half uurtje langs het strand wandelen, liet weer is zoo fraai, do avond zoo heerlijk." En inderdaad, 't was oen heerlijke avond. Prach tig en majestueus zonk do.gouden schijf achter de duinen en verloor zic.li in den onmetclijken oceaan. Een zacht koeltje uit 't westen blies een verfris- schcnde zeelucht over dc strandbewoners. Stilte heerschte rechts over den wijden plas, stilte was er links in 't dorp. Alleen "t geruisch der spelende golfjes, die met den opkomenden vloed al sneller en sneller kwamen aanrollen, verbrak dit jileclitig zwijgen der natuur. Honderden malen had Anton langs 't strand gewandeld. Bij stormweer en ontijd, saamgekoppeldde negerin of negerinnen Millie- Christine echter, die in het "Paleis voor Volks vlijt zijn tentoongesteld, vcrloont of vertoonen nog grooter afwijking der natuur. Zonder in een beoonheling te willen treden, in hoeverre het wenschelijk mag worden geacht, dergelijke monstruositeiten in liet openbaar ten toon te stellen, willen wij slechts kortelijk ver melden, dat Millie-Christine twee hoofden heeft en twee bustes. Onder het hart zijn die twee bustes naar den rug toe saamgegroeit, en vormt het lichaam verder een massa, die niet in twee. maar in vier beeneu uitloopt. Elke buste heeft twee armen, en gewoonlijk staan de gescheiden bovendrelen van het lichaam rug aan rug tegen elkaar. De hoofden kunnen echter zich zoo bewe gen, dat ze bijna naast elkander staan, en daardoor bevindt Millie-Christine zich nooit alleen. Zij voert ccn gesprek met zichzelve. twee hersen gestellen brengen twee intellectualiteiten voort, en het geval doet zich dikwerf voor, dat het eene hoofd leest, terwijl de handen van de andere buste zich met schrijven bezig houden. Zij zingen niet onaardig duo's, ja dausen zelfs gracieus en zien er opgeruimd en joviaal uit. Zondag ochtend is in de politiekamer der infanterie-kazerne te 's Hage het lijk ge vonden van een soldaat, die den vorigen avond, was opgesloten. Het vermoeden is, dat de militair zich van het leven heeft beroofd. Een ontvanger van een nabijgelegen plaats, die zich met een som van 1 5000 naar Maastiicht had begeven om zijn maandelijksche storting bij den betaalmeester te doen, is op weg aangevallen en ter aarde geveld. De aan valler, die tot nog toe onbekend is, heeft een bc-drag van f 201)0 medegenomen, dat de ont vanger thans uit zijn eigen middelen 'neeft bijgepast. Een onderzoek is onmiddelijk in gesteld. De advocaat Heinrich Muller uit Dres- den, die aangeklaagd was van zijn vrouw ver giftigd te hebben en later na liet piegen van valschheid in geschriften gevlucht is, had zich naar Amerika begeven c-u onder den naam van /■Lange" een aanstelling als geestelijke bij de Evangelische gemeente te Cleveland, in den staat Ohio, gekregen. Men is dit te weten gekomen doordat de. voor/.itter van 't bestuur dier ge meente te Loipzig inlichtingen wilde inwinnen omtrent den zoogenaamde» heer "Lange" en daarom zijn portret mede daarheen gezonden had. Ongelukkig voor den geestelijke dat men hier den ouden schurk Miiller in hem ont dekt heeft. Op grond der verdragen is hij ge vangen genomen en uitgeleverd Onlangs is hij hit r in verzekerde bewaring gesteld en zal nu gevonnisd worden. als de zee kookte cn schuimde, maar ook als de oceaan kalm was en de winden zwegen, had hij op t strand geloopen, nooit echter was hem dit een zame oord schooner voorgekomen, dan heden. «Vindt ge niet, Hilda," zei hij. «dat "t hierop "toogenblik uangenaa m is «Gaarne," antwoordde 't meisje, ozon ik hier nog wat vertooven, maar laat ons nu naar huis gaan, want, zooals ge weet. heb ik moe dor beloofd heden vroeg tehuis tc komen en bui tendien «Ik begrijp n. Hilda. en laat ons daarom dit zij pad inslaan, dan bereiken wij des to sneller ons doel." Weldra bevond liet jonge paar zich op 't zijpad; Hilda, leunende aan den arm van haren Anton, gevoelde zich recht gelukkig, terwijl Anton het lieve kind telkens in de trouwe oogen blikte. Zoo drentelden zij. in de zoetste iltvoinenjen ver loren, voort, zondor dat een van beiden 't merkte, dat zijwaarts van hen een jonkman in 't lage duin liep die, toen bij 't paar, hem wol bekend, be merkte, plotseling ging liggen, om door Anton of llilda niet gezien to worden. Weinige oogonblikken later, toon Anton met zijne sclioone gezellin uit 't oog verdwenen was, stond Arnold van VoorsL op, want deze was het, die zich daar alleen in 't duin bevond, en mompelde op knorrigen en bitteren toon; «De sehoono Hilda met dien kalen Anton! Neen, dwaashoofd, al brong je Veltinans lieve doch ter nu ook nog eens naar huis, jij hebt toch geene Te Brunswijk zijn d»n 5en Febr. de weduwe Krebs en slager Brandes, wegens ver giftiging ter dood veroordeeld, door de guillo tine onthoofd. De New-Yorker bladen berichten, dat een nieuwe speculatiekoorts is uitgebroken In Ncvada is een zilverberg ontdekt; het erts moet G001200 dollars per ton waard zijn op de plaats zelf. Men schat de gezamenlijke waarde der mijn op 43000000 dollars. In Cali- fomië taxeert men haar nog hooger, nl. op 50 tot zelfs op 150 millioen. Natuurlijk speculeert nu alles in mijn-actiën, dames en heeren, mi ljonairs en schoenenpoetsers. Nog nooit moet er zoo iets in Californië geweest zijn. De ont dekking van een nieuwe zilverlaag heeft alle overige bergwerken tegelijk mede in waarde doen stijgen, en zelfs actiën van de onbetee- kenendste groeven vinden tegen hooge prijzen liefhebbers bij menigte. Langs dezen weg wer den in weinige dagen groote vermogens verwor ven. In een kleerenwinkel zeiden op den dag al de ondergeschikten op een na hun dienst op, daar ze zich als kapitalisten in 't privaat leven gingen terugtrekken. In het "Soer. Hbl." vindt men het vol gende schrijven, gedateerd Bandjprmasin 2 Doe. Ge kent zeker wel onzen ouden vijand te Bor- neo, Soerapatti, die nu reeds een tandelooze vijand is geworden, zoowel in overdrachtelij keu als gewonen zin, want de man is stokoud en half lam, terwijl zijn vroegere strijdtanden hem reeds allen uitgeslagen zijn, waarom hij zich dan ook uit de voeten heeft gemaakt en verscholen, zeer ver in dc binnenlanden, met zijne vrouwen, kinderen en volgelingen. Zoo oud als hij was, bleef hij een minnaar van het zwakkere geslacht en vooral van de zeer jonge vrouwen. Nu op zijne laatste dagen gekomen en over het leven hier namaals rede- neerende, vond hij het toch minder aange naam, zoo alleen af te marcheeren, zonder een paar lieve gezellinnen. Wat dus te doen Soe rapatti wist die vraag terstond te beantwoor den en bepaalde in een soort van testament, dat zijne beide laatste en jongste vrouwen (de deugniet, dc oude wilde hij niet rnedcncmen) geslacht zouden worden, onmiddelijk nadat Inj den geest had gegeven. Er werd misbruik van vertrouwen gepleegd; want aan de beide aan gewezen jonge vrouwen werden de goede be doelingen van den ouden keer verteld. Zij waren zeer gevoelig voor die oer, maar lieten zich toch liever niet slachten; waarom zij dan ook in een onbewaakt oogenblik de biezen hebben gepakt. En waarheen denkt ge wel Gc raad het niet Naar hun vijanden, naar de onzen, in eene kampong onder bereik van het geschut uit de Tewé-benting en verzoch ten onze bescherming b;j den mil. komm. aldaar, die, als een waar ridder, natuurlijk terstond daaraan voldeed Soerapatti was woedend, dat hoop on haar. Ongetwijfeld zal zc dc mijne worden. Praat lieden avond maar eens goed uit, want't zal wel voor 't laatst zijn. dat ze u aanhoort. Zeker zal zn aan mij de voorkeur geven, bijaldien Anton 't in het hoofd kreeg haar met eene liefdesverkla ring lastig tc vallen. Immers, wat kan hij haar aanbieden? Niets! Buitendien, er zit in Anton geen hart. want nooit ziet mon hem eons in den herberg onder de kameraden, 't Kon echter ge beuren," sprak, hij al voortgaande, «dat die kale jakhals haar 't hoofd reeds op hol gebracht had in dat geval zal 't moeite kosten, maar zie, daar houd ik wel van. Mocht zij echter weigeren, waar aan ik niet geloof, wee dan, Antonwee, llilda Dan zal "t u beiden zuur ojibreken. Maar kom, al bad Anton haar ook zijne liefde verklaard, want hij moet zeer zeker veel van Hilda houden; ja. al had llilda hein hoop gegeven, ik zou haar wel 't middel aan de hand doen, om van Anton ontslagen to worden. Arnold was nu aan 't dorp genaderd. «Kom, laat ik," sprak hij, «een glas drinken op den goe den uitslag van morgen avond." Met deze woor den stapte hij de heiberg binnen, waar hem een luchtig «goeden avond," door zijne makkers werd toegewenscht Intusschen hadden Anton en llilda 't einde der wandeling bereikt. Anton had Veltman waarge nomen, toen deze in de schuur iets tc verrichten zij ontsnapt waren en verzamelde al zijne fa milieleden, vrienden en volgelingen (men zegt, dat hij wel 300 bij elkaar hadmaar dan waren er zeker grijsaards en kinderen bijom zijne ondankbare schoonen terug te halen, al was het ook uit de ijzeren handen van de com pagnie. Hij zoude dauzooals bepaald was, de Tewé-bentiug cn kampong aanvallen en wel op den 31 der vorige maandmaar we hebben reeds berichten van den 30sten, cn nog heeft hij zich niet laten zien. Ik voor mij geloof, ja dat geloot is voor nnj bijna eene zekerheid, dat hij het wel laten zal en niet gaarne bij zijne tanden ook nog zijn huid verspelen wil vooral nu er een gouvemements marine-stoorn- schij) (de //Barito"j inet 25 man versterking en een houwitser met bediening daar reeds zijn aangekomen. Die vrouweu zullen natuurlijk onze bescherming blijven genieten, niet alleen om te voorkomen, dat die ongelukkige» als vee geslacht worden, maar ook om ons prestige aldaar tc handhaven. De vereeniging van lijkenverbranding, die te Coburg is opgericht, heeft zich tot de re- gecring gewend met het verzoek om haar plannen te mogen verwezenlijken. De regeering heelt hierop geantwoord, dat zij geen principaal be zwaar daartegen had en dat ieder, die den wensch koestert dat zijn stoffelijk overschot zal worden verbrand, in plaats van liet op dc gebruikelijke wijze ter aarde te worden besteld, dat verlangen mag doen verwezenlijken. Het comité heeft zich hierop terstond in verbinding gesteld met het stedelijk bestuur, ten einde te overleggen op welke wijze de zaak het meest geschikt kan worden verwezenlijkt. Tn de "Pall Mali Gazette" leest men het volgende zonderlinge artikel: "Thans is weer de quaestïe aan de orde om geitenmelk te gebruiken als dagelijksch voed sel. In 1S6G gingen sommigen zoover, dat zij geiten kochten om de plaats van koeien tc vervangen, en zij bevonden zich daar tamelijk wel bij. Er kan weinig twijfel beslaan of geilen kunnen tot veel nuttiger doeleinden aangewend worden dan tot hiertoe 't geval was. Zij zijn zeer goed te eten; het vleesch zou een aan gename afwisseling wezen voor hen die osscn- en scliapenvleesch moede zijn. Vroeger werd de huid gebruikt tot kleeding en diende dus ter beschutting voor de koude. Thans wordt het haar gebruikt tot pruiken voor rechtsge leerden; er bestaat geen reden waarom men er ook eeen chignons van zou kunnen maken Geitenhorcns geven zeer goede hechten van messen. Het vet, tot kaarsen gebezigd, geeft een schitterend licht, en daar het niet ontplofr, is het veel minder gevaarlijk dan petroleum. Gei ten zijn ook zeer goed om rijtuigen voort te trekken, gelijk menige Engelschc jongen kan getuigen, en als men er maar genoeg in dienst stelde, zouden zij de paarden der huurkoetsiers had. «Ziedaar mijne hand,had de man. die n afkeer van lang redettueron hu l. gezegd, «zie-laa'' mijne hand. Je hebt elkaar al lang mogen lipirn- Je bent een flinke horst, ik hun wel van jeenheh al dikwijls tegen mijn wijf gezegd't weidt ree: eens een paar. Maar kom. laten we naar binnen gaan, want ze wachten met de koffie en we moeten vroeg tor rust, want als 't begint te dager., dau wacht 't werk ons." Moeder Veltman had ook geene bezwaren, W-a vader Veltman haai op de hoogte bracht van An ton's aanzoek. «Wees gelukkig niet elkaar.' had ze gezegd, en vergeet niet Anton, dat llilda on eenigst kind. onze lust en ons leven is." «Als morgen avond Vrnold van Voorat komt. om u zijne liefde te verklaren, zal hij spijt hebben 1 lang to hebben gewacht. «Spreek mij tocli niet van Arnold." zei moeder Veltman. «nooit zon ik et- in toestemmen." »En ik." lieve moeder i'< zo-i mij in zijnen omgang steeds ongelukkig gevoelen. Toen de klok elf ure sloeg l ig t eczin van Wit man reeds in diepe rust, ja. /••!!"- Anton bad zi 1, al in de armen «au den slaap geworpen, om de volgenden dag tijdig bij de hand te kunnen zijn. (Wordt >algd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1