Nieows- en Advertentieblad. M 1875. Woensdag 17 Februari. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. I I L B A HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden, Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenelke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 16 Februari 1875. Vrijdag avoud jl. trad in de vergade ring van het Departement Helder der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op, de heer P. Ilaverschmidt, van Schiedam. l)e herin neringen aan zijn vroeger verblijf ln deze ge meente, had een talrijk publiek doen opkomen, dat met zeer veel sympathie den spreker een viertal vruchten van zijnen begaafden geest hoorde voordragen. De vorm waarin hij zijne denkbeelden weet in te kleedeu, de geestige beschouwingen, de ernstige en luimige waarheden, door hem uit gesproken, motiveerden alleszins de herhaalde applaus. Zondag avond omstreeks zes ure brak aan de Hoofdgracht een felle brand uit in een bovenhuis boven het winkelhuis van deu heer Paro en bewoond door den luitenant ter zee le kl. Lucardie. Door de spoedig aangebrachte hulp met een aantal brandspuiten, zoowel van de marine als vau de gemeente, is het mogen gelukken den brand nog iu zijn aanvang te blusschen, zoodat slechts een gedeelte van het bovenhuis en van het dak is vernield gewor den. Meublement en winkelwaren zijn echter door de massa aangevoerd water vrij wat be schadigd. Met de brandspuit van Zr. Ms. stoomschip //Valk" is het eerst water gegeven. Blijkens een Zaterdag jl. bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, heeft de militaire en civiele bevelhebber in Atchin, kolonel Pel, den 8n dezer het navolgende aan de Indische Regeering geseind: 4 Febr. vijf versterkingen en Lampret be oosten Langbroek genomen en bezet. Twee lichtgewonden. Gezondheid niet beter. Cho lera meestal met doodelijken afloop. Volgens bericht is Iinau Pager Ajir gesneuveld. De Minister van Fin. heeft ter kennii gebracht van belanghebbunden, dat den 19 April e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage een onderzoek zal plaats hebben vau kandidaten naar de betrekking van landmeter 3e kl. bij het kadaster. De kandidaten behooren zich vóór 20 Maart e. k. bij een op zegel geschre ven rekest tot den Minister te wenden. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 663 paarden aangebracht, De handel was zeer levendig in alle soorten spanpaarden werden verkocht voor f 2800, oude en gebrekkige paarden van f35 tot f50. FEUILLKTON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. 5) VIERDE HOOFDSTUK. In <1 e Witte Itw a a n. «Goeien avond, jongens," zei Arnold tot de aan wezigen. «je hebt zeker al gedacht, dat ik je heden in den steek zou laten »Dat juist niet," gaf Brain Aarsen tun antwoord, «maar toch 't zal gauw mot je loopen in de herberg gedaan zijn" «Wat drommel," riep Arnold eenigzins geraakt, «wie zou mij verbieden hier in de Witte Zwaan een borrel to drinken en een partij te spelen'?" «Wel," zei Bram, »wic dat doen zou Meen je dan, Arnold, dat we met blindheid geslagen zijn We hebben 't al lang opgemerkt, dat jo de oogen van de schoone Hilda niet kunt afhouden. Maar dat is jou zaak." «Mis maat," viel Teun Vermeer in, «mis Arnold, je doet dwaas met naar llilda te vrijen. Begrijp je dan niet, datje 'Lmoet verliezen. Anton zal j. nu eens den loef afsteken." «Houd den mond maar met dat laffe gesnap," hernam Arnold boos, «weet je dan niet dat ik nooit De militiens van de lichting van 1874, die Mi nog bij de reg. inf. in dienst ziju, zullen 1 Juni e. k. met onbepaald verlof naar huis gaau. - Men verneemt, dat Z. M. de Koning voor de in Maart aanstaande te Haarlem te houden tentoonstelling van bloeiende bloein- bolgewassen, planten enz. heeft beschikbaar ge steld twee gouden, twee zilververgulde en twee zilveren medailles. De sergeant, die te Alkmaar eeuigen tijd pogingen heeft aangewend om personen voor het Indische leger aan te werven, is vertrok ken zonder er zelfs een te eugageeren. Een twee- of drietal, door hem voorloopig aange nomen, werden bf te Haarlem afgekeurd, of konden niet in dienst worden toegelaten wegens ongunstige antecedenten. - De heer Dudok de Wit, de bekende Amsterdamsche voetreiziger, is thans te Parijs. Hij heelt plan om in Maart of April, met Or- teigg, den bekenden gids van de Pyreneën, een voetreis te maken naar de voornaamste steden vau Rusland. Die reis zal ongeveer drie maan den duren. Gedurende een drietal weken worden op het p.atte land in de provincie Utrecht, zeer veel schapen aangekocht voor Belgie en Frank rijk. Het meeste zijn zoogenaamde Texelaars, waarvoor men zelfs per stuk van f 35 tot f 45 besteed. - Bij advertentie in het ^Kaapsche Volks blad" van 5 Jan. bieden de bewoners van Prins Albert een garantie van 500 p. st. voor den tijd van een jaar, aan een doctor in de medi cijnen, die zich te Prins Albert wil vestigen. De voorraad medicijnen en chirurgische in strumenten van den vorigen docter, die over leden is, kan op billijke voorwaarden worden overgenomen. - Vrijdag middag, is aan de diamantslij perij op het Nieuwe Tuinpad buiten de Raam- barrière te Amsterdam een 14jarige knaap tus- schen een der spillen van de machine geraakt. Zijn beide beenen zijn tot aan de knieën ver brijzeld en zijn linkerarm, waarmeê hij tusschen een ander rad kwam, is afgedraaid; hij was on middellijk een lijk. Een weinig later ontving een andere knaap in dezelfde fabriek belangrijke kneuzingen. - De nummerverwisselaars en rempla^anten voor de nationale militie worden tegenwoordig duur betaald. De eersten gelden f 400 a f500, de laatsten f 600 a f700. Daar de lotingen elk jaar minder worden, dat wil zeggen: ongunstiger voor de belanghebbenden wegens de vele excep ties, door de wet gesteld, stijgen de prijzen der plaatsvervangers elk jaar. iemand toegeef Maar wat duivel men zou dorst krijgen van dat slenteren langs den weg eu dus jongens, bastaEerst zullen wc eens drinken. «Heb je er wat op tegen als ik van avond tractcer «Neen 1" klonk liet uiteen twaalftal keelcn, waar lijk niet, maar je moet wat goeds geven «Oltmansbeval Arnold, «breng eens eenige flesschen goeden wijn; maar stop me nu geen bocht in de maag, hoor je!" Weldra zaten allen rondom de tafel en werd het eerste glas op Arnolds gezondheid geledigd. «Waar ben je heden toch van daan gekomen Arnold vroeg Bram Aarsen, die er veel van hield om Arnold te plagen, ik heb eene wandeling langs 't strand gedaan," gaf Arnold ten antwoord. «Zokur om te zieu, of llilda er was," hernam de eerste. »Ik raad je echter als vriend om niet aan Hilda te denken, want vader Veltman zou al spoedig van je vorderen een andere leefregel aan te nemen." «Ik geloof, dat je 't er op gezet hebt," sprak Arnold, «om me uit te hooreu, of om me een gek figuur te laten maken. Denk er om, niet te zeer met mij te mallen, maar zeg eens, wie heeft je verteld, dat ik naar Hilda loop, of er aan denk liaur te vragen Gesteld echter dat ik dat plan had, dan zou, dunkt mij, llilda er zeer mee ver eerd moeten zijn. WaL Veltman betreft, hij is een zot en ik zal mij weinig aan hem storen. Hij is een huisnoger, die niets anders dan koud water of koffie drinkt. Wij lasten echter wel wijn ook. Komt, Iaat ons nog eens drinken I" Niemand der jongelui liet zich nooden, want men In het Hlauwstraatje te Arasterdam is een zoogenaamde arme vrouw gestorven, die f800 inschrijving op de spaarbank nalaat, be nevens f 30 in een zilver knipje. - Wegens gebrek aan deelneming van de zijde der ingezetenen om te Leeuwarden een eigen vleeschhouwerij op te richten, is het plan der daartoe zich gevormd hebbende commissie in duigen gevallen. - Dinsdag avond 11. werd een geweerschot gelost op de machinisten, die met den reizi gerstrein van 5 ure uit Neuzen gekomen waren, op het oogenhlik dat de trein begon te ver tragen oin in 't station van Peurs aau te ko men. De misdadiger had zich verscholen iu een boselije en de machinisten zagen hem op hen aanleggen. Een der machinisten werd licht aan de wang gekwetst. De politie werd on- uiiddelijk verwittigd en snelde ter plaatse van waar het schot gelost was. Zij vond de in drukken der vo tstappen, alsook dc plaats waar de misdadiger ziju geweer had neergezeton danks de vlijtigste nasporingen heeft zij nog geen licht in de zaak ontdekt. In de wijduitgestrekte landbouwgemeen- ten De Wijk, Ruinerwold, Zuidwolde, Havelte, Staphorst enz kruisen tegenwoordig veel paar- denkoopers uit het binnen- en buitenland rond, die voor puike spannen paarden, liefst jong soort en goed voor tweespan, hooge prijzen besteden, zoodat in den loop dezer week prijzen van f 1600 a f 1800 per paar geen zeldzaamheid was. Menig laudbouwer houdt intusschen zijn waar in deze op geld, sommigen eischten f 1900 a f 2000, doch zagen hun hooggespannen verwach ting ook niet ten onrechte teleurgesteld. De aanfok van jonge paarden wordt evenwel tegen woordig op groote schaal gedreven; dank hebbe de gereede aftrek tegen 't'voorjaar, vooral te gen de weldra te wachten palm-paardenmarkten te Meppel en elders. In het //Vaderland" en in 't *Utr. Dagbl." leest men het volgende ingezonden stukje: ANTWOORDJE. Tot mijn groote verbazing las ik gisteren avond in de //Rott. Gids", overgenomen uit de «Midd. Ct." (Rott. correspondentie) de volgende nieuwtjes mij betreffende, en zeer nieuw, juist voor mij. Rotterdam11 Februari. Men meldt aan de *Midd. Ct.", dat het nog niet geheel zeker is, dat Multatuli's Vor stenschool ten tooneele zou komen. //Mej. Kru- seman," zoo schrijft de. correspondent, //ver langt dat het stuk het eerst te Utrecht zal woiden gespeeld, waar zij den steun heeft van deu heer J. N. Van Hall en waar het locale wist, dat Arnold niet karig was, ja, dat hij er steeds eene eer in stelde, de kameraden te tracteeren. Nu vooral had hij er dubbele reden voor, want ofschoon hij zich zeiven diets wilde maken, dat Hilda hem boven Anton de voorkeur zou geven, in den grond zijns harten was kij er niet zoo van overtuigd. Ons zeiven de eene of andere waarheid te willen ontveinsen kost moeite, is eigenlijk niet mogelijk. Dc moeite van redeneering wilde Arnold zich ook liofst maar sparen daarom trachtte hij zijne «zinnen te verzetten" door eens fern drinken. «Maar voor den duivel, denk jelui, dat ik geen geld heb om te betalen sprak Arnold. «Breng nog wat wijn, anders verzuurt ze toch maar in je kelder." «Ik dacht 't wel," zei de kastelein, «dat de hec- ren nog meer moesten hebben. Dat is me nog eens wijn, die je in de «Witte Zwaan" te drinken krijgt." »Loop. kerel," antwoordde van Voorst, «eigen roem stinktSchonk liover eens in, dat is beter dan zoo te pochen." De vrienden werden al vroolijker en luidruchtig Sommigen, die op tijd tehuis moesten zijn, of ei- minder van hielden laat in de herberg te zijn, wa ren ongemerkt vertrokken, zonder zelfs afscheid te nemen, anderen, verontschuldigden zich, groetten de kameraden en verlieten do herborg. Nog een vijftal was echter in «de Zwaan" gebleven. Het waren Arnolds meest vertrouwde makkers Menig grapje hadden ze met elkaar uitgehaald, me- nigen avond hadden zo samen in de «Witte Zwaan" dagblad haar zeer gunstig gezind is, terwijl zij, naar men verzekert, over de critiek der te Rotterdam verschijnende bladen niet tevreden is. Te Utrecht meent zij daarom zeker te zijn van een goede ontvangst." Ik verklaar openlijk den Rott. Meester Kri tiek ex-Ds. P. Haverkorn van Rijswijk in geen enkel opzicht te vreezen. Mijn formeele weigering om Multatuli's Vorsten school het eerst te Rotterdam te spelen, is noch op de protectie van een blad, noch op die van een naam gebaseerd. Ik heb om te debuteeren de voorkeur aan Utrecht gegeven nu, evenals in 1873 (Zie Moderne Judith pag. 35 j#enkel en alleen omdat er iu studentensteden hoofden en (wijl cr veel jongelui zijn) ook nog harten wonenvoila le public qu'il nous faut." Rott., 12 Febr. '75. Mina Krosemax. De fuselier Roghair heeft bij Atchin door een schot de beide oogen verloren. Ook voor hein is even als voor luit. Comfu- rius eene inschrijving geopend, om hem zijne verdere levensdagen eenigzins dragelijker te maken. Buitenland. Volgens het //Bulletin francais" komt de geschiedenis van den titel en der werk zaamheden van admiraal op het volgende ne der. Het woord is afgeleid van //Amir" of liever van //amir al bahr," dat in het Arabisch chef of kommandant der zee beteekent. De admiraal was krachtens ziju titel groot-officier der Kroon en opgenomen onder de maarschal ken van Frankrijk. In Frankrijk bezat eer tijds de admiraal zulke groote voorrechten, dat Richelieu, den iuvloed dier hooge waar digheid duchtende, in 1627 den titel ophief en de fuuctiën van den titularis verdeelde on der drie nieuwe posten, namelijk die vaD groot meester, chef en opper-intendant-generaal van handel en zeemacht. Lodewijk XIV herstelde in 1669 de waardigheid vau groot-admiraal, maar behield zich de keuze en benoeming der officieren voor, benevens het recht om aan de komiuandanten van eskaders rechtstreeksclie be velen te geven. Ondanks die beperkingen, wa ren de voorrechten nog hoogst aanzienlijkde groot-admiraal had onder andereu het recht om de officieren van justitie aan de admiraliteit te benoemen, paspoorten en vrijbiljetten, enz., uit te reiken, de door den koning verleende brevetten en voorzieningen te contrasigneeren en een tiende deel te behouden van al wat er op zee buit gemaakt werd. De ex-consul der Verecnigde Stateu te llankow, eene stad, ruim 20 uren gaans op- gesleten. Behalve Bram Aarsen was ieder van het vijftal gewoonlijk goed van zakgeld voorzien, of lie ver, geen van hen had daaraan ooit gebrek. Bram Aarsen, of, roode Bram, zooals hij gewoonlijk ge noemd werd. was de gedienstige geest van van Voorst. Moest Arnold de eene of andere streek of grap uithalen, dan was Bram in het geheim. En Arnold kon op hem vertrouwen, want hij beloonde hem ruim. Van Voorst kon derhalve van hem gedaan krijgen, 't geen hij verlangde en behoefde niet te vreezen, dat er iets zou uitlekken, aangezien Bram er zolven 't hoogste belang bij had in Arnolds gunst te blijven. Daarbij kwam, dat de ouders van Bram tot de min gegoeden behoorden, aan hun' zoon niet veel zakgeld konden geven en onze Bram veel van sterken drank hield. Velen hadden zich er dikwijls over verbaasd, dat Arnold, die de ge ringen verachtte, zulk eene in 't oog loopende ge negenheid voor rooden Bram koesterde, en schreven dit meer toe aan medelijden met den armen drom mel, dan aan vriendschap. Overigens stond Bram op het dorp in geen goe den reuk, doch omdat Arnold zijn gezelschap eer scheen te zoeken dan te vermijden, dorsten de an dere jongelieden hem niet uit hunnen kring te verbannen, immers, ieder vreesde Arnold van Voorst, want van jongs af was hij hun meerdere geweest. «Bon jelui soms vies van den wijn, of denk je afschaffers te worden zei van Voorst, terwijl hij zijn glas ophief en 't in éen teug leegdronk. Allen volgden zijn voorbeeld. «Nog een glas op den koop too," hernam Arnold. «Toe, jongens, sla dood wuarts van de rivier de Yang-tse-King gelegen, heeft over de kunstmatige teelt in China aan de "New-York Times" belangrijke mededceling gedaan. Op de genoemde rivier, die een lengte vau 80 a 90 uren gaans inneemt, vindt men duizenden inrichtingen aan de kunstmatige vischteelt gewijd. De Chinezen zijn bij uit nemendheid een vischetend ras, en indien men na weet, dat dit land ongeveer 500 uiillioen inwoners telt, kan men er zich een denkbeeld van maken, hoeveel visch er wel gegeten wordt, en dat alleen door kunstmatige teelt aan de behoefte kan worden voldaan. De elft, bij voor beeld, die groot en zeer smakelijk is, wordt bijna uitsluitend kunstmatig verschaft en door alle streken van het land in groote, ruwe por seleinen potten verspreid. De dichtheid der be volking van China heeft in zekere mate de meuschelijke industrie in dat land overprikkeld, eu hiervan is het gevolg, dat er verbazende inspanning moet in 't werk gesteld worden om voldoende voedingsmiddelen voorttebreu- gen. Zoo is het ook om slechts éen voor beeld te noemen, met de uitbroeiing van vo gels, waarin Amerika en Europa nog zoo wei nig zijn vooruitgegaan. In China zal men in elk dorp hoenderseenden en ganzen in groote menigte, soms troepen van 500 iu getal, zien, door een kind met een bamboe-rietje in de hand voortgedreven wordende, en al die vo gels zijn door kunstmatige uitbroeiing ver kregen. Daarom is' het gevogelte in China ook goedkoop; men kan tien goede hoenders voor een rijksdaalder koopen. Ook de eieren zijn niet duur, omdat de Chinezen middelen bezit ten om de vruchtbaarheid der vogels le bevor deren men kan zelfs in de steden vijf eieren krijgen voor dc waarde v3n cent. De onbekendheid met dat land is nog veel te grootmen kan daar nog zeer veel leeren. -Tn het Beiersche Ilooglaud is sinds eenige dagen buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoo dat honderden mannen aan 't werk zijn, om zooveel mogelijk dc toegangen open te houden. Verscheidene dorpen zijn voor een geruiinen tijd van alle gemeenschap afgesneden, zonder vooruitzicht op hulp. De twee groote lucifersfabrieken in Zweden, die ieder voor een millioen kroonen verzekerd waren, de Motala en de Vulkaan, op Tidaholm, zijn 19 en 31 Jan. 11. afgebrand. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondis- semcnts-rechtbank te Alkmaar mr. C. P. E. Hane- graaff, thans kantonrechter te Brielle. De luits. ter zee 2e kl. .1. 11. Beucker Andrerc, bchoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij de torpedo-dienst, J. C. van Wessem, dienende aan boord van genoemd «Kom, Bram, haal jij eens op«Bij wijn past een drinklied," zei Bram, terwijl hij, door de andu ren geholpen, aanhief: Laat ons drinklied klinken; Makkers! zingen wij Saam een lied bij 't drinken, 't Stemt ons zeker blij. Pleng met volle stroomen 't Edel druivennat, Er is, wilt niet schroomen, Voorraad in het vat! Leve dus de wijn Zal onz' heildronk zijn Klink' daarom dc zang Heel ons leven lang «Leev', lang leev: de wijn.'' «Ilolla! Eerst drinken, anders zon ze verscha len en buitendien, een lofzang op den wijn. zonder wijn, is dwaasheid." Arnolds oog werd al woester en wilder. De wijn benevelde verstand en zinnen en met nog doordringender stem begon van Voorst opnieuw aan te heften Wijn verbant de zorgen Uit het bang gemoed Wijn smaakt in den morgen Als des avonds zoel Wijn doet ons verjongen, Brengt gezondheid weer Blij dus Plotseling zweeg het vijftal. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1