Nieows- en Advertentieblad. Jtè 1M0. 1875. Woensdag 10 Maart. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES, NIEUWSTIJDINGEN. K 1 L S HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentien van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoord enz. 9 Maart 1875. Het vertrek van de stoomschepen //Prinses Amalia" en Prins Hendrik" van de stoomvaarten. Nederland, is op 30 April en 15 Mei bepaald. Het Staatsblad No. 24 bevat een ko ninklijk besluit van den lsten Maart 1S75, houdende de volgende aanvulling van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1863 Staats blad No. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoorwegdiensten //De hoofdconducteurs en de beambten mo gen zich gedurende den loop van den trein niet buiten langs de wagens of rijtuigen van een rijtuig naar een ander begeven, dan in gevallen, waar dit voor de veiligheid van den trein of van daarin gezeten reizigers dienstig mocht zijn." Naar men met zekerheid verneemtza^ het groote Zendingfeest dit jaar, op Woensdag den 7 Juli gehouden worden op Boekenrode, onder Heemstede welke buitenplaats, even als vóór twee jaren, daartoe welwillend is beschik baar gesteld. Bij acclamatie nam de gemeenteraad te Rotterdam in zijn gehouden zitting van Don derdag 11. het voorstel aan tot het nemen van een proef met een vrouwelijk onderwijzend per soneel op de openbare scholenaanvankelijk zal die proef op een school in toepassing komen. Bij vele hoofdonderwijzers scheen het plan tegenstand te hebben gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. heeft men zich door inbraak toegang ver schaft tot deu paardenstal van den landbouwer L. A. Punt. onder Pijnaart, en zes van de negen paarden, juist ouder het staartbeen, de staarten afgesneden. Het verbod om kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaren in dienst te hebben, schijnt te Gouda te worden ontdoken Op de jongste vergadering van het Schoolverbond toch werd geconstateerd, dat weder eenige kin deren aan de lijnbanen aan het werk zijn ge steld. De bekende graveur C. L. Van Kesteren heeft een uitstekende staalgravure gemaakt naar de schilderij van A. van Pelt, voorstellende: Luther op den Rijksdag te Worras. Voor de Oud-Katholieke gemeente te Delft was het dezer dagen een ware feestdag. Haar hooggeachte herder, de heer C. Harderwijk 11) FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. ACHTSTE HOOFDSTUK. De Jlisdaad. «Van Voorstklonk het in do herberg. «Daar doe je goed aan." sprak Toon Burgman, «dat je eens weer in ons midden komt. Een raensch kan niet altijd treuren, en buitendien, men zou uit drogen." «Kom van Voorst," zei Vermeer, die geen Zondag avond liet passeeren zonder de W i 11 o Z w te bezoeken, «drink eens met me «Dank je, Teun." «Toe, ik ben er op gesteld." «Toch niet," gal' Arnold ten antwoord. «Hij mag niet; sterke drank te gebruiken is hem verboden," viel Burgman schamper in. «Welnu," zei van Voorst, zich tot Vermeer v dende, sik drink met je, al was 't alleen om dien snapper tot een leugenaar te maken." »'t Had zoo kunnen loopen," hernam Toon Bur man, uitdagend. «Bedaar, heeren Je weet, dat ik een vijand van had het geluk den 25n verjaardag zijner in trede in die gemeente te herdenken. Op 60- jarigen leeftijd te Delft geplaatst, heeft hij ge durende 25 jaren zich de liefde en achting niet alleen zijuer gemeentenaren, maar ook van zijn medeburgers verworven. Te 10 uren 's mor geus begon de plechtigheid. De eerwaarde grijs aard, bijgestaan door eenige geestelijken, ver scheen in de goed gevulde kerk, en onder het zingen van een //Veni creator" werd God de eerste dank gebracht. Daarna werd het feest ingeleid door een ueef van den jubilaris, den heer C. Harderwijk, pastoor te Utrecht, die gemeente en herder gelukwenschte en in schoone trekken de belangrijkheid van dezen dag schetste. Het h. misoffer werd nu door den pastoor der gemeente opgedragen, waaronder de schoone uitvoering eeuer driestemmige mis van Richard Holl de plechtigheid verhoogde. Na den h. dienst beklom de 85-jarige herder deu kansel hield tot de talrijk opgekomen menigte een kernachtige rede, waariu hij de gemeente aan de doorloopen jaren herinnerde en haar verzocht om toch hem, voor wien het graf slechts overig was, voortdurend met haar liefde en medewerking te vereeren. Voor ongeveer vijftien jaren beloofden G. R. en Geesje B. te Sinilde elkander trouw. G. R. zag geen kans om eeue huishouding op te richten, nam dienst voor Oost-Indie en be loofde aan zijne geliefde, om, wanneer hij in staat zou zijn om aan zijn hartewenscli te vol doen, terug te keeren en dan met haar in 't huwelijk te treden. Thans is G R., na eene afwezigheid van nagenoeg vijftien jarenterug- fkeerd als gepensioneerd opperwachtmeester, en de. gelieven staan reeds onder dc geboden. G. B. heeft, naar men zegt, gedurende dien tijd onderscheidene en overigens zeer aanne melijke huwelijks-aanvragen afgewezen. Te Deventer geraakte een man.dieeeu zwervend leven leidde en zeer aan den drank verslaafd wa9, in den IJsel. Met behulp van de nachtwacht en politie door een paar schip pers gered, werd hij in den bewusteloozen toe stand naar het politie-bureau gebracht, onder geneeskundige hulp weder bijgebracht, en in het gasthuis opgenomen, waar hij een paar uren later overleed. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten aan <le belastingschuldigen, die hun hoofdei ijken omslag binnen 30 dagen na ont vangst van het aajislagbiljet voldoen, 5 pCt korting te verleenen. Morgen zal Multatuli's Vorstenschool" te Delft worden opgevoerd, met medewerking van de dames Mina Krüseman en Elize Baart. twist en oproer ben. Behalve dat. is 't niet aardig, van Voorst te plagen. Ik geef een' flesch wijn in 't gelag, dan kan jelui de kwestie afdrinken," viel de kastelein in. «Ferm zoo," liepen de anderen. «Geef op," sprak van Voorst, wien 't verveelde langer over dat thema te redeneeren. Allen lieten zich 't druivennat, al was 't ook var dc minste kwaliteit, goed smaken. Ze waren vol strekt dc rechte proevers nietdat wist Oltmans zeer goed. De meesten van hen, die aanwezig wa ren, dronken zelden wijn. «Voor mijne rekening nog een flesch." beval Arnold. De kastelein liet 't zich geen tweemaal zeggen. «Wil ik jelui eens een nieuwtje raeedeelen vroeg Klaas Verhagen. »'t Zal ook wat zijn, waar jij mee voor den da« komt," zei roode Bram. «Zeg op." riepen eenigen. «Dat zal ik," hernam Verhagen. «Anton Kunst is verloofd met de schoone «Hil uit t duin." Het bloed steeg Arnold naar't hoofd. Hij had den spreker wel in den kraag willen pakken. «Zou men," zoo dacht hij, «soms weten, dat ik een blauwtje geloopcnbeb? 't Schijnt er op toegelegd te worden, om mij boos te.maken." «Ken goed paar, ze lijken mekaar," sprak Burgman. «Op hunne gezondheid, jongens," zei Vermeer en dronk zijn glas leeg. 't Gesprek der jongelieden werd recht levendig Men lachte en schertste. Van dat gunstige oogen- blik maakte van Voorst gebruik om rooden Bram. die naast hem zat, in te fluisteren Volgens gerucht zou koning Alfonsus er reeds aan denken, afstand te doen van den troon van Spanje. Door zijne familie worden alle pogingen aangewend hem van dat plan terug te houden. Hij verlangt zeer naar zijne moe der, en ineu meent, dat deze weldra naar Ma drid zal komen, evenals de hertog van Mont- peusier en zijne gemalin, alsmede de gravin van Girgenti, weduwe van den ex-koning van Napels, zuster van Alfonsus. De //Reichsanzeiger'" bevat het verbod op den uitvoer van paarden. Het geldt voor de jeheele grens van het Duitsche rijk en treedt met den dag der afkondiging in werking. - Het stoomschip //Bessemer", met den zwe ven den salon, heeft zijn proefvaart van Huil naar Gravesend naar wensch volbracht. Tn de stad Bakir, bekend door haar naftabrounen, is op den In Januari van dit jaar zulk een kolossale massa sneeuw gevallen, dat zij er geheel onder bedolven was. Dagen verliepen, eer de bewoners der stad in staat wareu, zich een weg uit hunne huizei: te banen. Meer dan 100 lijken van bevroren lieden werden gevonden, vele bewoners werden ver mist, die waarschijnlijk een houeloozen strijd met de buitengewone sneeuw zulleu hebben moeten voeren. De //Indépendant de Constantine" meldt uit Souk Akres (prov. Orau), dat sinds eenigen tijd ook de stain der Aïssa Quas zijn Marok- kaanschen paus bezit, dat wil zeggen den eersten Marabout zijner sekte, die de ziekten, de elementen, ja zelfs Allah gebieden kan. Eiken avond blinkt de Moskee, waariu de Machtige zijn ambt veivult, in schitterend licht, bekeerlingeu stroomeu hem in groote getale toe en zijn aanhangers geveu zich aan de af schuwelijkste plechtigheden over. Tot genezing van ziekten en als boete voor zonden worden door de geloovigen levende schorpioenen, zelfs spijkers en glasscherven ingesliktbet meest geliefde boetciniddel is zich lange ijzeren punten in het vleesch te steken, elkander met zwaarden te slaan en haar en baard aan het vuur te ver zengen. Daarna geeft zijn Marokkaansche Heiligheid het //wonderbanket", bijaldien hij eigenhandig een ra;n slacht, hem de ingewanden uitrukt en vervolgens het hart geheel rauw onder al de ceremoniën, die de godsdienst van Sidi-Aïssa voorschrijft, opëet. Op dit oogen- blik stijgt het paroxysme der geloovigeu tot zijn hoogste punt, en het woeste voorbeeld van den hoogepriester wordt door zijn vol gelingen nog overtroffen. Zij werpen zich op het offerdier, verscheuren en verslinden het. Dit tooneel overtreft in woestheid zeer verre een voedering vau wilde dieren in een mena gerie. Wanneer er nu vau 't offerdier niets meer over is dan huid en beenderen, brult de me nigte de lofliederen ter eere van Sidi-Aïssa, waarmee de plechtigheid eindigt. Aan liet station van den Lyonschen spoor weg te Parijs is een kist bezorgd aan het adres van Z. M. Nasr-ed-Diu, Shah van Perzië. De kist bevat vrouwenhoeden voor de 50 wettige vrouwen van Zijne Majesteit. Te Versailles liep liet gerucht, dat een Bonapartistisch komplot te Nancy onder het garnizoen ontdekt was. Het zou vertakkingen hebben in het leger van Parijs en een gene raal, zeer na verwant aan een gewezen Senator van het keizerrijk zou gearresteerd zijn. «Als ik vertrek, volg mij dan na een kwartier. Ik moet je spreken. Ik wacht je bij 't duinpad." Niemand dor aanwezigen had gehoord 'tgeen van Voorst tegen Bram Aarsen zei. Na eene korte wijle stond van Voorst op, betaalde zijn gelag groette de kameraden en vertrok. «Van Voorst is sedert den dood zijner moeder stiller en bedaarder geworden", sprak Vermeei »'t Zal wel beteren; hij is te vroolijk van aard om lang te kniezen". «Kom", zei Verhagen, «laten we een partij spelen.' «Ik ga naar huis", zei roode Bram, terwijl hij opstond en de herberg verliet. Binnen weinige oogenblikken was hij bij Arnold. «Hier ben ik reeds". «Goedvolg mijopdat niemand ons beluistere." Samen stapten zij t duinpad in. «Zie zoo, nu kunnen wc ongehinderd spreken," zei Arnold. «Blijft ge bij uw plan vroeg Bram. «Indien gij mij helpt, ja!" «Dat is onze afspraak." «Welnu, dan hoe eer, hoe beter." «Wanneer «Morgen 1" «Dat is spoedig." «Gij hebt 't in de Zwaan gehoord hoe 't bekend is, dat ik Ililda gevraagd heb. Ik geloof het ten minste, dat men er kennis van draagt." «Hoe zal ik't aanleggen «Dat is juist de zaak antwoordde Arnold. «Ik heb gedacht, dat ge 't a 1 d u s moet aanleggen tegen elf uur morgen avond bevindt gij u op 't Leefregel. Zie veel, maar bewonder weinig: hoor veel, maar geloof weinig weet veel, maar spreek weinig; vermeid veel, maar vrees weinig werk veel, maar gebruik weinig. Een geleerd dokter gaf als zijn gevoeleu te kenuen, dat het stijf rijgen der dames ten algemeeuen nutte strekte, daar het de dwaze meisjes oin hals bracht en alleen baar, die wijzer wareD, toeliet tot vrouwen op te groeieu. Een rijke zonderling liet op zekeren dag een paal in een weide plaatsen. Op bet bord was geschilderd//Ik geef deze weide aan den eersten den besten mensch, die tevreden is." Het duurde niet lang of een liefhebber kwau opdagen. Zoo zoo, vriend, zeide de zon derling zijt gij een tevreden menseh Om u te dienen, mijnheer, zeer tevreden. Waarom wilt gij dan mijne weide hebben? Op die vraag was de tevreden man niet bedacht geweest en hij moest heengaan, zonder er op te kunnen antwoorden. Ik zoude toch wel eens willen weten, vroeg onlangs een Duitscher: //waarom de rijke burgerdochters zoo gaarne in het huwelijk treden met heeren van adel Dat is toch zeer eenvoudig te begrijpen, merkte een ander op: //de burgerdochters hou den veel van //Von's" en de adelijke heeren hebben //Fonds" noodig. Dooreen huwelijk worden alzoo beiden geholpen." Eene behoeftige vrouw, in een eenzame hut op tamelijk verren afstand van haar dorp wonende, erfde onverwacht eene aanzienlijke som s. Ze won den raad in van een harer vrienden, een slachter, en vertelde hem dat ze, met zoo veel geld in huis, uiet langer alleen durfde ziju. //Geen nood," zei de man //ik zal je mijn hond laten, en ik sta je borg dat niemand het zal wagen hier ongenoodigd binnen te dringen." Des avonds werd de houd dan ook gebracht, en dicht bij de plaats waar het geld verborgen lag, vastgelegd. In 't holst van den nacht wist een dief naar binnen te geraken behoedzaam sloop hij voort, en wilde het geld reeds rooven, toen hij plotseling door den hond werd aangevallen, die hem vasthield totdat er hulp daagde. En wie was de inbreker? niemand anders dan de slachter zelf, die zich volkomen veilig gewaand had. De man had niet gedacht dat ziju hond eene betere zedeleer was toegedaan dan hij; en, in plaats van eene weêrlooze vrouw te verraden, haar zelfs tegen zijn eigen baas zou verdedigen. erf van Kunst. Je houd je schuil tot de wacht voorbij is. Dan is 't tijd van handelen. In de schuur is een raar .je, dat tuimelen kan. Je kunt er gemakkelijk door, dewijl de dikte je niet inden weg is. Men zal bij Kunst niets vernemen, want ze gaan tijdig te bed en liggen dan zeer zeker in diepen slaap. Voorzichtigheidshalve neemt gc den boom van de schuurdeur, omdat, zoo men ontwaakt en komt, gij spoediger door de deur dan door liet raam uit de voeten kunt zijn. Noem een fïeschje petroleum en oen paar lucifers mede. Stort het fleschje over 't hooi uit, steek 't aan en uw taak is afgeloopen. Loopt alles goed rond, dan geef ik meer dan 't bedöngene." Een helsche lach liet roode Bram hooren. «Wees niet bezorgd," zei hij, «alles zal naar wensch gaan. Ik bewonder waarachtig je overleg, Voorst!" «Zorg, dat je ouders niets merken." «Geen nood! Vader is doof en moeder slaapt vast genoeg om mij niet te hooren gaan of komen, en bovendien kan alles in een half uur afgeloopen zijn." «Goed," zij Arnold, «wees op je hoede." «Ilebt ge nog iets?" «Neen «Dan ga ik naar huis." «Nog éene zaak. Tracht mij niet te spreken vóór Zondag. Mocht ik je noodig hebben, dan zal ik wel een middel vinden je te ontbieden." Van Voorst haastte zich huiswaarts te keeren Roode Bram stapte langs een andoren kant 'tdorp in, en ieder der beide booswichten had binnen wei Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft goedgevonden, tot belooning dei schepelingen van de Kon. Ned. marine, die zich hebben onderscheiden in deu oorlog met liet Rijk van Atchin, tusschen 26 April 1874 en 22 Augustus d. a. v.: te benoemen tot ridder dc-r Militaire Willemsorde 4e kl., den adelborst Ie kl. M. Smits: en b. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermeldenden adel borst 4e kl. W. II. Hofstede; den bootsman F. Lut- tenbergden inach.-lecrling le kl. A. Tónjesden kwartierm. T. A. Krijger; den matroos le kl. J.N. van Zwan, en den vuurst. 3e kl. H. E. M. Braakensiek. De plaatsing van den luit. ter zee 2e kl. Holt- ipffelaan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, met den 46n dezerwordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschiedtterwijl met den 24n dezei aan boord van genoemd wachtschip wordt geplaatst de luit. ter zee 2e kl. J. P. Wesselink. Z. M. heeft den officier van administratie 2e kl. I. Salmon, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen onder toekenning van den titulairen rang van officier van administratie le kl. en met vergunning om de uniform aan dien rang verbonden te dragen. 287ste Staats-loterij. 2e Klasse. Eerste Trekking. Na 6091 f 5000. No. 7520 f4500. Nos. 19509 en 20S70 elk 1000. No. 45457 f400. No. 10546 en 20069 elk f200. Nos. 441, 3481, 7339, 8346, 9317 en 19435 elk f100. Donderdag 11 Maart vertrekt van hier de Oost-Ind. landm., via Marseille, per laatsten trein. Vrijdag 12 Maart vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per laatsten trein. Maandag 15 Maart vertrekt van hier de West-Ind. mail naar Cura- $ao en Suriname, per eersten trein. nige minuten zijne woning bereikt. Bram Aarsen kon bijna den slaap niet vatten, zoo zeer hield t zijnen geest bezig dat hij een goede som kon ver dienen. "t Scheelde hem weinig of daardoor een braaf, arbeidzaam gezin in de diepste armoede ge dompeld werd zelfs de vrees voor ontdekking kwam niet eenmaal in hem op. Welk een tijd van weelde stond er voor de deur, als hij uit eigen middelen, van eerlijk verdiend geld, zooveel borrels kon koopen als hem goeddacht. Zoo gaat 't doorgaans. Die óen voet op don glibberigen weg van onzedelijkheid gezet hoeft, doet notens volens den tweeden, den derden tred en jaagt al sneller zijn zedelijken ondergang tegemoet Arnold van Voorst trachtte zich zeiven te over reden, dat hij recht had op Anton boos te zijn. 't Zou lafhartig zijn zich niet te wreken, en door Anton met zijne ouders in 't verderf te storten, zou hij gewis zijn doel bij Ililda bereiken. Zoo sliep bij in. Maai- zijn pijnigend geweten liet hem geen rust. Zijn slaap werd telkens afgebroken door ver schrikkelijke droombeelden cn visioenen, zobdat Inj ten laatste, nog lang voor 't aanbreken van den dag, opstond. Wij, menschen, mogen tegenover de wereld alles zoo weten te plooien en te beredeneeren, dat ieder ons voor braaf, deugdzaam en eerlijk houdt. tegen over anderen moge schijn voorwezen gelden, -ons geweten blijft waarheid spreken, zelfs in spijt van alle drogredenen, waarnaar de wereld luistert «Hé," zei de meid tegen van Voorst, «ge zijt. heden vroeg op dat gebeurt 's Maandags zelden. Wordt vcrcolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1