Nienws- en Advertentieblad. M M 1875. Woensdag 17 Maart. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. UILTJES. der gemeente Texel, BEKENDMAKING. bekendmaking! BEKENDMAKING. 1 I L I JL nieuwstijdingen. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle. Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURAN De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en »anbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per r< Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags -W uut gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. VERGADERING VAN DEN RAAD op ZATERDAG 20 MAART a.s., des morgens 10 ure. Punten ter behandeling Ingekomen stukken. Vaststelling hoofdelijken Omslag. Benoeming Binnenvader en Moeder Weeshuis. Besteding Algemeene Begraafplaats. Stembureau. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door hen voorlonpig zijn vastgesteld en van af den 15 tot en met den 31 Maart, van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure. op de gewone werkdagen, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: a. Het VOLJAARSKOHIER van den HOOFDE LIJKEN OMSLAG over het dienstjaar 1875. b. Het VOLJAARSKÜHIER der BELASTING op de HONDEN over het dienstjaar 1875. c. Het SUPPLETOIR KOHIER der BELASTING op de HONDEN over het dienstjaar 1874. Bezwaren tegen die kohieren moeten binnen den hierboven opgegeven tijd hij den Raad schriftelijk worden ingediend. Helder, den 12 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BO>SE, Burgemeester, ij. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente tIELDER brengen ter kennisso van de be langhebbenden, dat van de geldleening, groot 180,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op lieden zijn uitgeloot de aandeelen No. 52 en 75. Tegen overgifte dier aandeelen en daarbij bc- hoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling van af den 1 Julij aanstaande plaats hebben ten kantore van de Associatic-Cassa te Amsterdam. Helder, 12 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VER11EY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat de LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. DE PROVINCIALE STATEN en VAN DEN GEMEEN TERAAD door hen op heden zijn vastgesteld, da delijk aangeplakt en gedurende VEERTIEN dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Helder, 13 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. 13) FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. NEGENDE HOOFDSTUK. I»c Brand Nauwelijks had Bram Aarsen zich te bed gelegd, of de vlammen sloegen sissend en woedend aan alle kanten het dak uit. Brand was in hot dorp eene schier onbekende zaak Zoodra de trouwe nachtwacht met schrik do ver nielende vlammen bespeurde, maakte hij een vree- sehjk alarm, zoodat alle dorpelingen in grooten nngst, sommigen ongekleed, naar buiten snelden. Anten Kunst was radeloos van ontzetting en schrik, die zich van hem meester maakten. De vlammen werden intusschen al dreigender en dreigender. Dit bracht hem tot bezinning. «Redt u, redt u riep hij zijne ouders en zuster toe. »0, mijn Godzucht de oude Kunst swelk eene ramp." i) Vader, kom hier, of gij zijt verloren," sprak Anton. Ilalf ontkleed nog bracht hij moeder en zustor naar buiten. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 16 Maart 1875. Het vocaal- en instrumentaal-conccrt, gisteren avond in Musis Sacrum gegeven door inejuli'r. Colpaar, met medewerking van eenige artisten van liet park-orcliest, heeft zeer voldaan, de luide bijvalsbetuigingen van de zijde van het zeer gedistingueerd publiek, waren verdiend. De heereu Froscliart (piston) en Hamburger (cello), waren ons oude bekenden, die hun meesterschap, op hun instrument, steeds blijven liaudliaven. De heer Dudok (viool), hebben wij leereri kennen als een eminent violist, die voorzeker op tnenig concert met genoegen ge hoord wordtook de heer Kwast (piano), toonde een degelijk musicus te zijn, terwijl last not least inejnfl'r. Colpaar ons een lieve, verschij ning was. Over het geheel durven wij, als tolk van het publiek, dit gezelschap, een tot wederzien toe roepen. In de vorige week had te Haarlemmer meer een droevig ongeluk plaats: Het zoontje van T. Groen reed uit de school mede op een driewielskarna een eind gere den te hebben, viel hij er af; onmiddellijk ging hel wiel van een achteraan komende kar over zijn hoofd, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat hij geheel bewusteloos is thuis gebracht. Gelukkig dat de geneesheer in de onmiddel lijke nabijheid was, zoodat spoedig hulp ver leend kon worden. Men hoopt nog op herstel. Eergisteren is bij den bouwman Vroonhof onder Zuilen, een koe afgemaakt wegens Honds dolheid, sedert 14 dagen het derde geval, dat bij denzelfden hoer heeft plaats gehad. De eigenaar zelf moet door ten der koeien in de baud zijn gebeten. In het proces tegen de 33 personen uit St Phillijisland, is door den adv.-gen. bij het prov. hof in Zeeland geëischt, dat een zevental beschuldigden vrj gesproken zal worden en de overigen van 5 tot 10 en de burgemeester van 5 tot 13 jaren tuchthuisstraf zullen be komen. Zooals men weet, geldt de zaak de gerechtelijke ontruiming van eene woning door twee dames Everaars, die weigerden, waarbij zij niet alleen door de opgewonden menigte, maar ook door den burgemeester in 't verzet zouden zijn gestijft. Men schrijft uit Meppel, 13 Maart Er» veehouder uit den omtrek, die '20 Intussclicn waren alle bewoners op de been ge komen. De notabelen van het dorp, de burge meester aan het hoofd, bevonden zich op de plaats des onheils. De brandweer was terstond uitge trokken om den brandspuit te halen. .Spoedig was men niet de eenige spuit, welke men er op na hield, voor 't huis van Kunst. Maar toen men do slangen had uitgelegd, konden de pompen geen water geven, 't Ging hier als op zoovele dorpende spuit werd zelden, meestal eens per jaar, geprobeerd en dan was 't nog maar zoo ter loops. Wat raad dus? Aan redding van goederen viel niet meer te denken. De oude Kunst werd door Anton, met de grootste moeite, uit 't brandende en vol rook staande huis, in bijna bewusteloozen toostand, gered. Niemand dorst zich meer in huls wagon. De vlam men lekten reeds aan alle kanten der woning een dikke rookkolom steeg opwaarts, terwijl de regen van vonken zich niet den vorfrisschendon regen, die voortdurend aanhield, vermengde. Eén akelig rood teekende zich aan den donkeren hemel en sissend en krakend hooide men de balken neer storten. De twee koeien en 't paard, welke Kunst bezat en die hij 's middags, met 't y'reeselijke on weer. op stal gezet had, hieven een jammerlijk schreeuwen aan. Nu werd 't plotseling stil. Zij kwamen ellendig in de vlammen om. Met de wanhoop op 't gelaat stonden vader en zoon handenwringend naast elkander. nieuwe melkkoeien had, heeft alhier afgeleverd 60 stukken boter van l'/2 kilo, vertegenwoor digende eene som van pm. f 145 alles in een week gewonnen. Men behoeft niet te vragen, of de boerenstand in deze streken floreert. Van een voor weinige weken afgebroken oud heerenhuis te Kampen werd aan een uit drager het bovenlicht van geslagen en gedreven ijzer verkocht voor f 4.80 een buitenlander, naar uien zegt een Engelschman, kocht het voor f 180staande den verkoop kwam een telegram aan den eersten kooper met een bod van f 300, wel een bewijs dat het iets zeer zeldzaams moet wezen. Uit hetzelfde huis waartoe gemeld raam behoorde, werden verleden jaar voor een belangrijke som de goudlederen behangsels verkocht. Sedert 22 Januari jl. is te Urk opeen bevolking van nagenoeg ÏSUO zielen niemand overleden. Op het kerkhof aldaar leest meu op het graf van een chirurgijn, overleden den lu Jan. 1827, het volgende curieuse grafschrift En veel geholpen in den nood. En velen ook gebracht ten dood. De kominaudaiit van de brandweer te Amsterdam hetft voor zijn korps een zeer wel kom geschenk gekregen, nl. een kleine boek verzameling, die, naar inen hoopt, door bijdra gen van anderen tot een bibliotheek zal aan groeien Een oude dame heeft die verzame ling geschonken, met het doel den brandwachten, die steeds op hun "qui vive" zijn, een aan gename verpoozing te geven. Te Tjalleberd heeft oen gerechtelijke schou wing plaatsgehad van het lijk van zekeren S. E. Vonk. Deze had G. M. Muggenbeet, me de aldaar woonachtig, beleedigende woorden toe gevoegd, waarna Muggenbeet, in drift ontstoken, hem tegen den grond zou geworpen hebben. Daar Vonk spoedig daarna is overleden, bestond er vermoed-m dat diens dood misschien een gevolg van deze mishandeling zou zijn. De moordenaar, Welters van TVrneuzen, vroeger opzichter bij de marine, die in een herberg te Selsaete zijn beminde waarschijnlijk uit jaloezie niet een dolkmes verwonde, is Maandagmorgen Hulst met den eersten spoor trein gepasseerd en verder met d- u correspon deerenden spoortrein naar het land van Waas, langs St. Nikolaas op Antwerpen gevlucht Het meisje is, naar men verneemt, herstellende. Zekere. J. S, molenaar te Brammen, wordt volgens de //Prov. Over. en Zw. O." vervolgd wegens vervalsching met krijt Hij schijnt vroeger in den stoom-, koren- en pel molen te Olst vervalschingen gepleegd te heb ben. «Doodarmkermdu do vader. »'t Is waar," hernam Anton, «wij zijn niet tegen brandschade verzekerd." «Wat zullen we beginnen?" »Ik zal voor u allen arbeiden hernam Anton. «En wij zullen u helpen, viel een buurman in. «Al heb ik zelf niet veel, toch kan ik nog wel iets voor brave lieden, zooals gij zijt, missen." «Wij zijn voor altijd arm, mijn zoon," sprak Kunst, die geheel den moed had verloren. Van Voorst stond achter :t ongelukkig tweetal. Een duivelenlach vertoonde zich op zijn gelaat. Zijn doel was bereikt. Met hoosaardige bedaard heid was hij getuige van de ontzettende ramp, waarvan hij de bewerker was. «Houd u goed, Kunst," sprak hij, «kom voorloopig bij mij uwen intrek nemen, en Een kreet van ontzetting ontsnapte aan alle om standers. Het huis en de schuur stortten met een ijselijk gekraak in elkander. Een enkel oogeiiblik zag men niets dan een rookenden puinhoop, maar toen flikkerde de vlam op; alles was verloren. Wel had men 't zoover weten te brengen, dat de spuit water gaf, doch te laat om den brand te stuiten of te blusschen. Alles wat men doen kon, was, de belendende gebouwen, welker daken met riet gedekt waren, tegen '1 woedende eloment te beschermen. Alleen met de grootste inspanning was men hiertoe in staat. De nacht ging voorbij, en toen de vriendelijke Volg^is^T "Pglitj^blad" ,zi£i iqr 1874, van het leger ën net korps mariniers gedeser teerd, 112 persoden, van welke 37 van „het, koloniaal tterfdepöt. Jn de Beemster zijn gepasseerde week pogingen aangewend tot oprichting van een werkliedeu-vereeuiging, waarvan de uitslag de verwachting heeft overtroffen, daar ruim 40 personen reeds zijn toegetreden, terwijl zich 19 donateurs lieten inschrijven en voor een aanzienlijke som tot instandhouding teekenden. Een vrouw uit Olst is door d>- rechtbank te Deventer veroordeeld lot een cellulaire ge vangenisstraf voor deu tijd van 15 dagen, om dat zij in bittere, armoede een stuk brandhout uit een dennebosch had .afgehakt. Dc Arnhemsche broodfabriek zal ten ge volge van kwijnenden toestand wellicht eerlang verkocht worden. Te Arnhem vindt fabrieks- brood dus weinig ingang. Uit Zwolle meldt men, dd 14 Maart. Nu in Duitschland de uitvoer van paarden verboden is, wordt ons land overstelpt van Fransche paardenkoopers. De gewoonte is, dat ieder jaar vóór de groote palmmarkten in Ne derland aan de stallen de beste soorten tot uiteenloopende prijzen opgekocht worden het opzoeken van paardenfokkers is echter dit jaar zoo énorm, dat menig liefhebber voor een goed paard op de aanstaande markten zich teleurge steld zal vinden, daar meest allea i3 opgekocht. Men verneemt, dat de burgemeester van Hellevoetsluis, de heer W. A. Tenckinck, in den loop der volgende maand zijne betrekking zal nrderleggen. De geldleening van een orgel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is niet volteekend, maar er bestaat hoop, dat door krachtige samenwerking van vrienden en mu ziekliefhebbers de zaak verwezenlijkt zal kun nen worden. Buitenland. Een Belgisch inf.-kapt. wedde binnen 3 uur 100 kogels in een schijf van éen meter middellijn te zullen schieten. Hij deed dit voorleden Zondag met 't zelfde geweer in 2 uur 13 min., 't schot dus in 1.33 min. Te Tours wordt op het oogenblik een burgerlijk proces behandeld, dat eene zoo cu rieuse werkelijkheid aan het licht brengt, als de beste romancier niet zou kunnen verzinnen. Eene jonge burggraaf, Raphael de Fiuse, wiens vader dood is, heeft tegen zijne moeder, die een slecht leven is gaan leiden, een aktie ingesteld, om haar onder curateele te brengen, waarop de moeder door haar advokaat heeft laten antwoorden//Ik weet niet, wat de jongen wil. Hij is mijn zoon niet, noch die van mijn man. Wij hebben hem voor onzen ekster van leven en vroolijkheid 't aardrijk weer escheen, was 't laatste spoor van brand verdwenen °n waren de bezittingen van Kunst in een puin hoop verkeerd. Kunst cn zijn gezin zagen zich op eenmaal van huis en inboedel, vee en oogst beroofd. Gansch ontstemd stond hij 's morgens vroeg met oen treurenden blik 't tooneel den verwoesting aan te staren. Hoe was de brand ontstaan In de schuur, ja. maar op welke wijze? Hij kon 't niet verklaren. Anton was, toen hij tehuis kwam. niet in de schuur geweest en had zelfs geen licht ge bruikt. De eenige oorzaak van den biand, zoo meende men. kon niet anders zijn dan "t broeien van 't hooi. Kunst meende echter, dat hij er vroeger dan wel iets van gemerkt had. Geen enkel bewijs had hij noch zijn zoon er voor. Veltnian had des nachts niets van den brand be merkt. Toen Anton den vorigen avond vertrok, waren allen terstond te bed gegaan, s'tls al laat, Uilhad hij gezegd. «Je moogt tegen Anton zeggen, dat tien ure de tijd is om op te stappen. Ik heb er weinig lust in om den nacht te ner- scheppen in dag. zooals de steêlui doen. Wij moe ten steeds tijdig aan den arbeid cn Anton ook. Maar dan dient men terdege on wel gerust te hebben. De groote hoeren in de stad worden zeker zelden moe," ging hij voort, «doch dit zij zoo 't wil, we gaan slapen." Spoedig lagen alle drie rustig in morpheus armen. ,zoon doen doorgaan om onze ouders, die boos •waren, dewijl mijn man burggraaf en ik maar een burger meisje was, door een kleinkind met ons te verzoenen." Men begrijpt den schrik van den jongen Raphael bij liet hooren van die verklaring, welke zooveel waarschijnlijks in zich heeft, dat hij terstond de akte tot onder curateele zetting heeft ingetrokken, liet openbaar ministerie heeft heui daartoe vergun ning gegeven, doch geconcludeerd, dat de moeder niet het recht had om ook hare ver klaring terug te trekken, aangezien de kwestie van iemands staat van publiek belang is. Aan mevr. de wed. de Fiuse is daarna door de rechtbank toegestaau om te bewijzen, wat zij heeft verklaard. Men begrijpe deu verschrik- kelyken toestand van deu jongen burggraaf, een oppassend mensch en onlangs getrouwd met een dochter uit een der aanzienlijkste geslachten van Touraine. Volgens de verkla ring van de wed. de Fiuse moet hij de zoon zijn van eene ongehuwde moeder en is hij voor eene groote som gekocht van een Parij- sche vroedvrouw. Een tamelijk excentrieke dame heeft te Florence een bal gegeven, waarop alle gasten in papieren kleedij moesten verschijnen en verschenen. Onder het dansen bleek het. dat sommige toiletten niet erg stevig waren en de stijfselpot deed herhaaldelijk de ronde. Dezer dagen werd eene dame in een der schouwburgen te Berlijn, op de beleefdst mo gelijke wijze door een heer, die achter haar gezeten was, verzocht, den hopd aftezettcn, daar deze hem belette om iets van het tooi. te zien. Zij gaf eenvoudig weg geen antwoord, zelfs niet op een herhaald, zeer dringend ver zoek. Nu fluisterde de heer haar inhei oor: //Mevrouw, als u volstrekt uw hoed niet wilt afzetten, zal u iets onaangenaams overkomen Hetzelfde hardnekkig zwijgen. Toen zette de heer eenvoudig zijn hoed op, en plots ding werd nu van alle kanten het geschreeuw ge hoord: //Hoed af!" De daine wordt beurte lings rood en bleek: zij meent niet anders of de roep geldt haar en haastig rukt zij zich den hoed van het hoofd, waarvoor dc heer iiaar nederig zijn dank betuigt. ONFATSOENLIJK GEZELSCHAP. Veelbelovend jongmeusch, met een paar vrien den in het bierhuis, verontwaardigd: //Mijn goede vader had toch gelijk, toen hij mij den raad gaf, om niet meer zulk meen gezelschap te zoeken. Daar is nu nie mand, die me een paar gulden kan leenen Met grooten schnk vernam Veltnian dus.nu gons, welk eene ramp Kunst had getroffen. I stapte driftig in huis en zei »Ik moet terstond naar 't dorp. om Ant u zijn' vader te spreken." «Is er iets, vader, gij zijt toch niet boos op Annvi «Neen, kind! 'f Is van ernstigen aard. I.i brand geweest." «Brand Bij wien Toch niet bij Anton «Ja, Hilda, bij Anton. Alles is helaas verbrui e Hilda zeeg van schrik op een stoel neer en ti snikkende: «O, welk een onheil!" «Bedaar Hilda," sprak Veltman, «wij zullen zii wat er van 't verhaal is." «Laat ik u vergezellen," zei 't meisje. •Neen, Hilda, dit zou minder goed voor u zi Buitendien zal Anton wel zoo spoedig naai u i komen als hij kan." Hilda drong niet verder aan. Veltman sind weg in naar het dorp, en aanschouwde wel eigen oogen de uitwerking van het vernielend-' Hij trachtte Kunst eenige woorden van i. toe te spreken, rnaar te vergeefs. De ongeinAi man was nog al te zeer onder den indruk gebeurde, dan dat hij zou hebben kunnen lui.-: naar de hartelijke woorden van zijnen vriend. '1'n. deed hem die belangstelling aangenaam uuu. geen wonder. Een enkel blijk van medegev. is reeds balsem voor de geschokte ziel. JVordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1