Nieuws- en Advertentieblad. M 1443 1875. Zaterdag 20 Maart. OSSEN Vijftiende Jaargang. UitgeverS, GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. H I L D A. ADVERTENTIEN S©t Een Bediende. A. POLKIJN 1) IEIVSTB O I) K Twee VLUGGE JONGENS HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. "Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per ref Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz., 19 Maart 1875. Volgens achterstaande advertentie zal do onderoffieiers-vereeniging „Vaderlanden Oranje eerstdaags oeno tooneelvoorstelling geven, ton voordeole van liet op te richten monument voor de gesneuvelden te Atjch. De verdiensten van het werkend pei-sonecl dezer vereeniging zijn bij de tooneelininnaars te dezer plaatse, van oene zoo gunstige zijde bekend, dat wij het overbodig achten, om hier oen woord van aanbeveling bij te voegen. Ook het doel, om do nagedachtenis van zoo véle dapperen wapenbroeders in eere te houden, vertrouwen wij. zal cene ruime ondersteuning en bijval vinden. Naar wij vernemen zullen, in do volgende week, do lijsten ter intoekening in de gemeente circuleeron. - Omtrent de „Leeuwarden" wordt aan het Utr. Dagbl. medegedeeld, dat het schip den 29 Jan. te Curaqao is aangekomen, na achtereen volgens Barbados, Marti nique, Guadcloupe, St.- Martin, St. Eustatius cn St. Thomas bezocht te hebben. Op 't eerste eilaud werd door den gou verneur een. .cricket-partij ter ocro der Holland - schc mariuegegeven, die door 't ongunstig weder in een hal werd veranderd. De Engelschon zijn cr ongezellig, 'tgeen zelfs op de vrijgelaten slaven is overgegaan, die lui en onbeschoft zijn, zoodat men ze met stokken van 't lijf moet houden. Bij Barbados viel een jong matroos boven uit T tuig op den rand der boot en in zee, waar hij dadelijk wegzonk. Te Marti nique heerschte de echte Eransche beleefde geest, dien men ook bij de negers terugvond. Op St. Martin werd een officieel bal door den waarnemenden gouverneur, te St. Thomas een partij door deu Holl. consul gegeven. Overal werd de marine goed ontvangen. Te Curaqao, waar hot schip enkele weken blijft, is dat zeker niet het minst 't geval. Van Curaqao moet men naar La Guaïra, om eenigepressie uit te oefenen; dan naar Ha vanna, en voor Mei moet het schip t'huis zijn, om dan waarschijnlijk spoedig naar de Oost tc stevenen. - - In de laatste dagen zijn voor de stad Tiol vele zalmen gevangen, welke het meest werden opgekocht voor verzending naar Duïtschland. - De minister van Marine brengt ter kennis, van belanghebbenden, dat in de maand Mei a.s. hij de directie der Marine te Hellevoefcsluis een Vergelijkend examen zal plaats hebben van jon gelingen, die als machinist-leerling 2c kl. wen- schen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot twintig bepalen. Alleen worden zoodanige jongelingen tot liet examen toegelaten, die geboren z:jn in do jaren 1856, 1857,1858, 1859 of 1860, en bij hot vooraf 44) FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. «Wel, Anton," sprak van Voorat, toen de aange sprokene in gedrukte stemming zijn huis langs stapte, «wat denkt ge nu te beginnen alk weet waarlijk geen raad," gaf Anton ten antwoord. «Gij waart zoo edelmoedig mij uwe hulp aan to bieden, bij 't overlijden van moeder, thans bied ik u wederkeerig de mijne aan." «Waarmee zult ge ons helpen «Mijn lniis is grootNu dan, ik sla uwe ouders eene kamer af, om er voorloopig geherbergd te zijn. Kom. ik ga maar zelf mee, om je vader te spreken." Anton wist niet, wat hij denken moest van de goedheid van van Voorst. Zwijgend ging hij naast hem voort. Spoedig was men op de plaats des onheils. Kunst nam met dankbaarheid 't voorstel van Arnold aan. Veltrnan roemde zijne edelmoedigheid en vrouw Kunst kwamen de tranen in do oogen. «Volg mij maar terstond, dan zullen weverder zien." Men ging. «Deze kamer kunt gc als de uwe beschouwen," zei Arnold, «ze is van alle gemakken ruim voorzien te ondergaan geneeskundig onderzoek voor de zeedienst, zijn goedgekeurd. De verdere voorwaarden zijn vermeld in de St. Ct. van Dinsdag jl. In de herberg „de snoek zonder graat", te 's Gravcnhagc, viel zondag ochtend omstreeks half elf ure liet volgende voor: De persoon van "W., molenmaker van beroep, dio een weinig „après boire" was binnengekomen, had, om zich tc ontnuchteren, een stuk beefsteak doen halen, hetwelk hij in stukjes gesneden met zout wilde opeten. Een dezer stukken was evenwel te groot cu bleef den ongelukkige in do koel zitten, zoodal hij, na ocnigc oogenblik- lcen, waarin hem het hoofd vrccselijk opzwol, gezeten to hebben, stikte. W. was ongehuwd, maar is de zoon van gegoede burgers aldaar. Een passagier van het stoomschip „Voor waarts" schrijft ons uit Napels: Heden is Z.Exc. de heer Van Lansberghe aan boord gekomen. Met oen onzer sloepen, door 8 in 't wit gekloede mariniers gerooid, is hij afgehaald. Op het oogenblik dat de sloep van wal stak knalde een saluutschot over 't water en herhaalde zich in talrijke echo 's, die weer klonken tegen 't gebergte. Tot zevenmaal toe werd 't saluut herhaald, en weldra beklommen de hooge personages de boot. Z. Exc. werd door alle passagiers opgewacht. Italiaanscho zangers zongen tor begroeting 't hedendaagache volkslied (Fille de mad. Augot) en militaire muziek deed zich in de verte lioorou. De Gou verneur-generaal heeft op ons allen een hoogst aangename indruk gemaakt. Reeds zijne alle hoeren passagiers aan Z. Exc. voorgesteld. Het logies, dat men don hoogen titularis hier heeft bereid, is in overeenstemming mot zijn rang. Ook wij hebben over logies niet. to klagen. Eere de Maatschappij „Nederland"! Vaderl. Dinsdag jl. heeft een hevige brand gewoed tc Draglen (Friesland); 3 woningen met inboe dels, oen schaap cn een varken zijn verbrand een huis is beschadigd. Alles was verzekerd. De bewoners waren afwezig. Te Tjallebord heeft een kind uit eeu ketel met kokende koffie gedronken en is eenige oogenblikken daarna overleden. Te Amsterdam is Dinsdag jl. in dienst ge steld het bij do kouiukl. fabriek van stoom- en andere werktuigen voor rekening van het de partement van koloniën gebouwde ijzeren rader stoomschip 2e kl. „Bromo", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee "NV. J. Scholten van Aschat; voorts zijn aan boord geplaatst do luit. ter zee lc kl. H. Quispol, de luits. ter zoo 2e kl. A. Gi F. baron vau Plcttenberg, J. Schimmel eu J. Lastdrager, do officier vau gezondheid 2okl. A. Picters, dc officier van adm. 2e kl. "NV. F. Klompc en de machinist lc kl. J. M. L. Marehand. Het schip is bemand met 100 koppende wa pening bestaat uit 2 stalen getrokken kanonnen, 16 c.M.en 4 metalen achterladers van 12 c.M.; de machines zijn van 200 paardenkracht, en do bestemming is rechtstreeks naar Atchin. en groot genoeg, om er u een tijdlang in te be helpen. En wat zoudt gij er van zeggen, als ik eene nieuwe woning voor u liet bouwen «Helaasde middelen daartoe ontbreken ons," sprak Kunst. »Is 't land, dat gij bebouwt,, geheel uw' eigendom?" «Ja, geheel 1" «Luisterdan schiet ik u eene som voordaar voor krijg ik eene hypotheek op uw land. Wc zullen de rente zoo laag'stellen als maar mogelijk is." «Gij zijl al te goed en toch moet ik uw aanbod wel aannemeneen andere uitweg is er niet: Eéne voorwaarde licb ik evenwel; nl., dat ilc aflossen kan wanneer 't mij gelegen komt." «Gij blijft daarin steeds vrij." Nog dienzelfden dag stapten van Voorst met va der en zoon naar den notaris, die op een naburig dorp zijne praktijk uitoefende, 't Stuk werd opge steld. en meer bemoedigd keerde Anton, met zijn vader en van Voorat, huiswaarts. «Nu lieb ik u volkomen in mijne macht,"' dacht de laatste. «Morgen zullen we aanvangen met den boel op te ruimen," zei Arnold. «Mocht 't voorgeschoten geld niet voldoende zijn, dan kunt ge verder over mijne kas beschikken ook dient gc weer een paard en een paar koeien te hebben. Ga aanstaanden Zondag met mij mede, dan sta ik er u voor in, dat ge beste en goedkoope beesten zult hebben," zei Arnold. «Zoo Anton genegen is mee te gaan, dan is 't. mij goed," hernam Kunst. In de garnizoenen van de beroden korpsen van het leger hccrscht onder do paarden een ziekte, bestaande in koortsen; de ziekte duurt gemiddeld een zestal weken, eer het dier weer voer de dienst geschikt is. Ér zijn garnizoenen waar reeds een 60tal paarden op deu ziekenstal staan. liiiilf nlaiid. Tc AVarrington in Engeland heeft ie mand zich het leven henomen iu ecu gevulden bakkerstrog. Hij stikte in het weeke deeg en had de voorzichtigheid gehad, toon hij een zoo kleverige» dood zocht, zich eerst van enkele klccdingstukken tc ontdoen. Dat de man er bepaald op gesteld was in een trog zijn dood te vinden, blijkt daaruit, dat hij in den morgen, voorafgaande aan zijn dood, bij een aantal bak kers, hem onbekend, praatjes was gaan maken, totdat hij den laatste verzocht zich een weinig to mogen warmen in de bakkerij. Dit word hem toegestaan en vau een onbewaakt oogenblik maakte hij gebruik, om tc midden van zooveel voedsel deu dood te zoeken. Van de kust van Guinca wordt gemeld, dat toen koning Kofli Kalkalli de overtuiging kroeg dat de aanzienlijken van zijn volk hem wil don afzetten, hij zich haastic om zooveel kruid als hij bijeen kon brengen in de ruïne van zijn pa leis te G'oomassic te laten halen, ten einde zich in de lucht te laten vliegen, hetgeen bij de Ashantijnen voor onttroonde vorsten een oud gebruik schijnt tc zijn. Ditmaal achten de aanzienlijken het niet noodig, dat dit voorva derlijk gebruik opgovolgd werd. Zij overroed- deu koning Kofli, op het voorbeeld van euro- pesche potentaten, de zaak niet zoo ti-agisch op te nemen. Hem word als woonplaats een dorp in het binuenland aangewezen en vergund cene bepaalde hoeveelheid goud en slaven, beuevens vijftig vrouwen, mede te nemen; de overige vrouwen eenige houdorden werden als aan de Kroon bohoorende beschouwd en bleven ter beschikking van zijn opvolger. De ge- hcele revolutie schijnt zoo vreedzaam en orde lijk te ziju toegegaan, dat zelfs het. pronun- ciamento, waardoor Alfoucus XII koning van Spanje werd, er nog bij achter staat. Te Rima-Szecs, bij Miskolcz, werden na een bruiloft, waaraan 116 personen deelnamen, allen ziek. Zes stierven er. Men onderstelt, dat zij vergiftigd zijn door het. eten van vleeseh van een gestorven dier. De lieer Gordon Claude, cadet-ingenieur aan de Amerikaauscho marine-academie, is uit de marine verwijderd, omdat hij geweigerd had met ccn neger, een midshipman, tc schermen. Besluiten, Benoemingen, enz. Do scheepsklerk J. Mets. laatst behoord hebbende tot de zeeinagt in Ned. Indië, en van daar den 6 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. «Wij kunnen niet buiten vee," merkte Anton op." «Dan blijft 't afgesproken." Den volgenden morgen bij 't aanbreken van den dag gingen Anton, diens vader en een paar arbei ders aan 't werk om 't puin op te ruimen. Met frisschen moed ging men aan den arbeid. Tegen acht ure 's morgens kwam Arnold eens zien. «Zult ge niet wat rusten vroeg hij. «Neen klonk 't antwoord. wo wachten nog wat." Onvermoeid werd de arbeid vervolgd. De krui wagens werden geladen en weggebracht. «Wacht even." had een der arbeiders gezegd, «daar blinkt iets onder den rommel Kijk, Anton daar is je tabaksdoos; nog onbeschadigd." Met deze woorden bief bij de koperen tabaksdoos in de hoogte en toonde die aan Anton. «Zij komt mij niet toe," zeide deze. «Van wicn kan zij dan zijn V' Dit vragende greep vader Kunst haar aan, deed de doos open en las in 't deksel: «Bram Aarsen." «Bram Aarscn herhaalde bij nadenkend, «maar hoe kan diens doos bier onder 't puin geraken't Is mij een raadsel." Van Voorst kleurde vluchtig hij was innerlijk ontsteld. Niemand echter merkte iets. «Ik vind 't vreemd," zei Kunst, «hier onder 't puin dor schuur cene tabaksdoos van rooden Bram tc vinden. Ik ga even naar buis, Antonliet hij er op' volgen. Kunst begaf zich terstond naar den burgemeester. Deze vond de zaak gewichtig genoeg om die ter harte te nemen. «Roode Bram moet oogenblikkelijk hier verschijnen. Als 't verliezen zijner doos tot "w /m. /m EEN FORTUINTJE! De heer A. J. Nilson, die ergens in Nevada in de Verecnigde Staten woont, leidt, geen aan genaam loven, als hij nog in leven is. De heer AVilson beloofde mej. Dumphy, dat hij haar zou trouwon en daarmee was mej. Dumphy uiter mate in haar schik maar de heer AVilson brak zijn belofte en huwde mej. Mattlicws, waarmede mej. Dumphy niet in haar schik was. Daarom kocht mej. Dumphy zich een pistool en ze reist het paar, dat een huwelijksreisje maakt, na. AVilson heeft dat bemerkt, want driemaal is op hem geschoten. Twee malen mis, eu eenmaal ging de kogel rakelings langs dc kin; een be wijs, dat mej. Dumphy zich gopd in het schie ten oefent. De schoonouders van Wilson raden hem ten sterkste aan, zich in een levensverzc- kerings-maatscliappij te doen inschrijven. NAÏEF. ,;Wat kost die mooie hood, Jan, die je daar op hebt?" „Ik kan het niet zeggen, want daar was toe vallig niemand in de winkel, toen ik hem haalde." EEN GRAP. Men hoeft een plattelands-doctor leelijk beet gehad. In eene der koudste nachten toch van dezen winter werd des avonds ten 9 ure aan ziju huis gescheld, en toen de meid de deur open deed, zeide een man, dat hij gezonden was door een rijke dame, die in een dorp, twee uur van den docter af, woonde en ernstig ongesteld was, zoodat zij geneeskundige hulp inriep. De arts had wel is waar niet veel lust om paard en wagon tc laten inspannen en er in dat weer op uit te gaan. Maar me vrouw G. was een goede patiënt cn bovendien wie wist hoe ziek zij was. Hij liet dus het rijtuig voorkomen, zette don bode naast den koetsier op den bok en reed weg. Dicht hij het dorp vroeg de bode verguuning, om af te stappen, daar hij rechtstreeks naar zijn huis wen8clitc te gaan. De docter reed dus alleen naar het huis van mevrouw G., die zich echter in blakendeu welstand bevond. Verdrietig keerde de arts naar zijn woning terug, waar hij den volgenden dag een briefje ontving, waarin dc anonieme schrijver zeer zijn dank betuigde, dat do docter hem wel naar zijn huis had willen rijden; hij had geen gelegen heid kunnen viuden, om er per as terug te koeren en had er tegen op gezien, om in dat afschuwelijke weer den afstand tc voet af te leggen. Zondag 21 Maart vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per laatsten trein. Donderdag 25 Maart vertrekt van hier de Oost-Ind. landmail, via Mar- seille, per laatsten trein. den brand in betrekking staat, dan moeten we bem verrassen, We hebben echter niet veel bewijs te gen hem." Spoedig was Bram Aarsen ontboden. Hij ver scheen terstond. 't Onderzoek leidde echter tot gceno bevredigende uitkomst. Roode Bram was niet in de schuur ge weest. Zijne tabaksdoos had hij al een paar dagen geleden gemistwaar of wanneer hij de doos 't eerst miste, kon hij niet met zekerheid opgovct). De bur gemeester liet hein dus weer voorloopig gaan. Latei- herinnerden dc jongelui zich, dat Bram zijne doos 's Zondags in »do Witte Zwaan" nog gebruikt had. Algemeen won 't gevoelen veld, dat Bram wel iets van den brand af wist. De rechtbank kreeg aldra kennis van dit vermoeden, en toen Bram naar 't oordeel van den rechter van instructie, geene voldoende antwoorden op de hem gedane vragen kon geven, werd hij in hechtenis genomen. Daarop was roode Bram niet voorbereid, lhj be greep maar al te goed, dat hij do straf voor 't misdrijf alleen zou moeten dragen. Geen enkel bewijs kon hij bijbrengen, dat hij niet dc eenige schul dige was: wel was't nog niet bewezen, dat hij den brand stichtte, maar in geen geval zou hij 't er doorhalen. Nu 't er op nan kwam verloor hij den moed. de angst bekroop hem en toen de be waarders des morgens, na den eersten nacht, ver schenen, had roode Bram een einde aan zijn leven gemaakt. Een steen viel Arnold van Voorst van 't hart. Inwendig had hij gevreesd in de zaak te zullen 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Voor deze gelegenheid zullen bij den on- dergeteekende DRIE BUITENGEWONE-, FIJNE-, VETTE-, ZWARE- geslagt wordendie in de gemeente Ier bezigtiging zullen worden aangeboden. Voor een ruime begunstiging, houdt zich aanbevolen A. L. VAN GELDER, S 1 a c li t e r en Vleeseh houwer. Binnenhaven. P. HEIJBLOK. WINKELIERS, die genegen zijn zich met den verkoop van bovengenoemd A R- TIKEL te belasten, worden verzocht hun adres op te geven aan het BUREAU VAN DIT BLAD. Bij een Kapper alhier wordt gevraagd een BEDIENDE, die ervaren is in het scheeren. Adres letter II. aan het Huur- en Verhuur kantoor van S. J. HOEKSTRA. vraagt tegen Mei of vroeger eene als Meid alleen; de Wasch buitens huis. Adres aan het bureau van dit blad. kunnen geplaatst worden ter Boekdrukkerij van S. GILTJES. worden betrokken. Nu was hij gered en kon des te wisser zijn werk voortzetten. De ouders van rooden Bram waren diep verslagen over deze treurige gobeurtenis, terwijl ieder dei- dorpelingen zich stellig van Aarsen's schuld over tuigd hield. 't Erf van Kunst was binnen een paar dagen op geruimd. In overleg met van Voorst bad de tim merman van 't dorp aangenomen eene nieuwe wo ning te bouwen. Terstond werd daarmede begonnen. Zaterdags, tegen den avondging Anton den weg naar «de hut in 't duin" op. «Ik kan morgen niet bij u zijn, Ililda," sjirak hij, «want ik moet, zooals ik je gezegd heb, mot Arnold op reis, om vee te koopen." «Ocli, Anton, ik wilde, dat van Voorst u niet go- holpon had." «Wees niet dwaas, Ililda!' «Mijn voorgevoel zegt me. Anton. dat uw omgang met Arnold. voor n en mij, slecht alloopt «Maar bedenk, lieve Ililda, hoe bereid hij was, ons te helpen, en dat nog wel zonder 't minste ei genbelangen dat zegt veel. Stellig, wees gerust." «Om u to pleizieren zal ik stil zijn. Maar wees op uwe hoede. Arnold kan u geen goed liari toedragen." «Hij heeft een goed hart, dat is me nu klaar gebleken in deze week. Wees dus niet bezorgd.' Met deze. woorden nam Anton afscheid van Ililda. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1