Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 3 April. Jtë 1447. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever: S. GILTJES. NATIONALE MILITIE. Bekendmaking. Zitting Gemeenteraad, E I L D JL NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post h h n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentfen van 1—4 regels is 40 Centen; elke. regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per reg< Vóór des Dinsdags en Vrydags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens óen dag vroeger. Officiëel Gedeelte. VAX DE\ RAAD DER GE1IEEÏÏE TEXEL, op Vrijdag 9 April 1875, 's morgens 10 «re. PUNTEN VAN BEHANDELING Ingekomen Stukkon. Aanbieding Gemeente-verslag. KENNISGEVING. BURC.EMEESTER en WETHOUDERS dn- m- meentc HELDER brengen ter openbare konnis. dat de Militieraad van het Dorde District in Noord- Holland de TWEEDE ZITTING zal houden te Hoorn, en wel, voor zooverre deze gemeente betreft, op Dinsdag den 13den April 1875, des voormiddags ten half elf ure. Volgens art. 88, in verband met art 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen hij. die voor een loteling als plaatsver vanger of nnmmerverwissclaar verlangt op te treden In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. HELDER, den 31 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd. STAKMAN BOSSE. Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastge steld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der ge meente voor ieder ter lezing zijn nedergelegd het VOLJAARSKOI1IER van den I-Ioofdelijken Omslag, over het dienstjaar 1875; b. het VOLJAARSKOllIÉR der belasting op do Honden, over het- dienstjaar 1875: c. het SUPPLETOIR KOHIER der belasting op dc Honden over het dienstjaar 1874. HELDER, den 1 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-OfTiciecl Gedeelte. op Woensdag 31 Maart 1875. Voorzitter de heer mr, K J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Vcrhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer Hugenholtz, met kennisgeving. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn ge- lozen en goedgekeurd, gaat men over tot de be handeling van: 18) FEUILLETON. oorspronkelijke novelle. TWAALFDE- HOOFDSTUK. EPc Schipbreukeling. «Dan ga ik terstond met u mede." antwoordde Veltman. sof nog beter, ga gij den burgemeester oogenblikkelijk bericht brengen. Mogelijk is er nog te redden en te helpen." Anton volgde terstond den gegeven raad op, snelde naar '1 dorp en was binnen een half uur weder op 't strand bij Veltman. Nu was de storm tot een' ontzetter.den orkaan aangegroeid. Spookachtig sta ken do hoog stuivende, witgekuifde, baren nf tegen de dreigende duisternis. Veltman hief aan een' stok den lantaarn, die hij had meegenomen, omhoog, als teeken, dat men 't in nood zijnde vaartuig had opgemerkt. Een vuurpijl op 't schip ontstoken was een legensein. Een groot aantal der dorpelingen was intusschen op 't strand samen gekomen. De ervarensten haalden, meewarig 't hoofd schuddende, de Schouders op, als wilden ze zeggenwedden is ónmogelijk." Mid- 1.) Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen lid. Op voorstel van den Voorzitter wordt daartoe oene commissie- benoemd, bestaande uit de heer Braaksma, Werendlijn Smit en Maalsteed. Terwijl dc vergadering voor dien tijd geschorst wordt, heeft het onderzoek in een aangrenzend vertrek plaats. De commissie, weder binnentredende, doet de heer Braaksma verslag, dat de stukken in orde zijn bevonden en adviseert tot toelating. Op voor stel van den Voorzitter wordt daartoe besloten. 2.) Benoeming van een Hulponderwijzer. De eenige sollicitant, de heer J. M. Nicuwboer, wordt met algemeene stemmen benoemd. 3.) Eerooi ontslag aan een Hulponderwijzer. Wordt op verzoek verleend aan den heer J. W.Matser. 4.) Aanbieding van jaarverslagen 1874. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevon den. dat de verslagen, als gewoonlijk, bij de leden aan huis worden rondgezonden. 5.) Voordracht Lid der Commissie van toezicht Hidd. Onderwijs. De heer P. A. C. Hugenholtz wordt herkozen terwijl de heer A. Flaes benoemd wordt ter vervan ging van den heer dr. I). Hellema, die voor de be> trekking bedankt heoft. 0.) Bviwuarschrifi Hoofdeiijken Omslag. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedge vonden dit punt aan het einde der vergadering met gesloten deuren te behandelen. 7.) Vaststelling kohier belasting op de honden. Het primitief kohier, ten bedrage van f 815. en een suppletoir kohier, ten bedrage van 57.50, worden goedgekeurd. 8 Contracten verpachting Mestinzamcling Na voorlezing van het gewijzigd contract wordt door den heer Graat een amendement voorgesteld en door den heer Braaksma een sub-amendement. Na eenige discussie wordt door den Voorzitter voorgesteld, om dit punt tot eene volgende verga dering te verdagen. Daartoe wordt besloten. 9.) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Goedkeuring van liet besluit tot heffing van schoolgeld. b. Een adres van de Kamer van Koophandel Fabrieken te Nijmegen, in zake spoorweg-aangele genheden. Do Voorzitter doet de mededeeling, dat de school van den heer Blok voorloopig door den heer Ilavenga wordt waargenomen. Dc vergadering wordt in eene beslotenc veran derd. Bij heropening wordt het kohier van den hoofdelcken omslag voor 1875 vastgesteld tot een bedrag van ƒ16767.43. Daarna wordt dc vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 April 1875. De buitengewone vergadering der rederijkers kamer "Olympia", die Woensdag a.s. zou plaats hebhen, is, wegeus tijdelijke afwezigheid van een der leden, die in de hoofdrollen optreedt, uitgpsteld geworden tot Woensdag 14 April. Bij publieke aanbesteding aart het depar tement van marine te 's Hage, was de heer B. A. Janzen, alhier, minste inschrijver voor de witte tarwe tegen f 11.67 en voor de rogge tegeu f 9.55 per mud. delerwijl klom de nood der aan boord zijnden met 't oogcnblik. Door de duisternis verzeild, was 't schin op een zandbank geraakt en had een geducht lek bekomen. Het vaartuig lag zoodanig over eene zijde, dat de eqnipagie zich aan de verschansing moest vasthouden. Dc kapitein, een ervaren zee man. die. inzag dat men van strand geene hulp kon vcrlcenen dan voor 't aanbreken van den dag, deed 't voorstel om de booten neer te laten. Met de uiterste krachtsinspanning, elkaar steunende en vasthoudende, gelukte 't ten laatste dit te volvoeren. Nauwelijks hadden zc 't wrak verlaten en zich aan wind en golven prijs gegeven, of met vreesclijk ge weld werd 't schip door de woedende elementen uiteen gereten. De dertien man equipagie en drie passagiers waren nauwelijks vijftig meters van laag water verwijderd. Toch hadden zij in de sloep en boot weinig kans op levensbehoud. Angstvallig stond men aan 't strand te overleggen wat er te doen stond. Niemand wist te antwoorden. Dui delijk hoorde men dc smartkreten der schipbreu kelingen al nader en naderbij. Geen oog echter vermocht de diepte der duisternis te peilen. »0. God, help ons I" dio jammerkreet deed de dorpelingen verstijven. De beide eenigste reddingsmiddelen sloegen om. Het volk was te moe en afgemat om te zwemmen. De golven wierpen de arm,o zeelieden naar 't strand. «Daar drijft iets f' riep Anton. »Ik vrees, dat 't een lijk is," sprak Veltman Anton wilde te water "aan, doch de omstanders hielden hem tegen. »'t Water staat hooger dan Gisteren morgen is de uieuwgebouwde school No. 7 in de Oostsjootstraat op plechtige wijze, in gebruik gesteld. Daarbij was tegen woordig het College, van Dagelijksch Bestuur (Burgemeester, Wethouders en Secretaris), leden van den Raad, de schoolopziener in dit district, leden van de commissie van middelbaar onder wijs en leden van de schoolcommissie voor lager onderwijs. I)e schoolopziener nam het woord en hield eene toespraak, die bij de aanwezigen een zeer gunstigen indruk heeft achtergelaten, inzonder heid wees hij op den hoofdonderwijzer, den heer Kloosterhuis, die als leerling aan de Nor maalschool alhier begonnen, geheel en al ter deze plaatse zijne opleiding heeft genoteu, en thans, als zeer verdienstelijk onderwijzer, waar dig is gekeurd, om aan het hoofd van deze colossale school geplaatst te worden. Daarna werd door don Burgemeester, namens het gemeentebestuur, de school aanvaard en eene niet minder indrukwekkende rede gehouden. Door beide sprekers werd met zeer veel lof gewaagd van de ook bij de inwijding ge- noodigde aannemers van het gebouw, de heeren Gebr. Klein, die bij de bouwing en vooral bij de afwerking van het gebouw zoo menig blijk hadden gegeven van degelijkheid en soliditeit. Voor het redden van schip en lading van het stoomschip #Selica", is dezer dagen door de Belgische assurantie-maatschappij toegewezen aan de sleepbootdienst alhier, de som van f 11,500 en aan schippers en vletterlieden de som van f 15,000. I)e eisch van laatstge noemden was primitief f 60,000. Schip en lading vertegenwoordigden een ka pitaal van drie ton. Van Terschelling wordt ons het volgende gemeldDe uitslag der op 30 Maart II. ge houden verkiezing voor een lid van den Raad, in de plaats van wijlen den Heer C. de Boer I)z., is geweest als volgt: Uitgebrachte geldige, stemmen 92. Hier van zijn uitgebracht op T. C. Boer 34, J. II. Stobbe 19, S. Brons Boldingh 16 P. P. Smit 15, P. T. Krul 6. D. H. Doijf2 en D. D. Roos 1 stem. Alzoo herstemming tusschen de Heeren T. C Boer en J. H. Stobbe op 13 April a.s. De drukkerij van het //Nieuws van den Dag" te Amsterdam, is tusschen Woensdagen Donderdag totaal uitgebrand. Alles was verzekerd tegen een bedrag van honderd vijftig duizend gulden. Het //Nieuws van den Dag" is gisteren avond verschenen op eeu half blad eu gedrukt ter drukkerij var. //de Staudaard." Aan het finantiëel verslag van de Holl. ge vermoedt," riep men. »Denk oir je moeder. Anton klonk een andere stem. »0, o, als men iets goeds wil verrichten »Verongeluk niet, mijn waarde Anton. 't zou me waarachtig om raij-zclven spijten," grijnsde v. Voorst. Anton liet zich echter niet weerhouden. Veltman bond hem een touw om 't. middenzoo begaf hij zich te water er. had 't geluk, in twee reizen, twee mannen te redden van de zandbank. Achtereen- lolgen» spoelden allen aan. Met den meesten spoed werden de ongelukkigon onder dak gebracht Som migen hadden, helaasreeds den geest gegeven. Veltman en Anton namen een der twee mannen, door den laatste gered, op de schouders on droegen hem zoo snel mogelijk naar de hut in 't duin. Men lag den drenkeling op den vloer, voor den haard, neder, reinigde neus, mond en keel zorgvuldig van slijk, zand en water en sneed zijne kleederen open 't lichaam werd toen zorgvuldig gewreven en ge borsteld en in warme wollen dekens gewikkeld. Do drenkeling gaf echter geen enkel teeken van leven. Anton zag Veltman vragend aan maar deze schudde twiileiachtig het hoofd. »Geef eens azijn." sprak Veltman. Terstond liet hij 't vocht in den maagkuil druppelen. Tot zijne onuitspre kelijke blijdschap sloeg de drenkeling de oogen op en loosde eene lichte zucht. Weldra deed de ver kwikkende warmte hem weer geheel bijkomen. Dc rust van den nacht werkte weldadig en de vreem deling voelde zich zeer wel bij 't ontwaken. Van zijne redding wist hij niets af, immers, hij had na IJzeren Spoorweg-Maatschappij over 187'lont- leenen wij het volgende: «Het totaal der ontvangsten bedroeg op den spoorwegAmsterdam Rotterdam Uitgeest f 2,263,001.41 Heider-Zaandam f 360,633.5 Amsterdam—Utrecht—Amersfoort f 300,296.94, te samen f 2,923,931,87$of f 355,072.33$ meer dan in IS73. «Het batig saldo beliep aan het einde van 1874 de som van f 679,009,96$, zoodat na aftrek van f 6720 als beloouing aan sommige geëmploieerden en van f 72,426.99 als ver plichte bijdrage aan de reservekas, per aandeel kan worden uitgekeerd f 65.90, waarvan reeds f 20 in October als voorloopig dividend is uitbetaald. Zondag 1.1. vierde de oudste inwoner van Groningen, Abraham Levie van Leer, zijn hon derdsten verjaardag. De, oude man is dood-arm en heeft nooit anders dan gebrek gekend, maar was daarbij steeds tevreden. Van onderschei dene kanten werd hij thans bedacht.' Dinsdag jl. zijn te 's Hage twee meisjes in arrest genomen, die zich schuldig hadden gemaakt aan het lichten eener toonbanklade, en Woensdag is weder een dienstbode aange houden, die verschillende winkeliers had op gelicht. Te Wijster (Drenthe) hebben drie zoons van J. B. voor de loting der nationale militie in '67, '71 en '75 allen hetzelfde nommer ^33) getrokken. Woensdagmorgen heeft men uit het water der Turfmarkt te 's Hage het lijk opgehaald van een 70jarige grijsaard, genaamd W. en wonende in een hofje op de Nieuwe Haven aldaar; hij werd sinds Zaterdagavond vermist. Bij den landbouwer Castclein te Jaarsveld is dezer dagen een kalf geboren met twee koppen en acht pooten. Tn de hoofdsynagoge te Amsterdam is het "Haman-kloppen" afgeschaft. Die het evenwel doet en misbaar maakt, wordt geacht de orde te verstoren. Aan een particulieren brief uit Atjeh dd. 5 Februari ontleenen wij het volgende: Des avonds kwamen wij op de reedc van Atjehliet zag er aan de buitenzijde alles zoo aangenaam en vroolijk uit: er werd dien dag weinig gevuurd, zoodat het vrij rustig scheen. Den volgenden dag kwamen wij met een detachement en een nieuwe lading koelies en kettinggangers binnen den Kraton, na een wandeling vau ruim een uur. Alles zag er dor uitgeen menschen in de kampongs geen paddie op het veld, een afgeloopen land. De indruk die de Kraton of, zooals die nu wordt genoemd, Kotta Radjahgeeft, is zeer treurig: een armoedige vervallen boel, verval- 't omslaan der sloep 't bewustzijn verloren. Hij was inet de oAmalia." een Nederlandsclie bark, van Java vertrokken. Verscheidene jaren had hij op dit heerlijk, door de natuur zoo mild be deelde, eiland doorgebracht, een groot kapitaal op gelegd. en nu zijne echtgenoote overleden was. ge voelde hij een' onweerstaanbaren aandrang, om naar het vaderland terug te keeren. *Wic is mijn redderdeze vraag zweefde hem terstond bij 't ontwaken op de lippen. «Dank God voor uwo redding, mijnheer!" sprak "Veltman. De vreemdeling drong er echter sterk op aan om ten minste den naam van dien edelen men- schenvriend te weten. Veltman had Anton aangezien, maar deze had gewenkt te zwijgen. Hilda had 't evenwel niet kunnen uithouden, 't Deed haar zoo innig goed, dat haar Anton dien crkentelijken man gered had, dat zij ongevraagd uitriep »Die u 't leven redde is Anton Kunst, oen braaf jongeling." De vreemdeling verheugde zich blijkbaar over die mededeeling en vroeg waarmede hij Anton van dienst kon zijn. Maar Anton weigerde volstandig elke belooning en hield vol dat ieder even als hij zou gehandeld hebben en vertrok stil. De vreemdeling onderzocht den gordel, wolken hij om 't lijf had gehad en vond daarin alles, wat hij er van zijne geldswaardige papieren in gedaan had. Anton was eigen leed bij al die drukte en zorg voor den naaste vergeten. len baboe-gebouweneen heetebrandende zandbodem, zonder eenigen aanleg van groen en er midden doorstroomende een vuile, smalle kali, die door al wat er in komt, een onaan- genamen reuk geeft vele huizen liggen op lage vochtige terreinen het is eeu onge zond nest, waar wij bepaald mettertijd met de hoofdmacht uit moeten, trouwens dat is de bedoeling ook reeds. Niettegenstaande het nu de goede mousson is, is de ziektetoestand verschrikkelijk; er worden eiken dag pl.. tn. 16 b-gravendus per week ruim 100. U beprijpt wat aanvoer daarvoor noodig is bovendien worden per boot nog 80 of 100, met de laatste zelfs 130 geëvacueerd naar Java, en dat is 3maal per maand. De cholera neemt weder toe, maar men wordt spoedig onverschillig onder al die misère, en zelfs zijn wij onder elkander dikwijls vroolijk; mijn woning is goed, onze tafel uitmuntend. Den laatstcn tijd is er nogal veel geklopt; dat is voor de troepen hier de beste afleiding, dat fleurt ze weer wat op, al maakt het eenige slachtoffers. Januari bracht pl. m. 218 geblesseerden in het hospitaal, nu, 17 Februari, reeds ongeveer 40 Gisteren heb ik mijn vuurdoop ook weder gehad, 's Nachts was een van de vijandelijke stellin gen te Lamara onverwachts door onze troepen bezet, en moesten met het aanbreken van den dag een versch bataljon, een batterij en de mineurs er heen om dc positie te verzekeren en voor den volgenden nacht houdbaar te maken. Ik had geen idee dat de vijand nog zoo brutaal was; van 's morgens vroeg tot 5 uren 's namiddags was alles bij hen op de beenzij lagen in verschillende bentings in een halven cirkel om ons heen en maakten het ons razend warm; enkele oogenblikkcn regende het kogels, die aan alle kanten om ons heen in klapperboom en vlogen Wij had den den officier en 19 gewonden, benevens 2 dooden de officier P. werd, terwijl hij met mij sprak, aangeschoten door zijn onderbuik. Onze terugtocht om 5 uren's namiddags, toen een nieuwe bezetting voor deu nacht was aan gekomen, was niet frisch; de modder uit de sawah's, die door de kogels opspatte, kregen wij om de ooren, doch in 1(J min. waren wij gedekt door het vuur van een andere reeds vroeger bezette benting. De kolonel Pel is een kranig hoofd officier: steeds met dezelfde kalmte gaat hij in het vuur. ontziet zich niet; alles vliegt op zijn bevelen en de soldaten zijn enorm met hem ingenomen; als zij zien dat hij zelf mee uitrukt, zijn alle inlanders even lekker. Hij gaat sekuur te werk en heeft nu reeds een vrij goed gesloten kring om den Kraton. Volgens de laatste telegrammen gunstiger Den volgenden morgen, na de stranding, was 't eene groote drukte op t strand. De stukgoederen, uit 't gestrandde en verbrijzelde vaartuig Jagen her- en derwaarts aangespoeld en werden door den strandvonder geborgen. Anton was echter tehuis. Zooeven had de deur waarder hem bericht, dat den volgenden dag u- tien ure de verkoop zijner goederen, of die zijnet moeder, zou aanvangen. Wat hem altijd nog al- een droom was voorgekomen, zou dan nu werke lijkheid, treurige werkelijkheid worden. Treurende bracht 't gezin dien dag door. Wat hen nog een weinig had opgebeurd, was een kort bezoek van den dankbaren vreemdeling. »lk moet voor eene npodige zaak een dag op reis. dan keer ik nog voor eenige dagen terug. Gij zult mij dan zeker vergunnen u nogmaals op te. zoeken.'" nGij zult er ons genoegen mee doen, als go ons bezoekt," zei Anton. De vreemdeling was vertrokken, de dag langzaam 'oorbij gegaan, maar do nacht schonk geene rnsi. aan Anton. Ook Hilda had rust noch duur. Intusschen haakte van Voorat naar "t uur van Anton's diepe vernedering. Reeds tijdig verzamelden zich de koopers om d eenvoudige woning van de weduwe Kunst. De n - taris las de voorwaarden van den verkoop rPe.-U voor, toon een net gekleed heer door de menigte drong en vroeg om even den notaris te spreken. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1