Mieows- en Advertentieblad. M Zaterdag 10 April. Vijftiende Jaargang. 1875 Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. K I L A HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert aich in alle Boekwinkels-, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertextien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rei Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz., 9 April 1875. Door den luit», kolonel, kominandant der genie, in de odé stelling Helder, is gis teren, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, alhier aanbesteed 1. Het éénjarig onderhoud van de werken te Helder en Texel. Inschrijvers de herren Gebr. Moorman f4768. Gebr. Janzen f 4720. Vos Dumker f4499. 2. Het 'eenjarig onderhoud van de. Kazerne- gebouwen, ciiz.tr- Helder, inschrijvers dr hoe ren Vos Duinker f 4630. Gebr. Klein f 4600. Gcb. Moorman f4415. 3. ilet herstellen van Bruggen. Inschrijvers de lieeren Spruit f 5460. Gebr. Janzen f3415 Gebr. Klein f3200. Vos Dum ker f2829. Gebr. Moorman 12479. De tooneelvoo rstel 1 ing, gegeven door de onderonïciers-vereehiging "Vaderland cn Oranje" heeft opgebracht f 150.55. De onvermijdbare kosten bedragen f 99,44; zoodat de som van f51.11 is afgedragen ten voordeele van het monument voor de gesneuvelden te Al joh. Men schrijft ons van Oudeschild S April: Bene ongewone drukte hecrscht thans in "t noorden van ons- eiland. 't Belangrijke werk: de bedijking van 't Noorden is aangevangen. Gewis voor ons eiland eene zeer belangrijke zaak. De arbeider kan dit jaar werk in over vloed bekomen en alzoo ruimschoots in zijne behoefte voorzien. Van meer belang is echter de aanwinst van eene groote uitgestrektheid alluvium. De vraag doet zich nu echter op nieuw voor: «Hoe zal 't inct onze haven gaan?" Het is toch eene onweersprekelijke waarheid, dat de haven, die nu al te klein is, in 't vervolg nog minder aan de behoeften zal voldoen. Im mers de schippers van Oost en Oost erend moeten nu wel de haven tot anker en ligplaats ge bruiken. 't Koint ons voor, dat de bestaande haven zeer geschikt kan vergroot worden. Woensdag werd door de «Opregte Haar- lemsche Courant" medegedeeld, dat de politie te Utrecht er Maandagavond in geslaagd is om zekeren Theodorus van der Meer, uit 's Gravenhage, te arresteeren die ten stelligste beweert, dat hij de moordenaars van mevrouw van der Kouwen kan aanwijzen en dat dezen zich te Antwerpen bevinden. Een dergelijk bericht omtrent mededeelingen, door een be schonken persoon aan de Utrechtsche politie gedaan, kwam gisteren ook voor in het «Utrechtsch Dagblad". Op goede gronden FEUILLETON. 20) oorspronkelijke novelle. DERTIENDE HOOFDSTUK. Vriend en Vijand. Een paar forsche jonkmans droegen van Voorst. Hij was in de hoogste mate beschonken. Wre velig over den onverwachte» en voor Anton zoo gun stige» afloop, was hij naar »do Witte Zwaan" gc- staapt, had daar gedronken zooveel hij kon, allerlei scheldwoorden al vloekende tegen Anton Kunst uit gebraakt en zich zoo hevig opgewonden, dat hij een toeval kreeg en bewusteloos neerviel. Eenigcrniate bijgekomen, had men besloten hem naar huis te brengen. De schooljeugd vond 't recht prettig, al schreeuwende en joelende achter den optocht te kunnen wij echter verzekeren, dat de bewe ringen jvan bovengenoemde» van der Meer, van wiiins preventieve driemaatidelijksche ge vangenisstraf hier niets bekend is, niet meer zijn dan dronkenmanspraatjes. In het «Dagbl van Friesland" komt de volgende advertentie voor, onderteekend dooi den burgemeester van tlarlingen Ontvangen van den heer va» der Scheer, gepensioneerd officier van gezondheid le kl. te Leeuwarden, ten behoeve der algemeens armen té Harlingen, de som van f 25welke som, volgens bericht van den inzender, had moeten dienen om de geneeskundigen van den militieraad le Leeuwarden om le koopen, ten einde dc loteling Titus Zantman, van oe lichting 1875 dergeme uU' Harlingen, bij geschiktheid voorde dienst, lichamelijk Ongeschikt te verklaren. De heer J. Krayenbelt, predikant der herv. te Alkmaar, heeft bedankt voor het be roep naar Amersfoort. Volgens hel Handelsblad hebben de ver schillende Duitsche Staten plan, den invoer van vee uit Nederland in Duitschland te ver baden, wegens liet voortdurend voorkomen dei- longziekte onder liet rundvee. Te Groningen werd Maandag morgen om 8 uur iemand gevoiuieu, die aan een boom was gehouden. Het bleek, dat dit geschied was oin "clen* man, die toen reeds dronken was, voor ongelukken te bewaren, de politie nam hem op een handwagen mede naar het bureau. In den hoogeii ouderdom van 87 jaar overleed Vrijdag te Groningen de heer 11. J. Kohier, de vader van den dapperen generaal, die als aanvoerder van de eerste Atclvin-expe- ditie sneuvelde. Te Deventer schijnt de lente buitenge woon warm te zijn; Dinsdag j 1, zag m n er reeds twee zwemmers in den JJsel. Te Vollcnhovcn, in Overijsrl, doet zich het zeer zeldzame geval voor, dat in het llerv. Groot-Burgerweeshuis op dit oogtnblik geen enkele verpleegde is. De Israëlietischc militairen, zullen op de gebruikelijke wijze in de gelegenheid worden gesteld, hunne eerlang invallende godsdienst- feesten te vieren. Te Opheusdcn bestaat, zooals vroeger gemeld is, een knnfiikt tusschen een oude cn nieuwe kerkprmd, die elkanders bevoegdheid betwisten. Beide kerkeraden nu hebben de pastorie-gronden der hervormde kerk verpacht De eerste pachters hadden het land omgespit en aardappelen gepoot. Een van de. pachters der tweede partij is daarop met 50 arbeiders, voorzien van spaden, gekomen, om het land weer oin te spitten en het bepote te vernielen. Drie veldwachters bewaarden onder de talrijk gaan. Men schold liem voor dronkaard cn dit maakte hem woedend. Te huis gebracht zijnde legde men hem terstond te bed. Toen Arnold van zijne roes was bekomen en uit den diepen maar onrustige», slaap ontwaakte, gevoelde hij zich afgemat Op de dagen \an overspanning volgde een tijd van ont zenuwing en verslapping. Hij was krank en de dokter gaf hem te kennen, dat hij bedaard en rustig te bed moest blijven. Zoo moesten dan nu zijne zaken door de knechts bestuurd worden. Van Voorst had kort na den dood zijner moeder eene tante bij zich in huis als huishoudster genomen, doch deze wist van dc boerderij niet 't minste af. Buitendien liep zij «enigszins kreupel. Dc grootste wanorde begon men weldra in alles te bespeuren. Het vee werd veronachtzaamd cn 't land slecht bearbeid, 't Gevolg hiervan v/hs, dat van Voorst in korten tijd groote verliezen leed en dus in welvaart snel achteruit ging. Niets verbitterde hom meer dan dit, want hij was trotsch, cn 't geld zon hem vroeg of laat zeker 't middel aan de hand doen. om eene laatste en voldoende wraak op Anton te nemen. Nimmer kwam 't hem echter in de gedachten om zich zeiven te beschuldigen De eene dag na den anderen verliep en nog bleef van Voorst aan t ziekbed gekluisterd. Bij de boeren in den omtrek had hij gedurende den winter een aantal koeien i opgekocht, die hij op den 1 sten Mei ontvangen moest. Zijne ziekte belette hem t vee zei ven in ontvangst te nemen. Zijn gemachtigde verspeelde op de markt eene groote som, doordien do prijs van 'tvce mcr- aaiiwezige menigte zooveel mogelijk de orde, maar konden toch niet voorkomen, dat cenige verwondingen plaals hadden. Daarvan en van het omspitten der gereed gemaakte akkers is proces-verbaal opgemaakt Men vreest even wel, dat er nog meer ongeregeldheden zullen plaats hebben, want de verbittering van beide partijen is zeer groot. De zaak van de valsche munters te Am sterdam is door den procureur-generaal naar het Provinciaal-G'-rechtsliof verwezen. Binnen kort zal deze zaak behandeld worden. De «Mid Ct." zegt omtrent 't voorstel van den min. van oorlog om bij de inilitiewet de plaatsvervanging oenigermatc te beperken. Dc beperking der plaatsvervanging, die thans voorgesteld wordt, de bepaling van een maxi mum van leeftijd (25 jaar) voor den plaats vervanger, beduidt op zich zelf niet veel. De onrechtvaardigheid dat hij die. betalen kan, zich van d-.-n miliiaireh diensthoewel het dragen van de wapenen volgens de g rondwet ieders plicht is kan vrijknopen, wordt daardoor niet weggenomenze wordt integendeel nog meer verzwaard, daar de plaatsvenangerij door zulk een beperking aangemoedigd wordt. liet aanbod toch vermindert, en de prijzen worden liooger, zoodat het stellen van een plaats- vervanger een voorrecht worden zal, waarvan uitsluitend de zeer vermogende» zich de weelde zullen kunnen veroorlooven. Wat blijft er zoodoende over van hel argument der voorstan ders van die ongrondwettige instelling, dat de persoonlijke militaire dienst niet bezwarend is voor de rijke lergloopers, maar zeer onvoor- deolig en hard voor die jongelieden, wier op leiding in takken van industrie er door be moeilijkt wordt, en die zich dus niet zoo spoe dig tot werkzame burgers van den staat kun nen vormen? Aan dergelijke jongelieden uit den burgerstand, de kracht en bloem der natie, wil men tc geinoet komen door hun de gele genheid te geven om een plaatsvervanger te stellen; maar wat baat die gelegenheid, zoo inen het gebruik er van onbereikbaar maakt Wan neer de Tweede Kamer radikaal, dat wil zeg gen van halve maatregelen afkeerig was, dan verwierp ze stellig deze bepaling van het wets ontwerp, inaar radikaal is ze niet, en dus Naar men verneemt, zal een commissie van hoofdofficieren van het Nederlandsch leger de groote manoeuvres in het Duitsche leger aan den Rijn gaan bijwonen. Den 21 Jan. waren in Atchin 632 zieken in behandeling, waaronder geen cholera patiënten. Door den bouwman A. v. d. Kooij tc Vrijenban is Maandag j.1. de eerste grasbotcr voor dit seizoen aan 'L. M. den Koning aan geboden. Lelijk gedaald was. Die laatste zaak richtte hem bijna te gronde. Toen van Voorst eindelijk hersteld was, poogde hij door den veehandel de ge led ene verliezen weer spoedig te herstellen. Hij waagde meer dan anders liet geval was. De gelukszon had echter opgehou den hem te beschijnen. IIij leed telkens verliezen. Zijne geldmiddelen werden totaal uitgeput cn van Voorst was dus in de droevige noodzakelijkheid gebracht zijne bezittingen te bezwaren. Zijne speculatiezucht nam bij dit alles toe. Bo vendien was hij iedoren dag beschonken en zijn ka rakter werd steeds woester en onbuigzamer. Van Voorst bereikte alzoo 't tegenovergestelde doel van "t geen hij beoogde. Door zijn vijand ten gronde te willen richten, bewerkte hij zijn eigen ondergang. J)e heer Harmsco, Anton's vriend, bereikte beter zijn doel. Hij had woord gehouden. Ilij was niet van 't stille duindorp, waaraan zich zulk eene belangrijke passage uit zijn leven vastknoopte, vertrokken, vóór liij zijne taak bad voleindigd. Het land had hij als een geschenk aan Anton voor zijne racnschüevcnde daad geschonken. Door bijzondercomstandigheden was er gelegenheid eenige stukken best bouwland uit de hand te koopen. De heer Harmsen had 't overgenomen, 't geld vol daan en nu gaf hij nog eene voldoende som ter aanknoping van vee en gereedschappen. Anton moest van 't voorgeschotene jaarlijks eene matige rente betalen, terwijl' hij door aflossing Naar men verneemt, wordt door de Re geering het plan ontworpen, om het dienstlie den bij het Ind. leger op betere grondslagen te vestigen dan tot dusverre het geval is het dienstneinen op de bekende voorwaarden heeft dan ook zoo goed als opgehouden. Zeven maanden geleden verliet te Am sterdam een meid haren dienst en wist een andere dienst te krijgen door een valsch ge tuigschrift, geschreven door een kameraad, die in het zelfde gezin als min diende. Deze min hielp haar de reeds vroeger gepleegde diefstal len voortzetten. De schoor.e wasch werd des nachts geplunderd en het vermiste op rekening van den hleeker gesteld. Op kasten en kisten werden valsche sleutels gemaakt en met succes gebruikt. Een pakje diamanten werd mede ontvreemd. Dc nicht van de min fungeerde als heelster. Gelukkig kregen de min en een nieuwe meid, die er ook van scheen te weten, twist Men verweet elkaar zooveel leelijks dat dc meesteres, die de woorden hoorde, de tns- schenkomst der politie inriep, welke zoowel da min- als de ex-dienstbode in hechtenis nam den nieuwe meid werd voorloopig op vrije voeten gesteld. Buitenland. De conservatieve «Globe"' schrijft over den toestand van Spanje Indien wij geloof kun nen slaan aan de berichten uit Madrid, dan gaat de zaak der Carlisten snel achteruit. Men zegt, dat 244 officieren hen verlaten hebben en dal de onderwerpingen nog voortduren- Die berichten zijn stellig overdreven, maar er is geen redpn om aan te nemen, dat zij allen grond missen. Onpartijdige toeschouwers we ten, waaraan zij zich te houden hebben. Reeds waren vele Carlisten den oorlog moede en haakten naar het einde. Dit geldt vooral van de boe ren, die hun velden verwoest zagen zonder eenig resultaat en die niet lsngr-r geloofden aan den toekomstige» voorspoed, die de agen ten van den pretendent hun hadden voorge spiegeld. Volgens de «Moniteur" zou er ernstig sprake van zijn het traktement van den pre sident der Fransche republiek van 600 000 frs. op 2 millioen te brengen. De minister van financiën zou er voor zijn. In de Russische Oostzee-provinciën zijn vele paarden, ten behoeve van het Fransche bewind, aangekocht. Ten einde die te kunnen afleveren, slaan de paardenhandelaars, daarbij betrokken, den volgenden weg in. Zij ver zenden hunne waar per stoomschip naar Ko penhagen, en van daar verder over zee naar een Fransche haven. alles in eigendom kon bekomen. Zegenend had hij afscheid genomen. De dagen, welke de heer Harmsen te midden der familie Kunst en Veltman had gesleten waren en zouden immer onvergetelijke dagen blijven, Anton had met Ililda overlegd 't volgende jaar te huwen. Veltman en zijne gade vonden dit zeer goed. Anton kon dan eerst beier op gang komen en alles op een goeden voet inrichten. »\Vie had durven denken en hopen." zei Anton eens, »<lat alles zoo afgcloopcn zou zijn. Écnezaak doet me echter leed." »Ik dacht, dat ge nu geen verdriet moer ken- det," merkte Ililda op, terwijl ze Anton schalksch aanzag. »'t Spijt me, dat 't van Voorst zoo slecht gaat en ook dat hij zoo slecht is. Naar ik verneem gaan zijne zaken zoo zeer achteruit, dat ik vrees, dat hij spoedig doodarm zal zijn. Zijn gedrag verbetert er ook niet op, en als hij mij tegenkomt dan ontwijkt hij mij 200 snel mogelijk." ■Ik ben altijd nog bang, dat hij ten uwen op zichte kwaad in don zin heeft." zei Ililda. «wees daarom op uwe hoede." »Ncen, Ililda, ik zou zelfs kunnen wenschen, dat ik Arnold weer op den rechten weg kon brengen, maar daarvoor vrees ik" Alles ging weer ba de Weduwe Kunst naar wensch. Dc welvaart was gestegen en Anton werd zelfs onder do gegoeden van hot dorp geteld. Algemeen werd hij geacht en bemind. Geheel anders was '1 mot Arnold gesteld. Acht De dagbladen van New-York bevatten berichten over een aardbeving in Mexico, waar door groote schade aangericht is cn 70 men- schen omgekomen zijn. Vrijdag den 11 den Febr., des avonds ten S ure, voelde men een hevigen schok in de hoofdstad van Guadalaxara. Hij ging gepaard met een vreemd onderaardscli gedruisch. De lucht was heet en benauwend. Tien seconden trilde de grond. Alle huizen wankelden. De bevolking, radeloos van schrik, vluchtte naar de open plaatsen. Vele gebou wen cn kerken hebben geleden, de toren der cathedraal is van onder tot boven gescheurd. Tot nau Leon Chalchihuite, Zocoalya en de stille Zuidzee werd de aardbeving gevoeld, liet meest leden de plaatsen in den omtrek van den vulkaan Ceboruco. De stad, die slechts 800 inwoners telde, beslaat niet meer. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Besluiten, "Benoemingen, enz. Z. M. heeft benoemd tot notaris ter standplaats Obdam mr. A. J. Haarselhorst, advocaat «n cand.- notaris aldaar. Z. M heeft lo. de vice-admiraals J. J. Wieher-- en F. A. A. Gregory, met den laatstcn dezer, eer vol ontheven van de betrekking van directeur cn kominandant der marine, respectievelijk tc Amster dam cn alhier, onder dankbetuiging voor hunne 111 die betrekking bewezen diensten, en op non-activi teit gestelden 2o. met den eersten Mei daaraanvolgende be noemd tot. directeur en (commandant der marine fe Amsterdam, den schout bij nacht J. M. I. Bnitc-1 de Ja Rivière en alhier den benoemden schout bij nacht P. A. van Rees. Z. M. heeft benoemd tot 2n luit. bij het corps mariniers de sergeanten G. M. E. R. C. von Bosc. A. P. Timmers, L. II. J. L. Vogelvanger en J. M. Rip- ping, de beide eersten van het 8e en de beide laai si - genoemden van liet 6e reg. infanterie. EEN PASTET. Een Engclschman kwam in een restauralie te Peking, waar men evenmin Engelsch al-s hij Chineesch verstond. Onder de spijzen nu, die. hem werden voorgezet, was er eene, die hein bijzonder beviel en die hij voor eenden-pastei hield. Om cr achter tc komen, zeide hij tot den bediende, wijzende op zijn bord Kwaak, kwaak? De bediende schudde echter ontkennend met het hoofd en blafte: Wow, wow *t Was een honden-pastei De eetlust van den Brit was weg. Twee Nederlandsche dames een Engelsch dagblad zegt het staan in Japan aan "t hoofd van eene Rijksschool van middelbaar on derwijs voor dochters van hoogere ambtenaren. Er worden ook meisjes gratis opgenomen, mits zij zich verbinden in Staatsdienst te treden. maanden na den boeldag ten huize van Anton Kunst moest van Voorst al zijne bezittingen t gelde maken. Zijne schuldeischers verlangden be taling cn toen hunne pretentiën waren voldaan, bleef cr slechts ruim duizend gulden voor hem over. Zijne landerijen, zijn huis, vee, in een woord alles wat 't zijne geweest was. behoorde nu C'-.i ander. Met moeite huurde hij zich eene klem.' woning waarin hij alleen leefde. De algemeene verachting der dorpelingen was zijn deel. - Niemand, dan alleen losbandige jongelieden lieten zich meer met van Voorst in. Die vernedering en smaad was voor hem echter onuitstaanbaar. Menigmaal peinsde hij er over na, hoe hij 't geluk van Anton en Hilda op nieuw kon verston 1. rJa, zóo, zóo kan 't paan," zei hij op zekeren avond tot zich zeiven, »ik kan 't niet dulden, dat ;t hem, wien ik een doodelijken haat toedraag, zoo goed in de wereld gaat. Vooral verdient Hij nu dubbel gestraft te worde.;, want Hilda zal zich nu wel nimmer laten overha len, oru dien armzaligen dweeper in den steek ie laten. Ha, welk eenon heerlijken inval kreeg ik daar. Dat zult ge niet vermoeden, gij huichelach tige Anton. Nog weinige dagen geduld en plotseling zweeg hij: zonder 't te weten wa< 1u| luider begonnen met spreken. vMen mocht u< .- beluisteren van Voorstzei hij tot zich zeiven n daarom st IE*ordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1