leows- en Advertentieblad. Zaterdag 8 Mei. JV° Vijftiende Jaargang. 1875. UitgeverS. GILTJES. HERIJK Tante Koppelaarster. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Doekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Adyehtentienvan 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. VAN MATEN, GE WIGTEN en WEEG- WERKTUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HE LD ÉR, brengen ter kennis van de Ingezetenen dat bij besluit van do Gedeputeerde. Staten dezer provincie van den 3 Maart 1875 No. 28, do Herijk der Maten Gewigten en Weeg werktuigenkrachtens do wet van 7 April 1809 (Staatsblad No. 57), voor deze gemeente is bepaald van den 20 Moi tot en met 7 Junij aanstaande, op alle werkdagen van des voormiddags S tot 12 ure, en 's namiddags van 4 tot G ure, en op 8 Junij aanstaande alleen van des vóórmiddags 8 lot 12 ure. Tot het verrigten dier werkzaamheden is aange wezen bet-Kantoor van den Gemeente-Bouwmeester, naast liet. Weeshuis, op deKerkgracht, Wijk 1, No. 307. Do Herijk zal plaats hebben naar de volgende verdeeling der gemeente in Wijken, als Op Woensdag en Donderdag den 20 en 27 Mei e. k.. voor Wijk A tot en met Wijk II aan het West plein, met inbegrip van Huisduinen en het Koegras. Op Vrijdag, Zalurdag en Maandag den 28, 29 en 31 Mei c. k., voor Wijk I. van het Westplein tot dc Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Hel- dersche Kanaal en dc Wijken P en Q. Op DingsdagWoensdag en Donderdag den 1, 2 en 3 Junij e. k., voor Wijk K, benoorden de belastering van 's Rijks Werf. voor- en achterom, Wijk L bewesten de be lastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal en Wijk M bezuiden do berastcring van 's Rijks Werf voor- en achterom. Op Vrijdag, Zalurdag, Maandag en Dingsdag den A, 5, 7 en 8 Junij e. k., voor Wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom en Wijk O of de Nicuwstad. (Op Dingsdag den 8 Junij alleen van des voor- middags acht tot twaalf ure.) De belanghebbenden worden aangemaand stipte- lijk aan hunne verpligting te voldoen. Helder, 1 Mei lS7ö. Burgemeester en Wethouders voornd. STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERI1EYSecretaris. "Vaststelling der 289ste Staatsloterij. Het GEMEENTEBESTUUR van don HELDER brengt ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 9 April jl. No. 51, krachtens dc daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 289ste Staats loterij, bestaande uit 21000 loten. 10500 prijzen en 2 premien, overeenkomstig het plan aan die reso lutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing ncdcrgelegd. Helder, den 1 Mei 1875. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. FEUILLETON. 5) (Slot.) Zou zij ongesteld zijn Het zou dan oen gewo- tenszaak zijn haar te verlaten. Ik klopte. «Kom binnen, lieve!" riep zij. Zij zat voor liet raam met den rug naar mij toe en keek niet om, toen ik de deur opende. Ik snelde tot haar. «Tanteis er iets? Zijt gij niet wel?" »0niets daarvan," zeide zij«doch ik wcnschte u te spreken." Zij aarzelde en hield haar gelaat afgewendik was geschrikt, maar zij schoen niet ongesteld te zijn. Er lag een heldere kleur op haar gelaat en zij glimlachte met tranen in de oogen. «Alice," zeide zij plotseling. «Dr. Vernon is hier geweest1" Ik zag daar niets bijzonders in, en zweeg. *1 lij kwam met een bijzonder plan", ging tante voort; «hij heeft een voorstel gedaan. Hij heeft behoefte aan cene vrouw." Ik schrikte lievig. «Wel, tante," zeide ik snel, «als hij mij tot vrouw wensclit, weet gijhoe ik daarover denk en gij liadt hem dat kunnen zeggen." «Maar, lieve," ging zij met dezelfde aarzeling Ter voorkoming van ongelukken voor Visschcrs- vaarluigen en Vletten, die zich niettegenstaande het hijschender roodeVlag van de exercitie batterij SALAMANDER, te digt bij de schijven en in dc vuurlijn oplioudon, worden de Visschers en Vletters ernstig gewaarschuwd ilie gevaarlijke plaats tenadcren. Helder, den 7 Mei 1875. De Burgemeester, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwedicpWillemsoordenz. 7 Mei 1875. Op Donderdag 13 Mei zal te Schagen eene algemeene vergadering worden gehouden van de centrale kiesvereeniging Alkmaar, ter verkiezing van twee leden in het bestuur en tot het stellen van een candidaat voor de op handen zijnde verkiezing van een lid voor dc tweede kamer der Staten Generaal in dit district. De divisie bestaande uit Z. M stoom schepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Maria, die wij in ons vorig nommer Dinsdag avond alhier verwachtte is Woensdagmorgen ter reede alhier geankerd. Genoemde schepen zullen tot Maandagmorgen quarantaine moeten liggen, komende van Havana. De état-majors zijn samengesteld als volgt Leeuwarden: Jhr. J. H. v. Capellen kapt. ter zee, kommandant; C. Bijleveld, luit. ter zee 1ste kl.. 1ste officier; jhr. J. C. L. v. Schmidt auf Altenstadt, C. Vreedc, J. G. R. v. Doorn, W. A. Cambier en J. M. Sleers, luits. ter zee 2de kl.K. F. Steinmetz, W. Wijers, J. 13. Snuthlage, J. C. Cramer, H. v. Assendelft de Coningh, P. A. R. Henne- quin en J. M. Noorduijn, adelborsten Iste kl,W. Ruisch, offi. v. gez. 1ste kl.J. C. L. K. v. Wely, ofl'. v. adm. 1ste kl.; T. D. v. Genderen en H. P. M. v. Altena, scheeps klerken. Cornelis Dirks J. B. A. de Josselin de Jong, kapt.-luit. ter zee, kommandant; J. H. Coniinijs, luit. ter zee 1ste kl., 1ste officier; A. E. Arkenbout Schokker, W. H. Tromp en M. F. E. J. de Nerce tot Babberich, luit. ter zee 2de kl.; J. 1). Heijning, W. P.'A. M. Kluit en jhr. J. A. G. v. d. Staal adelbor sten 1ste kl. dr. F. M. Cowanofl'. van gez. 2de kl.F. A. Frederiksofl'. v. adm. 2de kl. Prinses Maria: II. v. Goenskapt.-luit. ter zee, kommandantG. v. Herwaarden, luit. ter zee 1ste kl.: 1ste officier; P. M. W. F. Kraijenhoff v. d. Leur, J. H. Mijer en C. F. A. Gregoryluits. ter zee 2de iel.; P. C. voort, «hij bogcert niet u. Dat juist vind ik zoo igerijmd, dat ik liet n nauwelijks kan inededeelen." Nu werd mij alles duidelijk. Wat was ik tocli onnoozel geweest? Ik knielde neder en zag de oude vrouw in liet gelaat. Nu bloosde zij werke lijk en zag er bijna jeugdig uit, wel duizendmaal bevalliger cn frisseher, vond ik, dan de helft der meisjes die ik kende. «Tante,riep ik uit, «beken het maar, hij heeft u een hnwclijksvoorstel gedaan en gij hebt liet aangenomen. Ik ben nooit blijder geweest!" «Zijt gij waarlijk verblijd, mijn waarde? Ik durfde liet u haast niet vertellen. Het is zoo ge heel anders dun ik verwacht had. Hij zeide, dat hij mij nooit vorgeten hadsedert wij beiden jong waren; maar ik antwoordde hem, dat het belache lijk was." «Het is volstrekt niet belachelijk, tante," hernam ik. sik bewonder den goeden doctor meer rlun ooit, en ik wen&oh u beiden van ganscher harte geluk." Telkens moest ik dien nacht lachen over mijzcl- ven, dat ik mij had kunnen inbeelden, dat do ern stige Dr. Vernon plan op mij zou gehad hebben. Blijkbaar was ik met mijn schaakspel slechts een voorwendsel geweest. Zijne oude liefde van jaren geleden had hem ólkon avond bij ons gevoerd. Zou ik mij in bot minst teleurgesteld hebben ge- vondijp. indien ik niet zulk een geheim liad omge dragen En moest ik nu dat geheim aan tante inededeelen Dezen avond niet, besloot ik. liet werd laat, en de oude dame was reeds genoeg be wogen. Ik ging te bed met do gedachte van de de Winter en II. M. Lacliapelle, adelborsten lste kl.; L. P. Vlaanderen, ofl'. v. gez.-Iste kl.J. P. Faubel ofF. v. adm. 2de kl. In een te Vlaardingen gehouden ver gadering van reeders van haringschepen, zoo van daar als elders, is besloten dit jaar weder een hariugjagerij tot stand te brengen, waaraan door liet grootste gedeelte der haringvloot zal worden deelgenomen. -Dezer dagen is door twee jeugdige knapen uit de kerk der Chr. Geref. gemeente te Urk ontvreemd een zilveren krab van een kerkboek; zij hebben het gestolene verkocht aan een horlogemaker. De justitie is van de zaak in kennis gesteld cn er is proces-verbaal opge maakt. Dezer dagen heeft te Zierikzee een droevig ongeval plaats gehad. Zekere J. G., een jongman, ongehuwd en eigenaar eener niet onbelangrijke boerderij, heeft zich door een pistoolschot ran 't leven beroofd. Naar 't schijnt, heeft de ongelukkige reeds eenige weken het rampzalig plan gekoesterd. Omtrent de aanleiding tot deze wanhopige daad ver diept men zich in gissingen. Twee leden van den raad van Born, een gewezen burgemeester en wethouder, zijn van hun lidmaatschap vervallen verklaard wegens leveringen aan de gemeente. Sinds eenige weken verzamelen zich eiken avond te Bolsward, in een bepaalde boomen- groep midden in de stadzulke kolossale zwermen spreeuwen, dat men hun getal op vele duizenden stellen kan. Zware takken breken onder het gewicht. Als men er in schiet, vallen eenige tientallen, maar de zwarte massa hlijft. Men heeft nu een bel in de boomen gehangen en door 't voortdurend lui den, gelukt 't ze een weinig naar ander ge boomte te verdrijven. Met kruiwagens vol wordt de mest vervoerd, van deze vogels af komstig, terwijl een onaangename stank de lucht bederft. Dezer dagen kwam een knaap, die van Utrecht naar Lobith reizen moest, op Texel terecht. De reden van dit kleine misver stand was, dat men den knaap gezegd had dat hij ovc-r Ellen moest gaan, waarvoor hij iHelder" had verstaan. Woensdag morgen is een kastelein op de Uilenboomeii te 's Ilage, dood in zijn woning gevonden vermoedelijk heeft men hier aan zelfmoord te denken. Dinsdag namiddag omstreeks half zes ure is de metselaar Jacobus Vos, in de Trompstraat te 's Hage aan 't werk zijnde, dood gebleven laatste woorden van Ilarry Vernon«Morgen komt alles te recht." en den volgenden morgen ontwaakte ik daarmede. Ik lachte om tante, omdat zij nieuwe linten had aangedaan, en toch was ik niet zeker, of ik zelve •l even schuldig was. In ieder geval was tante niet zóódanig mot haar eigen toestand bezield of zij maakte de opmerking: nWelkind, wat ziet gij er dezen morgen lief uit! Hemel 1 wat kunnen sommige menschen toch blind zijn!' «Sommige menschen zien veel verder, dan wij an hen verwachten," antwoordde ik haar met oen kus. «Het treft mijdat gij en ik de verblin den waren." Ik geloof niet, dat wij een van beiden dienmor- :n veel van het ontbijt gebruiktenen nog was hot niet afgoloopen, toen wij treden hoorden op hot kiezelpad. Tante zou nu niet minder verbaasd staan, clan ik den vorigen avond. De deur ging opcl) en twee hoeren traden binnen. De overeen komst tussehen lien was in het oog vallend, ofschoon do. doctor jonger en frisseher scheen, dan ik hem ooit gezien had, terwijl de neef mij ouder en ern stiger, zelfs «enigszins angstig voorkwam. Tante's verbaasde blik was niet te beschrijven. Dr. Vernon stelde den jongeling deftig aan baar voor. en zich toen tot mij wendende, ging hij voort «Mijn neef. Harry Vernon Mejuffrouw Alicc Wingficld. Maar hét schijnt, dat hier geen intro ductie noodig is. Yrec-md! En gij bloost, mejuf frouw Alice! O! die wandelingen langs de rivier; ik vrees, dat liet kwaad, dat zij deden, niet meer vermoedelijk door een beroerte. Hij is per brancard uaar het gasthuis overgebracht. Het plan bestaat een adres aan den Ko ning in te dienen om op afschaffing van de dienstvervanging aan te dringen. Allen die daartoe willen meewerken, worden uitgenoo- digd zich vóór den lOu Mei per briefkaart te wenden tot het bureel van het weekblad "Pro Putna,'" te Utrecht. Hoe gunstig zich ook de visscherij langs de kust vertoont met betrekking lot de vangst van zeevisch, bestaat er een leemte, en dat wel in de vangst van" groote schol, die telken jare minder wordt en der algemeene ontbering nabij is. Deze soort vau visch schijnt zich van onze kust verwijderd te hebben, meer naar dieper water, althans blijkt dat uit de groote aanvoeren, die men van tijd tot tijd ontvangt uit Engeland. De behoefte toch, die meu daaraan gevoelt voor de drogerijen, heeft de kooplieden uit Scheveningen er toe uitgelokt partijen te doen komen; het getal vaten, eergisteren te Rotterdam uit Huil aangebracht, bedroeg p. m. 10U0 stuks, terwijl van Grimsby mede ruim 400 vaten met groote schol aan gevoerd werden. Slechts een enkel vat was voor Rotterdam bestemd, terwijl de geheele partij naar Scheveningen werd verzonden-, de steeds klimmende prijzen van vischsoorten zijn door deze massa niettegenstaande goeJe vraag eenigszins teruggeloopen. Besluiten, Benoemingen, enz. De officier van gez. Ie kl. W. Lil tel. laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 28 April j. 1. in Nederland terugge keerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met den'10 dezer worden dc navolgende officieren geplaatst, als: aan boord van Zr. Ms. ramschip «Stier" cn tevens belast met de waarneming der genees kundige dienst aan boord van Zr. Ms. ramschip «Guima", de ben. offie. van gez. Ie kl. C. J. A. de Groot; aan boord van Zr. Ms. monitor «Adder," liggende te Amsterdam, en, wanneer die bodem te lleflevoetsHiis- zal zijn aangekomen, tevens heiast met de waarn. der geneesk. dienst nan boord van Zr. Ms. monitors «Tijger en Heiligcrlcc, de oiïïc. van gez. Ie kl. W. Li t lel; en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde gedet. te worden aan boord van liet instructievaartnig «Ternate" de oflic. van gez. 3e kl. Y. Bakker. Te Parijs is dezer dagen een diefstal ge pleegd een dier gevallen die van geduld en overleg getuigen. Een zekere Delapierre, een geldwisselaar, dreef tevens handel in antiqui teiten en kostbare voorwerpen van verin. Se dert de laatste zes maanden werd zijn winkel trouw bezocht door een Amerikaan, die telken male inkoopen deed, nu eens grooter, dan weer geringer, en altijd een praatje maakte met De- weg te nemen is. Nu jongelieden, daar gij elkan der zoo goed schijnt te kennen, zult gij er wel niets tegen hebben, om in dezen helderen ochtend 'ii wandeling in den tuin te doen. terwijl ik hier een paar woorden met. mijne vriendin te spreken heb. Ihj wendde zieli met zulk oen tecderen glimlach tot mijne tante, dat ik met hem ingenomen was. Harry en ik wandelden de laan door naar het be dauwde veld, en het schijnbare geheim werd aan tante en mij te gelijker tijd opgehelderd. liet geheim was eigentlijk zeer eenvoudig, even ils vele andere. Dr. Yernon, ofschoon door de omstandigheden gescheiden van liet meisje, dat hij in zijne jeugd bewonderde, had zich altijd hare bevalligheden levendig herinnerden toen hij haar onverwacht weder ontmoette, waren de vroegere indrukken, ondanks dc jaren van afwezigheid en de veranderingen weder terstond levendig geworden. Met zijn vriendelijken, onbaatzuchtigen, vertrou- wclijken aard van vroeger, had de scherpe blik van den doctor spoedig de kleine dwaling opge merkt, die ons zooveel kwelling veroorzaakt had, en hij had er schrander gebruik van gemaakt, om zijn eigen plannen te bevorderen. Hij had spoedig bemerkt, dat. er voor mijn gemoedsrust geen vrees bestond, en zonder mijne tegenwoordigheid zoude er geen gelegenheid zijn geweest tot vrijen omgang tussehen White Ilall en Dai.-y Farm. De komst van den neef scheen een belemmering te zijn, als de tante den jongeling ontmoette, konden hare plannen wel eens veranderen, en zou dan de oude doctor nog even welkom zijn? Harry's toevallige ontmoeting met mij was lastig, maar niet te vcr- lapierre, die hem allengs als een zijner trouwste klanten beschouwde. Onlangs kwam hij weder, ditmaal van een vriend vergezeld. Delapierre kwam juist uit zijn kanfoor, met een zak goud stukken cn een koffertje met bijouterie» in de hand. die hij onder 't praten voor 't venster ten toon stelde, dat door een glazen schuif van den winkel was afgescheiden. Er trad een derde persoon binnen, en kocht een zilveren theepot, die door den bediende ingepakt en dadelijk aan het opgegeven adres bezorgd werd. Nau welijks was hij vertrokken toen de Amerikaan een bronzen vogelklauw te voorschijn haalde, zooals men wel gebruikt om vischglazen op te plaatsen, en los weg lot Delapierre zeide "wilt ge wel eens rond zien of ge een glas hebt, dat op dit voetstuk past Delapierre verzocht zijn klant hem naar zijn magazijn te volgen, en liet den vriend alleen in den winkel. Plet schijnt dat deze ontniddelijk de schuif opende, en zich van de aaanwezige waarde mees ter maakte, waarop hij na eenige minuten met luider stem uitriep "Zijt gij haast klaar?' De Amerikaan kwam nu terug, kocht nog eenige kleinigheden, die hem bezorgd moesten worden en ging bedaard inet zijn makker heen. Eerst een half uur later werd de diefstal ont dekt, die meer dan 2SS.000 francs beliep. Een roof, zoo bedaard overlegd, zoo stoutmoedig uitgevoerd, verdient eenige aandacht. Even als de dieven, die onlangs de Engelsche bank bestolen, hadden ook deze cenig kapitaal ter hunner beschikking, en bovendien een geslepen en onverstoorbare koelbloedigheid, "t "V iel hun zelfs gemakkelijk om bedaard, zes maanden lang, hun tijd af te wachten, en inmiddels zilveren trekpotten en andere snuisterijen te koopen. 287ste Staats-Loterij. 5e Klasse. Tiende en Elfde Trekking. Nos. 643, 7561, 92S0, 10322, U09S, 13245, 14351 en 20528 elk flCOO. No#. 1718, 1830 en 9161 elk f400. Mos. 1774, 4227, 9570, 152S3 en 16386 rik f200. Nos. 3590, 4799, 6100, 7931,10648, 12244, 20329 en 20900 elk f100. Nos. 13557 en 18203 elk 10Ö0. Nos. 7286, 8996, 13037 en 14524 elk f400. Nos. 3085 en 17425 elk f 200. Nos. 11C9, 2704.3343. 4769, 500 t. 7728, 10575. 12910, 13229, 15751 en 17294 elk f100. Woensdag 12 dezer vertrekt van hier de mail naar dc Kaap de Goede Hoop, per eersten trein. Zaterdag 15 Mei vertrekt van hier de West-Ind. mail, naar Cura- 9-ao, per eersten trein. hinderen. Zoo lang (leze hem echter niet hinderde» had li:j nieis tegen onze vertrouwelijkheid. De doctor bekreunde zich weinig om den u-g' u-tan l van den neef, zelfs niet om niiju verdriet. Hij was bejaard man en redeneerde, en de jongelieden, t een geheel leven vóór ziel), konden wel een weinig wachten. Hunne zaak vorderde snel genoeg, en hij hield er zijn blik op gevestigd; maar de :jne was zeer twij felachtig, Zoo als wij gezien hebben, was do for tuin hem gunstig. Bezwaarlijk zou men twee gelukkiger aangezichten hebben kunnen zion, dan die ons welkom heetten door het raam, toen onze wandeling geëindigd was, tenzij de twee, die naar binnen zagen. Toen volgden verklaringen Cil gelukweuschen: de brief, dien ik had geschreven, om kennis t.- geven, 'dat ik den volgenden dag naar huis zou terugkecren, werd opcntlijk verscheurd. Niet lang na dien gelukkigen dag ha 1 er oen eenvoudig huwelijk plaats, en White Hall ontving eene huisvrouw. Tante Bessy deed hij haar huwelijk do gelofte, om voor altijd van hare neiging, om huwelijken tot stand te brengen, afstand to doen. Of zij die heeft gehouden, weet ik niet; maar nu zij een goed echtgenoot heeft, en ook ik, terwijl een mijner zus ters gehuwd is met een vriend van Harry, dien zij bij ons heeft leeren kennen, zie ik niet in, dat wij over tantes zwakheid veel reden hebben ons te beklagen.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1