Nieows- en Advertentieblad. 26 Kei. Woensdag Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever: S. GIITJES. HERIJK BEKENDMAKING. De zoon van den Juwelier, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adyertentten van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Offieiëel Gedeelte. VAN MATEN, GE WIGTEN en WEEG- WERKTUIGEN. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der ge meente HELDER, brengen ter kennis van do Ingezetenen dat bij besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 3 Maart 1875 No. 28, de Herijk der Maten Gewigten en Weeg- werktuigen. krachtens do wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), voor deze gemeente is bepaald van den 26 Mei tot en met 7 Junij aanstaande, op alle werkdagen van des voormiddags 8 tot 12 ure, en 's namiddags van 4 tot 6 ure, en op 8 Junij aanstaande alleen van des vóórmiddags 8 tot 12 ure. Tot het verrigtcn dier werkzaamheden is aange wezen bet Kantoor van den Gemeente-Bouwmeester, naast het Weeshuis, ojt de Kerkgracht, Wijk I, No. 307. De Herijk zal plaats hebben naar rlc volgende verdeeling der gemeente in Wijken, als Op Woensdag en Donderdag den 26 en 27 Meie.k., voor Wijk A tot en met Wijk II aan het West plein, met inbegrip van Huisduinen en het Koegras. Op Vrijdag, Zuturdag en Maandag den 28, 29 en 31 Mei e. k., voor Wijk I, van het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Hel- derschc Kanaal cn de Wijken P cn Q. Op DingsdagWoensdag en Donderdag den 1, 2 en 3 Junij e. k., voor Wijk K, benoorden de berastering van's Rijks Werf, voor- en achterom, Wijk L bewesten de be rastering van "s Rijks Werf, bewesten het Kanaal en Wijk M bezuiden de berastering van 's Rijks "Werf voor- en achterom. Op Vrijdag, ZalurdagMaandag en Dingsdag den 4, 5, 7 en 8 Junij e. k., voor Wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom en Wijk O of de Nieuwstad. (Op Dingsdag den 8 Junij alleen van des voor- middags acht tot twaalf ure.) De belanghebbenden worden aangemaand stipte- lijk aan hunne verpligting te voldoen. Helder1 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornd. STA K MA N BOSS13, Burgemeester. L. VERFIEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Helder, brengen in herinnering dat VORDERINGEN TEN LASTE DER GEMEENTE, over het jaar 1874, vóór den 1 Julij 1875 moeten zijn ingediend, bij ge breke waarvan zoodanige vorderingen, volgens de Wet, worden gehouden voor VERJAARD en VER NIETIGD. Helder, den 22 Mei 1875. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEIJ, Secretaris. FEUILLETON. Vervolg. DORA VAN STEIN. »Ik acht 't beneden mijne eer met iemand van uwe afkomst te duelleeren." pDaard'an, lafaard!" riep Herman in toorn, ter wijl hij Bernard een slag in 't aangezicht gaf. Woedend wierp Dorens zich thans op Herman Lindeman, die van beleedigde, beleediger geworden was. Zekerlijk ware Herman er niet zoo goed af gekomen, indien niet de andere jongelui tusschen beiden getreden waren. »Ho, lio, heeren! Geen gekheid op de sociëteit. Die vechten wil pa op markt of kaai. Weet jelui dan niet, dat fatsoenlijke lieden, niet met vuisten vechten. Bah! Schiet elkaar morgen liever dood, of steek elkander met den degen over hoop." »Wel komaan, wil jij niet naar reden luisteren Dorens," zei een lang, mager heertje met een Cieperig stemmetje, terwijl hij door zijn lorgnet edaard alles stond aan te zien. NATIONALE MILITIE Inspectie voor de Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Helder, brengen ter openbare kennis: Dat, het onderzoek over de Verlofganger.' de Militie te land, bedoeld bij Art. 13S der Wet op dé Nationale Militie, voor deze Gemeente is bepaald op ZATERDAG DEN 12 JUNIJ 1875. DES VOORMIDDAGS TEN 10 URE, in deBOUWZAAL achter bet Bureau voor Gemeenteverken naast het Weeshuis alhier. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de Ver lofgangers der Militie te Land, behoorende tot de liglingen van 1871. 1872, 1873 en 1874, voor zoo verre zij vóór den 1 April 1875 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende Wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de klecding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141 Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee lot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde buis van bewaring of arrest, door den mi litie-commissaris worden opgelegd aan den verlof ganger lo. die zonder geldige redenen niet bij het on derzoek verschijnt 2o. -die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in liet voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding of uitrustingstukken bij liet onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander toebchoorcnde, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij liet onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig cn onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder ver zekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost ofhet naastbij zijnde huis van bewaring of arrestovergebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger vcrpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, cn op de in art. 140 voorgeschreven wijze, •oor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub. 4o. van 141 be doeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o. en 3o. van art. 441 vermeld, wordt onder de wapenen geroe pen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art, 130. Het Crimineel Wetboek en het Re glement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wape nen te zijn: »Wect je wat heeren," zei de zoon van den docter, die niet van twisten hield, weel je wat, ik zal scheidsrechter zijn. »Ben je er mee te vreden?" Bernard Dorens cn Herman stonden nog altijd tegenover elkander. Eigenlijk schaamden beiden zich, dat ze zoo dwaas en onhandig geweest waren. »Geef dan toch antwoord!" gebood de zoon van den docter. «Neem je er genoegen in Dorens? «Wat mij betreft, ja!" »En jij, Lindeman?" »Ik houd altijd vrede, cn als Dorens schuld wil bekennen, ben ik tevreden." »Ik zal beslechten, wie gelijk heeft. Neem plaats heeren Allen vormden nu een' kring om de tafel. De docterszoon bepaalde nu, dat beide partijen zich aan zijne uitspraak moesten onderwerpen. Dit werd goedgevonden. »Gij, Dorenszijt de eerste aanlegger van de onecnigheid. Gij geeft tien flesschen wijn en reikt de hand aan Herman. Gij, Herman! geeft zes flesschen en dan drinken we alle kwesties af. 't Leek Bernard niet onaardig op die wijze van eene netelige zaak af te komen. Moed bezat hij even zooveel als de soldaat, die op 't vernemen van 't eerste schot des vijands, in 't gras of koren tracht weg te schuilen. Hij stak dus terstond zijne hand aan Herman toe en sprak «Pak aan mijn poot. Je was wat driftig. Ik plaagde je alleen maar uit dc grap." lo. 'zoo lang zij zich bij bun corps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dien liet in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helder, den 24 Mei 1S75, Burgemeesters en Wethouders voornoemd, STAKMAN" BOSSE, Burgem. L. VERHEIJ, Secret. Niet-Oiïiciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz.: 25 Mei 1875. In de voorgaande week hield de afdee- ling "Sehagen en omstreken" van de vereent- ging tot bevordering van het voiksonderwiji in Nederland, te Sehagen ecu algemeene ver gadering, waarin het reglement vastgesteld en een bestuur benoemd werd. Bij het bespreken der aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit district waren de aanwezige leden eenparig van ge voelen, dat de candidatuur van het aftredend lid, den heer de Bruyn Kops algemeen krachtig behoort te worden ondersteund. Er loopt' een gerucht dat de Handel maatschappij ilit jaar geen dividend zal uit- keeren. Dat zou een buitenkansje, zijn voor allen, die aan den windhandel in dividenden meegedaan en ze voor f40 lot f50 hebben gekocht. Als de verkoopers geen dividend kunnen leveren, zullen zij ook wel geen beta ling krijgen. Het veenbranden, dat dezer dagen in vollen gang is en velen grooten last aandoet, heeft aan een meisje, dat in de gemeente Westerbork schapen hoedde, het leven gekost. Zij schijnt te dicht iu de nabijheid van de brandende stoppels gekomen te zijn, althans men heeft haar verkoold lijk gevonden. Vrijdag had te Maastricht in tegen woordigheid van verscheiden oflicieren en be langstellende ingezetenen een eerste proefne ming plaats met een schrootkanon (mitrailleur) uit de fabriek van den heer I'. Stevens. Het groote voordeel van dezen mitrailleur is, daarbij de gewone loopen en patronen van het geweer Beaumont worden gebezigd. De proeven, die voorloopig slechts de werking van de afsluiting- en ontstekingsmethode be troffen, slaagden uitstekend. Het aantal tref fers bedroeg op 200 passen bijna 100 pCt., op 300 passen ruim 94 pCt., op 400 passen ruim 70 pCt. Men kan gemakkelijk 250 patronen per minuut verschieten. De uitvin ding is van den ingenieur der geweerfabriek en is even degelijk als eenvoudig. Zaturdag zijn de proeven in tegenwoordigheid van hel korps officieren van het garnizoen herhaald Herman van zijn' kant vond er ook geen bezwaar in, zich weer met Dorens te verzoenen. Ilij begrep terecht, dat, als hij volhield en 't eens werkelijk tot een tweegevecht kwam, zijn vader zeker niet zou rusten voor hij de ware aanleiding tot die daad had vernomen. "Ik ben voldaan," zei hij, terwijl hij de aange boden hand aannam. 't Duurde nu niet lang of de vrienden lieten zich den wijn goed smaken. Herman raakte zelfs geheel van streek en zoo boven zijn bier, dat hij niet alleen naar huis kon gaan. Weet je wat jongens," zei een der heeren, uals we hem zoo naar zijn ouden heer brengen, dan zal die slecht te spreken zijnraad eens wat ik daar- voorstel? «Laat hooren!" klonk 't uit aller mond. "Weet jelui wel, dat Herman sedert eenigen tijd aan Lizc, uit 't koffiehuis van Meeuwis, 't hof maakt?" »Is 't waar?" vroeg Dorens. «Zoo als ik je zeg. Hij is smoorloos op Lize ver liefd." «Maar lioe heb ik 't nu met je? Weet je dan niet, dat Lindeman geëngageerd is met de lieve Dora, de dochter van do wed. Stein?" Loop naar den drommel: dat is geen nieuws. Men zegt, dat Herman zelfs nog op een derde verliefd is Om 't evenhij moet zelve weten, wat hem te doen staat Hij zal met Dora van Stein huwen en de andere liet stoomschip //Bromo", bestemd naar Atchin, zal den 5n Juni van hier vertrekken. Na een ongesteldheid van slechts weini ge dagen overleed Vrijdagmorgen te 's Hage jhr. inr. C. v. Foreest v. Heilo, gedurende vele jaren en laatst sedert 20 Sept. 1870 lid van de Tweede Kamer in het distrikt Alk maar, Het lijk zou heden vroegtijdig van het sterfhuis te 's Hage naar Alkmaar vervoerd eu tc Heilo ter aarde besteld worden. Donderdagmiddag is een soldaat, zieken oppasser in het hospitaal te Amsterdan, na zich met een mes een diepe wonde in den hals te hebben toegebracht, in het water gesprongen hij werd dadelijk opgehaald, doch weinige oogenblikken daarna overleed hij. In de L'tr. Dagb. van 22 en 24 dezer leest men Gister avond hebben in de Willemska zerne alhier twee onderofficieren twist met el kander gekregen, ten gevolge waarvan de een den ander met een geweerschot in de borst zoodanig heeft verwond, dat de kogel in den rug uitkwam. De getroffene was dadelijk een lijk, waarop de dader trachtte door een schot op zichzelven te lossen, zich ook van het le- ven te koroovon. Hij trof zich zoo, dat hem het schouderblad uit elkander gerukt is, maar de wonde is niet doodelijk. Hij is voorloo pig in het hospitaal opgenomen. Gister heeft alhier in 's rijks hospitaal de gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad van den zoo noodlottig omgekomen sergeant Hellegers van het bataljon mineurs en sappeurs. Daarbij waren tegenwoordig drie officieren-kommissarissen, bijgestaan door twee officieren van gezondh. en twee gegradueerden van genoend bataljon die onder eede hebben verklaard dat de vermoorde werkelijk de ser- jeant II. was; voorts is ook door dien raad reeds gehoord geworden de beklaagde Kleian De beklaagde heeft bij het ondergane verhoor alles ontkent. lieden morgen te 9 ure is in de Willemskazerne het onderzoek der nadere feiten voortgezet door dezelfde koraui., waar bij de bij het ongeval aanwezige militairen, onder eede getuigenis omtrent deze betreurens waardige zaak hebben afgelegd. Tn de gemeente Dnntumadeel is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst procesverbaal opgemaakt tegen vele ouderwij zers, den burgemeester en den geneesheer, we gens gebreken in de lijsten en verklaringen in zake de vaccinatie. Buitenland. -Voor eenige dagen overleed in het Harem te Constantinopel, eene vrouw van 110 jaren In 1785 was zij als bloeiende twintigjarige maagd daarin gebracht cn leefde dus 90 jaren twee de hielen laten zien, zoodra't hem goeddunkt." Herman had van 't gesprek zijner confraters niets vernomen hij lag bewusteloos op den grond. »Pak aan jongens!" zij "t lange, magere heertje met 't lorgnet, en 't pieperig stemmetje," pak aan Maar 't lange, magere heertje, met 't lorgnet i 't pieperig stemmetje bleef zelf staan als een pilaar. De anderen echter sloegen de handen aan't werk. Niet zeer zachtzinnig werd hij opgenomen. 't Was al laat. Niemand, dan de nachtwacht ertoonde zich op straat. Onder luidruchtig zingen sjouwde men Herman, op een ladder, de eene straat uit de andere in. Eindelijk stond men stil voor 't koffiehuis »de Hoop" van Meeuwis. De wacht kende zijn volkje: even als de portier van een gasthuis weet, wie hij ongemoeid kan laten gaan, zoo weet elke brave nachtwacht ook, dat hij soms wat door de vingers moet zien. Men moet leven en laten leven 't Koffiehuis de Hoop was zoo even gesloten. De lichten waren, op een na. gebluscht. Onze jongelui tikten aan, maar de kofllehuishoudcr. meenende dat 't jongelui waren, die na bezetten tijd wilden bin nendringen deed niet open. Zij belden dus aan, tot eindelijk Lize haren vader oeg, of ze toch maar niet eventjes zien zou, wie waren cn wat ze wilden. Nauwelijks had ze de deur geopend of de voorsten drongen, opgestuwd door de achtersten, de koffiekamer binnen, legden de ladder met Herman bedaard op den grond neder iden«Mejufvrouw! hier brengen wij u, op in deze instelling. Of zij nog in active dienst was dan wel eerelid van deze vereeniging, zegt dit bericht niet. Yieil[e dans ce serail Jen connois les detours mag zij zeggen, die niet minder dan vier sultans beleefde. Op last van den tegenwoordigen Grooten lieer is zij met buitengewone plechtigheid begraven. Het te Liverpool tehuis behoorende stoomschip Caledonia, van 2300 ton, met eene lading van 200,000 p. st. waarde, is te Kaap Gata, oostw. van Almeria, verongelukt, het schip is gezonken en slechts een mast is zichtbaar. Spanje gaat gebukt onder een ontzag lijke schuldenlast, Spanje is arm, Spanje laat de houders zijner staatspapieren wachten, altijd wachten op een mogelijke redres en toch.... de correspondent van "de Ternps" zegt het ons, er is geen stad ter wereld, waar men zich zoo prachtig schijnt te vermaken als in de bemin nelijke hoofdstad van datzelfde ongelukkige Spanje. Het Madridsche publiek houdt zich niet bezig met den oorlog, die het vaderland te gronde helpt richten, het houdt zich blijk baar in het geheel niet bezig met de politiek. Nergens ziet men zooveel toilet, zooveel équi pages, zooveel goed geluimde, men zou zeggen geboren slenteraars. Wie, die Madrid van de straatzijde heziet, zal beweren, dat Spanje een arm land is? lederen heeft er goud, om het over den balk tc smijten. De landbouw kwijnt, zegt mende handel klaagt, beweert iedereen de nijverheid zieltoogt, voegt een ander er bij; de bank ligt ook op sterven, beet het einde lijk en toch koopt elkeen volop vermaak. De koffiehuizen zijn dag en nacht gevuldde schouwburgen maken prachtige recettes met middelmatige stukken, en op straat ziet men slechts elegant publiek. De heeren vooral zijn bewondernnswaardig op dit stukhet schijnen allen wel modellen voor modeplaten te zijn; zij dragen allen piksplinteruieuwe hoedeD, die wel voor spiegels konden dienen, verbazende dassen cn de elegantste kleederen. Dat dit tafereel opwekkend is voor de Spaan- sche-effectenhouders mag betwijfeld worden. Te Glasgow is aan eenige belangstellen den een nieuw uitgevonden life-preserver ver toond, die met bijzondere ingenomenheid werd ontvangen. Zij bestaat in twee kussens van bereide kurk, bedekt met haar, dat met een matras-tijk is overtrokken. De kussens zijn zoo aan elkander gehecht, dat bij gebruik een op den rug en een op den buik kan worden gebonden, zoodat hoofd en schouders boven water blijven. Een proefneming heeft bewe zen, dat een man van bijzondere zwaarte door de kussens gemakkelijk boven water werd ge houden. Gedurende een zeereis kan de pre- server den dienst van bedkussens verrichten, zoodat elke pasagier het reddingstoestel dade lijk bij de hand heeft. Reeds hebben de zijn verzoek, mijnheer Lindeman. Hij heeft wat te voel wijn ingekregen en wil in dien toestand liever niet naar huis gaan. En hij verzocht ons hein naar 't koffiehuis van don heer Meeuwis te brengen, ïangezien men daar wel voor hem zorgen zou," •prak "t lange, magere heertje met 't lorgnet en pieperige stemmetje. Lize Meeuwis word bloedrood. Bij 't binnenko- en van dezen nachtelijken optocht was de heer Meeuwis terstond inde kolTiekamergekomen. Men had evenwel 't woord tot de dochter gericht. Maar nu wendde de zoon van den docter zich tot den kastelein en zei Mijnheer! wij laten de zorg voor onzen kame raad aan u over. Gij zult u zeker die moeite wel willen getroosten." Met deze woorden keerde hij zich om, groette Meeuwis uit ®de Hoop" zeer beleefd en sprak «Laat ons nu gaan heeren!" Allen volgden terstond en lieten den verbaasden kastelein, eer hij nog een woord had kunnen ant woorden, zonder verdere inlichtingen achter. De. echtgenoote van den kastelein was ook eens komep zien wat er gaande was. Zij had anders de gewoonte niet zich met de habitue's te bemoeien. Door hare zorg werd Herman terstond te bed ge bracht. Eene verkwikkende rust gaf hem weer nieuwe krachten, maar 't was reeds laat in den ochtend toen hij ontwaakte. Word! vervolgd

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1