Nieows- en Advertentieblad. Woensdag 2 Juni. JIJ? 1464 Vijftiende 1875. Uitgever: S. GILTJES. De zoon van den Juwelier. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DENSDAG- en VRIJDAG-A OND. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco por post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. OURANT De prijs der Adveetentien van 14- regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. De VOORZITTER van den Raad der ge meente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAT/VERGADEREN op WOENSDAG den 2 JUN1J e. k. des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voorn., den 29 Mei 1875. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEIt BEIIANDET.ING 1. Regeling van het onderwijs op de gesub sidieerde bijz. school voor ui. u. 1. o. 2. Voordragt lid Plaatselijke Schoolcommissie. 8. Voordragt eervol ontslag en benoeming vader en moeder in het Algemeene Weeshuis. 4. Mededeeling van stukken. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders dar Gemeente HELDEB, brengen ter openbare kennis, dat tor voldoening aan liet bepaalde bij art. 17 der wet van 14 September 1861) (Staatsblad No. 138) de Lijst bevattende de namen der inwoners die voor het Verleenen van Inkwartiering en Onderhoud in aanmerking komen, is herzien en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedcrgelegd. Helder, 1 Junij 1875. Burgem. en Weth. voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgem. L. VERHEY. Secf. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester der Gemeente HELDER, maakt., tengevolge eener nader ontvangen aanschrijving van den Heer Commissaris des lionings in deze provincie, aan de belanghebbenden bekend, dat de milicien-verlofgangers die in den loop van dit jaar zamenkomen, om krachtens art. 125 der militiewet in den wapenhandel te worden geoefend, niet aan het onderzoek over de verlofgangers in de maand Junij e. k. behoeven deel te nemen. Helder, 31 Mei, 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. De aanstaande Verkiezing. De opmerking is meermalen gemaakt, dat do twee afgevaardigden van ons district weinig gewicht in de schaal konden leggen, als belioorendc tot twee tegenover elkander staande richtingenlibe raal en conservatief. Met betrekking tot vele pun ten was dit stellig het geval; maar als men dit op alles wilde toepassen, zou men hun grof bolee- digen. In do minste kwestien vraagt de man van karakter niet naar het »wic" maar liet »\vat" Hoe dat intusschen dan ook moge geweest zijn, do om standigheden hebben daarin groote verandering gebracht. De vraag is thans minder, of uw can- didaat, liberaal of conservatief is, dan wel: vis hij een vóór- of tegenstander der openbare school?" hetgeen met andere woorden wil zeggen: «wenscht liij het behoud en den bloei der openbare school, die allóén den naam van nationaal mag dragen, o( verlangt hij ze onder kerkelijke invloeden te brengen en langzaam te ondermijnen?" De kiezers worden opgeroepen, om over twee afgevaardigden te stemmen. De heer dc Bruyn Kops, het aftredend lid, heeft zijn mandaat in de Tweede Kamer vervuld op eene wijze, die wij hoogst verdienstelijk durven noemen. Hij behoort niet tot de vee 1-, maar degelijke sprekers, die gewicht in de schaal leggen, en waarnaar men luistert. Wij gelooven dat, als vele leden der Tweede Kamer in dat opzicht zijn voor beeld volgden, het vaderlaed er stellig niet bij zou verliezen. Zelfs zij, die een andere zienswijze koes terijn, kunnen niet wenschen zulk een lid uit de Kamer te verwijderen. Wij twijfelen dus geen oogenblik, of de stembus zal bewijzen, dat de Kie zers, zoo niet algemeen Idan toch zolcer de groote meerderheid, den heer de Bruyn Kops zeer ongaarne de Tweede Kamer zouden zien verlaten, en achten het daarom geheel overbodig zijne candidateur meer aan te bevelen. Iets anders is liet met de andere vacature. De dood heeft den lieer van Foreest, in den ou derdom van 58 jaren, weggerukt. Over zijn staat kundige gevoelens willen wij zwijgen: ze waren de onzen niet, zoodat wij ons vaak gedrongen gevoel den, ze te bestrijden. Daarbij gevoelden wij echter steeds voor hem de hoogachting, die ieder man, die zijn overtuiging eerlijk uitspreekt, verdient. Op maatschappelijk gebied is zijn dood een verlies, dat iedereen gevoelt, die hem ooit leerde kennen, maar dat vooral dat gedeelte onzer provincie treft, waar hij veel nut heeft gestichtwij aarselen niet als onze overtuiging uit tc spreken, dat hij een edel mensck was. Reeds den 8 Juni worden de kiezers opgeroepen, om zijn plaatsvervanger te benoemenwie zal het zijn Op die vraag vernemen wij, zoo even, is gisteren door de centrale kiesvoreeniging, in hare vergade ring, gehouden to Alkmaar, het antwoord.gegeven door met meerderheid van stemmen den heer mr. IV. van der Kaay tot candidaat te proclameeren. Wij kunnen ons met die keuze volkomen verce- nigon en vertrouwen dat die een algemeene sym pathie zal verwekken, daar dc heer van der Kaay door het geheele district en vooral in zijn geboor teplaats Alkmaar bekend staat als een begaafd spreker niet alleen, maar als een man met een helder hoofd, een oprecht karakter en edele begin selen. Wellicht komen wij in een volgend nomraer op deze keuze terugde tijd ontbreekt ons thans om in nadere bijzonderheden te treden. Alzoo bevelen wij de kiezers aande hecren Mr. J. L. DE UKUll KOPS, (Wit slembrie/je.) Mr. 11'. VAM DEK KAAY (Rosé slembrie/je.) FEUILLETON. VIJFDE HOOFDSTUK. EEN DUBBEL ONHEIL. Nauwelijks had Herman zijne kamer bereikt en zorgvuldig de deur gesloten, oi hij wierp zich in zijn stoel neder. Hij was brandend nieuwsgierig om te weten welke tijding deze brief hem zou brengen. Ja, de hand is mij niet onbekend. Hij verbrak 't zegel en las M ij n li e e r. Dezen morgen roods vroeg ontving ik oenen brief van een mij onbekend persoon. Deze meldt mij daarin zaken, die ik noch kan, noch mag gelooven. In 't belang mijner dochter ben ik genoodzaakt naar een en ander een onderzoek in to stellen. Natuurlijk zult gij, na inzage der letteren, die ik ontving, zeker bereid zijn, mij de noodigo ophel deringen te gevon. DE WEDUWE STEIN. Wat drommel broeit daar voor onweer aan de lucht Hoe kan de weduwe Stein van mijne zijde inlichtingen noodig hebben, en dat nog wel in 't belang der dochter. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Juni 1875. De geineeute veldwachter, J. de Boer heeft jl. vrijdag zijne 85 jarige ambtsbedie ning in deze gemeente herdacht. Donderdag 27 Mei, jl, zijn na voldoend afgelegd examen de machinistleerlingen 2e kl. G. Driessen en J. J. Slikkcl, bevorderd tot machinist-leerlingen le kl. Jl. Zondag werden eenige fatsoenlijke jongelieden van den Helder op ecne wande ling te Huisduinen door een achttal ondeu gende knapen met halve klinkers nagewor pen: zoodat zij genoodzaakt waren den bij stand in le roepen van den veldwachter, die juist van pas aankwam om de deugnieten te verdrijven, en hunne namen op te teeke- nen. Het is te wenschen, dat de politie zich verder met deze zaak bcmoeie, ten einde de veiligheid van de wandelaars aldaar te verzekeren. Zondag jl. is Zr. Ms. monitor (le Adder van Amsterdam alhier aangekomen. De kapt ter zee W. B. F. Esscher gaat den kapt. ter zee II. B. Kip in de wateren van AtchiiL als kommandant van 't eskader vervangen, inen zegt dat deze laatste hier de betrekking zal bekomen van chef van 't personeel, in plaatst van den kapt, ter zee A. Schotborg, die nu een aantal jaren in die betrekking bij het ministerie was ge plaatst. Men schrijft ons van Texel, 27 Mei het volgende: Op het strand alhier is eene flesch aange spoeld waarin een briefje van den volgenden inhoud. (Letterlijk twergenomen). 'Pasenger first Cnbin", North-Sea May 10en 75, Pasengers on the steamer Poinerainea, F. W. liille, F. W. Ricke, F. W. Ritt, H. F. Froelich, Glirist. Borgending, E. R. Terkirk, Miss. Maggie Deering, Miss. Sebella Muth, Charles Hahn (onduidelijk), have Ibis published in the City papers. Naar het //U. D." verneemt is tegen den sergeant bij het bataljon mineurs G. Kleian, bij arrest van den krijgsraad in de 4e militaire afdccling een bevel van gevangenneeming ver leend, als beschuldigd van moord met voorbe dachten rade op den sergeant Hellegers, van genoemd bataljon. Yoor het hof te Groniugeu is thans behandeld de zaak van de veldwachters Dobbema en Begeman, beschuldigd een Duitscheu de serteur, dien zij over de grenzen moesten ge leiden, te hebben vermoord. De beschuldigde Begeman heeft voor den rechter een trouw verhaal gedaan van de onmenschelijke mishan delingen, welke Dobbema op den Duitscher Albers heeft gepleegd. Nadat de veldwachters zich eerst voor rekening van den ongelukkigen deserteur hadden bedronken voor vier thaler, heeft Dobbema hem letterlijk dood gestompt en geschopt. De personen welke zij onder weg ontmoetten, o. a. de conducteur van een dili gence, hadden geen vermoeden van het onrecht, dat gepleegd werd, omdat zij twee veldwachters zagen. Maar als 'teens over mij zeiven was, dat de duwe wilde spreken. Wacht eens, ik ga te twaal' ure Dora bezoeken. Was 'tniet dwaas van mij, Dora zoo spoedig mijne liefde te verklaren? En hoe zal ik met Lize aan Herman dacht er niet aan. dat de weduwe Stein reeds van al 't gebeurde sedert den vorigen avond ingelicht was. Bernard Dorens, die zoo spoedig tot vergevensgezindheid scheen geneigd te zijn geweest, had intusschen zeer wraakgierige plannen beraamd. Bij vergissing was do brief aan de dochter gericht, in handen der moeder gekomen. Om hare dochter al 't leed, welke die berichten haar zouden veroor zaken, te besparen, wilde de weduwe Stein eerst met lierman spreken. Dora had dien dag eenige noodigo bezoeken af te leggen, en zoo hoopte de goede moeder eens alles met Herman te kunnen bespreken, zonder dat Dora daarbij tegenwoordig was. Tegen den middag meldde Herman zich bij de weduwe Stein aan. Hij werd met de meest mo gelijke beleefdheid en welwillendheid ontvangen. Na de gewone vragen, die gewoonlijk bij een bezoek gedaan worden, begon dc weduwe: «Mijnheer Lindeman, ge zult het mij ten goede houden, dat ik u ontboden heb, on dat terwijl Dora afwezig is. De reden daarvan is zekere anonieme brief, heden bij uuj ontvangen. De weduwe liep naar hare secretaire, ontsloot dien, nam uit eene lade den bewusten brief en sprak «Lees, als 't u belieft, zelve!" «Met bevende hand nam Herman 't beschreven papier aan. Oplettend bezag hij 't schrift, doch hij herkende de hand niet. Daarna liep hij den brief haastig door. Er werd in gemeld zijn heimelijke omgang met Lize Meeuwis en hoe hij er den nacht zelfs had doorgebracht enz. Hij had den brief reeds lang ten einde toe gelezen en nog zal hij daarin te turen. Een lichtstraal ging er voor hem op. Zou Bernard Dorens hem dien trek gespeeld hebben «Ja, zeker." dacht hij, niemand anders dan Dorens heeft dat gedaan. Herman herinnerde zich nu ook, hoe be reidvaardig Bernard dadelijk was om hem te helpen om zijn afzijn te verontschuldigen. «Dat zal ik hem betaalt zetten," dacht hij bij zich zeiven. Intusschen moest hij zich zoo goed hij kon, uit deze pijnlijke positie redden. De weduwe Sftïin had Herman met een vorsclien- den blik aangezien. Zij had zijne innerlijke ont roering bespeurd, en waagde 't daarom te vragen »Wcl, mijnheer Lindeman wat zegt gij van dezen brief? »'tls schandelijk," zei Herman, »zoo iets te schrijven." «Kunt gij vermoeden, van wien deze letteren af komstig zijn x'tls mij onverklaarbaar." De weduwe Stein had opgemerkt, dat er in de stein van Herman ietslag, dat zijne heimelijke angst verried. Herman zelf voelde dit ook. Daarom sprak hij: «Den een of ander, die mij bij uwe dochter en u in een verkeerd daglicht wil stellen, heeft deze onwaarheid verzonnen. Ik verzeker u echter ploclitig, dat ik noch van De ongelukkige Duitscher is tweemaal te water geraakt vóór hij bezweek. Des uachts gingen de veldwachters het lijk tusscheu kool- tronkeu verbergen, terwijl zij het later in het Wijmeesterdiep hebben geworpen. Aanstaande woensdag uitspraak. Zaturdag j. 1. is in de Oranjekazerne te 's Hage een jager door een openstaand luik gevallen, dat ongeveer 20 meter van den begauen grond verwijderd is. Vreese- lijk gekneusd heeft men den ongelukkige opgenomen en naar het hospitaal vervoerd, waar hij in heelkundige behandeling is ge nomen. De lijder verkeert in gevaarlijken toestand. Ditigsdag jl. bragten de jongens van Kweekschool voor Zeevaart te Leiden een bezoek aan de Modelkamer van het depart. van Marine te's Hage. Terugkomende overliet Binnenhof zoo meldt de Leids. Ct. veruameu zij dat daar de Tweede Kamer, ar 's Land3 wetten worden gemaakt," ver gaderde en kreeg hun geleider het aardige denkbeeld, den toekomstigen janmaat ook daar eens een kijkje te gunnen. De noodi- ge bevelen omtrent houding en gedrag wer den gegeven en de jongens gingen adem loos den trap op naar de publieke tribune, ver vuld van verwachting in het denkbeeld daal de llooge Regering des Lands werkzaam te zullen zien. Toen zij daar toekeken, wer den zij weldra opgemerkt en door de kamer leden Fabius en Nierslrasz gewenkt om nog een oogenblik te wachten, toen zij op het punt stonden weer le vertrekken. De Ver gadering werd spoedig daarop geloten en toen werden de knapen in de koffijkamer der Ka mer door genoemde heeren ontvangen en ge- tracteerd op broodjes en chocolade. Met een lekkere sigaar werd deze aardige, geïm proviseerde receptie besloten. Men kan na gaan hoeveel geluk dit ongedachte buiten kansje den jongens verschafte en ook dat de riendelijke gastheeren, bij wie zeker het gulle zeemanshart heeft gesproken, alle vol doening genoten van hun inval. Dit be zoek aan de Tweede Kamer zullen de jon gens zeker niet gemakkelijk vergeten. Blijkens een mededeeling van den Ne- derlandschen consul te Christianais aldaar van den consul van Zweden en Noorwegen te Archangel een telegram ontvangen, inhou dende, dat de Dwina sedert den 18 Mei ijsvrij is, maar dat er volgens zeggen, veel ijs in*de Witte Zee aanwezig is. Zalurdag voormiddag heeft op het weeshuisplein, te Dordrecht, een' vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen waren daar aan het spelen in de nabijheid van eene groote kist, waarin een orgel van een 'teen, noch van 'tander afweet. Ik ben gisteren avond ten huize van Dorens ge weest. Bernard Dorens had eenige vrienden bij zich en was er bijzonder op gesteld, dat ik bij hem zou blijven. Ik heb mij daartoe laten overhalen. 'tWerd wat laat en zoo ben ik bij Dorens blijven overnachten. Al wat in den brief staat, is letterlijk van 't begin tot 't einde gelogen. Herman kon uitmuntend komedie spelen. Ook thans vervulde hij zijne rol zoo natuurlijk, dat er bij de weduwe Stein niet den minsten twijfel aan zijne oprechtheid overbleef. Zij sprak dus »'t Doet mij werkelijk genoegen, dat gij met de grootste vrijmoedigheid deze verklaring kuntaileg- gen. Ik had dit ook verwacht, maar mocht niet temin dezen brief niet voor u verborgen houden.' «Ik dank u," zei Herman, »voor de goede gevoe lens, die ge van nnj koestert. Tot éene zaak acht ik mij echter verplicht, nl., om den lasteraar en oerroover, die 't waagde dezen brief te schrijven, op te sporen en zijn naam aan de algemeene ver achting prijs te geven. «Maar hoe zult ge dit aanleggen?" «Ik zal hem openlijk in de dagbladen oproepen. Dc weduwe Stein merkte, dat Herman boos was geworden. Elke gedachte was uit hare ziel ver bannen, die Herman voor schuldig had gehouden. «Mag ik u een' goeden raad geven, vroeg de weduwo Stein «Gaarne," sprak Herman. «Welnu, stoor u dan niet verder aan deze letteren. Dora weet van den brief niets af. Zij zon er slechts der aldaar staande draaimolens wordt gebor gen. Het 6jarig zoontje van G. Koopman sevond zich aan de voorzijde en een paar andere kinderen aan de achterzijde der kist, toen deze, vermoedelijk door het duwen er tegen, omviel en terecht kwain op het hoofd van dat 6-jarig jongetje hetwelk als het ware vermorseld was liet bloed spatte er aan weerszijden uit, zoodat het kiiid dau ook korte oogenblikken daarna overleed. Buitenland. Te Cork waren onlangs acht A tien duizend tegenstanders der wet, waarbij dc verkoop van stc-rke dranken op Zondag zal worden beperkt, bijeen gekomen, om een meeting le houden, toen de voorstanders van den maatregel hun dit met geweld wilden be letten. Ze waren op het punt haiidgeme-n te worden, ioen plotseling een groote me nigte zoogenaamde lersche Nationalisten aan kwam, die beide partijen verdreef. De Na tionalisten dulden namelijk niet, dat eenige andere partij demonstraties of schandalen maakt zonder hare medewerking. In Oostenrijk, waar de runderpest ste-ds een blijvende gast was, begint deze ramp eindelijk te wijken: men vindt haar thans alleen nog in de provincie Agrarn. Over de groote van Londen leest men: De stad heeft eene oppervlakte van 700 vier kante mijlen en 4 miliioen inwoners. Er zijn hier meer katholieken dan in Rome, meer Schotten dan in Eilinburg, meer leren dan in Dublin en meer Joden dan in geheel Palestina. In den haven liggen dagelijks 1000 schepen met 9000 matrozen. Alle vijf minuten wordt er een kind geboren, alle acht minuten sterft een mensch. Door el kander worden jaarlijks 28 mijlen nieuwe straten aangelegd en 9000 nieuwe huizen gebouwd. Aan het postkantoor worden jaarlijks 238 miliioen brieven ter bezorging ontvangen. In de registers der politie kö- men 120,000 overtreders van de wet voor, en dit vermeerderd nog jaarlijks. Meer dan een derde der in Engeland gepleegde mis daden hadden in Londen plaats. De her bergen en bierhuizen zouden naast elkander gezet eene lengte van 73 mijlen innemen. Ongeveer een miliioen inwoners bezoeken jaar in jaar uit geen kerk. I)e statikus ver geet echter mede te deelen of in deze kate- gorie meer misdadigers vallen, dan in dc andere klassen der bevolking. Den 26 jl. heeft in een winkel van chemicaliën te Boston eene ontploffing plaats gehad waardoor het huis vernield, eenige be lendende gebouwen erg beschadigd, 5 perso nen gedood en 17 anderen gewond werden verdriet van hebben, zoo ze er iets van hoorde- Tracht uwen vijand te leeren kennen, dan kunt go steods voor hem op uwe hoede zijn." «Ik zal uwen welgemeendcn raad opvolgen," zei Herman, ter liefde van Dora en uil ware achting voor u, 'tkost mij echter groote moeite. Even later kwam Dora tehuis, 't Verheugde haar zeer haren Herman te zien. «De tijd begon mij werkelijk lang te vallen, lieve Dora, «zei Herman, «ofschoon uwe moeder stof ge noeg had tot pralen. Waar zijt ge toch zoolang gebleven «Ik heb mij bij Amalia Dorens wat lang opge houden," gaf Dora ten antwoord. Het bloed steeg Bernard naar 't hoofd. Beurte lings werd hij rood en wit. «Was Dora dan nut de familie Dorens bekend? Was Dora eene vriendin van Amalia Maar dan zou alles uitkomenook zijn leugenachtig verhaal aan de weduwe Stein. De weduwe en Dora zagen do verandering op Herman's gelaat. Beiden vroegen dus deelnemend «Overkomt u iets?" #'t Heeft niet veel te beteekeneij," sprak Herman Zoo nu is 't weer over. Waar ze.idet ge o>ik zoo lang te zijn geweest, Dora Ik verstond u waarlijk niet. Eene lichte benauwdheid overviel mij daar." Word: vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1