Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 12 Juni. Jh 1467, Vijftiende Jaargang. 1875 Uitgever: S. GILTJES. UITSLAG I)o zoon van den Juwelier, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. der verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Alkmaar. Herkozen de heer Mr. J. L. dc Bruyn Kops (lib.) Gekozen do lieer Mr. W. van der Kaay, (lib.) Amsterdam. Herkozen de lieer mr. M. II. Godefroi (lib.). Gekozen mr. G. de Vries Azn. (lib.) cn nir. S. A.Vemng Meinesz (lib.) Rotterdam. Herkozen de lieer R. I\ Mees (lib.) 's Gravenhage. Hcrk. de lir. mr. W. Wintgens (cons.) Utrecht. Herstemming tusschen de hh. J. N. Iiastert (lib.) en mr. N. P. J. Kien (cons.1 Haarlem. Herkozen de heer mr. J. lCappcync van de Coppello (lib.) Arnhem. Herstemming tusschen de hh. mr. J. H. Geertsema (lib.) en mr. A. F. de Savornin Lohman (anti-rev.) Groningen. Herkozen de hr. mr. S. v. Houten (lib.) Leeuwarden. Herkozen dc hr. mr. J. K. de Roo van Alderwerelt (lib.) Zwolle. Herkozen de hr. nir. A. van Naamen van Eemnes (cons.) 's Hertogenbosch. Herkozen de hr. mr. J. M. B. J. van der Does dc Willebois (r. cath.)J Hoorn. Herkozen de hr. mr. K. de Jong (lib.) Ijeiden. Herkozen de hr. rar. O. baron van Was- senaer Catwijck (anti-rev). Delft. Herstemming tusschen de hh. jhr. F. dc Casembroot (cons. en anti-rev.)en dr. C. J. Vaillant (lib.) Gouda. Herkozen de hr. dr. A. Kuypcr (antirev.) Haarlemmermeer. Gekozen de lir. mr. F. J. J. baron van Heemstra (anti-rev. en r. cath.) Decenter. Herkozen de hr. m. Blussé van Oud- Alblas (lib.) Dordrecht. Herkozen de jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot (lib.) Brielle. Herkozen de hr! dr. K. A. Rombach (lib.) Gorenchem. Herk. dc hr. W. C. M. Begram (cons.) Amersfoort Herkozen de hr. jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck (anti-rev.) Zutphen. Herkozen de hr. mr. J. Dam (lib.) Nijmegen. Herkozen jhr. mr. Carel van Nispen van Sevcnacr (r. cath.) Tiel. Herkozen de hr. mr. J. D. Baron Makay (lib.) Tilburg. Herkozen de hr. F. II. H. Borrct (r. cath.) Eindhoven. Herkozen de hr. mr. P. J. A. Smits (r. cath.) Maastricht. Herkozen do hr. C. A. baron dc Bie- berstein (r. cath. en lib.) Roermond. Herkozen do hr. J. II. Arnolds (r.cath.) Almelo. Herstemming tusschen de hh. mr. J. R. Corvor Hooft (cons. en r. cath.) en S. J. baron van Pallandt (lib Breda. Herkozen jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen van Sevenaer (r. cath.) Assen. Herkozen do hr. mr. II. J. Smidt (lib.) Appingedum. Herkozen de hr. mr. D. de Ruiter FEUILLETON. VIJFDE HOOFDSTUK. een ilubbel onheil. Gelukkig voor Herman, dat zijn vader in eenen adem voortpraatte en zijn' zoon niet aanzag, anders had hij diens verlegenheid zeker opgemerkt. Nu had Herman de ruimste gelegenheid om zich te herstellen, en dit viel hem des te gemakkelijker, toen hij bemerkte, dat zijn vader de dienstbode verdacht. «Maar gij moet u zeker vergist hebben, vader," bracht Hei man in het midden, nik kan haast niet gelooven, dat Dientjc oneerlijk is. Zij is wel arm, maar slloo, hoo, beste jongen! Ik ken dat slag van volkje beter dan gij. Was zij van voornamer af komst, zie je, dan zou ik geen kwaad vermoeden kunnen hebben, doch nu is dit geheel iets anders!" Herman vond de conclusie zijns vaders wel wat ■zonderling, maar toch wilde hij die bekrompenheid, dat vooroordeel niet bestrijden. «Maar, hoe wilt ge 't. dan aanleggen," vroeg Zylkor (lib.) Steenwijk. Herkozen jhr. C. M. Storm van 'sGra vensandc (lib.) Boxmeer. Herkozen de hr. mr. P. van den Heuvel (r. cath.) Sneek. Herkozen de hr. A. Moens (lib.) Docknm. Herk. do hr. mr. W. A. Bergsma (lib.) Goes. Herkozen do hr. mr. P. II. Saay Vader (anti-rev.) Middelburg. Gekozen de hr. jhr. J. L. de Jonge (anti-rev.) Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Juni 1875. Naar men verneemt, zal in dit seizoen bij gunstig weder, nabij het Spoorstation des Zondags namiddags, door het muziekcorps der dd. schutterij alhier, eenige muziekuit voeringen plaats hebben. Men schrijft uit Amsterdam, 8 Juni Gisteren avond tusschen negen en halftien, is in een manufactuurwinkel op de Prinsen gracht, hij de Lauriergracht, bij het opsteken van het licht brand ontstaan, die onmiddelijk zoo hevig werd, dat een der bewoners de voor deur niet meer uitkon en achteruit, langs de kelderwoning een uitweg moest zoeken. De lammen sloegen fel naar boven, langs drie erdiepingen, tot het dak. Ieder dezer ver diepingen was door een huisgezin bewoond de brandweer beperkte de vlammen echter door de werking van vijf handspuiten en een stoom spuit tot het huis, waarin de brand ontstaan was. Het perceel is nagenoeg vernieldde muren zijn blijven slaan de vloereu en zol deringen van de onderste verdiepingen zijn ver koold, die der hovenste bleven gedeeltelijk be houden. De burgemeester, het dagelijksch be stuur, de overheden van de politie en van de brandweer waren aanwezig. Omstreeks te mid dernacht waande men den brand gebluscht, doch heden morgen te negen uren begon het dak, dat niet geheel was vernield, opnieuw te branden. De brandweer rukte aan, en twee handspuiten gaven onmiddelijk water. Na een half uurtje konden de manschappen weer inrukken. Een zeer droevig feit is bij dezen brand weer te betreuren. Een bakkersknecht, Jan Olie, en zijn kind van ruim een jaar zijn bij de ramp omgekomen. Olie woonde op de bovenste ach terkamer van het perceel cn lag met zijn kind lapen, toen de brand uitbrak. Zijn vrouw was om boodschappen uit. Niemand wist, dat zich op deze kamer personen bevonden, die trouwens ook niet te bereiken zouden zijn ge weest. Te half elf ontdekte een officier der brandweer, die met vier man in het brandende perceel werkzaam was, de twee lijken op een Herman, lom Dientjc op den proef te stellen?" »Wel," niets is gemakkelijker. Niemand komt ooit op mijn kantoor, als ik er niet ben. Alleen Dicntje komt 's morgens 't stof weg veegen. Ik laat nu en dan eens den lessenaar openstaan, en, als ze onoerlijk is, kunnen we haar op de daad betrappen Maar hoe zal men dit aanleggen vroeg Her man, wicn dit gesprek begon te vervelen, op kor zelige» toon. Kom Herman! je begrijpt nu ook al heel wei nig. Zie eens naar dat rooster voor de ventilatie, 't Is juist boven mijne lessenaar. Bespied haar nu en dan, en ik sta u borg, dat zij in den val loopt. »Ik zeg u nog eens, vader dat ik geloof, dat ge vergist hebt »Nu, jongen als je denkt, dat ik me vergis, dan 't goed. Denk er nog eens over na, maar spreek er niet met je mama over." Dc heer Lindeman verliet Hermans kamer, 't Speet hem al half, dat hij over de zaak gesproken had. 't Mocht eens tot moeite aanleiding geven en daar was hij toch eigentlijk niet voor. Herman zelve was blijde, dat zijn vader vertrok. oHeb je nog lust om met ons mee naar de van der Meulens te gaan vroeg vader Lindeman toen hij op den drempel der kamer stond. «Wees zoo goed, vader, mij te verontschuldigen, ik gevoel me niet te wel." »Best," sprak Lindeman, «als we Tt maar weten. Zoo aanstonds komt liet rijtuig voor en dan rijden uwe moeder, uwe zuster cn ik maar heen." Haastig liep de heer Lindeman de trappen af en een half uur later reed de familie in een fraai rijtuig naar de partij hij de van der Meulens. verdieping lager dan die, waar de otigelukkigen hadden geslapen. Zij waren blijkbaar gestikt, daar de lichamen voor het grootste deel in gaven staat werden bevonden. Met zeer groote moeite werden de lijken achteruit in zakken naar beneden gelaten. Men schrijft uit Amsterdam, 10 Jnni In dc Koningstraat heeft zich gister middag een persoon, die pas was ondertrouwd, opge hangen in het huis, dat hem tot toekomstige echtelijke woning zou dienen. De smart en de schrik van de ongelukkigo bruid, die, on gerust over het uitblijven van haar bruigom naar de Koningstraat was gegaan om hem op te zoeken, kan men zich voorstellen. Een groote opschudding ontstond in de straat, toen het gebeurde bekend werd. De heer F. Dunklcr te 's Hage. is door den bey van Tunis benoemd tot ridder der orde van Nichan Iftihar. Toen Zaterdag avond een persoon, die met den trein van Utrecht via Arnhem Daar Deventer was gereisd, aldaar aankwam, ont dekte hij dat hij zijne portemonnaie, met een aanzienlijke som gelds er in, had verloren. Hij telegrafeerde onmiddelijk aan den stations-chef te Arnhem, die hem terugseinde dat de por- temounaie reeds in zijn bezit was, met het geld er in, en dat hij maar naar Am hein zou ko men, waar hij een en ander weder in zijn bezit zou stellen. Een conducteur van den spoorweg had de portemonnaie in den waggon gevonden en haar onmiddelijk aan den stations-chef over handigd. Maandag jl. heeft te Leeuwarden een bijzondere militaire plechtigheid plaats gehad. z\an den gewezen matroos J. 1'. J. lies werd voor het front der vercenigde bat. van liet le reg. inf. en in bijzijn van de offic. der dd schutterij, door den reg.-komm., kolonel de Fremery, uitgereikt de Militaire Willemsorde 4e kl., hem door den Koning voor zijn man moedig gedrag in Atchin toegekend. Tevens erden hem uitgereikt het teeken voor be langrijke krijgsverrichtingen en de zilveren medaille. Onder het spelen defileerden d( troepen voor den nieuwen ridder, die vervol gens door den officieren op de Groote Socië teit werd onthaald en later met hen en de muziek in optogt door de stad trok. Verleden week Dinsdag begaf de kolonel der Guides, Olivier, in garnizoen te Brussel, zich door de Rue Belliard naar het exercitie- d. Daar ontmoetten hem een man en twee vrouwen, die elk een mand droegen. Toen nu het paard van den kolonel een zijsprong deed, ZESDE HOOFDSTUK. Nog altijd zat Herman alleen op zijne kamer. De kachel brandde helder op. Alles was stil cn rustig in huis. Zeker waren zijne jongere zusters te bed gegaan. »'t Is heden een slechte dag voor me geweest, waarlijk alles is me, van den morgen tot den avond, tegengeloopen. Ik was eerst nog bevreesd, dat vader van 't grapje van gisteren avond vernomen had, maar hij scheen niets te weten. Zooveel te beter. Hij moet alles niet weten, ik voor nnj ten minste, wil den ouden heer niet alles aan den neus hangen, 't "erwondert mij, dat vader 't niet vreemd vond. lat ik niet met Dora- mee naar de jmitij ging. Goed, dat ik er haar maar niet van gesproken heb. Herman plaatste zich wat nader bij den kachel, stak eenc fijne, geurige cigaar aan en schelde. De nsi.hade verscheen. •Dientje!" pij moest mij eens een flesch wijn brengen," gebood lierman. «Zeg mij eens," ver- --olgde hij, «is er niemand meer in huis. Zijn de •isjes alle mede?" •Neen, mijnheer Herman, alleen uwe oudste zus ter Rika is mede." Kom, breng mij dan maar eerst den wijn, dan heb ik u nog het oen cn ander te vragen." Dientje verwijderde zich en kwam spoedig terug met 't geen Herman gevraag"! luid. liet een der vrouwen, naar het scheen daardoor verschrikt, haar mand vallen. De man werd daarover zoo toornig, dat hij den kolonel voor domoor uitmaakte en een steen opnam, om hein daarmede te werpen. Do kolonel wendde zijn paard en riep: "Als ge mij bij ongeluk treft, doorsteek ik u met mijn degen." De man liet hierop den steen vallen. Twee dagen daarna wenschtc een man, die zijn naam niet noemde, bij den kolonel toege laten te worden. "Kolonel," zei dc man, "ik kom voldoening vragen voor de mij aangedane beleedigiug. Eergister hebt gij gedreigd mij te doorsteken." De kolonel gaf zijn bedienden een teeken en deze zetten den man de deur uit. Den 4 Juni passeerde de kolonel de Rue des Arts, om naar de kazerne te gaan. Hij ontmoette daar den graaf van Vlaanderen met twee ordonnans-officieren. Terwijl de kolonel zijn paard inhield, om den graaf te groeten, hoorde hij een schot en een kogel vloog hem langs het hoofd, een tweede kogel trof hem aan den elleboog. Als bij instinkt bukte hij zich en dit was zijn geluk, want vier andere kogels vlogen hem hierna over het hoofd heen. Een der ordonnans-offic. had zich intusschen op den moordenaar ge worpen en hem een stoot met zijn degen in de b?rst gegeven. Door de politie gegrepen, herkende de kolonel den man, met wien hij vroeger twist had gehad. De wonde van ko lonel Olivier is niet gevaarlijk. Besluiten, Benoemingen, enz. Dc officier van gezondheid le kl. L. P. Vlaanderen, dienende op het schroefstoomschip oPrinses Maria," wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid le kl. II. L." Reeder, terwijl de officier van gezondheid le kl. G. F. Rochat, dienende op het wachtschip te Amsterdam, tijdelijk ;edetachecrd wordt op het raderstooinsch. ede Valk." De luit ter zee le kl. E. B. Bonn, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten Juli a. s. op non-activiteit gesteld cn met den lil Aug. daaraanv. vervangen door den luit. ter zee le kl. W. J. II. de Kanter. Benoemd tot heemraad van den Anna-Paulowna- Polder de heer J. B. Geerligs: tot hoofdingeland van Wcstfriesland, vanwege Gcestinerarubacht, do heer C. Spaans. Met den 1 ln dezer maand wordt het bevel over het op te richten corps torpedisten bij de marine, opgedragen aan den kap.-luit. ter zee W. F. II. Cramer. Z. M. heeft aan J. Stam, C. Lagas, C. Gouda, O. Zwart, G. Visser, K. Vuil, .1. Zwart en J. Glas, allen visschers te Egmand aan Zee, vergunning ver leend, den eerstgenoemde tot het aanncmon en dragen der gouden, en elk der overigen der zilveren medaille voor mcnschlievend hulpbetoon, hun dooi den Maarschalk-President der Fransche Republiek geschonken. Do luit. ter zee '2e kl. VV, J. Dcrv, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië cn van daal den 4n dezer in Nederland tornggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee '2e kl. II. II. Hora Siccema en G. M. Titsingh worden met den lln Juni a. geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Gninca en wachtschip alhier. Schenk nu ook eens in! Maar gij hebt slechts een glas gebrachtgij zult met. mij drinken Oientje »Dank u 1" gaf de meid ten antwoord. «Een glas druivennat is goed voor je." «Stellig niet. ik heb druk werk in de keuken." «Kom kind' een enkel glaasje!" «Heeft mijnheer nog iets te gelasten?" vroeg Dientje, die naar de deur trad om zich te ver wijderen. »Ja," gaf Herman ten antwoord. Luister eens naar mij. Ik heb een zeer dwaze ;tap gedaan. Gij weet, dat ik altijd veel van u heb gehouden, cn telkens gevoel ik, dat ik vergeefsche pogingen aanwend, die liefde te onderdrukken. Ik ben er echter tc zeer van overtuigd dat mijne ouders nooit mijne liefde voor u zullen goedkeuren, dan dat ik er hen over zou durven spreken. In een opgewonden oogenblik heb ik Dora van Stein, die anders wel een lief kind is. nnjnc lietde ver klaard. Stellig ik heb dwaas gehandeld. Ik gevoel voor haar niet. die ware genegenheid, die «Mijnheer," viel Dientje hein in de rede, «ik inag niet langer den tijd verbeuzelen, en bovendien komt liet mij voor. dat 't beter is. dat ik met die zaken onbekend blijf." «Maar weet ge dan niet, hoezeer ik u liefheb?"' "Het zou zeker dwaasheid van mij zijn, mij dit in te belden." «Geloof mij. Dientje, dat ik u niets dan de waar- ad zeg. Ik heb u al lang willen zeggen, wat mij op 't harte lag." «Laat mij eens aannemen, mijnheer, dat gij de waarheid spreektdan nog ware 't hetor, die waar Nederlandsche spreekwoorden en puntige gezegden van vroeger en later verzameld door M. 1. Het is heter weinig zaken goed te doen, dan tienmaal zooveel ten halve. 2. Met ordelijk werken gaat het als met het inpakken van een' koffer. Een goed in- pakker zal er de helft meer in krijgen dan een leehte. 3. Sommige menschen beginnen de waar de van het geld eerst te beseffen, als het op raakt, en evenzoo gaat 't menigeen met zijnen tijd. 4. Verloren schatten zijn door vlijt mis schien te herwinnen, verlorene kennis door studie, verlorene gezondheid door matigheid of medicijn, maar verloren tijd is verloren voor altoos. 5. Een matig deelnemer aan de vermaken is heilzaam en verdiend aanbeveling, maar "t buitensporig najagen van "t vermaak bederft 't karakter. 6. Hoofd eu hart ontwikkeld, Dan is 't leven zoet. En de laatste stonde Is dan ook nog goed. 7. Zwijgen doet veel meer dan twisten. Als u deze les bekoort Houdt ge uw mond maarhij een brompot, En geeft hem het laatste woord. S. Vol genot is 't pad der kennis; 't Is een eiudelooze baan, Op dien baan heeft niemand onzer Ooit den laatsten stap gedaan. 9. Begin, om mild le zijn, met zuinig tc «•orden. 10. Naar de laatste mode steeds gekleed gaan Hielp al heel veel menschen Waarheen Naar de maan. 11. Die uit luiheid 't laatst op 't werk komt, En zijn vreugde vindt in slapen, Moest dan met oen volle schotel voor zich, Ook te lui zijn om te gapen 12. Die zijn laatste stuiver neerlegt Op de toonbank van een' kroeg. Zou verdienen, dat zijn voorhoofd 't opschrift "Groote domkop" droeg. heid te zwijgen. Nooit zoudt gij kunnen besluiten met een meisje uit mijn stand te huwen, en zeker zouden uwe ouders, zooals ge zelf zegt, nimmer daarvan willen hooren. Maar bovendien: houdt gij waarlijk van mij, o, ik bid n, spaar mij dan uw- betuigingen van liefde. Uwe verlooving met Dora van Stein is door de gansclie stad bekend. Doch al ware dat zoo niet. dan nog mag ik uwe vleitaal niet aanhooren. Ik ben eene arme timmerman.— dochter, mijne ouders zijn oud, maar braai en deugd zaam. De deugd hunner kinderen is de kroon hunner grijsheid!" Dientjc was al voortredeneerendor welsprekend geworden en vervolgde met een stem, die afkeuring te kennen gaf." «Mijnheer Herman! zoolang gij verloofd zijt. zult ge goed doen, nimmer mij over uwe ingebeelde liefde te spreken en mocht 't zoover komen, dat ge eenmaal weer vrij zijt. dan nog mag en wil ik naar uwe betuigingen niet luisteren. Ik ben te eenvou dig voor u, en heb te vee! gevoel van plicht en deugd «Zult ge mij hier de les komen lezen Waarach tig nu wordt 't nog fraaier! Mij dunkt, dat ge rr trotsch op moest zijn, dat ik u ZOO openhartig imjiie verborgene gevoelens openbaar. Heb ik u niet reeds sedert lang duidelijk laten blijken, hoezeer «Ik zal u op mijne beurt in de rede vallen,"' sprak Dientje. «ik verzoek u mij n i m m e r weer met uwe liefde lastig tc vallen," Na dit gezegd to hebben verwijderde Dientje zich snel en liet Herman aan zijno eigene gedachten over. H ardt rerrolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1