Nieows- en Advertentieblad. schooiT Woensdag 7 Juli. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. UILTJES. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. POSTERIJEN. ADVERTENTIEN IEMAND, BOTER. Frambozen- en Citroen- EEN NOODHULP VASTE WERKSTEI HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor S maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. heeren J. en J. K. Schild. Te Texei. worden AD VERTENTIËN voor dit blad aangenomen door de H. M00JEN, aan den Burg G. MULLER, aan het Oude van den Raad der Gemeente TEXEL, Vrijdag 9 Jui.i a. s. Piuiten van behandeling Ingekomen stukken. Aanbieding staat af- en overschrijving en voorziene uitgaven. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, enz., g Juli 1S75. De kermis, gisteren aangevangen, belooft dit jaar een groot vertier. Enkele tenten zijn reeds gisteren avond geopend, de meesten zullen hedeu avond hunne eerste voorstelliug geven, waaronder de drie schouwburgen. Het gezel schap van den heer Blanus, in Haarlem opge houden, zal eerst morgen avond aanvangen. De heer Basch, met zijn veelbelovend repertoir, laat nog steeds op zich wachten. Zondag avond gaf prof. Mullens in het lokaal Tivoli eenige proeven van zijne ongelooflijke behendigheid, die de bewondering van het aan wezige publiek ten hoogste opwekten, zoodat aan de herhaalde applaus schier geen einde kwam. Algemeen was het verlangen naar een tweede voorstelling, waaraan door den heer Mullens heden avond gevolg zal worden gegeven. Daar er heden avond zooveel nieuws te gelijk te zien zal. zijn. is het bij zoo'n gelegenheid wel te bejammeren, dat men maar op een plaats tegelijk kan zijn. Maar dat durven wij ver zekeren, dat, die heden avond Prof. Mullens bezoekt, een genoeglijken avond zal doorbrengen voor weinig geld en zeer tevreden de zaal zal verlaten. Gisteren namiddag strauddc op de droogte de Zeug, beoosten Wieringen, de Noorsche bark Guslavegezagvoerder Morch, in ballast, komende van Amsterdam en bestemd naar de Oostzee een Wieringer Blazer-schuit, door den gezagvoerder aangenomen om het bericht naar bier over te brengen, kwam gepasseerden nacht aan en op verzoek van den gezagvoerder Morch, werd een stoomsleepboot in gereedheid gebracht en stoomde met den meesten spoed de haven uit. Heden morgen werd het schip af- en omstreeks 1 uur door de stoomboot Arcltimedes lek alhier binnengesleept. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen, is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh en bestaande uit Zr. Ms. schrocfstoom- schepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Mariaden 3n dezer te Lissabon en Zr. Ms. raderstoomschip Bromoonder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. J. Scholten van Aschat, den 4n dezer te Malta aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. In het Vaderland van 5 Juli leest uien Zondag 11. was een onzer straten getuige van een niet alledaagsch huiselijk tooneel. Tusscheti 1 en 2 uren in den middag hield voor een klein huisje, bewoond door een vrouw van verdachte reputatie, een vigilante stil, waaruit een dienstmeisje stapte. Het dienst meisje scheen te weten, dat de dame op dat oogenblik bezoek had, want na aangebeld te hebben, was haar eerste vraag of zij meneer even mocht spreken. De meid, die haar te woord stond, scheen onraad te vermoeden en deed moeite om haar weg te krijgen; maar de onbe kende liet zich niet zoo gemakkelijk afschepen, en toen dc meid naar boven ging om de bood schap aan meneer over te brengen, volgde zij haar op den voet eneen oogenblik later stond de verontwaardigde echtgenoote, die zich als dienstmeisje verkleed had, om niet terstond herkend te worden, met dreigende vuisten tegenover haar ontrouwen gemaal en zijn minnares. Meneer stond verstomd; zijn miunares uitte een kreet, die tot op 5 minuten afstands werd gehoord. Maar mevrouw liet zich niet verteedr-ren. Op staauden voet sommeerde zij meneer met haar in de vigilante te gaan. De lust was blijkbaar niet groot, maar hij begreep zich maar te moeten schikken. Onder luid gejuich der saamgestroomde menigte kroop de meneer in zijn rijtuig. Mevrouw was daarmede echter nog niet tevreden. Zij meende ook haar gehate medeminnares te moeten straffen en deed dat door alles, wat onder haar berijk kwam, stuk te slaan. De scherven en stukken vlogen over de straat. Na die executie vertrokken meneer en mevrouw samen naar huis. Of de verzoe ning daar spoedig getcekend is, vennelt onze berichtgever niet. Men schrijft ons van Texel De bedijking van 't Noorden gaat goed vooruit. Zoo men zegt zyn er p. m. 350 man aan 't werk. De hooiteelt is matig en de weilanden staan schraal, de bouwlanden beter. Men verlangt naar regen. Den 7 Juli a. s. zal voor het Provin ciaal gerechtshof van Groningen de zaak be handeld worden van den gewezen boekhouder bij de Geldersche credietvereeniging te Groningen, die eenigen tijd geleden zich nit de voeten maakte met f 8000, doch even voor zijn vertrek naar Amerika, in een der Engelsche havens werd aangehouden. Een veewagen van den spoortrein tusschen Leeuwarden en Harlingeu, heeft men zoo vol schapen geladen, dat bij aankomst 32 vau de dieren waren gestikt. Het vleesch is den vol genden dag publiek verkocht. Volgens het N. Isr. Weekblad heeft de opperrabbijn van Meppel, in zake de onorde lijkheden, die bij de proef van den kandidaat- voorlezer in de synagoge is voorgevallen, eeue aanklacht ingediend tegen de rustverstoorders en den kandidaat-voorzanger die inmiddels, zooals men weet, tot voorzanger is benoemd. Gepasseerde week is zekere heer van Hall, lid der firma van Hall en Codie nalatig was gebleven om te voldoen aan gesloten verbindte- nissen, ter zake van dividenden der Handelmaat schappij, vau de Amsterdamsche beurs gedron gen. In een des avonds gehouden vergadering van belanghebbenden, bij afrekening in dezen windhandel, hebben op éene uitzondering na, alle commissionairs verklaard, hnnue verplich tingen te zullen nakomen eenigen hadden zelfs de bankjes van duizend medegebracht. Het spreekt van zelf, dat aan de zaken van de fir ma's, die onmachtig zijn te betalen, niet veel te doen is, daar zij in rechten niet aange sproken kunnen worden. De minister van Oorlog brengt ter alge- meene kennis, dat de jongelingen, die bij het instructie-batailjon voor den dienst bij het leger in Oost-Indii; worden opgeleid, niet meer ge durende een jaar als sergeant tot hunne prak tische opleiding bij dc regimenten infanterie zullen worden gedetacheerd, doch, na een twee jarig verblijf bij genoemd batailjon, onmiddelijk hunne bestemming naar Indië zullen volgen. Donderdag jl. is men te Utrecht aan de Munt begonnen met het slaan van gouden tien gulden-stukken, die men dus spoedig in het ge wone verkeer kan tegemoet zien. Naar men verneemt, zullen de miliciens van de lichting van 1874, die voor het blijvend gedeelte met J April onder de wapenen zijn gebleven, den 31 Augustus e. k. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Buitenland. De schade, door de overstrooming van de Garonne veroorzaakt, wordt thans geschat op 300 millioenhet aantal verongelukten be draagt omstreeks 3000. Onlangs meldden wij, dat aan ztkere tnevr. Bres, die aan de Sorbonne te Parijs tot doctores gepromoveerd is, door den Sultan van Turkije het aanbod gedaan was geneesdame in zijn harem te worden. Een Pransch provinciaal blaadje meldt thans, dat mevr. Bres, hoewel haar een jaarlijksch tractement van 40,000 fr. is toegezegd, het aanbod van de hand gewezen heeft, wijl zij zich verbinden moest nimmer het gebouw te verlaten. Wel neemt zij aan, in den harem te praktiseeren. doch tevens wil zij, gelijk andere doctoren, in de stad Konstanti- nopel zelve patiënten bezoeken. Besluiten, Benoemingen, enz. Z, M. heeft benoemd tot burgemeester van Hoorn mr. W. K. baron van Dcdcm. Ingevolge art. Tl van bet Rcgl. voor het Kon. Insti tuut voor de marino te Willemsoord en overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van bet examen ingediende proces-verbaal van rang schikking zijn door den Minister van Marine, met den 1n Sept. a. s. benoemd tot adelborst der 3e kl. bij voormeld Instituut de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: C. E. Bo.iemeijer, H. M. E. Van de Brandeler, II. E. Bunnilc, G. S. II. Bur gerbout, G. P. van Hecking Colcnbrander, L. E. van Diggelen, J. W. Doijer, A. C. A. Eschauzier, G. Fabius, J. Hartog. P. I). HoltzapfTel, A. M. P. C. Van de Laar, A. Leyh. E. Pinke, II. O. W. Planten, G. D. Sangstcr, II. B. Schreudcr, E. A. Steinmetz, W. Naudin ten Cate, J. W. Termijtelen, J. J. W. H. "Van der Toorn, H. W. Tydcman, II. J. Wichcrs, tV. II. Wichers. Be luits. ter /.ce lc- kl., R. D. Crommelin en P. G. Brucli, laatst behoord hebbende tot bet eskader in Oost-lndie, en van daar den 26n Juni jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activi teit gesteld. Dc luit. ter zee le kl. R. Wijmans wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Figaro ontleent aan een brief, geschreven in het begin van deze eeuw, en van welke hij zegt het origineel te bezitten, deze zonderlinge aanbevelingen, 't Is een vader, die de wijze van opvoeding van zijn zoon bepaalt. Mijn zoon zal zich eens in de week de voeten wasschen hij zal zijn ïmgels met citroen schoon maken, zijne handen met zemelen, nooit met zeep. Het gebruik van eau de cologne of ander reukwerk, is hem verboden waschvlakkcn op zijne kleederen, zal men door vuur er uit maken. Men zal voor hem wijden schoenen laten maken, die hij onverschillig aan beide voeten dragen kan. En weet gij, vraagt Figaro, wie vader en zoon was, over welke hier gehandeld woidt 't Was koning Lodewijk van Holland en zijn zoon Louis Napoleon, later Napoleon III. DE WEERMAKER. //Jonge, jonge, wat is het heet 1" zuchtte de rentenier Groen, terwijl hij telkens op zijn pas gekochten thermometer keek, "en hij rijst nog maar al door »Wel", was de opmerking zijner slimme vrouw, /-als dat ding zooveel warmte geeft, zet het dan in ijs, dan zal 't wel afkoelen." 50 studenten van het Yale-College zijn met 40 jonge dames, uit de welgestelde klassen, ver dwenen. Men vermoedt dat de schakers zich met de gcschaakten naar Europa begeven hebben. Dit heeft iets van den Sabijnschen maagdenroof. 288ste Staats-loterij. 2e klasse. ie Trekking. No. 9311 en 10876, ieder f 1000no. 19011, f4005 no. 5894 en 17873, ieder f200; no. 310,4434,12750, 13063 en 19754, ieder f100. Nieuw tarief voor het Buitenland. Brieven 12£ ets. per 15 gram, Drukwerken en Monsters 2^ ets. per 50 gram. Briefkaarten 5.j ets. Aangeteekende brieven, zonder aangegeven waarde. 10 ets. vast reebt, behalve bet port. Bovengenoemd tarief is va.i af 1 Juli van toepassing in het post verkeer met al de staten van Europa (Frankrijk uitgezonderd) met dc Verecnigde Staten van Ame rika, Egypte, IJsland, Baleariscbc en Canarische eilanden-,' Aziatisch Turkije, Malta. Madera en de Azorisehe eilanden. Alleen voor Belgie is het port der gefrankeerde Brieven 10 ets. Ongcfrankeerde en ontoereikende gefrankeerde briefkaarten, Drukwerk en Monsters worden n i verzonden. Postzegels van 12J ets. en Briefkaarten van ets. zijn ten postkantore alhier verkrijgbaar. De Directeur herweijer. Op de in dit nommer voorko mende advertentie van den bankier A. GOLDFARB, te Hamburg, wor den de lezers bijzonder attent ge maakt. Donderdag 8 Juli vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Brmdisi, per laatsten trein. De sluiting der mail naar Bata via en Padang, te verzenden per stoomschip Voorwaarts, geschiedt, voor drukwerken den 9 Juli a.s. na aankomst van trein III (N.Holll. Spoorweg) ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Juli, nö aan komst van trein I ten 9.47 des norg. 10 Cents per regel. Bij periodiele her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per 'egel. Voorspoedig bevalleu van eenïOON N. BORDENS- Noordwijk4 Juli 1875. van der.aol.k. Voor de vele bewijzen van deelimiug, zoo van hier als elders ontvangen,lij het overlijden van mijne geliefde Echtgioote, betuig ik, ook namens mijne kindere. mijn opregten dank. P. J. STOFÏRS. Amsterdam19 Juni 1S75. Tot mijne diepe droefheid ovleed heden, na een smartelijk lijden vaidrie dagen, mijn geliefde Echtgenoote UU- TJE KROON, in den ouderdom vi 46 jaren. 1 Gedurende 21 jaren was ik geljkig met haar vereenigd. Mede uit naam van mijn pleegon. D. Z O N. Nieuwediep6 Juli 1875. die ruim z6s jaren bij een patroon in het TABAKS VAK is werkzaam geweest, biedt zich voor eene betrekking als zoodanig aan. Hij is voorzien van loffelijke getuigschriften, zoo van gedrag als van capaciteiten, spreekt vloeiend de Fransche taal. Op eene honnette behandeling zal meer gelet worden dan wel op hoog salaris. Adres s. v. p. aan den Courantier dezer. Molenplein, I 16 1. Inschrijving van leerlingen, in 't bijzonder van MEISJES, voor gewoon Onderwijs. FRANSCHE TAaL en handwerken, dagelijks bij den Hoofdonderwijzer. NB. Engelsche taal in afzonderlijke uren. 111 hel groot. Een groote Zeevischhandel in Zuid Duilsch- land wenscht in relatie te komen inet een so- liede firma, die in staat is wekelijks geregelde verzendingen te doen vau TARBOT, TONG. SCHELVISCH, KABELJAUW, enz. Franco brieven, onder Letter C A 2677, aan het Advertentie-Bureau van RUDOL F M O S S E, te Munehen. ONTVANGEN Puike Kamper eu Zwolsche Gebrs. OOSTEN, Spoorstraat. cl f1.00 per Liter. Voor Slijters 80 cent. Bij de vijf kan of meer 70 Cent. J. B. LEIJDING. ..A". Een ieder wordt gewaarschd geen gelden of'crediein te verleenen aan de J AVANEN, behoorjle tot de Equipage van het Ned. Fregatap "ALBLASSER WAARD," zullende zoêr voorkennis van den kapitein geen belalintp.- schieden. OF kan onmiddelijk worden geplaatst. Adres aan het bureau van dit blad. Sr. tT. 31. 23Ut5> Cliirurgein-Dcnlist van Amsterdam Jacob van Kampen straat, Y Y 116, is te consulteren wegens operatiën betredende den mond alsook wegens de nieuw uitgevondene AMER1KAANSCHE KUNSTTANDEN Aanstaanden DONDERDAG voormiddag lot 11 uur te Schagen, bij STEENMAN en des namiddags van dien dag, van 1 lotjó uur te Nieuwediep, bij J. REIS Molenplu n Minvermogenden worden gratis geholpeoj

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1