Nienws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 24 Juli. J\o. 1479. Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GI1TJES. Zitting Gemeenteraad. De zoon van den Juwelier NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post hun Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Te Texei. worden AD- VERTENTIËN voor dit blad aangenomen door de heeren J. H. MOOJEN, aan den Burg, K. G. MULLER, aan liet Oude Schild en 1'. J. QUANT, te Oost. Officiëel Gedeelte. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de Inkomsten en .Uitgeven der gemeente over het dienstjaar 1874, gisteren don Raad aangeboden, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing 'nedergelegd en het zij in druk, het zij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helder, den 22 Julij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. op Woensdag 21 Juli 1875. Voorzitter de heer nar. K. J. C. Stakman Bosso, Burgemeester. Secretaris de heer L. Vcrhey. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Boomsma, Bcrghuijs, van der Meulen, Hugcnholtz, van Kelck- hoven en Boom. De notulen der vorige vergadering worden ge- lozen en goedgekeurd. 1). Aanbieding der rekening van de Gemeente, het. Bnrgt. Armbestuur, het Alg. Weeshuis en dd. Artillerie- Schutterij over het jaar 1874. De Secretaris leest het conceptbesluit, daarop betrekking hebbende, waaruit blijkt, dat door B. en W. wordt voorgesteld het totaal dier rekening in ontvangst en uitgaaf vast te stellen als volgt Gemeente. B. Armbest. Ontvangst: 191.609,81 s 9,911.38 Uitgaaf 175.124.44 616.82 b. Brief van de heoren Vos 8: Duinker, houdende erzook om te gemoetkoming in de belangrijke kosten tot hard making van de nieuw aangelegde Keizerstraat. De Voorzitter beschouwt het als een gevaarlijk antecident, om geldelijke ondersteuning toe te staan doch stelt namens B. en W. voor, om tot dat doel 1150 kub. ellen puin af te staan. Wordt inet algemeene stemmen aangenomen. r. Dat door den Schoolopziener, wegens het aan houdend gebrek aan hulponderwijzers, wordt voor gesteld, om oj) de openbare scholen, in de laagste lassen, hulponderwijzeressen aan te stellen. De Voorzitter wenscht, alvorens verder met den Schoolopziener te onderhandelen, tc weten of de Raad deze maatregel in principe goedkeurt. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. (1. Wordt gelezen het procesverbaal der verificatie van de kas van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat in overeenstemming met de boeken en bescheiden in kas is bevonden de som van f 16,810.40. Wordt vooftfennisgeving aangenomen, ft Op voorstel van den Voorzitter wordt goed gevonden pen neven gebouw van het oude weeshuis ten gebruike aan de artillerie af te staan, tot stal ling van werkpaarden, bij de ophanden zijnde groote we-ken alhier te gebruiken. Niemand verder het woord erlangende, wordt de vergadering gesloten. Goed slot: f 16,485.373 Alg. Weeshuis. Ontvangst: ƒ15.004.75 Uitgaaf: 14,981.81 Goed slot: 294.56 dd. Schutterij. /l,384,49s 1,255,00 129.403 f 22,94 Welk goed slot op rekening van 1876 zal worden gebracht, voor zoo verre er niet reeds is over be schikt geworden. Volgens reglement van orde splitst zich de Raad in drie afdeelingen, tot onderzoek der rekening, te vergaderen op onderling overeen te komen dagen. 2). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van den heer L. A. llissink, houdende dankbetuiging voor dc gunstige beschikking van den Raad ten opzichte van de hem toegestane sub sidie als hoofdonderwijzer der school voor uitge breid lager onderwijs aan jongeheeren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. FEUILLETON. Helder, NieuwediepWillemsoord, eilz., 23 Juli 1875. Uitslag der verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Te Helder zijn uitgebracht 100 geldige stemmen. Slechts een achtste gedeelte der slemgerechtigden zijn opgekomen. Herkozen de heeren R. Boomsma, met 95, S. Braaksuia, met 94. D. de Lange en C. van Veen, ieder met 84 en F. C van der Meulen, met 83 stemmen. De heer B J. Herweijer bekwam 6 en de hetr W. C. M. van Bruggen 4 stemmen. Diverse personen bekwamen 1, 2 en 3 stemmen. Te VYieriugen zijn gekozen de heeren W. lleijblok en N. Keijzer Herstemming tusschen de heeren A. J. van Doorn en C. Bakker. Te Texel zijn uitgebracht 204 geldige stem men. Herkozen de heeren J. lt. G. Coninck Westenberg, met 169, K. Dz. Bakker, met 143, D. Jbz. Bruijn, met 121 stemmen. •Herstemming tusschen de heeren J. Jbz. Roeper, met 67, J. Ensing en W. II. Bruno Bok, ieder met 47 stemmen. Te Terschelling zijn uitgebracht 57 geldige stemmen. Herkozen de heeren J. Gorter, inet 52, J. D. Cupido, met 34 en T. J. Boer, met 29 stemmen. De opkomst was slechts een vierde van het aantal stemgerechtigden. Te Schagen zijn uitgebracht 155 geldige stemmen. Herkozen de heeren J. Deniis Wz. elfde hoofdstuk. vader en dochter. 18. Met 't aanbreken van den dag verliet de Bruin reeds zijn logement. Hij boopte door eene morgen wandeling wat op te frisschen en tot kalmte te komen. Zoodra mogelijk sloeg hij den weg in naar het gevangenhuis en schelde bij den gevangenbe waarder aan. De oude man ontving de Bruin met de grootste vriendelijkheid, ja er kwamen zelfs tranen in zijne oogen toen de Bruin zoo wanhopig kermde en klaagde. "Ik smeek u om de gunst mijne dochter, al is 't slechts één oogenblik. te mogen spreken. "Onmogelijk beste man." "Gij bewijst er mij een' grooten dienst meö." "Mijne orders luiden streng. Niemand, wie 't ook zij, mag ik bij haar toelaten." "Zou ik den president der rechtbank kunnen spreken?" «Ook niet. Hij is op reis en keert eerst tegen morgenavond terug." »Als gij wist, welk eene weldaad ge me er moe bewijst, dan zoudt ge de bede van een' ongolukki- gen vader zeker inwilligen." »Man, gij weet niet w a t, ge vergt. Zoo 't ont dekt wordt, dat ik u den toegang tot uwe dochter verleende, dan is mijn ontslag zeker." «Maar wie zou een' vader de bede kunnen we geren zijn ongelukkig kind te bezoeken »Volg mij," zei Volmcr. De oude man konnit langer weerstand bieden. Hij gevoelde dat er oogen- blikken in 't loven kunnen zijn, dat menschclijk- heid boven plicht moet gesteld worden. De wetten zijn „ok niet voor de goeden, maar alleen voorde slechten gestreng. Voliner nam een' grooten sleu telbos van den muur en geleidde de Bruin over een binnenplaats naar 't huis van arrest. Geen woord werd er meer gewisseld tusschen de beide mannen; even zwijgend opende Yolmer de deur van Dientje's verblijf. Dc Bruin trad binnen, zijn gelaat was veranderd, 't kenmerkte gestrengheid. "Kind! ik kom u rekenschap vragen, waarom ge hier zijt. In tegen woordigheid van dezen braven man en met de gedachte aan God en uwe moeder vraag ik u, waarom zijt ge hior? Weet, dat ik een juist en volledig verhaal van u verlang, zonder omwegen, waarheid, niets dan waarheid." met 99 en J. Schenk, met 85 stemmen. Her stemming tusschen de heeren K. E. Numau, met 50 en Jan Buis, met 48 stemmen. Te Alkmaar, Zijpe, Purmerend en Edaui, zijn de aftredende leden herkozen. - Voor het eerste natuurkundig Staats examen, hebben zich 80 kandidaten aangemeld; 21 hebben zich teruggetrokken, 35 werden afgewezen en 24 zijn toegelaten, waaronder de heerèn P. Stolje Jr., geb. aan den Burg te Texel; J. C. Mohr, geb. te Zijpe; M. C. Giltjes. geb te Helder. - Volgens bij het Dep. van Marine ont- jen telegram is Zr. Ms. stoomschip liromo den 2Jn dezer van Malta vertrokken,ter voort zetting van de reis naar Atchin, en is Zr. Ms. stoomschip Alerapi den 21 dezer te Aden aan gekomen, en zou, na aldaar kolen ingenomen te hebben, de reis naar Atchin voortzetten. Aan boord dier schepen was alles wel. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, te Winkel, heeft het volgende twaalftal predi kanten opgemaakt: J. II. L. Bouman, te Kolhorn. Dr J A. Bruins, te Aartswoud. C. de Holl, te Bedijkte Schermer. J. W. van Hoogstraten, te Krimpen aan den IJssel. 1'. Knuttel, te Oosterdijk. Dr. J. W. Lief- tink, te Venhuizen. J. vau Loon, te Warder. J. E. Moltzer, te G*?ervliet. A. G. Reede, te Nieuw-Vennep. J. C. van Slee, tc Oostzaau. A. M. Venker, te Koedijk. H. H. Zaalberg, te Varseveld, - In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Utrecht een vader, die. lag te slapen naast zijn kind van zes maanden, toen hij ont- aakte, de kleine leveuloos gevonden. De vader moet, in beschonken toestand t'buis ko mende, op het kind gevallen zijn, waardoor het is gestikt. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Te Amsterdam zijn in de maand Juni niet minder dan zeven personen door zelfmoord omgekomen. - Door liet Indische leger is aan de Re geering hier te lande dc uitzending gevraagd van een honderdtal 2e luitenants der infanterie, deels om de open plaatsen aan te vullen, door sneuvelen of overlijden ontstaan, maar voor namelijk met het oog op den terugkeer vau een aantal kapiteins, le en 2c luitenants van het leger hier te lande, die bij dat in Oost-Tndië sedert 1873 voor twee jaren gedetacheerd wa ren. Vandaar de bepaling, dat nog in de maand November a. s. te 's Gravenhage een buiten gewoon examen zal gehouden worden van on derofficieren van het leger hier te lande, ter verkrijging eener benoeming als 2e luitenant der infanterie voor het O.-l. leger. Zekere S. B. die met den spoortrein van Zuidhorn te Groningen was aangekomen, ontdekte, zooals hij later zeide, toen hij nau welijks den trein had verlaten, dat hij geen reisgeld meer had. Niet onaardig had hij zich evenwel uit zijne verlegenheid weten te redden. Een vreemdeling, die in overtreding handelde met het politie-reglement, onderhield hij daar over, zeide dat hij agent van politie was en dat hij tegen hem proces-verbaal zou opma ken. Bedoelde vreemdeling vroeg hierop, daar hij geen tijd te verliezen had, of het zaakje niet afgemaakt kon worden, waarop de quasi- agent liet volgen, dat volgens tarief de zaak met f 1.80 afgedaan was. waarmede de vreem deling genoegen nam. Buiten den waard was echter gerekend. De vreemdeling, wien de zaak niet zuiver toescheen, sprak een agent van politie aan, deelde deze het gebeurde mede, en weinige minuten later zag men den quasi-agent van politie overbrengen naar het politie-bureel. "Lieve vader!" en dit zeggende wilde Dientje haren vader in de armen snellen, maar de Bruin weerde haar van zicli af, »kunt gij twijfelen aan mijne onschuld? O, geloof mij, ik bleef braaf, nimmer heb ik uwe lessen verwaarloosd." »Zie, mij aan mijn kindZoo, nu is 't goed. Neen, die oogopslag, die blik, die stem bedriegen mij niet. Kom hier aan mijn hart, gij zijt nog mijn kind, mijn Dientje. Dientje snikte. "Schrei niet: ja, toe maar, tranen geven kracht. Wat de dauw voor dc aarde is, dat zijn tranen voor de ziel. Kom kind, niet de gevangenis maar dc misdaad maakt de schande. Vrede met de ziel is een kracht om in den moeielijksten strijd te zegevieren. Lang. zeer lang bleef de Bruin bij zijne dochter, en toen hij wegging beloofde hij zijn kind om niet van A. te vertrekken zoolang hij den president der rechtbank niet gesproken had. Juist toen de Bruin wilde weggaan stapte de Directeur van arrest over de binnenplaats. Volmer ontstelde, en wilde eenige woorden te zijner verontschuldiging in 't midden brengen, maar 't was te laat. De dag verstreek langzaam, de uren van den nacht schenen de Bruin eeuwigheden toe. Den volgenden morgen tegen elf uren onge retourneerde de lieer van der Wilt van zijne' reis. Een paar uur later bracht hij een bezoek aan I dc familie Lindeman. In Noorwegen uiag geen meisje een "vrijer" hebben, zoolang ze niet broodbakken en kousenbreiden kan. Een gevolg hiervan is, dat elk meisje deze beide zaken eer dan lezen en schrijven leeit. - Zondag jl. overleed op iiaar buitengoed nabij Londen, Lady Fraiikliu, de weduwe van den beroemden Noordpool-reiziger Sir John Franklin. Men kent de treurige geschiedenis van Frank- lin's Noordpool vaart hoe hij in Mei 1845 als kommandant van de "Erebus" en de "Terror" naar 'I Noorden stevende, en hoe er eerst in 1859, door luitenant Ilobson, van de "Fox," zekerheid werd verkregen omtrent het treurig uiteinde van hem en zijn rcisgenooten in de ijswoestijn van King Williams-eiland. Niet minder dan twintig afzonderlijke expedities (zeventien uit Engeland en drie uit de Veree- nigde Staten) waren in dat tijdsverloop uitge zonden om Franklin te zoeken. Men kent ook 't aandeel, dat Lady Frauklin aan "t opsporen van haren echtgenoot heeft ge nomen. Op eigen kostten rustte zij achtereen volgens vier schepen uit. Zij ging voort met hare pogingen, toen de Britsche admiraliteit, die een prijs van 20,000 pd. st. had uitgeloofd aan den ontdekker van de verloren reizigers, reeds lang zich bij dc verkregen zekerheid om trent hun dood had neergelegd. Hare volhar ding werd beloond. Want Hohson, en na hem M'Clintock, brachten uit King Williams-eiland de bewijzen mede, dat de. "Erebus" en de "Ter ror" in September 1846 iu't ijs beklemd waien geraakt; dat Franklin in Juni 1847 gestorven De beer van der Wilt hield zich lang ten huize van Lindeman op. «Jammer, dat de anne meid eene dusdanige schande heeft ondergaan, maar nu is 't plicht nu ik volledig ben ingelicht, 't meisje zoo spoedig mogelijk te ontslaan." Dc president der rechtbank nam dus afscheid en ging zelf naar 't huis van arrest. Hij kwam juist op 't zelfde oogenblik, waarop de Bruin ook bij 't verblijf der ellende was aangekomen. Een deftig heer ziende, vroeg de Bruin "Mijnheer! is u de president der rechtbank?" »Ja!" «O, dan moet ik u zeggen, dat mijn kind on schuldig is." "Wie is u kind, brave man?" «Het meisje dat van diefstal werd beschuldigd bij den heer Lindeman." »Volg mij maar." De Bruin gehoorzaamde. Voor er een kwartier verloopen was waren vader en dochter aan elkan der teruggegeven. De gevangenbewaarder bekende zijne zwakheid in "t vervullen van zijn' plicht. De omstandigheden waren van dien aard dat de president, die zeer van activiteit hield, ditmaal geen bezwaar maakte den ouden Volmer vergiffe nis te schenken, ja, in zijn gemoed was hij innig verblijd dat 't meisje in hare bittere droefheid troost gevonden had bij haren vader. En dat had ze want 't geloof aan onze onschuld van één trouwe ziel, als alle menschen ons voor schuldig houden was doch (evens dat de kloeke man geenszins om niet zijn leven gelaten had, want dat hij inderdaad op zijn noodlottigen tocht de ont dekker was geweest van de lang gezochte Noord west passage. Lady Franklin was zelf een zeer bereisde vrouw. Zij bleef tot haar dood toe de warmste belangstelling aan den dag leggen in alles wat de Noordpoolvaart betrof. Stoomvaart-Berichten. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia, is den 17 dezer van Batavia naar hier vertrokken. Dit stoomschip zal op deze reis Aden en Napels aan doen. Het Ned. stoomschip Voorwaarts, van hier naar Batavia, is 19 Juli Gibraltar gepasseerd. Het stoomschip Bornco is den 4 dezer van Aden naar Atchin vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 18 dezer te Padang aangekomen. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft aan den luitenant ter zee 1ste kl J. P. J. Lucardie met uit. dezer, op verzoek, eei - vol ontslag uit de zeedienst verleend, en inet f Augustus daaraanvolgende bevorderd tot luitenan ter zee le klasse, den luitenant ter zee 2e klasse J. De Wall. Z. M. heeft aan den leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, alsmede in de Hoogduitsche taal aan bet Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, dr. A.A. Dcenik, opwerv - - met uit. Augustus aanstaande, eervol ontslag uit d betrekking verleend, onder toekenning van zooda nig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden spraak te hebben, en met 1 Sept. daaraanvol gende als zoodanig benoemd den heer A, Kamp. De luit. ter zee 2e klasse G. J. Fisscher, die nende aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea wordt niet uit. dezer op non-act. gesteld en met 1 Aug. daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e klasse J. H. Cremer. jJntjcjoiibcn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing van het onderstaande, zult gij mij verplichten. Liever wenschte ik mijn naam voor- loopig achterwege te laten. Indien liet u echter noodzakelijk voorkomt, kunt gij dien noemen. Als vader van jeugdige kinderen, stel ik groot belang in al wat het onderwijs betreft te dezer plaatse, daarom heb ik inet vreugde de poging be groet tot het oprichten van beicaarscholen in deze gemeentemaar niet van slechts eene en wel in de Nieuwstad, welke school toch voor vier vijfden der jeugdige kinderen als te ver afgelegen des winters niet bezocht zou kunnen worden en ook des zomers zouden er groote bezwaren tegen zijn. Dit dringt mij, om de commissie in overweging te geven, zich niet tc wagen aan halve maatregelen, maar in eens zich ten doel te stellen, de oprichting van minstens drie bewaarscholen en in liet belang van het beoogde doel ten einde ook inschrijvers te winnen in meer afgelegen deelen der gemeente is sterk genoeg om ons staande tc houden. "Ik zal u nooit vergeten," zei de Bruin tegen Volmer, »God zegenc u, gij liebt mij eene weldaad bewezen. Niet lang vertoefde Dientje meer in A. Haar vader was er op gesteld, ebt zij met hem zou vertrekken. Mevrouw Lindeman deed al 't moge lijke om vader en dochter van hun plan terug te brengen. Maar te vergeefs. Dientje jiakte haar goo i bijeen en toen de torenklok zes slagen in 't rond deed hooren, zaten vader en dochter in de diligence, die dagelijks op dat uur van A. naar P. afreed. De reis duurde heden veel te lang, maar ten laatste arriveerde men toch. Moeder de Bruin, die al den tijd, dien haar man afwezig was in de grootste ongerustheid had doorgebracht, stond op den uitkijk. Bij 't zien van hare dochter kon ze een' vreugdekreet niet onderdrukken en ver keerde ook hare droefheid in blijdschap. Het kostte aan Dientje weinig moeite om in P. een* zeer voordceligen dienst te bekomen, aange zien mevrouw Lindeman gaarne dc beste getuige nissen van hare vroegere dienstbode wilde afleggen. »Gij hebt 't nu ondervonden, kind, zei de Bruin. »wees braaf, niet met de lippen, maar door altijd waar te zijn. Ik heb nooit gehouden van zendingsfeesten en zendingspretjes, van bidden voor d i t en bidden voor d a t. 'maar uw leven, uw ganselie leven zij waarheid," Word! vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1