Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 4 Augustus. JVèMl Vijftiende Jaargang. UitgeverS. UILTJES. De zoon van den Juwelier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post hu h Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentien van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Vergaderinji van den Raad der gciii. Texel. gehouden "Vrijdag 30 Juli 1875, des morgens 10 ure. Afwezig de hh. S. Kcijscr en W. Hillenius met kennisgeving, en P. Langeveld. Na opening der vergadering, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provin ciale bladen, welke na mededeeling, voor kennis geving worden aangenomen. 2. Wordt gelezen eene missive van HH. Gede puteerde Staten inet terugzending der staten van af- en overschrijvingen en die der te doene beta lingen uit de post van onvoorziene uitgaven, waarin eene wijziging wordt voorgesteld. Nadat door den Voorzitter de noodige inlichtingen zijn verstrekt, wordt op voorstel van het Dagel. Bestuur besloten, de staten te wijzigen, overeenkomstig de zienswijze van HH. Gedeputeerde Staten. Mede is bij dezelfde missive met eene aanmerking teruggezonden het besluit eener tijdelijke geldleening, en het tarief voor heffing van begrafenisrechten op de algemeene be graafplaats. De Voorzitter doet mededeeling van de wijzigingen, die daarin zijn gebracht, waarna de gewijzigde ontwerpen worden voorgesteld om aan HH. Gedeputeerde Staten ter goedkeuring te worden ingezonden. 3. De Voorzitter biedt, namens HH. B. en W., aan de vergadering aan, de rekening dienst 1874, met de daarbij behooronde bescheiden, en steltvoor die rekening gedurende 14 dagen, ter secretarie voor een ieder ter lezing neder te leggen, terwijl eene commissie, bestaande uit de hh. Reij, Mentz, Dros, Vlaming en Bruin, wordt benoemd tot het onder zoeken derzelve. 4. Wordt gelezen een rekest van Jan Zegel, het verzoek inhoudende, om het onderhoud der wegen weder voor een jaar en voor dezelfde som te inogen behouden. De Voorzitter stelt namens het Dagel. Bestuur voor, het verzoek in te willigen. Na eenige discussien wordt het voorstel in stem ming gebracht en met G tegen 4 stemmen aange nomen, zoodat alzoo het onderhond der wegen weder voor een jaar aan Jan Zegel is gegund. 5. Wordt gelezen een rekest van P. Koning Cz., in substantie het verzoek inhoudende, om een ge deelte van de oude school in huur te inogen hebben. Na eenige besprekingen wonlt het Dagel. Bestuur gemachtigd, de conditiën voor die huur vast te stellen en in eene volgende vergadering ter nadere goedkeuring aan te bieden. 6. De Voorzitter bericht aan de vergadering, dat hij eene begrooting heeft opgemaakt voor het maken van het voetpad te De Cocksdorp, waaromtrent in eene vorige vergadering is gehandeld, en dat de kosten zijn geraamd opruim f200.Hij stelt aan den Raad voor, om het voetpad niet te bestraten, maar van schelpen te voorzien, waardoor eene be sparing van ongeveer f200.kan verkregen worden, terwijl daardoor tevens geheel in de bestaande be hoefte zal zijn voorzien. De heer Dros zegt, dat het hem voorkomt, dat het billijk is, dat het voetpad niet wordt beschelpt, maar bestraat, en dat het onderhoud van een straat veel minder zal zijn dan van een schelppad. Na langdurige discussien hier over, wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen; mits dien is besloten om het voetpad te De Cocksdorp te bestraten, zoodra het Waterschapsbestuur van Eijerland de daartoe noodige grond zal hebben be schikbaar gesteld. 7. Niets meer aan de orde zijnde, vraagt de Voorzitter of de leden nog eenig voorstel hebben. FEUILLETON. DERTIENDE HOOFDSTUK. 21 de twef. bondgenooten. Wat zegt ge er van, mijnheer Marcel, ben ik geen man van de klok? »Gij houdt u kapitaal, moet ik zeggen," ant woordde Lindeman. »Wij hebben echter geen tijd te verliezen, waarde heer Marcel, wil dus zoo goed zijn uw doosje mede te nemen." «Tot uw dienst, tot uw dienst!" Francois en Lindeman verlieten 't hotel en stapten met vluggen tred den weg over. Francois voerde met opzet Herman Lindeman door een doolhof van straten, en deze. nog schier geheel onbekend met den wrg in en door Parijs, wist niet in welk gedeelte der stad hij zich bevond. «Zijn wij er haast?" vroeg hij. «Terstond." «Men moot. om zulke schatten tot den hoogston prijs van de hand te doen, nimmer bij een winkelier of kasthouder gaan. In de volgende straat woont, op een bovenhuis, een juwelier, iemand die veel zaken doet. Ik ken hem, hij is eerlijk en De heer Mentz vraagt daarop het woord, en stelt voor, naar aanleiding van hetgeen hij heeft verno men, omtrent het geheel overtollige van de vroed vrouw te Hoorn, die f250 's jaars uit de gemeente kas geniet en daarvoor nagenoeg niets doet. om de verschillende geneeskundigen op dit eiland, voor zoo ver zij toelagen ontvangen uit de gemeentekas, uit te noodigen, jaarlijks een rapport aan den Raad in te zenden van hetgeen door hen in het belang der gemeente mocht zijn verricht. De Voorzitter bestrijdt het voorstel op verschil lende gronden, en noodigt de heer Mentz uit zijn voorstel in te trekken. De heer Mentz verlangt nadrukkelijk, dat zijn voor stel in stemming worde gebracht. Hiertoe overgegaan zijnde, wordt hetzelve aangenomen en zal mitsdien aan hh. geneeskundigen, namens den Raad, eene uitnoodiging worden gezonden, om jaarlijks op te geven, wat door hen is gedaan voor de toelage die zij van de gemeente ontvangen. Niets meerder aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten, Helder, NieuwediepWillemsoord, enz., 3 Augustus 1875. Morgen zal met zeer veel plechtigheid de hoeksteen gelegd worden van de in aanbou zijnde R. K. kerk in de Nieuwstad alhier. Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer wordt bestemd tot oefeningsschip bij de op leiding van oorlogsmatrozen. Tot dat doel zal het binnen eenige dagen van hier naar 's Rijks Marinewerf te Amsterdam worden overgebracht Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, zou Zr. Ms. ra- derstoomschip Bromo den 30n Juli jl. van Suez vertrekken, ter voortzetting der reis naar Atchin. Den 20n Juli jl., des voormiddags ten 9 ure, is door een landbouwer in de brievenbus van het hulppostkantoor te St. Maarten een brief gestoken, geadresseerd aan eene handels firma tc Rotterdam, welke brief zou hebben bevat 1 bankbiljet groot f 60, I. 8892. Vol gens telegrafisch bericht van den geadresseer den, 21 Juli, was wel de brief bezorgd, doch hield deze geen bankbiljet in. Tevens moet door een inwouer te Emden een brief op de post zijn bezorgd, geadresseerd aan dr. B.,te Muntendam, bevattende 2 bankbiljetten, elk groot f 40, W.W. 22-14 en F. 7477, welke brief niet schijnt te zijn terecht gekomen. Men schrijft uit Heenvliet, 31 Juli Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat J. Kroonenbnrg, bij de Nieuwe sluis alhier woonachtig en gedurende tien jaren volslagen blind, op bet onverwachts zonder geneesmiddelen weder ziende is geworden, zoodat hij alles in zijne woning kan onderscheiden. - Te Vlissingen is door de politie een 20jarig dienstmeisje van haar bed gehaald en rechtschapen en zal u de juiste waarde voor uwe brillanten uitbetalen. «'tls dus oen juwelier?" »Zoo als ik zeg." «Hoe is zijn naam «Du Pré. Zie, hier moeten we zijn." Met een wip was Francois den stoep op, schelde aan en liep, door Lindeman gevolgd, den trap op. Aan 't eind van den trap was een portaal, waar een deftige, oude heer de beide personen wachtte. «Bij wien moeten de heeren zijn?" vroeg hij. «Hier woont immers mijnheer du Pré «Om u te dienen." «Juwelier «Ja «Zijt gij 'tzelf?" «Ik ben 't zelf." «Dan zijn wij te recht. Wij zouden u gaarne eenige oogenblikken wenschen te spreken." Hebben de heeren zaken te doen?" Dat is 't juist, mijnheer du Pré, waarom vte tot u kwamen." «Konit binnen dan, als 'tu belieft." Francois en Lindeman volgden den lieer du Pré, die zijne beide bezoekers in eene ruime, net ge meubelde kamer voerde. Hij bood beiden eon stoel aan. •Wij hebben juist niet veel tijd, mijnheer du Pre." •Zaken doet men gemakkelijker zittende dan staande." «Zie eens hier, deze heer, mijn vriend, heeft eenige in arrest genomen wegens diefstal onder ver zwarende omstandigheden. Reeds lang lag zij bij haar mevrouw onder verdenking van geld uit een kast te stelen, door middel van een valschen sleutel. Men verzon dus een middel om haar in den val te krijgen. Mijnheer en mevrouw zouden een concert te Middelburg gaan bijwonen Voor zij echter derwaarts ver trokken, voorzagen zij al het losse geld van een merkbaar teeken, sloten toen de kast en staken den sleutel bij zich. Toen zij des nachts terugkeerden, werd onmiddehjk de kast gecon troleerd en bevonden dat een rijksdaalder ont vreemd was. De politie werd van een eu ander onderricht; na lang dralen heeft het meisje bekend, dat zucht tot praal en opschik haar tot oneerlijkheid heeft gedreven. Wie tegenwoordig een bezoek aan Dren the brengt, staat opgetogen bij den kolossalen boekweitbloei, zoowel als bij den uitgestrekten heidebloeiwaar duizenden korven bijen van heinde en verre honig eu was verzamelen, waar door een belangrijke opbrengst wordt te gemoet gezien. Moge een en ander door den hagelslag der vorige week veel geleden hebben, toch bp draagt de vermoedelijke opbrengst nog een ruim beschot, zoodat een overvloedige oplevering wordt te gemoet gezien, ook wat de rogge en de aardappelen betreft. Onze laudlieden gaan in elk geval een ruimen oogst te gemoet. Aan een der kantoren te Rotterdam zijn Nrijdag jl. gesnoeide gouden tientjes voorge komen. Streng toezicht, opdat men bij het ont vangen van stukken onzer nieuwe gouden munt, geen nadeel lijde, zij dus het publiek zeer aan bevolen. Uit het noorden des lands meldt men, dat de aankoop van melk- en kalfkoeien, zoo mede van vette varkens en dito lammeren, ter verzending naar Holland en 't buitenland, te genwoordig belangrijk begint te animeeren, zoo dat reeds weder hooge prijzen worden besteed, waartoe het hoogst gunstige zomerweder voor namelijk medewerkt. Opkoopers geven voor kalfkoeien f150.ft f210.melkkoeien gelden f140.ft f180.vaarzeu f90.ft f140.vette varkens per kilo 50 ft 54 Cts. vette lammeren f 16.ft f 2-3. - Om voortaan arbeidstakingeu in de En- gelsche steenkolen-districten te vermijden, is thans bepaald, dat de arbeidsloonen zullen ge regeld worden naar den prijs der steenkolen. Als minimum van het loon is vastgesteld 1 /l0 per ton, indien het product 14/- of minder geldt. Wordt deze prijs met een shilling ver hoogd, dan stijgt het loon 2 pence en dit gaat zoo voort totdat de kolen 20/- eu meer per ton kosten. Alle overige geschillen worden door scheidsrechterlijke uitspraak beslecht. juweelen, die hij tot contanten wil maken. Toe vallig vernam ik heden morgen, dat gij in deze soort van kostbaarheden handelt. Dit is de reden waai om 'e tot u kwamen." «Nergens in Parijs zoudt, ge voorzeker boter sla gen, dan bij mij. Mag ik ze eens zien Lindeman ontsloot 't kistje. Zonder dat hij 'twist, bevond zich daarin eene waarde van ruim dertig duizend gulden. De oude heer Lindeman had zich dus zeer vergist, toen hij tegen zijne echtgenoote zei, dat Herman voor eene waarde van (ten duizend gulden had medegenomen. Toen du Pré den fonkelenden schat bloot zag liggen, kon hij nauwelijks een' kreet van verrassing weerhouden, zulk een' indruk bracht dien op zijn gevoel te weeg. Francois merkte zijne ontsteltenis en zag hem veelbcteekenend aan. «Nu, wat zegt ge, mijnheer du Pré?" «Eene fraaie collectie, inderdaad, dat ni3g gezegd zijn." «En van de edelste soort, "thelderste water!" «Wilt gij ze waardeeren «Met genoegen." Na al de juweelen aan een nauwkeurig onderzoek te hebben onderworpen, sprak du Pré: «Mijne heeren deze brillanten hebben eene waarde ran dertig duizend francs. Wilt ge ze mij voor die om af staan, dan zal ik u terstond een wissel op mijn' betaalmeester afgeven, of gij kunt die som lieden avond ten li uur bij mij ontvangen." Du Pré zweeg. Hij had tot hiertoe zijn rol uit- Op Sicilië heerschen nog toestanden, die een voortzetting van middeleeuwschen wette loosheid zijn. Een sprekend voorbeeld daarvan is het volgende Sedert eeuwen staan in het stadje Partenico twee familien, Scaglia en Canizzo genaamd, vijandig tegenover eikander. Afwis selend hebben zij de bovenhand en zijn zij aan den haat en de wraakzucht van haar doodvijand prijs gegeven. Twee en een half jaar geleden triumfeerden de Scaglia's na een bloedigen strijd; een paar dagen daarna werd een Canizzo op klaarlichten dag op straat vermoord. Eer. Scaglia werd als de dader gevangen genomen, maar de burgemeester behoorde tot zijn partij en hij kon zijn alibi bewijzen. De vader des ver moorden riep toen zijn vrienden bijeen. Zij vergaderden op de markt en zwoeren zijn zoon te wreken. Zij hielden woord. De Scaglia, die van den moord verdacht werd, werd met dolksteken omgebracht. Een bevel tot inhech tenisneming werd tegen den ouden Canizzo uit gevaardigd, maar het kon niet ten uitvoer ge legd worden, oindat zijn aanhangers er zich met geweld tegen verzetten. Militairen werden te hulp geroepen bet kwam tot een gevecht in de straten, waarbij 10 dooden vielen. Canizzo was intusschen in de hergen gevlucht en de populairste man in Partenico geworden- Verleden jaar moesten er algeineene verkiezin gen plaats hebben en Canizzo werd lid van de Kamer van afgevaardigden. Als zoodanig was hij onschendbaar en ongehinderd nam hij te Rome zijn plaats onder de wetgevers des lands in. Toeu daar het verleden van het nieuwe lid bekend werd, voelde de minister van Justitie zich genoopt, machtiging te vragen om hem terecht te stellen, maar de Kamer weigerde dit en nog onlangs stemde hij uit volle overtuiging tegen de wet tot betere handhaving der open bare veiligheid. In Augustus van het vorige jaar had er een diefstal met inbraak plaats in het dorp El-Ghisha, in Algerië, Het slachtoffer was een Joodsche marskramer. Vermits in dit jaargetijde alle inboorlingen op de open straten van het dorp lapen, die zeer nauw zijn, hield men het er voor, dat de misdaad niet kon begaan zijn, zonder dat zij door sommigen moest zijn opgemerkt. Niettemin kwam er geen bewijs betreffende den diefstal opdagen, ofschoon het doorbreken van den winkelmuur en het wegnemen der goederen cel tijd moet vereischt hebben, en de boos wichten die verscheidene in getal moeten geweest zijn, de straat dwars moeten zijn over- gcloopen. Aangeaien soortgelijke misdaad met hetzelfde gevolg eenigen tijd vroeger op de zelfde. plek plaats had, gaf de gouverneur-ge neraal van Algerie bevel, dat de wet van col lectieve verantwoordelijkheid op het dorp zou orden toegepast, zoodat, bij aldien de boos doeners binnen twee maanden niet zouden zijn nemend vervuld. Francois zag Lindeman vorschend aan. Deze vermoedde niets kwaads. »IIa!" dacht Francois, «gij hebt niet 't minste vermoeden, zooveel te beter. »Wat dunkt u," vroeg Herman, «kan ik de ju- jelen voor die som afstaan «Ik raad 't u." «De koop is gesloten." «Wilt gij een'wissel?" »Ja," sprak Herman, «maar ik ben nog weinig in Parijs bekend, ik zou 't geld liefst liier wenschen te ontvangen." •Beste mijnheer," hernam du Pré, «ge zult he grijpen. dat ik zulke aanzienlijke sommen niet hier mijn huis beschikbaar heb liggenwacht. neem uwe juweelen zoo lang mede en kom tegen zes uur hier weder, t Zou evenwel nog beter zijn. indien ge morgen ochtend kondet konien. dan ben ik er zeker van, in dien tusschentijd 'tgeld zelf te kunnen halen. Indien u eenen wissel afgeeft, dan wil ik mij wel verplichten," sprak Francois, «nog even met mijn vriend naar 't kassierskantoor te gaan." «Uitstekend Du Pré zette zich neer en schreef den wissel, teekende dien en gaf hem aan Lindeman over. Herman zag 't bewijs in en zei: «Volkomen in de De beide personen vertrokken. Nauwelijks waren Francois en Herman echter op straat, of Valmore ontdeed zich van zijn pruik en valschen baard en ontdekt, de bewoners van het dorp zekere boete zouden moeten betalen ten voordeele van de armen, en bovendien 50(1 francs als schade vergoeding aan den bestolen jood. Indien soortgelijke wet zegt de /'Jew. Chr." te recht in Marokko werd vastgesteld en eerlijk toegepast, dan zouden wij weldra niet meer hooren van de gedurige moorden, die er thans begaan worden, waarvan de slacht offers meestal joden zijn, en die geen ander doel hebben dan plundering. Zekere J. Sprungli, een Zwitser, heeft aan boord van de Pacific-stooinboot Liguria die van Liverpool uitzeilde naar Lissabon, zijn dievenhandwerk verricht. Reeds meermalen had Sprungli het ongeluk gehad, tot de passagiers te behooren, als er op de stoomboot gestolen werd. Dc Engelsche politie koesterde slechte vermoedens omtrent dezen persoon en telegrapheerde naar Bordeaux, dat bij aankomst van de boot aldaar een po litieagent aan boord zou gaan om op den ver dachten reiziger te letten. De agent verscheen, doch werd zoo zeeziek, dat hij den eersten nacht niet kon opletten; den volgenden morgen misten verscheiden passagiers horloges, ringen, geld en andere voorwerpen van waarde. Natuurlijk groote ontsteltenis aan boord. De stuurlieden werden in verhoor genomen, de passagiers za gen elkander wantrouwend aan, maar uien kwam niet verder. Doch voor dat Vigo bereikt werd, waren aller vermoedens op Sprungli gevestigd. Thans blijkt het, dat Sprungli gedurende twee jaren zijn handwerk aan boord van de Pacifie- booten inet goed gevolg heeft voortgezet. Zoodra Sprungli te Lissabon aan wal stapte, werd hij door een der agenten gevolgd Zijn bagage werd nauwkeurig onderzocht, doch meu vond niets. Toen bij nu zijn eigen weg wilde gaan, maakte een der politiedienaren zich be kend, nam hein in hechtenis en legde beslag op zijn koffers. Opnieuw werd zijn bagage onder zocht en nogmaals vond men niets, toen eens klaps het hoofd der politie een belangrijke ontdekking deed. Hij merkte nl. op. dat de ijzeren banden oui de koffers niet vastgespijkerd, maar ge schroefd waren. Hij schroefde nu de banden los. en dit leidde tot een aardige onthulling. Er kwamen niet minder dan 16 geheime iaadjes voor den dag, die met geld en voorwerpen van waarde gevuld waren gouden horlogekettingen, broches, diamanten spelden, gouden kruisen, paarlsnoeren, een groote menigte souvereigos en kostbaarheden van allerlei aard De heer Sprungli is 30 jaar oud. Hij spreekt 4 talen vloeiend en ziet er als een geboren gentleman uit. Des daags was hij gewoon zijn waarnemingen te doen en 's nachts z;jn plannen uit tc voeren, en in oplettendheid en behendig heid had hij 't bijzonder ver gebracht Ook riep uit «Gij zijt nu eens goed in den val geloopcn. O, omioozole bloedIntusschen kostte 't mij vrij wat moeite, om mijnen rol vol te honden, 't Verwon dert me inderdaad, dat hij mijn stem niet herkende. Kom, nu spoedig mij reisvaardig gemaakt om met Franfois naar Duinkerken en vervolgens naar Londen vertrekken. Francois leidde langs allerlei omwegen zijn met gezel naar 't kassierskantoor. De torenklok kon digde het derde uur na den middag aan, toen zij aan 't bureau kwamen. •Is er nog tijd om 't bedrag van dezen wissel te ontvangen." vroeg Francois aan den chef de bureau. «Gij zijt heden te laat. Morgen ochtend te negen uur kunt ge te recht. Van wien komt ge «De wissel is van den lieer du Pré." antwoordde Francois. zonder dat hij dien toonde. "O, dan is 't goed. Dan kunt ge wel zeker zijn, morgen 't bedrag te ontvangen. Met deze woorden nam hij afscheid van de beide bezoekers en vertrok. «Gij zult wel doen. 'tnommei van 't huis enden naam der straat even op te teekenen, want wellicht heb ik morgen geene gelegenheid n te vergezellen." »'t Zou onbeleefd zijn, hierop aan te dringen, mijnheer Francois. Toch zult ge me genoegen doen. mij mot uwen neef Valmore heden avond nog een bezoek te brengen, opdat ik u voor uwe belange- Iooze welwillendheid een genoegelijken avond bezorge «Als mijne bezigheden 'tveroorloven, kunt geer op rekenen." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1