Nieuws- en Advertentieblad. Vijftiende Jaargang, Zaterdag 7 Augustus. 1483. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. m. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoord enz., 6 Augustus 1S75. Begunstigd door het schoonste weer, had Woensdag morgen jl. het leggen van den eer sten hoeksteen plaats aan de nieuwe R. K. kerk alhier. Een groot aantal belangstellenden, waaronder burgemeester en wethouders en verdere autori teiten, vele heeren geestelijken en andere ge- noodigden woonden deze plechtigheid bij. Dc eerwaarde heer B. Brinkman, pastoor der R. K. gemeente alhier, opende het feest met eene welsprekende rede, waarin ZGerw. deed uitko men de groote invloed welke het stichten van kerken op de beschaving der menschheid had, omdat de kerk alles in zich vereenigt, wat op 's menschen beschaving hoogen invloed heeft. Men lastert de R. K. kerk, zoo sprak Z.E., wanneer men haar toedicht de beschaving en wetenschappen tegen te werken. Het tegendeel is waar; de kerk beschermt ze en kweekt ze aan. Vervolgens bracht Z. E. hulde aar. Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem, aan de Edel Achtbare hh. Burgemeester en Wethouders, aan de leden van het kerkbestuur en aan allen, die tot den bouw van dit nieuwe Godshuis hun zedelijken en stoffelijke» steun zoo ruimschoots hadden bijgebracht. De Eerw. heer H. Dahmen, oudste kapellaan, las vervol gens de acte der stichting voor, waarna door de Eerw. heeren Brinkman, Dahmen en Scheller, de gebeden en wijding werden verricht, welke bij dergelijke plechtigheden zijn voorgeschreven. Daarna werd de hoeksteen door den heer Brinkman gelegd, terwijl dc Eerw. kapelaans en andere heeren ieder een steen daarbij voeg den. De plechtigheid eindigde met den schoonen lofzang *Te Deum laudamus" van Neukomm, gezongen door de leden van het koorgezelschap en andere daartoe genoodigde zangers, met begeleiding van muziek, uitgevoerd door een twintigtal musici, grootendeels leden van het stafmuziekk. der Koninkl. Nederlandsche Ma rine. Die uitvoering had met het meeste succes plaats en bracht niet weinig bij tot het welslagen en tot de. plechtigheid van dit zeld zame feest. Na afloop der kerkelijke ceremoniën werden de genoodigden in de werkgebouwen gereci pieerd er. de werklieden in dc daarvoor inge richte loods onthaald. Bij de plaats gehad hebbende herstem mingen van leden voor den gemeenteraad, zijn gekozen: Te Schagen de heer J. Buis, met G7 stem men. De heer Numan bekwam 55 stemmen. Te Texel de heer Jan Jbz. Roeper, met 91 FEUILLETON. VEERTIENDE HOOFDSTUK. 22. TOT ARMOEDE GEBRACHT. Zoo snel mogelijk begaf Franco-s zich weêr naar Valmore. «Welnu," vroeg de laatste, «heelt hij niets gemerkt; heeft hij geen achterdocht gekregen «Niets van dit alles." »Wij zijn voor een langen tijd uit den nood." «Inderdaad »Zoo als ik zeg. Laat ons nu voortmaken, want als hij 't bedrog ontdekt, dan zal hij alles in 't werk stellen, om ons spoor te vinden. Wij zullen ten minste cenige der diamanten te gelde maken, opdat we aan dat artikel geen gebrek hebben." «Zullen we dat veilig kunnen doen «Schaam je, Francois, je hebt ook steeds allerlei bezwaren. Luister je kent immers Bacca «Dat zou ik denken!" «Nu, die kent zijn volkje, en koopt alles op. Dus geen tijd verspild." Eer 't avond was, had 't tweetal plaats op een stoomboot genomen en konden ze er bijna zeker van zijn, dat ze met hunnen schat in veiligheid wa ren, vóór Lindeman 't bedrog ontdekte. Herman zat dien zelfden avond te vergeefs te wach ten op 't bezoek zijner twee nieuwe vrienden. stemmen. De heer dt. Ensing bekwam 88 stemm. Naar men uit vrij zekere bron verneemt, wordt door den Minister van Oorlog op het in te dienen budget een vrij aanzienlijke ver- hpoging van tractement voorgesteld, aan adju danten-onderofficier, sergeants-majoor of op perwachtmeesters der verschillende wapens te verleenen. Door J. Spruit, te IJsselmoudc, is een volmaakt witte vleermuis gevangen, die zich in gezelschap van gewone vleermuizen sints jaren in 't kerkdak ophield. Hij schonk ze aan den dierentuin te Rotterdam, waar de zeld zame vogel spoedig overleed. Thans is ze op gezet en in 't museum van nat. historie te Leiden geplaatst. Een conducteur van de Hollandsche spoor wegmaatschappij is te 's Gravenhage in hech tenis genomen. Hij wordt verdacht uit er-n kistje, dat aan hem als pak meester was toe vertrouwd, geld te hebben ontvreemd. Te Nieuwe Pekela is een koopman ge stikt, na 14 glazen jenever gedronken te hebben; hij moest er wegens een weddingschap 25 achtereen uitdrinken. Door onvoorzichtig omgaan met vuur door kleine kinderen is te Waspik een ar beiderswoning, bewoond door drie gezinnen, afgebrand. Niets was verzekerd. Op de Baangracht bij de Lauriergracht te Amsterdam kregen twee vrouwen twist, waarbij de een aan dc andere met een melkbus eenige wonden aan het hoofd toebracht. De zoon van deze verwonde vrouw, zich hierop in den strijd mengende, werd daarop door een man, die bij de andere vrouw scheen te be- hooren, met een mes gewond, zoodat moeder en zoon naar het gasthuis moesten worden gebracht, waar hun heelkundige hulp is verleend. In hunne woning op de Lauriergracht terug gekomen, is de vrouw aan wondkoorts lijdende; de zoon is er nog vrij goed afgekomen. Een met verlof te Amsterdam aanwezig soldaat, van het koloniaal werfdepot te Har derwijk, poogde dezer dagen alvorens naar zijn garnizoen terug te koeren, zijne vrouw dood te schieten. Mij werd daarin door ter hulp snellende buren verhinderd en later door de militaire macht in hechtenis genomen. J. B. uit Winkel is gevankelijk naar Alkmaar gebracht, omdat hij zijn schoonvader te Noordscharwoudc had willen vermoorden. Eenige dagen te voren had hij zijne vrouw om 't leven willen brengen. Zij was daarom met hare kinderen naar haar vader gegaan. Een opzichter in de porcelein- en aarde werkfabrieken te Maastricht heeft zich, waar schijnlijk beschonken, op de rails van den Niemand verscheen echter. Den volgenden mor gen stond hij tijdig op en begaf zich tegen r.egen uur naar de bank. 't Kantoor was reeds geopend. Ilij haalde uit zijne portefeuille den wissel te voor schijn en reikte dien aan den chef over. Deze zag den wissel met opmerkzaamheid in, fronste't voor hoofd en vroeg «Wie heeft u dit stuk gegeven «De juwelier du Pré." «Hij zelf?" «Welzeker £Och, wees zoo goed even in de spreekkamer te gaan, ik zal u terstond heipon." Lindeman begreep er niets van, maar voldeed toch aan 't verlangen van den chef. Een half uur liet men hem alleen, toen de chef met zijn patroon en nog een heer de kamer intrad. «Kent gij (lezen jonkman, mijnheer du Pré," vroeg de bankier. «Neen I" «Hebt gij dezen wissel ook niet afgegeven?" «Deze wissel is valsch." «Wat weet gij hierop te antwoorden.jongmensch?" «Mijn hemelriep Lindeman, «wat zegt ge, is deze wissel valsch. O, dan heeft men mij bedrogen." Herman Lindeman deed nu een omstandig verhaal van den gesloten koop. Gelukkig voor hem, wist hij zich den naam der straat te herinneren, waai de. gewaande du Pré hem had ontvangen. Onder geleide van oen' politie-commissaris, begaf Linde man zich er heen. Men vernam daar, dat een on bekend oud lieer van de bewoners, die kamers te huur aanboden, een daarvan tegen een goeden prijs Grand Central nabij de stad te slapen gelegd, een goederentrein heeft hem door midden ge- redeu. Het knaapje dat door een tramwagen te Amsterdam is overreden, bezweek aan de ge volgen. Hij behoorde niet tot de passagiers, maar was op den wagen geklouterd, om een eindje gratis mee te rijden; de jongens, die de gewoonte hebben zich achter vigelanten, om nibussen enz, vast te klemmen, kunnen zich aan dit voorbeeld spiejgelen. Op de Woensdag jl. te Utrecht gehou- dene aardappelenmarkt waren 433 heet. aard appelen aangebracht, die verkocht werden van f 2.tot f 3.per heetde manden met aardappelen werden verkocht voor fO.SS tot f 1.25. Op de vruchtenmarkt waren 93 mandjes bessen aangebrachtdie verkocht werden van 60 tot 70 ets. per mandje, pruimen en peren vonden mede gcreede koopers, vooral voor de. groote markten. Zooals men weet bestaat te Amsterdam het vooi nemen ter gelegenheid van het GOOjarig bestaan der stad, een historische tentoonstelling te houden, maar is men er van afgestapt, die te openeu op 27 Oct. a. s., de eigenlijke her denkingsdag, omdat in de zomermaanden veler noodzakelijke medewerking zou worden gemist Zij zal nu in 't aanstaande voorjaar plaats hebben. Inmiddels hebben velen zich hij de oorspron kelijke commissie aangesloten, zoodat thans voor alle onderdcelen der tentoonstelling sub- commissien benoemd zijn. Uit Samarang wordt bericht, dat de Europeesche fuselier Lagerman, gewezen gre nadier in Holland, op zijn sterfbed aldaar bekend heeft, dat hij de moordenaar van me vrouw van der Kouwen was. Men zegt, dat de overledene vele aanwij zingen gedaan en onderscheidene ophelderingen gegeven heeft. Een thans ontslagen brievengaarder, wo nende te E., wordt beschuldigd van twee brie ven, die ten zijnen kantore in de brievenbus waren bezorgd, de postzegels van 5 cent te hebben afgenomen en vervangen door postzegels, die reeds eenmaal hadden gediend. Een jongen, woonachtig in de Voetboog straat te Amsterdam, is plotseling waanzinnig geworden en wel in zoo hevige mate, dat hij naar het Buiten-Gasthuis moest worden ver voerd, waar hij spoedig na de opname overleed. De oorzaak van den dood is watervrees, ver oorzaakt door den beet van een hond. Tn een Woensdag jl. gehouden crimi- neele terechtzitting van het Hof van Zuidholland (voorzitter mr. Francois) werd hehandeld de zaak van L. G., wed. P. Sbeschuldigd van moed- voor een paar dagen gehuurd had, aangezien hij in dit gedeelte der stad niet een paar vrienden eenige zaken had te bespreken. Wie die oude heer was en hoe hij heette, wist men niet te zeggen. Voor Lindeman was 't duidelijk, dat'i tweetal hem bestolen had en hij was al bijzonder verheugd, dat er geen grond bestond, om hem-zel ven als den vervaardiger van 't valschc stuk in hechtenis te nemen. Voor de politie was 't eene moeiolijke zaak de beide booswichten op te sporen, aangezien Lin deman niet in staat scheen, eene nauwkeurige be schrijving van hen te geven. Daar stond hij dan nu, in 't groote, woelige, weelderige Parijs, doodarm, nauwelijks zooveel bezittende, dat hij zijne schulden in zijn logement kon betalen, 't Eerste wat hij deed, was 't grootere voor een kleiner hotel te verwisselen. Dc weinige artikelen van woelde, die hij nog bezat, maakte hij tc gelde, doch naarmeë kon hij slechts voor eenige dagen in zijne behoeften voorzien. Op zekeren avond, in de maand Augustus, de klok van twaalven was reeds koud, leunde Herman, met do armen over el kander gekruist, tegen een der leuningen van de Pont Neuf en staarde onafgebroken in de voort- stroomende Seine Allerlei gedachten doorkruisten zijn hoofd. »'t Loopt me waarachtig ook altijd tegen," riep hij overluid in gebrekkig Fransch. Een tik op den schouder deed liem verschrikt omzien. «Zeg eens kameraad, loopt 'tjou tegen V' «Ja, zeker! Maar watheb jij daarmee temaken «Ik wil je helpen." I willige brandstichting in een gebouw, waarbij het niet te voorzien was, dat daardoor eenig menschenleveii kon worden in gevaar gebracht. Volgens de akte van beschuldiging had de beschuldigde op 27 April jl. in een bedstede harer woning, te Poortugaal, een kool op licht brandbare voorwerpen gelegd en voorts een vuur gestookt op de haardplaat, waarbij en waarom brandbare voorwerpen zoodanig door haar waren geplaatst, dat de brand tot andere voorwerpen en verder tot de woning kon overslaan. Het eerste feit werd door de beschuldigde erkend, die beweerde tot die daad te zijn aan gespoord door een ander en dat zij, denkende dat het vuur slechts zou smeulen, deze een bewijs van haar goeden wil had willen geven het andere feit werd door haar ontkend. Zes getuigen werden achtereenvolgens door het Hof gehoord, die het ledige, gesloten huis waren binnengegaan, toen de sporen van brand zich vertoonden, en die met goed gevolg mid delen tot blussching hadden aangewend. De advocaat-generaal mr. van Maanen was van oordeel, dat de misdaad, aan de beschul digde ten laste gelegd, voldoende was bewezen, en requireerde haar veroordeeling tot tucht huisstraf van vijf tot twintig jaar. De advocaat mr. Vreede concludeerde tot vrijspraak op grond dat de brand, in de ge sloten bedstede gesticht, geen gevaar voor het gebouw had doen ontstaan, en dat niet bewfczen was dat de brand op den vuurhaard met opzet door de beschuldigde was gesticht. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uit spraak op Zaterdag 7 Augustus e. k., des morgens te 11^- ure. De beul van Barcelona heeft zijn eervol ontslag genomen. Er zijn meer dan 500 lief hebbers, die naar de vacante betrekking dingen. Dat werkstakingen, voortdurende kunst matige opdrijving der loonen, niet altijd voor- deelig zijn voor de arbeiders op den duur, blijkt uit den toestand te Berlijn daar hebben metselaars en timmerlieden in de laatste jaren den ondernemers 't zoo lastig mogelijk gemaakt de loonen zijn opgedreven, de arbeiders aan meerder weelde gewoon en het gevolg van de duurte is, dat thans middelen worden beraamd om werklieden uit Frankrijk te laten komen, die goedkooper en beter werken dan de Duit- schers. De prins von Pless, te Berlijn, heeft bij het bouwen van zijn nieuw paleis, de bouw stoffen uit Frankrijk laten komen de aanbe steding van het ijzeren dak voor dit paleis, gaf tot resultaat, dat de Fransche ondernemers 15000 Mark lager waren dan de Duitsche. «Jij Helpen. Mij «Ik heb werk voor je." «Dank je. Werken heb ik nooit geleerd en wil ik nimmer leeren. Mijne ouders zijn te rijk." «Knap gesproken, ik denk er evenzoo over. Daarom juist moet je met mij mee gaan. Ik hoor aan je stern, dat je geen Parijzenaar bent. Je ouders zijn rijk goed. Maar heb jij ook overvloed?" «Daar scheelt veel aan." «Pak aan kerel, je behoeft geen armoe te lijden. Hier, daar heb je vijf francs." «Dank je, ik neem geen geld aan." «Dwaas, die je bent." «Wat wil je me laten verrichten «Je licht niets te doen, dan een beetje uit te zien." «Kom," sprak Herman, «ik ben in ieder geval niet aan ja gehuwd. Ik ga mee." Dc onbekende geleidde Lindeman naar eene ach terbuurt in een nauwe, donkere gang stond een oud. bouwvallig huis. De onbekende ging lierman voor op een trap. dien men op den tast moest beklimmen. Een portaal verschafte toegang tot een vrij groote kamer, waar de grootst mogelijke wanorde hccrschte. Evenmin scheen er dc zindelijkheid gehuisvest. Een meisje van ruim twintig jaar zat bij een tafel een tooneelstuk in te sludeeren. Haar gelaat zou schoon geweest zijn, indien 'tniet iets ruws teckendc. «Zijt ge er eindelijk, vader," sprak 'I meisje, zonder er zich over te verwonderen, dat deze gezelschap medebracht. «Hebt ge 't avondeten klaar, Eleonora?" »'tls gereed." Eleonora zette een eenvoudig souper klaar en Omtrent de ongeregeldheden bij den St. Gothardtonnel, wordt het volgende meege deeld. Reeds eenigeu tijd had men bespeurd, dat een honderd werklieden komplotteerden. Zij werken acht uur voor 4£ frk. per dag; maar wilden slechts G[uur voor 5 frk. werken. De aannemer wilde dit niet toestaan en gal hun gedaan. Nu begonnen zij de anderen in het werk te hinderen en te ruien en eindelijk lieten nog eenige honderden zich verleiden; zij wapenden zich en bezetten den ingang van den tunnel om de voorzetting van het werk met geweld te helettpn. De aannemer zond naar Altorf om hulp. De regeering riep on- middelijk een honderd man onder de wapenen om de orde te herstellen. Zij trokken naar den tunnel, waar zij met scheld woorcleu ontvangen werden; men poogde hen zelfs te ontwapenen zoodat zij met de bajonnet ruimte moesten maken; de muiters wierpen met steenen, de soldaten gaven vuur. Vier werklieden werden gedood, de overigen namen de vlucht. Den vol genden dag kwamen nog meer soldaten; er hadden vele arrestatiën plaats en S0 werklie den werden weggezonden. Sedert is de orde niet meer gestoord. •VS/ i-m. «k HA.. HOE GEVAARLIJK HET 18 ZICH EENE KIES TE LATEN TREKKEN. "Ik laat rnij nooit eene kies trekken riep X*** uit: finijn broeder is er aan gestorven. Ts Morgens om tien ure laat hij zich eene kies uittrekken, en gevoelt een uur daarna hoegenaamd geene p'jn meer. Daar valt hij van drie trappen af, en was om 12 uur reeds een lijk." «-Hier is de plaats niet, maar kom eens mede naar buiten als je durft Dan zal ik je een slag op je uitgestreken bakkes geven, dat"Zacht wat, manneke, het regent buiten dat het giet iu zulk een weer ga ik niet naar buiten, al wou je me tien slagen op m'n gezicht geven I" Eenigen tijd geleden werd bij een Pro- testantsch predikant in een Amerikaanschestad, des avonds ten 9 ure aangescheld. Dc deur openende, zag de domino een Tersche jongman en jongedochter voor zich. Hij vroeg naar hun begeeren, waarop Pat antwoorddedat hij kwam om met Bridget in den echt te wor den verbonden. "Maar waarom," vroeg de predikant, "zijt ge niet naar den priester gegaan "Wel," zei Pat. "daar zijn we geweest, maar hij zeide ons, naar den duivel te loopen, en hier zijn we dus." vader Mardin liet zich evcnmin-als Herman wachten. «Nu zullen we eens samen praten." zei Mardin. Mijne dochter is actrice, maar zij vervult steeds eene ondergeschikte rol en dat levert niet veel op. Ik lioud er daarom eene mcoi winstgevende affaire op na. Ik heb al lang een compagnon noodig. Toe vallig kwam ik je daareven voorbij, toen je zei 'tloopt me waarachtig ook altijd tegen!" «En welke affaire oefen je dan uil. diezoovoor- deelig is'?:' «Daar spreken we later over. Voor 't heden zeg ik je alleen, dat als je mijn compagnon wordt, 't je nooit aan geld zal ontbrekenbovendien kan je hier wonen of waar je wilt. Wat zeg je er van?" «Hoor eens, vriend," zei Horman, «ik dien eerst te weten wat ge van mij verlangt, voor ik mij verbind. Ik ben hier in Parijs nog weinig bekend en spreek de taal ook niet zoo vlug en vlot als wenschelijk is. Juist daarom zal ik dubbel op mijne hoede zijn. Verkiest ge me nader te spreken, dan zal ik "mor gen te 11 ure op dezelfde plaats op den Pont Neuf mij bevinden. Denk er over na." Na dit gezegd te hebben, stond Herman op en strompelde zoo goed hij kon de trappen af en bevond zich aldra in de open lucht. «Bah," zei hij, «daar zou ik 'tniet uithouden en ware Ttniet, dat ik dezen dag weinig gegeten had. zeker zou ik geen deel aan Mardin's avondmaal genomen hebben." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1