Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 11 Augustus. JW. 1484, Vijftiende Jaargang, 1875. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post hun Men abonneert zicli in alle Roekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. Kweekschool voor de Zeevaart. De BURGEMEESTER der gemeente IIELDER vestigt de aandacht van Ouders of "Voogden voor hunne Zonen of Pupillen op het bestaan der KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART TE LEIDEN. Die Kweekschool beoogt in de eerste plaats om knapen uit den bohoeliigen stand voort- te helpen om eene eervolle on nuttige betrekking te bekomen. De jongelingen worden toegelaten op den leeftijd van -13 tot 17 jaar, en moeten ligchamelijke geschikt heid voor don Zeedienst hebben. Zij worden aanvankelijk voor een proeftijd van minstens eene maand opgenomen tegon zeer geringe betaling. DAARNA KOMEN ZE GEHEEL VOOR REKENING VAN HET LAND, Ouders of Voogden die zulks verlangen, kunnen ter Secretarie van de gemeente alle verdere nood zakelijke inlichtingen bekomen. Helder, den 0 Aug. 1875. Do Burgemeester voornoemd, STAIvMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder NieuwediepWillemsoord enz., 10 Augustus 1875. Aan liet examen voor surnumerair bij de Staatsspoorwegen hebben voldaanF. P. II. Bechger, A. Kohier, C. Kiesewetter, T. A. V. E. dc Kruid', N. A. J. C. Rougnier, W. F. Rinck, G. J. Gocthals en R. W. Wijn malen. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. rader stoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee J. Tromp, den Git dezer te Point de Galle aangekomen en zou den lOu daar aanvolgende naar Atchin vertrekken. Aan boord was alles wel. - Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, dd. 9 Aug. In den afgeloopen nacht werden de bewoners van ons rustige dorp plotseling door 't luiden van den brandklok uit hun diepen slaap opgewekt. Ongewoon aan branden, waren in een ommezien bijna alle inwoners op de plaats des onheils. De brand was uitgebroken in een schuurtje, toebehoorende aan P. Bruin, en had een zeer dreigend aanzien. De felle Oostewind deed vreezen dat de brand tot de nabijzijnde wier pakhuizen zou overslaan. De ijverige brandweer was echter wakker op zijn post en gaf zoo spoedig mogelijk de volle laag. Anderen droegen schelpen en wier aan, vooral toen men om den voortgang van 't vuur te stuiten, hot schuurtje omver haalde. Twee lijken heeft men later van onder 't puin te voorschijn gehaald, gelukkig slechts FEUILLETON. 23.) Den volgenden morgen liep Herman nog eens even in zijn vroeger logement aan, of men hem ook inlichtingen geven kon, inaar zijn pogen was en bleef ijdel. Door een onweerstaanbaron aandrang werd hij gevoerd naar do afgesproken plaatsdc Pont Neuf. Ilij liep dus wat bij loopen kon. Hoe verwonderd stond hij te kijken toen op de aangeduide brug Ele- onora, de dochter van Mardin reeds, zoo 't scheen, op licm stoncl te wachten. Onbeschroomd trad zij op Lindeman toe- zoodra zij meende dezen tc herkennen. nAls ik mij niet vergis", ving zij aan, «dan zijt gij de heer, die gisteren avond laat bij ons geweest zijt?" •Zijt gij Eleonora, Mardins dochter?" Ja »Ik meende-uw vader hier te ontmoeten." »0, ik bid u, ga niet tot hem. 't Bedrijf 'twelk hij uitoefent is gevaarlijk en slecht; 't zou u slechts in "t ongeluk storten, zoo ge deel daaraan naamt." »Komt gij uw vader bij mij aanklagen?" Mijn doel is u te waarschuwen, u te redden. van kippen. De eigenaar was tegen brandschade verze kerd, doch slechts zeer laag. Texel, 10 Aug. Naar wij vernemen, zal de heer J. Roeper, die onlangs bij advertentie verzocht had in geen geval eene benoeming tot raadslid te zullen aannemen, zich nu toch die keuze laten welgevallen. O tempora, o mores! Op Donderdag 12 dezer zal in het gebouw van het Nut, te Amsterdam, de eerste jaarver gadering plaats hebben van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in 't huisgezin. Het examen van onderofficieren, dingende naar de betrekking van opzichter bij ue genie, is thans op 23 dezer bepaald en zal onder voorzitterschap van den kolonel Vaillnnt plaats hébben, terwijl de commissie verder zal bestaan uit de hh. kapt. Sturms, waarnemend kornman- dant van het bataillon mineurs en sappeurs, kapt. Fabius, eerst aanwezend ingenieur te Willemstad, en de lc luit. Iiempecs, luit.-adj, bij het bataillon mineurs en sappeurs. Aan dat examen zullen deelnemen de navolgende onder officieren de Laet, Vranken, Ort, Oudraad en Muller. Op de gisteren te Utrecht gehouden paar denmarkt, waren 535 paarden aangevoerd, die rkocht werden van f350.tot f900. per stuk. De handel was slap en er was bijna geen aankoop voor het buitenland. In het Utrechtsch Dagbl. leest men het volgende Zondagmiddag, na eene drukkende warmte, ontlastte zich eene onweersbui van 5 tot 7} boven deze gemeente. Er waren twee buien, die eerst tegen elkander indreveneene lit het Zuiden en eene uit het Noorden, die zich schenen te vereenigen en toen zich lang zaam Nooodwestwaarts voortbewogen. De bui was vergezeld van zwaren regen en hagel Van tot 01- uur viel eene hoeveelheid van 63 mM. of met andere woorden 63 liters op den vierk. meter, waarvan de grootste helft hagel steen en waren, waar enkelen eene middellijn van 33 mM. en den vorm van een knikker hadden; anderen hadden eene lensvormige ge daante waarvan de middellijn soms nog groo- ter was. Daardoor is veel schade aan hoornen en planten veroorzaakt en vele glasruiten zijn verbrijzeld. De grootste hoeveelheid regen, die in de laatste 27 jaren alhier in eens was afgetapt, was 44.3 mM. den 21. Aug. 1S58. Zondag avond te 10 uur werd 74.3 mM. afgetapt, dat gevallen was na 5 ure. Omtrent de aangerichte schade vernemen wij het volgende: Bijna geen huis is er, waar niet van lekkages en dergelijken min of meer last is geleden, terwijl het aantal ingeslagen glasruiten legio moet zijn. Boomen en bloe ürzet volgde Herutan zijne Maar laat ons 'van hier gaan, mijn vader mocht ons overvallen," Zonder het minste geleidster. sik ben vast besloten mijn vader te verlaten. Hij is zeer hard voor mij. Na den dood mijner moeder heb ik geen vroolijk uur meer gehad, Ik ben. zoo als ge gehoord hebt, tooncelspeelstcr. Al wat ik verdien wordt bijna geheel voor sterken drank'be steeddoch dit is lang niet toereikend om den jeneverdorst te lesschen. Nu is hij valsche munter geworden. Ik bid u, mijnheer, red mij, bescherm gij mij als ge kunt." «Hoe zal ik dit kunnen doen, lief kind?" «"Vader zei, dat gij geen Parijzenaar zijt, wijs mij den weg, vergezel mij naar eene andere plaats en ik zal u altijd dankbaar zijn." «Meisje ik kan u niet helpen. Ofschoon ik rijk was, ben ik nu doodarm. Naar mijne ouders kan ik niet lerugkceie». Voor een paar dagen heeft men mij schandelijk bedrogen en van alles bestolen wat ik bezat. Begrijpt ge me nu Evenwel ben ik u dank verschuldigd en zal ik mij met uwen vader nimmer inlaten." «Bovendien moet ik u zeggen dat ik met een gezel schap naar 't zuiden van Frankr. vertr.enwcln.Lyon/' «Welk gezelschap is dit?" «Wel, een tooneelgezelschap." «Wilt ge mij aan den directeur voorstellen?" men hadden veel te lijden. Menige tuin is van zijn schoon beroofd en de vruchten zijn in massa's van de boomen geslagen. Op de vruchtenmark t wordt een enorme massa afval peren en pruimen aangevoerd. Ook van buiten dc gemeente hoort men van aaugerichte schade. Bij Teunis Bos le Benschop is een koe in de weide, midden uit eene aanzienlijke kudde, door den bliksem getroffen en gedood. De miliciens der lichting 1S73 dezer dagen van groot verlof bij de regimenten te ruggekeerd, zullen met I Sept. inet onbepaald verlof huiswaarts worden gezonden. Gister is lc Amsterdam een jongeling, bezig zijnde in dc Oostenburgergracht te zwem men, verdronken, en eergister namiddag is aldaar iu het Oosterdok een sohecpsoptuiger uit den mast van oen schip in het water gevallen en ins gelijks verdronken. Het provinciaal gerechtshof in Zuid holland deed Zaterdag jl. uitspraak in de zaak van de vrouw uit Poortugaal, beschuldigd van het opzettelijk in brand steken van brandbare stoffen, derwijze geplaatst om een gebouw brand te doen overgaan, waarbij het niet te voorzien was, dat daardoor eenig meuscheule- ven kon worden in gevaar gebracht. Van een gedeelte der aanklacht, den brand op de vuur plaat, werd zij vrijgesproken, omdat het bewijs daarvan niet voldoende rechtens aanwezig was: maar ten aanzien van den brand in de bedstede achtte het Mof de schuld der vrouw voldoende gestaafd en veroordeelde haar tot 5 jaren tuchthuisstraf. Aan de //Standaard" wordt uit Zwijn- drecht een staaltje van burgemeesterlijke wil lekeur medegedeeld. De afdeeling van het anti schoolwetverbond aldaar, besloot haar gemeen- teraadscandidaten aan te bevelen door aanplak king van een biljet op acht plaatsen in.de ge meente. De gemeentebode, tevens gepatenteerd aan plakker, zorgde dat de biljetten op de aange wezen plaatsen verschenen. Zijn instructie luidt, dat hij alles mag aanplakken wat niet met de openbare orde en zedelijkheid in strijd Maar nauwelijks had de man zijn werk verricht, of de burgemeester van Zwijndreëhi gelastte, de aanplakbiljetten te verwijderen, wat op zijn bevel door den dorpsveldwachter op twee plaatsen, gemeente-eigendom, geschiedde. De andere biljetten werden niet terstond, maar 's anderen daags, 's ochtends zeer vroeg, door den veldwachter en den gemeentebode van de huizen der particulieren, die tot aanplakken der papieren verlof hadden gegeven, alsook van het gebouw .der Zondagsschool verwijderd. De bur gemeester grondde zijn lastgeving op de circu laire van den minister Heemskerk, waarin de burgemeesters aangemaand worden, een strikte »Met genoegen." «"Wanneer?" »Nu terstond." Lindeman had in zijn zakboekje den naam des directeurs benevens diens woonplaats aangoteokend. Eleonora bracht hem spoedig waar zij moesten zijn. I-Ievman en Eleonora kregen gehoor, en "t gelukte haar om tegeneen tamelijke belooning geëngageerd worden. iDenk er om, sprak de directeur," «dat ge morgen ochtend present zijt." "VIJ FTIENDE 11OOFDSTUK. i)e herkenning. Eene week later las men in de nieuwsbladen van Lvon, dat een der voornaamste tooneclgczelschappcn uit de hoofdstad eene reeks van voorstellingen zou geven. Overal zag men met verlangen de eerste opvoering te gemoet. Herman was bureaulist van deze onderneming. Hoe weinig 't ook met zijne geaardheid strookte eene ondergeschikte betrekking te hebben, zoo had de nood liern daartoe toch gedrongen. Hij had slechts de keuze bf weer naar huis terug tckeeren uf zelf iu zijn onderhoud le voorzien. Hij gevoelde echter weinig lust 'teerste te doen. ergo bleef "t laatste middel hem alleen over. Eleonora moest zich tevreden stellen met eene onzijdigheid in acht te nemen bij de verkie zingen. Yoor de vaceerende betrekking van ge meente-secretaris te Zwolle, hebben zich niet minder dan 70 sollicitanten aangemeld. Te Wormerveer had Woensdagavond omstreeks 8 ure een treurig ongeluk plaats. Drie gebroeders van 6, 10 en 12 jaren be vonden zich in een schuitje op de achterzaan waarvan de twee oudsten naar huis gingen om een broodje te eten. Terwijl zij zaten te eten, vroeg de moeder naar den jongste, waarop zij antwoordden, dat die nog in het schuitje was, doch toen men daar kwam was de jongen van 6 jaar verdronken. Men heeft hem op de plaats zelve opgehaald, en niettegenstaande, alle hulp, door den geneesheer aangebracht is men er niet in geslaagd hem in het leven te behouden, Tegen de geldigheid der gehouden her stemming voor den gemeenteraad te- Smilde is protest ingediend, omdat de voorzitter van het stembureau zich gedurende het opnemen der stemmen eenige oogenblikken heeft verwijderd. Het //N. v. d. D." deelt het volgende onfeilbaar middel mede om een draaiorgel tot zwijgen te brengen. Plaats u voor uw open raam, en onmiddclijk zal de virtuoos beginnen te spelen. Hij ziet u in afwachting van uw gift, strak aan en draait zijn kruk van rechts naar links. Maak nu dezelfde draaiende be weging met een uwer handen in de lucht, maar van links naar rechts. De man raakt van zijn slag af, is geen meester meer van zijn arm en begint op eens den anderen kant uit tedraafen in uw richting. Krak De veer breekt en er heerscht stilte. Ge kunt uw raain weer sluiten. De minister van Finautiën brengt ter kennisse van de belanghebbendendat de maand November aanstaaude, in het lo kaal van het departement van Finantién, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van idspiranteii voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld Het schip Mary Evans, kaptM.Grac- ken, thans te Rotterdam liggende, verliet Banana met den kapitein en 9 man. Eene week daarna lagen S man ziek, van welke 6 spoedig stierven. Tweemaal werden schepen gezien, doch te ver geefs om hulp geseind. De kok, half ziek, kon slechts nu en dan eens aan het roer staan. De kapitein was de eenige valide man gebleven, die het voor 10 man bestemde werk alleen te doen had, behalve nog de verzorging der zieken. Daarvan heeft hij zich, met zeldzame volharding, gedurende zes weken, nacht en dag werkzaam, gekweten. Eindelijk zou men de veilige haven ondergeschikte rolmaar zij had hare vrijheid -. zij behoefde niet langer de martelingen tc verduren an een' ontaarden vader. Eleonora was arm, maar ein van zeden en rein van hart. "t Aandenken haler moeder was haar heilig. Die nagedachtenis was door haren vader ontheiligdmaar wat ver mocht zij er tegen te doen! De eerste de beste gelegenheid had zij aangegrepen om dien vader te ontvluchten. En wat zou ze anders? Verzetten dorst zich niet: haar bidden en stnecketi om door eer lijk werken "t onderhoud te verdienen on den sterken drank vaarwel te zeggen mochten immers niets baten Met een vasten wil bezield vond zij er minder bezwaar in een zwervend leven te gaan leiden. Niettemin beangstigde dc toekomst haar somwijlen Te Lyon had zij met eenige andere act rice's haren :k genomen in een der kleinere logementen, aangezien haar inkomen haar niet. vergunde op een weelderigen voet te leven. Heiman Lindeman had zich spoedig onder de acteurs kennissen gemaakt. Hij hield van een goed leventje, maar zijne inkomsten waren te gering om roijaal te kunnen leven. Hij geraakte al spoedig in schulden en wist zich ten laatste niet meer te redden. Lyon is na Parijs de grootste stad van Frankrijk. De stad is zeer fraai gelegen aan de samenvloeiing van Rhóne en Saóne. Nérgens ter wereld worden meer zijdefabrieken aangetroffen dan daar. De stad bereiken en toen zette kapitein Gracken de kroon op het werk: bijhield voor de naderende loofs boot z:jn benarden toesiaud verborgen, en liet (opgedrongen redders willende weren), niemand aan boord, alvorens, tegen vooraf overeengeko men billijk loon, zich van manschappen te kun nen voorzien. Assuradeuren, die door het manhaftig gedrag van kapitein Gracken zeer gebaat zijn, hebben hem en den kok een blijk van waardeering toe gedacht. In de Vorstenlanden leest men als in gezonden stuk In het bericht van uw blad, dd. 18 Juni jl.. is de toedracht der zaak van den fuselier L. niet geheel duidelijk geschetst en haast ik mij, u oen zuiver verhaal te leveren, hoe de zaak zich wer kelijk heeft toegedragen, Op den avond van den 17 Janijl., hoorde den sergeant-ziekenvader W. in het hospitaal alhier, den faselier L. roepc-n //Ik heb een moord begaan." De ziekenvader be gaf zich onmiddelijk aan zijn bed en vroeg hem //wat is het toch man, waarom ben je zoo onge rust, kan ik je helpen, zeg het mij dan hebt gij ook iets op je geweten dat u verontrust?" L. ant woordde hierop//Ja, ziekenvader, kooi eens hier," en hem bij dc hand nemende, vroeg hij //Oudje, kan ik je vertrouwen waarop de ser geant antwoordde: //Ja zeker V *Ja,zeideli." //:k heb een moord begaan." - Op het antwoord van den sergeant//Dat ineen je. immers niet zoomaak u geen gedachten, dat zal beter worden, als gij maar eens beter zijt" antwoordde hij: //Neen, ziekenvader, ik ben de moordenaar van van der Kouwen, uit den Haag;" toen deze hem echter zeide//kom. spreek over zulke dingen niet"; antwoordde hij Neen, neen, ziekenvader, zoo waar helpe mij God almachtig, ik ben er debet aan," daarbij stak hij de rechterhand tweemaal omhoog. Verder verzocht hij om den pastoor. Deze kwam en bleef zoowat een kwartier uurs bij L. Toen de gees telijke weg was, begaf zicb de ziekenvader ander maal bij Ij. en deed hem eenige vragen, om zich te overtuigen, of hij wel bijzijn verstand was. Op alle vragen, b. v. wie ben ik L.? antwoord de hij in bijzijn van getuigen "de sergeant-zie kenvader, of deukje dat ik gek ben Op de vragen, waar hij geboren was en nog an deren, gaf llij even duidelijk antwoord. Kort na deze vragen, aan L. gedaan, vroeg hij zelf aan den sergeant: //Maar zeg eens, weet gij ook iets van den moord?" Toen deza hem ouder- ig, wat hij toch daarmede bedoelde, ant woordde hij. //Och, die inden Haag, van Mevr. van der Kouwen, vau gouden zilver weet ik niets, rel vau geld; maar spreek er niet over; ik,"hij n dederde".van uitputting viel hij achterover. De ziekenvader liet hem hierop rusten en ging naar zijn kamer, om L., zoo hij wat was bijgeko men, verder te ondervragendoch het was te laat; ten Sf ure was L. overleden. zelve heeft prachtige pleinen en straten en fraaie omstreken, 't Klimaat is er zacht en gezond. Na de voornaamste badplaatsen in Duitschland bezocht te hebben was de lieer Caron met zijne zusier en zijne nicht naar Zwitserland vertrokken, en na aldaar de schoone natuur en trotschc Alpen tc bobben bewonderd, stelde de hr. Caron aan zijne zuster voor ook 't zuidelijk deel van Frankrijk te bezoeken. Gaarne bewilligde zij er in. Dora vond alles goed. Nooit verzette zij zich tegeu eenig plan, nooit ook toonde zij er hare ingenomenheid mede. Alle genoegen scheen zij te ontvlieden. Wat anderen bezielde liet haar volkomen koel en onbevredigd. Alleen scheen zij de eenzaamheid te beminnen, 's Morgens vroeg stond ze op om eene wandeling te doen. Dan slortte zij in 't geheim tranen, die haren ges-prangden boezem eenige verlichting schonken. Van dag tot dag werd de wed. Stein bezorgder. Zij had éen kind, en «lat kind te moeten missen was haar een doorn in t hart. Dora hield zich tor wille harcr moeder zoo goed zij kon. maar voeld maar al tc zeer liaro krachten geschokt cn ondermijnd. Iu dien toestand kwamen zij te Lyon aan. ongeveer op hetzelfde tijdstip dat "t Parijsche tooneelgezelschap zijne eerste voorstelling aankondigde. «Wat dunkt O. zuster, zullen wc ook niet eens van die gelegenheid protit-.-erenWe zien in Ne derland zoovele vertalingen van tooncofftukken.laat ons nu-eens t oorspronkelijke zien."(Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1