Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 14 Augustus. j\g 1485. Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 COURAIT De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags lil uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. HelderNieuwediep Willemsoord enz., 13 Augustus 1875. Woensdag avond jl. werden door den heer F. Basch in het lokaal Tivoli alhier eenige proeven gegeven met zijn tooverpaleis, die over liet algemeen zeer gelukkig zijn geslaagd en door het vrij talrijke publiek herhaaldelijk werden toegejuichd. De heer Basch munt uit door een beschaafde voordracht en zijne me chanische toestellen door nette, solide en dik wijls zeer kostbare bewerking. Bij zijn nog te geven voorstellingen zal de belangstelling van het publiek steeds meer en meer stijgen. Door den Kommandant in het 4e Genie- Kommandement alhier, zal op Maandag 30 Au gustus openbaar worden aanbesteed «Het verbeteren van de Oostbatterij te Helder. Ra ming f495,000.-—. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is het raderstoom schip Bromokapt.-luit. t/z W. J. Scholten van Asohat, den lOn dezer te Aden aange komen en zou, na kolen ingenomen te hebben, de rc-is naar Atchin voortzetten. Aan boord was alles wel. Men schrijft ons van Texel: De bedijking van het Noorden gaat goed vooruit. Bij goed weer wordt nog deze week de open zee geheel afgesloten, zoodat we een rechtstreeksche toegang van hier hebben tot het Eierland, waar geen eieren meer te vinden zijn, In de week van 1 tot 7 Aug. bleef Noord-Holland van longziekte onder het rund vee verschoond. Te Beemster werd een paard, aan kwaden droes lijdende, afgemaakt. Te Amsterdam is eene gasontploffing ontstaan, die zeer ernstige gevolgen had. Bin nenmuren zijn ingestort; plafonds gebarsten, gesprongen en naar beneden gevallenstoelen, tafels en spiegels zijn verbrijzeld,glas-, porcelein- en aardewerk vermorseld; twee vertrekken ge lijken volkomen een ruïne. Van beneden tot boven (vier hoog) bleef geen glasruit in den gevel, en van de belendende perceelen zijn even eens glasruiten verbrijzeld en plafonds openge reten. De schok was zoo overweldigend,, dat aan de overzijde der gracht een groote spie gelruit werd ingeslagen. Dat hierbij geen hevige brand is uitgebarsten, is te danken aan de spoedige hulp der brandweer, die een begin van brand aan het plintwerk dadelijk bluschte, nadat de politie-agenten Lefebure en Woudstra het dreigende gevaar hadden getemperd. Beide en de lieer L. Bruins hebben zich loffelijk onderscheiden door hunne zoo goed geslaagde pogingen om een verschrikkelijke ramp te FEUILLETON. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. 24. Vervolg. o'tKan ten minste Dora een genoegelijk uurtje verschaffen. Dunkt u dat ook niet broeder?'1 »Ik ben 't volkomen met u eens." De beer Caron woonde met zijne zuster en zijn nicht de eerste voorstelling bij. De schouwburgzaal was eivol, en hoe ruim en luchtig 't gebouw ook ingericht was, toch was ?t er buitengewoon druk kend warm. Dora van Stein had bepaaldelijk last van die drukkende atmospheer, zoodat zij haren oom ver zocht haar naar huis te willen geleiden. Terstond stonden moeder en oom op en verlieten met Dora den schouwburg. Hierheen dames!" zei de bureaulist, «hier is dc uitgang. Wacht, mag ik u een contramerk aanbie den Als 't u belieft!" Toen Dora aan 't einde van den gang een jonk man had zien staan, had ze terstond meer oplettend toegezien, want ze meende, naar gestalte en houding te oordeelen, een haar hekend persoon te zien. Maar neen, dat kon toch niet zijn. Haar gezicht voorkomen. De aanleidende oorzaak van dat ongeluk is waarschijnlijk te zoeken in het niet zorgvuldig dichtmaken van een der lei dingen door den gasfitter, die in de zijkamer bezig was geweest met het aanbrengen van nieuwe gasoruamentén. «Amst, Ct." Te Amsterdam is eene bejaarde vrouw, die een zwaren steen uit den kelder haalde, door het breken vati eene trede van den trap naar beneden gevallen, en kort daarna over leden. Aan den Omval te Amsterdam is eer gister een jongen van 15 jaren met zwemmen verdronken. Zijn lijk is naar de ouderlijke woning in de Kerkstraat overgebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend dat met 1 October dezes jaars er gelegenheid tot plaatsing van 18 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam bestaat; de voorwaarden behelst de «-St.-Ct.//. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand November aanstaande te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de be trekking van klerk bij den Rijkstelegraaf. De voorwaarden behelst de «St.-Ct." Z. M. de koning van Portugal heeft het grootkruis van de orde «de la Conception" geschonken aan de heeren van der Heim en van der Does de Willebois, de ministers van financiën en van buitenlandsche zaken, zoomede het grootkruis van de Christusorde aan mr. D. Everwijn, Zr. Ms. minister-resident in Por tugal. De naam van den artillerist, die onlangs te Arnhem zoo noodlottig om 't leven kwam, was Geuke Frederiks, oud 27 jaren. Zijn ouders wonen te Onstwedder Holte, gem. Onstwedde. Aan den Teteringscheu dijk bij Breda werd door een boer een granaat, die hij bij het kadettenkamp had gevonden, bij den smid gebracht, om er een handvatsel aan te maken. Toen de smidsjongen er met een gjoeiend ijzer bijkwam, sprong de nog met schroot geladen granaat en verbrijzelde hem den arm, die onmiddellijk afgezet moest worden. Te Zeijen is eene boerendochter van het voer rogge waarop zij gezeten was afglij dende, op een hooivork gekomen, die in dat voer gestoken was; de punten drongen haar in het lichaam waardoor zij ernstig bezeerd werd. Men hoopt, dat de wonden niet levens gevaarlijk zullen blijken. Een beschonken man liep te Breda in de haven en verdronk. bedroog haar. De heer Caron en de weduwe Stein hadden te veel op Dora zelve te letten, dan dat zij nog naar een derden zouden zien. Ze merkten dus niet, hoe Dora met de grootste aandacht liaren blik op den jonkman hield gevestigd. Nauwelijks echter had zij Herman hooren spreken of zij liet een luiden kreet hooren en viel bezwijmd iu de armen haars ooms. In de aangrenzende koffiekamer werd haar de vereischte hulp verleend. Niemand echter giste de werkelijke reden liarer ontsteltenis; niemand ver moedde dat 't de plotselinge verschijning en 't ver nemen van de stem haars trouweloozen minnaars was, die haar zoo van haar stuk hadden gebracht Herman alleen. Ilij had Dora gelijk zij hem herkend. Wonderlijke samenloop van omstandigheden. Hij voelde nu te meer zijne diepe vernedering: maar hoe zou hij nu uitdien toestand komen. Dat was hem een raadsel. Intussclien was er geen uur verloopen of hij was Dora weer vergeten, en na afloop der voorstelling haastte hij zich om Eleonora nog even te spreken. Niet, dat hij deze beminde, of haar zijne liefde wilde verklaren, neen, hij had den korten tijd, welke hij te Lyon vertoefd had op onrustbarende wijze aan zijn hartstocht tot spel en drinken toegegeven en nu bevond hij zich in moeielijke omstandigheden, daarom wilde hij Eleonora raadplegen. Een boerenwoning, behoorende aan de herv. kerk te Otterlo, gelegen te Westeneng en bewoond door E, v d. Brink, is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Koren, hooi en gereedschappen zijn verbraud. Het vee is gered. Niettegenstaande herhaalde waarschu wing, had een jongen van 9 jaren te's Bosch de onvoorzichtigheid onder het verbindings touw van twee in beweging zijude bierkarren te willen doorloopen struikelende geraakte hij onder het rad der achterste wagen en bleef op de plaats dood. In de laatste weken is de verzending van vee uit Kuilenburg en naburige gemeenten naar het Buitenland buitengewoon groot, zoo dat er van wege de directie der stoomboot Vreeswijk een paar malen per week een extra boot alleen voor vee, naar Rotterdam vaart, doordien de gewone stoomboot op laatst ge noemde plaats, onmogelijk al het vee kan expedieeren. Oss, 9 Augustus. Een arme schoenma ker deed dezer dagen een niet onbelangrijke vondst. Bij het schoonmaken van zijn lees- tenrek vond hij een rolletje papier dat hij onnadenkend bij 't vuil voegde. Later nam hij 't, zonder bepaalde reden, geheel onwille keurig nog eens op en vond iu 't ontwikkel de papier 5 gouden tienguldenstukken, die waarschijnlijk door zijn ouders daar verbor gen waren. Te Berlijn is de 23-jarige miss Victoria die op een velocipéde op een gespannen koord reed, met de velocipéde naar beneden geval len; zij kwam met de borst- op den grond terecht en was na verloop van eenige ooger.- blikken een lijk. Op dit oogenblik bevindt zich te Parijs een persoon, die tot de doodstraf veroordeeld is geweest, zijne straf ondergaan heeft en toch nog leeft.. Het is Kolonel Marteros, der re publiek van Urugay, die bij het oproer van 1859, toen hij op het punt was president te worden, overwonnen, gevangen genomen en tot de doodstraf veroordeeld werd. Ziehier hoe hij zijne strafuitvoering zelf verhaalt «Op 29 Juni, een Zondag, kwam een priester, de eerwaarde pater Domenico Sapia, mij verwittigen dat ik mij moest voorbe reiden om 7s anderendaags, iu den vroegen morgen te sterven. Ik sprak mijne biecht en na het vertrek van deu priester begaf ik mij kalm ter ruste, want ik vreesde deu dood niet. 's Morgens ten drie ure werd ik wakker door het been en weer loopen der sol daten in den gang, waarop ik mijn bed ver liet en mij aankleedde. j>Ik wenseli u morgen ochtend te spreken vóór de repetitie," sprak hij tot haar. «Ik heb geen tijd." «Maar ge zult er mij een genoegen mee doen. «Waar kan ik u spreken?" «Ik zal u ten 11 uur hier voor den schouwburg wachten. Te 12 uur vangt dc repetitie aan, dan hebben wc nog tijd genoeg om 'teen en ander te bespreken." Den volgenden morgen was Dora, zoo als zij te kennen gat", zeer wel, en ging alleen uit om eenige commissicn te volvoeren. De werkelijke reden was dat ze langs den eenen of anderen weg te weten wilde komen of 't alleen zinsbegoocheling was ge weest, of dat ze lierman Lindeman werkelijk gezien had. Hoe zc'taan zou leggen wist ze zelf nog niet. Ze hoopte dat haar good gesternte haar nabij zou zijn. Al voortgaande was ze in de nabijheid van 't plein, waar de schouwburg stond, gekomen. F.en paar treedt voor haar uit, ze ziet Herman, eens haar Herman, maar nu misschien Is 't. belangstelling of medelijden, die haar aandrijft om 't lot van Herman Lindeman te kennen Ze schijnt 't zelve niet te weten. Ze heeft juist nog even den tijd een' winkel binnen te gaan, voor 't tweetal omziet. Lang, spraken Eleonora en haar cavalier te zamen. Eindelijk ging Herman den schouwburg binnen. Eleonora, die nog een half uur den tijd had, verwijderde zich. Ongemerkt trad Nauwelijks had ik geëindigd of mijn biecht vader trad binnen en verzocht mij hem te volgen in den gang waar de soldaten op mij wachtten. Ik verliet mijne gevaugenis, om ringd door twaalf man en kwam weldra op de plaats der strafuitvoering aan. Ik omhelsde mijnen biechtvader en zette mij moedig op eenen stoel neer, waar rondom eenige honderd man troepen geschaard stonden. Op 12 pas sen afstand bevond zich het peleton dat op mij moest vuren. Ik hoorde een, twee, drie..Dit was de stem van den luitenant die het peleton com mandeerde. Op hetzelfde oogenblik gevoelde ik een vreeselijken schok en viel voorover, zonder de ontploffing van het geweerschot gehoord te hebben. Eene maand later kreeg ik het bewustzijn van mijnen toestand terug. Men had mij niet geheel gedood en was vertrokken zonder ver der acht op mij te slaan. Ik werd opgenomen en verpleegd door een der personen die gelast waren mij te begraven. Die man is thans mijn kamerdienaar." AMÈRIKAANSCHE HORLOGES. Toen ongeveer twintig jaren geleden eenige ondernemende Amerikanen ook voor het hor logevak de voorkeur toekenden aan stoom en machinerie boven handenarbeiden van deze veel invloed te gemoet zagen, zoowel op de deugdelijkheid en onderlinge gelijkheid van het erk, als op den prijs, werd hun denkbeeld door de mannen van het vak als dwaling en zelfbedrog uitgekreten. Toch werd de onder neming op touw gezet. De weinigen, die aan haar welslagen geloofdenbrachten het kapi taal bijeen, ontwierpen de machines en regelden den arbeid, en thans is de Waltkam-horloge- fabriek een van de grootste en meest bloeiende inrichtingen van nijverheid in Amerika. De fabriek en de woningen, die er toe be lmoren, maken te zamen een klein dorp uit aan den oever van de Bharlesrivier, in Mas- sachusetts. Veel zorg is besteed aan de keuze van een liefelijk landschap voor de vestiging der fabriek en san den aanleg en de beplan ting van het terrein. Dezelfde zorg voor de gezondheid en bet genoegen van het personeel straalt in de werkplaats door, en zoowel deze de 125 woningenvoor de werklieden en werkmeesters bestemd, zijn modellen van netheid, orde en stiptheid. Zelfs de machine kamer is, onder toezicht van een man van smaak en ontwikkeling, met haar bloemen en wilden wijnstok, een keurige wintertuin gewor den. Het inwendige der fabriek wint het in be langrijkheid van het overige. Zij bevat een groot aantal van de fijnste en meest-gevoelige werktuigen, die bun werk doen met een regel maat, voor de hand van den mensch onbereik baar. Vele ian die werktuigen hebben twee Dora van Stein haat ter zijde en sprak haar be leefd aan «Kent n *8en jonkman, met wien je zoo even stond te praten, reeds lang «Neen, mejuffrouw, ik heb hem sedert kort in Parijs leeren kennen «Staat gij tot hem in eenige betrekking?" Eleonora zag de onbekende dame vorschend aan. Dora bleef bedaard. «Hebt gij er belang bij, dit te weten ïJa. gij zult mij verplichten, mij alles mee te te deelen. wat ge van hem weet." «Ik zal dan kort kunnen zijn. Zijn ware naam is Lindeman, ofschoon hij zich hier Marcel laat noemen. Zijne ouders schijnen rijk te zijn, maar ver van hier te wonen. Te Parijs heeft men hem schandelijk bestolen, daardoor is hij genoodzaakt geworden de betrek king van bureaulist aan te nemen Nu echter is hij in schulden geraakt en ten einde raad. 't Spijt rac goede dame, want hij heeft me ge holpen om uit Parijs te komen." «Dank u," sprak Dora. «Denkt ge nog lang in Lyon tc blijven?" •Nog minstens eene maand," «Wilt ge me een grooten dienst bewijzen?" «Gaarne." «Spreek dan geen woord, met wien ook, over of meer verschillende bewegingendat, waarop de schroeven vervaardigd worden, het meest samengestelde van alle, heeft er acht. De stalen draad, in de machine gebracht, kotnt na weinig oogenblikken als schroef van de zui verste soort weer te voorschijn en zoo fijn, dat 150000 van die schroeven een pond uit maken. Niet grooter dan een stip op het papier, blijken ze ouder het microscoop ge heel afgewerkt en onderling volmaakt gelijk Terwijl eene machine van dien aard 8000 schroeven daags kan afleveren, is een jongen voldoende, om op vier machines het toezicht te houden. Om de uiterste nauwkeurigheid en gelijkheid te bereiken, die aan het fabrikaat eigen is, was het noodjg, dat men over een maat kon beschikken, die liet oneindig kleine met volstrekte zekerheid meten kon, en wat de Walthamfabriek in zake de juistheid van meters heeft opgeleverd, grenst aan het onge looflijke. Met gelijke zorg en nauwkeurigheid zijn de machines ingericht, die de raderen en veren snijden, de vaste deelen van het werk vervaardigen en de gaten boren, en die alle met zooveel stiptheid werken, dat het gering ste. stofje daarin stoornis brengt. Verder beval de fabriek de werkplaatsen, waar goud, zilver, koper en staal in talloozc vormen verwerkt worden, en daarop volgt dc afdeeling voor de edelgesteenten. Ook dc on derscheidene bewerkingen, die de steen onder gaan moet, eer hij voor het horloge past, za gen, kloven, boren, polijsten, zijn niet meer aan de handen van deskundigen toevertrouwd, maar werktuigen door stoom gedreven ver richten ook dit deel van den arbeid met groote stiptheid, vlugheid en volkomenheid. Reeds spoedig verwierf het horloge van de Walthamfabriek dc plaats, die het verdiende in de achting van het publiek. Zij houdt thans meer dan duizend werklieden bezig en brengt dagelijks 300 geheel-afgewerkte horlo ges in den handel. Voor Amerika zijn te New-York, Boston en Chicago agentschappen van de maatschappij met den verkoop belast voor Europa is haar hoofdagentschap te Lon den gevestigd. Behalve, door zijne meerdere juistheid in de samenstelling onderscheidt zich het Ainerikaan- sche horloge door groote eenvoudigheid. Het gewone Engelsche horloge met trommel, en ketting bestaat uit 63S stukken meer dan dat der Walthamfabriek en heeft dus even veel meer kans op ongeregeld gaan en breken Keizer Leo, die voor 900 jaren regeerde, vond 't bereiden van bloedworst zulk eene on- menschelijke zaak, dat hij er een verbod tegen uitvaardigde. Het overtreden van 't verbod zou streng gestraft worden. De schuldige moest worden ilit onderhoud, dat ik met u had Neem «loze beurs aan. en kunt ge 't doen, tracht dan met een gedeelte dien heer Lindeman t>- helpen. Ik ken zijne familie en zou hem niet gaarne m zijne tegenwoordige omstandigheden willen spreken Ik maak staat op uwe discretie." «Gij kunt er op rekenen. Dora maakte zich haastig weg. 't Edele meisje! zij kon 't ongeluk niet zien van den bewerker van haar ongeluk. Als «ene vrouw bemint, bemint zij tot in den dood. Herman Lindeman had haar geluk, haar leven verwoest; zij. Dora van Stem. zij kon met zien dat hij leed. Nimmer zou zn hem weer liefhebben als voorheen, maar vergeven, maar weldoen, dat kon ze. dat was plicht. Nog dienzelfden dag schreef Dora een brief naar A. aan den ouden heer Lindeman niet kort-- dui delijke aanwijzing waar zijn zoon zich bevond en in welke omstandigheden hij verkeerde. Met opzet liet zij den brief ongeteekend •Sedert lang i- Dora niet zoo levendig en op geruimd als van daag." zei de. weduwe Stein tot haar broeder. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1