Nieuws- en Advertentieblad. JlsMl Vijftiende Jaargang. Woensdag 25 Augustus. 1875. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkan toren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoordenz., 24 Augustus 1875. Zondag j.1. was het voor de O. R. K. gemeente alhier eene ware feestdag. De Bis- schop van Haarlem, de IloogEw. hr. C. J. Riu- kel diende het H. vormsel toe aan een 8l)tal leden. Te 9 uur begon de plechtigheid. De Bisschop, bijgestaan door eenige geestelijken, trad het nette en ruim gevulde kerkgebouw binnen. Groot was de deelneming en een opgewek te recht godsdienstige stemming heerschtte onder allen die zich in het Godsgebouw be vonden. Op gebruikelijke wijze begon de H dienst en had dc bediening van het M. vorm sel plaats. De indruk, die het geheel op al len maakte, werd nog verhoogd, toen aan het einde der II. diensteenige leden tot de eerste H. communie toegelaten werden Nadat dit geëindigd was, beklom dc Bisschop zijn zetel en hield eeue indrukwekkende rede, naar aanleiding van 1 Thessal. III v. Sb. L. H. E. W. vond daarin aanleiding, om niet alleen vorm- en aannemelingen een woord van liefde en genegenheid toe te spreken, maar ook om de gemeente te troosten over het verlies, dat zij in hun hooggeachteu herder, den Hoog Eerw. Heer C. Diependaal lijden zouden. Daar bij wees de Bisschop op het oogenblik, waar op hij voor 15 jaar ZEw. in de gemeente inleidde, op het goede dat in dien tijd tot stand was gekomen, en bracht zoo aan allen hulde voor de liefde die zij hun herder steeds hadden toegedragen, terwijl hij hierna den Zeer Eerw. Heer H. P. Dievenbach als nieuwe Pastoor voorstelde en de gemeente verzocht om hem die zelfde liefde, achting eu mede werking te betoouen, waarvan hun vorige herder zoo ruimschoots de bewijzen ondervonden had. Ten slotte wenschtte dc Bisschop aan allen Gods besten zegen. Na den middag werd de plech tige vesper gehouden en gesloten door een dankgebed. Dat de gemeente met ware achting en liefde voor hun Bisschop bezield is, getuigde een huldeblijk dat 's avonds den IIEw. gebracht werd. Ten 8 ure werd ZHEw. en de overige geestelijken door den president van 't Zang koor, den heer Spigt uitgenoodigd, om hem naar het bedehuis te volgen. Daar gekomen steeg de verwondering ten top. De kerk was op nieuw met menschen gevuld, de gemeente had zich wederom vergaderd. Het zangkoor, dat den ganschen dag de plechtigheden met muziek en zang had begeleid, voerde nu ter eere van den HEw. Bisschop eenige schoone liederen uit, waarna de president eene toepas selijke aanspraak deed. De Bisschop ten volle voldaan, toonde zijn dank door van af zijn zetel nog een hartelijk en liefdevol woord te spreken. Evenzoo richtte de geachte pastoor C. Diependaal nog een laatst vaarwel aan zijne geliefde gemeentenaren. FEUILLETON. 27. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. OUDE I.IEKDE ROEST NIET. Heiman stapte dus zoo haastig als hij kon de zijstraat in. In zijne drift liep hij echter eene jonge dame onzacht tegen 'tlijf. Verschrikt zag hij op en zei; »Ik vraag u wel excuus, mejuffrouw, voor mijne onbeleefdheid. Ik hoop niet, dat ik u ernstig be zeerd heb?" *0, 'l is niets," sprak de juffrouw sOm 'shemels wil, zijt gij't Lize," vroeg Horman. »Ik ben !tzelve, mijnheer Lindeman." »Mag ik u verder geleiden naar huis xMijnbccr Lindeman »Ik weet wat ge zeggen wilt. Laat mij u echter moedeelen, dat ik zooeven van cone reis buitenlands terugkeer; dat er tussclion Dora van Stein en mij niet de minste betrekking meer bestaat en dat ik u eigenlijk alleen bemin." De indruk, die dit alles maakte was ouuit sprekelijk en hoewel getroffen en geroerd, gin gen toch allen verheugd huiswaarts. Niet spoedig voorzeker zal deze dag vergeten wor den, maar nog menigmaal zal de gemeente met stille dankbaarheid dezen in hun ge- heugenis terug roepen. Morgen zal, naar wij vernemen, de eerste steen wordeu gelegd van een Roomsch Ka tholiek weeshuis alhier. Het stafmuziekkorps van het 7e regement infanterie doet zich hier dagelijks met zeer veel succes hooren. Maandag middag gaf het eene muziekuit voering voor de sociëteit //de Eendragt," des avonds een uitstekend concert, heden een ma tinee in Tivoli. Naar wij vernemeu zal heden avond ten 7£ uur eene muziekeitvoering aanvangen voor de sociëteit //de Eendragt". Woensdag avond zal weder een concert en Donderdag een ma tinée in Tivoli gegeven worden. Vrijdag zal het muziekkorps, bij eene te houden militaire proraonade van het bataljon, zich door de ge meente doen hooren. Gisteren is alhier in de Buitenhaven opgevischt het lijk van een stoker van het stoomschip Sumatra. Zondag nacht kregen eenige matrozen cn stokers twist met een marinier, die zoo hoog liept dat zij hem opnamen en over de dokbrug in de haven meende te gooien. Hij kwam echter vrij onzacht terecht op een daar liggend vaartuig, waarbij hij zich deerlijk ver wonde, men vreest voor de gevolgen. De daders, die ook in de gemeente aan vele woningen straatschenderij hebben bedreven, zijn door de politie in verzekerde bewaring ge nomen. Men schrijft ons van Texel, 23 Aug. De boeren in Eierland hebben thans een uit nemend middel gevonden om ratten te ver drijven. Zij schaffen zich eene soort van kippen aan, '/bolle kippen" geheeten. Deze hebben geen staart en kenmerken zich door een ster ken reuk. Men schrijft ons van Schagen, 20 Aug. Schagen heeft weder zijn feestdag gehad en het mag gezegd worden, met een succes die de in de laatste jaren hier gevierde feestdagen verre achter zich laat. Was het vorig jaar de deelneming van belanghebbenden en belangstel lenden bijzonder Hauw, ditmaal scheen men te hebben begrepen dat Schagen zijn roem op het gebied van festiviteiten schitterend moest hand haven, en eene commissie, waarin de notabili- teiten, met name raadsleden en een wethouder zitting namen, toog aan den arbeid met een jver, die niet genoeg kan worden geroemd. Doch laat mij beleefd zijn, prijs ik den ijver der commissie, voor alles wil ik de welwillend heid roemen waarmede die commissie door elders Lize Meeuwis, die natuurlijk, evenmin als iemand anders in A. onkundig was van de tegenspoeden die de familie Lindeman getroffen hadden, achtte nu 't grootste bezwaar, dat hunne vereenigmg in den weg stond, opgeheven. Zij vond 't voor haar cn Herman niet zoo verschrikkelijk, dat de hr. Linde man arm geworden was. Haar vader was in Her mans afwezen overleden en hare moeder voelde zich wel geneigd om rustiger leven te hebben, dan ze in eene zaak als de hare kon leiden. #Nu, als ik u niet ophoud, mijnheer Lindeman, zal 't mij veel eer zijn zoo ge mij wildet vergezellen." Ik weet niet precies op te geven, hoeveel straten er noodeloos werden doorloopen, maar dit is zeker, dat er druk tusschen do jongelui word gefluisterd; dat Lize's moeder de aanmerking maakte dat hare dochter zeker weer wal in Jt hoofd hadwant ze lind nu al driemaal iets gevraagd en driemaal had ze een antwoord gekregen dat volstrekt niet bij de vraag paste. De eerste ontmoeting tusschen Herman en zijne ouders was vrij stijf en kool. Hermans zuster echter vorheugde zich uitermate over zijne wederkomst. Allengs echter werd do toon losser en vertrouwe lijker en volgde van beide kanten eene getrouwe woonachtige personen is. geholpen aan de ver schillende attributen, buiten de costumes voor den optocht benoodigd. Ik neem de vrijheid die welwillendeu, nameus de commissie, open lijk hartelijk dank te zeggen. Woensdag den 18 dezer namen de festivi teiten een aanvang bijna onmiddelijk na de aan komst der treinen, welke hier ten 9.13 m. des morgens elkander kruisten. Met die van den Helder komende, arriveerde het Stafmu ziekkorps der Marine, ouder de leiding van den heer Weckesser, en zonder overdrijven mag gezegd worden, dat aan dat korps een goed deel der eer van den dag toekomt. De matinee, in den tuin van het koffiehuis //Vre- delust" gegeven, was voor velen onzer een waar muzikaal genot. Schagen heeft het voorrecht eene kronyk te bezitten Dirk van Schoorl heeft liet ver leden onzer stede voor de vergetelheid be waard. Die kronyk was de leidraad waarnaar door den als archivarus hoog gewaardeerden heer Bruinvis van Alkmaar, welwillend een optocht werd gearrangeerdvoorstellende Willem Bastaard van Beijeren in 1427 door Philips van Bourgondiü verheven tot heer van Schagen, komt omstreeks 1440 het door hem gebouwd kasteel met gezin en gevolg betrekken, de gemeente ingenomen met de vestiging van haren heer in haar midden bereidt hem een "blijde incomste." Die incomste gelukte uitstekend. Vooraf gegaan door een escorteder Scherpschuttersveree- niging WcstfriesIancT met het even genoemde muziekkorps aan het hoofd, begaven schout, burgemeester en schepenen van Schagen be nevens de geestelijkheid dezer plaatse, zich naar het einde der //Loet,1, teneinde aldaar Schagens welbeminde heere bij die intrede plechtstatig te //verwellekomen." Bij de ontmoeting aan de grens der ge meente wordt door Schagens scout de volgende liefelijke rede uitgesproken Beminde Heer Ontvang met uwe lieve huisvrouw en kin deren de met eerbied aangeboden welkomsgroet van Schagens poorteren. De tijding dat gij uw schoon kasteel in onze stede zoudt komen bewonen, om in 't midden van uwe onderzaten in vriendschap met hen te leven en hunne rechten en vrij heden te handhaven, heeft ons allen in de hoogste mate verblijd Daarom meenden wij u eene blijde incomste te moeten bereiden. Als schout dezer stede zij het mij vergund u voor te stellen Burgemeesteren, Schepenen en Secretaris, Pastoore, Kapelaan en de Deken van het Scguttersgild. Met vertrouwen stellen wij ons onder uwe hoogc bescherming en geven u hierbij de ver zekering, dut wij u als goede poorteren ten allen tijde ten dienste zullen staan. Lovc onze lieve beminde Heer van Schagen Daarop antwoordde de doorluchte heer het volgene en openhartige mededeeling van al 't voorgevallene tijdens Herman zich in Frankrijk bevond. In alle huiselijke stilte snelden de dagen voorbij, doch 't scheen dat 't verschiet voor de familie Lin deman zeer donker zou zijn. Intusschon wordt voor menigeen de toekomst uist helderder naarmate ze donkerder toescheen. Jit de nioeiclijkheden groeiden ook voor Lindeman en de zijden de mirakelen. De ivijsheid hadden ze niet behouden in de goede dagen hoogmoed en inbeelding hadden hen leelijke parten gespeeld. lloc was 't mogelijk, dat ze zoo dwaas geweest aren Nog éen uitweg bleef er over om weer gelukkig te zijn, die weg was do weg van arbeid. Toen Lindeman zoover was gekomen, dat bij inzag dat arbeiden een eer geen schande, een zegen. geen vloek is, toen begon 't weer mogelijk te worden, dat er voor hem geluk was; maar nu ook con gotuk zooals hij dat. vroeger niet kende. Toen Horman zijnen vader bekend maakte met jne liefde voor Lize Mecuwes, toen keurde deze die terstond goed. Hij had geleerd, en datzegt veel, zich niotmee.r Zehr uroede heere Scout deeser stede! Mifc uerheugingh verneeme ick uyt uwe roede hoe inoyne beminde ondersaten sich ver- blevdeu ouwer meyne comste in hun mitten Geue hun de uerseckeringhe dat de door mey gheschonekenen handuesten ongesconden zullen bleyuen en de ick steeds verdigh zal seyn omme Scaghen's braue poirteren mit swaarde en bloeth tcghen elcken uïandigen nabuur te bescermen. Na de plechtige begroeting trok de stoet onder klokgelui en het spelen der muziek den stede binnen, in eene orde welke uitstekend mag worden genoemd. Ik zou te veel van uwe plaatsruimte vergen wanneer ik over de verschillende groepen in bijzonderheden wilde treden; hetzij mij echter vergund een woord van lof te wijden aan den Heer van Scagen, diens fieregemalinne uit het Huis van Polanen en de haar verzeilende edelvrouwen; het mag gezegd worden dat de hoofdpersonen in den stoet flink werden vertegenwoordigd. Na de optocht dc harddraverij. Tien paarden dongen naar de prijzen welke ten deel vielen aan den heer Koster te Beemster en den heer Paarlberg te Zijpe. Daarna volksconcert op dc markt; des avonds ten half acht ure op voering eener operette '/de dorpsbarbier" in het lokaal van den heer Knikker, door Alk- maarsche dilletanten, van welke opvoering, als zijnde slechts liefhebberij, ik alleen zal vermelden dat zij druk bezocht was. Eindelijk ten half tien uur het vuurwerk, geleverd door den heer Gall, te Rotterdam en dat aan de duizenden aanwezigen herhaaldelijk kreten van bijval ontlokte. En toen toen M. d. R. plaatste zich uw verslaggever in den kleinen met gaz verlichten tuin van den hr. Knikker,om, afgezonderd van het feestgewoelonder het gebruik van een glas rijnwijn, te overpeinsen welke groote dingen in het oude Schagen nog zouden kunnen komen indien met denzelfden ijver, eendracht en vol harding welke thans bij hetarrangeeren van ons feest aanwezig waren, eens door iedereen werd gearbeid aan de vermeerdering van matcrieële welvaart door uitbreiding van ons marktwezen etc. etc. Doch geenc afdwalingeu ditmaal. Wij vieren feest, en prijs stellende op de deelneming ook van buiten, spoed ik mij naar //het spoor," o. a. aan de p. m. veertien honderd met den Heiderschen trein vertrekkende feestgangers een hartelijk vaartwel en tot wederziens toe te roepen. Tn het Vaderland van gisteren leest men Met genoegen ontvangen wij van den heer Z. W. Muilemeister, controleur op Java, thans tijdelijk te Ginneken woonachtig, mededeeling van een brief, door hem gericht aan de redactie van de Java-Bode naar aanleiding van het door ons overgenomen stuk over den brand op het stoomschip Koning der Nederlanden. De hulp en ondersteuning, die hij met al zijn reisgenooten in 't Nieuwediep en speciaal door de goede zorgen van de Stoomvaartmaat aan 't oordeel der wereld te storen. Met een tamelijk groote geldsom van de wed uwe Meeuwis kon Lindeman, die een ervaren juwelier was, op nieuw beginnen. De fortuin was hem niet ongenegen. Scherpo op- en aanmerkingen cn toe spelingen op zijn vroegcrcn toestand en positie be antwoordde hij met een medelijdend schouder-op halen. of hij zei; oOch.ziet ge, wat de wereld groot cn verheven noemt is menigmaal zoo nietig en klein Standen moeten er zijn. Niet alle menschen kunnen oven rijk wezen- Al word de rijkdom gelijk verdeeld, toch zon er don volgenden dag weer onevenredigheid bestaan. Maar niet omdat hij rijk is verdient de rijke achting; neen, evenmin als de arme rerachting ver dient omdat hij arm is. Druk veel liever den hoed dieper in de oogen, als ge alleen den hoed afneemt voor geld. Doe t voor den man, die uitmunt door wijsheid, kennis en deugd!" Zoo ver bracht Lindeman 't door strijd en in spanning. 't Kostte hem moeite, ontzettende moeite, vooral om ook zijne gade tot die gedachten over te halen. Langzamerhand vond ieder lid van de familie in schappij Nsderland op het stoomschip Prins Hendrik heeft gevonden, maken het hem tot plicht tegen de valsche voorstelling der feiten te protesteeren. Omtrent den gepensioneerde generaal - majoor de Brabant, wiens dood gemeld, maar door het Baf. ffbl. betwijfeld werd. leest men in de Midelb. t Meer dan door de officiële onderscheidingen was de Brabant in het Indische leger bekend en bemind wegens de eigenaardigheden van zijn persoon en karakter. Hij was een der typen van den troupier van den ouden stempel, een type, weinig in overeenstemming met de hoogc wetenschappelijke eischcn, die tegenwoordig aan onze Europccsche opper-ofiicieren gesteld wor den, maar dat in onze Indische oorlogen uit stekende diensten bewezen heeft en nog be wijzen kan. Op expeditiën vond men hem altijd te voet, in een eenvoudig costuum, door geen lastige en schitterende uniform van zijne sol- dateu onderscheiden, opgeruimd en vol goeden moed, met een langen stok gewoonlijk in de hand, steeds aan het hoofd zijner soldaten. Waar de Brabant verscheen, volgde een goede, opgewekte geest op den voet. Zijn gebroken Ilollandsch (hij was van Belgische, adellijke afkomst) was een bron van grappen onder de soldaten, waar de generaal niet zelden zelf deel aan nam. Korten tijd na de jongste Balische expeditie, welke hij aangevoerd cn tot een goed einde gebracht had, werd de Brabant door het Indisch legerbestuur voor den rang van generaal-majoor gepasseerd. Hoe hoog men zijn persoon en zijne gaven a's //soldaat" ook achtte, soor op- per-officier naar de eischen van den tegenwoor dige» tijd. achtte men hem niet geschikt. Hij vertrok met verlof naar Europa, begaf zich tot den koning en kwam weldra met de nestels van buitengewoon adjudant, het kommandeurskruis der Willemsorde en de generaals-epaulelten in Indië terug. Na die genoegdoening, den oudeu krijgsman geschonken, werd hij echter spoedig na dertigjarigen diensttijd op pensioen gesteld. Sedert dien tijd leefdo hij stil, door hoogere- cn lagere officieren als een vriend vereerd en door het gehcele Indische publiek hoog geacht eerst te Samarang en later te Buitenzorg. Buitenland. Te Algiers is dezer dagen een zonder ling proces gevoerd. Een Israëliet trouwde tweemaal in een jaar, eerst met een jonge dame volgens de. Mozaïsche wet en later met een andere volgens de de burgelijke wet De eerste jonge dame meende zich daar over bij de rechtbank te moeten beklagen, omdat zij, schoon nog pas 18 jaren oud, feitelijk zonder echtgenoot was en toch verhinderd om met een ander te trouwen. Zij vorderde daarom van haar ontrouwen beminde een schadever goeding van 10,000 francs. De rechtbank heeft den eisch toegestaan, doch onder con ditie dat dc veroordeelde met 3000 francs kan volstaan, indien hij aan de eischeres haar tien huisclijken kring een vriendelijk te huis en dat te vinden, is een parel van groote waarde te be zitten. De moeder van Lize Meeuwes had er niet op tegen, dat Herman 'thof aan hare dochter maakte. Ze mocht den jonkman wel lijden al had hij menige, jeugdige dwaasheid begaan. Ze stolde zelfs voor dot Herman de zaak overnam >Oe kunt dan als een lieer blijven leven en hebt u niet verder met de affaire te bemoeien dan ge zelf verkiest. Herman Lindeman vond "t aanbod lang zoo ver werpelijk niet. Hij beloofde er over te zullen na denken. I-ize vond 't zeer ntUlf haren zin. In "t volgende voorjaar zou 't huwelijk van Herman met Lize voltrokken worden. De oude Lindcnman kon aldra zijne, kleine woning met eene ruimere verwisselen. Hij bleef echter met de zijnen wel dertig-burgerlijk, maar overigens in getogen leven. Een nieuw tijdperk was er alzoo voor de familie aangebroken. De school der beproeving loutert en zuivert veel en geelt ruimte en gelegenheid dat waarheid en degelijkheid ontkiemen. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1