Nieuws- en Advertentieblad. Vijftiende Jaargang. 1875. Zaterdag 28 Augustus. UitgeverS. GILTJES, NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier HELDERSCHE COURANT Yerschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder Nieuwediep"Willemsoord enz., 27 Augustus 1875. Naar wij vernemen zal Maandag a. s. door de werklieden vereeniging '/Door orde en spaarzaamheid tot welvaart," het nieuw gebouw de winkellokaal in de Koningstraat geopend worden, terwijl op Zaterdag avond dit feit door de leden en hunne vrouwen feestelijk zal worden gevierd in het lokaal Muses Sa- crum. Volgens een circulaire die hier algemeen in de gemeente verspreid wordt zal de winkel ook opengesteld worden voor niet leden van de vereeniging. Alhier is ten tweede male aan boord van het oefeniugsvaartuig //Pro Patria" een stuk geschut gebarsten door het schieten met scherp. Het kanon is even als het vorige vau brons, oud model, vol gegoten en daarna uit geboord voor een kaliber van 12 c. M. Hoe wel met bronzen geschut het gevaar van sprin gen niet bestaat, zullen deze soort vau vuur monden, waarvan nog maar een klein aantal voorhanden is, niet meer gebezigd worden voor ernst-exercitiën, maar worden vergoten. De Miuister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat tengevolge van het ontvangen bericht dat te, Rio Janeiro gee- ne epidemische ziekten meer heerschen, de qua rantaine-maatregelen voor de schepen, welke Daden lOu Juli jl. van daar zijn vertrokken, worden ingetrokken. Men schrijft uit Haarlem, 25 Aug. Alhier is in den afgeloopen nacht een aller vreselijkst ongeluk ontdekt. Op de spoorbaan tusschen den Kruisweg en het Bolwerk vond men het lichaam van een man geheel verminkt en behalve zijn konsen en schoenen ontdaan van kleederen. De beenen hingen noch slechts aan het lichaam, liet aangezicht en achterhoofd waren zoodanig verwond, dat de man onken baar is. De onderstelling, dat hij van Hall- weg Amsterdam naar Haarlem door den spoor trein letterlijk is voortgesleurd en langzamer hand vermorseld' verdient hierom geloof, dat men op de spoorbaan nabij Halfweg stukken kleederen met bloed bevlekt heeft gevonden, zoomede dat op verschillende plaatsen van den weg lichaamsdeelen zijn neergevallen. FEUILLETON. (Slot.) 28. geen rozen zonder doornen. De winter was op noorden windsvleugelen brom mende en grommende verdwenen. Een aangenaam, verkwikkend lentezonnctjelokte elkeen naar buiten: ieder scheen 't lentefeest te vieren. Dubbel feest was het voor Lize Mecuwis, 't was heden dc dag van haar huwelijk. Ze. was overge lukkig, want 't mag gezegd zijn, ze beminde Her man met al dc innigheidwaarmede een onschuldig onbedorven meisjo beminnen kan. Bij Herman was "t ook geenc opkomende en snel voorbijgaande hartstocht, maar ongeveinsde liefde. De plechtigheid was afgeloopen en de familien der beide partijen waren genoegelijk bijeen. »Ik bevind me nu recht op mijn gemak," zei Lindeman, wik heb geleerd, dat ieder zijne plaat' moet blijven innemen, die hein past en aangewe zen is. Dc burger is gelukkig als hij burger blijft. Dat hoogcr willen klimmen dan men kan, maakt bespottelijk." Kom, Lindeman, wees nu niet zoo ernstig op ee bruiloftspartij." Herman en Lize stonden op dit oogenblik vc '1, venster. Eene lijkstaatsic passeerde juist. Dora van Stoin werd naar hare laatste rustplaats gebracht op denzelfden dag, dat Herman in 'thu welijk trad. Dit ontzettend voorval heeft plaats gehad met de Jocaaltrein 33 van Amsterdam naar Haarlem, die in don regel voorbij den kruis weg tot liet Bolwerk stoomt ten einde op an dere rails te komen. Op welke ivijze de on- gnlukkige door den trein is meegesleept, is nog niet bekend. Men vermoedt dat hij een lolderwerker is die sedert gisterenmorgen te Talfweg wordt vermist. Op de Oudeschans te Amsterdam giue het 'Zaterdagavond tusschen 11 en 1 uur na middernacht levendig toe. Een timmermans baas, die daar zijn werkplaats heeft, had reeds gedureude eenige weken aan het ineerendeel zijner dertig werklieden geen loon uitbetaald, en toen Zaterdagavond eindelijk tot betaling van het achterstallige zou worden overgegaan, had de baas het hazenpad gekozen. Vandaar een oploop voor dc werkplaats en een veree niging van de terecht ontevredenen daar binnen. Tusschenkomst der politie was noodig om de teleurgestelde, verontwaardigde timmerlieden tot bedaren te brengen. Door de zorgen der politie werd de werkplaats ontruimd en gesloten. - In de *Amst. Ct." wordt melding ge maakt van een te Nirnes voorgekomen geval, dat een jongen, op 't land werkzaam, door een spin gestoken werd en daarbij verzuimde het wondje dadelijk te doen verzorgen, na vreese- lijke stuipkrampen te hebben doorgestaan, is overleden. Dit wordt bericht als een voorbeeld, dat niet alle spinnen onschadelijk zijn. - Woensdagmiddag, omstreeks half twee, stonden honderden op de Prinsengracht over het gerechtshof te Amsterdam, oin getuige te zijn van een drama, dat op een schip, in deze gracht liggende, werd afgespeeld. Een schipper, die aan boord zijne vrouw mishan delde, en zijn kind in het water wierp dat gelukkig werd gered had zich zoo ge posteerd, dat het der aangerukte politie, ver sterkt door onderscheidene veldwachters, die uit het Paleis van Justitie waren toegesneld, ontzaglijk veel moeite kostte den woedender man meester te worden. Na herhaalde ver- geefsche pogingen, gelukte dit en werd de schipper in arrest gebracht. In het park te Amsterdam wordt ter jelegenheid van een Zeil- en Rociwedstrijd op morgen eeue buitengewone feestviering ge- orgauieeerd, met prachtige gasverlichting en een schitterend vuurwerk. Op Feijenoord is een 19jarig jongman van een in vollen gang zijnde lokoinotief afgesprongen en op de rails gevallen, waar hij door de lokoinotief als 't ware door midden werd gesneden. Te Oude-Niedorp gingen 5 knapen samen zwemmen. Twee hunner verdronken en een werd bewusteloos opgehaald. Vrijdag is te 's Hage eene vrouw met een der kinderen, haren man mei een an der kind achterlatende, met de noorderzon vertrokken, na een en ander meegenomen te hebben wat de moeite des meenemens waard was. Om haar tocht voortebereiden, had zij baren man Vrijdags verzocht haar besten ja pon uit de bank van leening te lossen, opdat zij Zondag _met hem naar Scheveningen zou kunnen gaan. Te Arnhem is men op het hulpgeroep eener vrouw uren lang aan 't visschen ge weest naar haar man, -dien zij zeide in 't wa ter te hebben hooren springen. Ten langen leste gaf men 't visschen op en.... vond den jewaanden drenkeling rustig slapende in zijn )ed. - Dinsdag avond omstreeks zeven unr viel te Maarssen in de Vecht een jongentje van zekeren van Putten, oud 5 jaar, terwijl zijn vader boomen op eene schuit laadde. De vader sprong zijn zoon na, maar zij liepen gevaar beiden te verdrinken. Een derde schoot te hulp maar ook deze liep gevaar, toen eindelijk menschen met haken kwamen om de drie dren kelingen te redden. Bij een koopman in kruidenierswaren enz. te Fraueker is dezer dagen een brutale dief stal met inbraak bij nacht gepleegdofschoon het ontvreemde niet van groote waarde was, heeft de bestolene toch een niet onbelangrijk nadeel geleden. De dief heeft de geldlade na gezien, die echter slechts eenige centen bevatte en een kisjc sigaren meegenomen, maar tevens de baldadigheid gehad de kranen der vaatjes met sterken drank open te zetten, zoodat de winkel den volgenden morgen onder jenever en brandewijn stond. De vermoede lijke dader is reeds in verzekerde bewaring. Het //Vad.'\ ofschoon ook het vermelde bericht uit de "Volks Ztg. over de kwade praktijken bij bet werven van Duilschers over dreven achtende, meent, dat van die berichten notitie genomen moet worden, omdat bij het Ze liad sedert lang vernomen dat Hcnnan weder gekeerd was tot zijne ouders. Hare kwijnende toestand bleef echter aanhouden. !t Geneesmiddel tot hare genezing lag hui ten't be reik der apotheek en buiten 't hereik van den ge neesheer. Zelve verlangde ze, hoe jong ze ook was, naar den eindpaal haars levens. Voor ze stierf schreef ze een brief aan Herman, en verzocht hare moeder dien op den dag lraror begrafenis te laten bezorgen. En Herman ontving den brief. Hij behelsde slechts weinige regelen, maar deze waren voldoende om een blos" van schaamte op Hermans gelaat te voorschijn te roepen. »lk vergcof u al de smart, mijnheer, die ge mij hebt aangedaan; moge God u insgelijks vergeven," Sedert stond 't, bij Herman vast, dat hij door een waar en goed leven de nagedachtenis der edele Dora van Stoin zou eeren. Bemind had hij haar nooit, maar dubbel eerbied gevoelde hij nu voor haar. Hermans vroegere vrienden bezochten hem van tijd tot tijd in zijn koffiehuis en trachten hem ten dool van hunne plagerijen tc stellen, maar toen ze merkten dat 't hun weinig hielp, toen hielden ze van zelve- daarmee op. Dientje de Bruin was intusschen ook gehuwd met den zoon van een' winkelier te A. Deze had Dicntjo vroeger reeds leeren kennen en genegenheid voor haar opgevat. Vader en moeder de Bruin hadden hunne toestemming gegeven tot 't huwelijk. Herman die den jongen winkelier persoonlijk kende, was er opgesteld om getuige van zijn hu welijk tc zijn. Gaarne werd hierin bewilligd. Dit was de eerste aanleiding dat er eene hechte vriend schapsband tusschen Herman Lindeman en (lei jongen winkelier g«4egd werd, die vooral eene war genegenheid tusschen de vrouwen .deed ontstaan. De jaren gingen snel voorbij maar toen de oudo opsporen van kolonialen bepaald misbruiken plaats hebben. Aan de Belgische fabrieksar beiders wordt door sommigen Atciiin voorge steld als een luilekkerland, waar niets meer te vechten is en waar hun de gebraden duiven in den mond vliegen. Dat tegen dergelijke prak tijken niet altijd kan worden gewaakt, erkent het //Vad." volmondig, maar toch is het z. i. de plicht der regeering, om in al die gevallen, waar het duidelijk is, dat minder ontwikkelde jongelieden de dupe zijn geworden van gewe- tcnlooze oplichters, door afwijzing het bewijs te leveren, dat zij in de verste verte aan dergelijk geknoei niet medeplichtig wil zijn. Yooral is strenge controle op de wervers in dienst der regeering ten zeerste aan te bevelen. liet '/Dagblad" kau, op grond van ingewon nen berichten, verzekeren, dat er niets van waar is, dat Duitsche werklieden naar Neder- landsche schepen zouden zijn gelokt voor den dienst in Indie, zooals in een telegram uit Berlijn aan de //Times" beweerd werd. Men schrijft uit Zeist, 24 Aug Laatstl. Zondag morgen had hier een droevig voorval plaats, dat ieders deelneming opwekt, en tot waarschuwing moge strekken voor an deren. Een aanvallig kind vau ruim vier jaar ging naar gewoonte bij de familie, die daar voor den zomer kamers had gehuurd, goeden morgen wenschen. De ontbijttafel stond gereed, en daar naast, in een theeemmer, een schenkketel met kokend water. Onder het speleu loopt het kind met een vaart tegen den emmer, met het ongelukkig gevolg, dal het kokend water het kind, boveu bij den hals in, over het lichaam stroomde en zoodanig met brandwonden, vooral aan de linkerborst, overdekte, dat het, ondanks tijdige hulp, den volgenden morgen is gestorven. Door R. de Groot, van Sliedrecht. is in het Amersgat onder Naaldwijk, aan den wal gevonden een goed gesloten Rijnwijnllesch, waarin een stukje papier, blijkbaar uit een boek gescheurd, waarop in potlood geschreven staat J: flubertine <5 13 Augustus 'h om 12 uur. Men schrijft uit Harderwijk 24 Aug. Dc verademing, teweeggebracht door het vertrek van 400 man suppletietroepen op 21 dezer, is van korten duur geweest; daar in de laatste twee dagen ongeveer 200 nieuwe man schappen meest alle vreemdelingen) zijn aan genomen. Hel is te voorzien, dat binnen weinige dagen de kazerne alhier weer overbe volkt zal zijn, hetgeen minder gunstig is voor de gezondheid en het verblijf alles behalve aangenaam maakt. Heden zijn onder behoor lijk militair geleide naar Arnhem getranspor teerd S deserteurs (vreemdelingen), om aldaar voor den krijgsraad terecht te .slaan, liet aan tal desertiën neemt toe naarmate het verblijf dier vreemdelingen van langeren duur is. Moch ten er geen stoomschepen beschikbaar zijn, dan ware het wenschelijk dat weer van zeil schepen werd gebruik gemaakt, zooals vroeger altijd gebeurde. Lindeman al zeer oud en grijs was en zijne klein kinderen op de knieën paardje liet rijden, zei hij menigmaalHerinan leer toch vooral je kinderen, dat ze eenvoudig en werkzaam zijn. Arbeid veredelt!" En Herman deed 't. Hij behartigde de les: «Ondervinding is de beste leermeesteres." Hij leelde gelukkig met zijne Lize. Somwijlen herinnerde hij zich zijne onbezonnen heid, waardoor hij 't zoete leven van een onschul dig wezen verwoest had. Hij hoopte door eene ver standige opvoeding te voorkomen, dat zijne kin deren door onvoorzichtigheid anderen leed of schade veroorzaakten. Herman-s ledensgenot was dus niet onvermengd. Toch maakte luj" voel goed en strekte met zijne familie tot een waar voorbeeld, dat 't dwaasheid is met verachting op anderen, die minder bezit ten, neer te zien. J. K. G. M. De natuurlijke geschiedenis der tranen. liet hoofdelement, het voornaamste bestanddeel, om zoo te zeggen, van een traan is water. Dat water bevat, wanneer men liet oplost, eenige hon derden deelen van ccne substantie, die men smucus" noemt en een klein deel zout, natrium (natuur lijke loogzout), phosphorzure kalken pliosphorzuur natrium. Het zout en het natrium zijn de bestand- deelen, welke aan de tranen dien eigenaardigen smaak geven, die haar bij Grioksche en andere dichters het epitheton »zout" of «zilt" en ook wel, niet maar alleen in inctaphorisehen, ook in letter lijken zin, dat vau «bitter" gegeven hebben. «Zout" is intusschen de juiste uitdrukking. Wanneer een traan droogt, zoo verdampt het water en blijft er een bezinksel van zoutachtige bestanddeelen achter, die zich almalgamceicn en die, wanneer men ze door middel van den microscoop beschouwt, tot lange, gekruiste strepen worden, die er uitzien als zeer kleine vischgratou. Kapitein Webb beeft zijn plan om het Engelsche Kanaal tusschan Dover en Galais over te zwemmen, volbracht. Hij verliet Dover ten vier en een halve minuut voor een ure en kwam ten 10.35 le Calais aan dus 221 uur had hij gezwommen. Kapitein Boyton had in zijn zwempak 23 uur en 32 minuten noodig. Een zonderlinge historie heeft te Vil- leneuve plaats gegrepen. Een oud-zeekapitein, die met zijn neef en nicht samenwoonde, was erg afgetrokken en schuw geworden. Mij had tijdens den zeedienst eens schipbreuk en op het wrak met eenige reisgezellen angst eu gebrek geleden. Bij loting werden twee hun ner geslacht en opgegeten. De kapitein duldde niet, dat men over die episode in zijn leven sprak en tot schrik zijner huisgenooten ver viel h:j meer en meer tot melancholie, tot hij zich ten laatste in zijn vertrek opsloot. Men zag hem daar in zijn waanzin een mes nemc-n en een stuk vleesch uit de kuit snijden, dat hij roosterde en opat. In het krankzinnigen gesticht overgebracht, was hij zoo woest, dat men hem van een dwangbuis moest voorzien. Men leest in de Augsb. Allg. Zfg. Klerikale Fransche bladen hebben met ophef gewag gemaakt van het gerucht, dat de ko ningen van Nederland er. België te Ostende over een gemeenschappelijke politiek tegenover Duitschland zouden beraadslagen. Een ernstige wederlegging van dit gerucht is niet noodig. Yoor zoover te Berlijn bekend is, denken de De traneu worden afgezonderd (gesecreteerd) door een klier, die men de «traanklier" noemt, en die boven den oogappel en beneden bot bovenste, oog lid ligt, aan de zijde naar den slaap toe. Een half dozijn uiterst fijne kanalen strekken zich uit van die klier langs en onder de oppervlakte van het ooglid heen en ontlasten hun inhoud een weinig boven het zachte kraakbeentje, dat liet ooglid on- derstennt. Door middel van die kanalen worden de tranen naar bet oog gevoerd. Evenwel vlieten de tranen niet maar alleen in bepaalde oogenblik- ken, maar zij vlieten zonder ophouden, den ge- hcclen dag en nacht (doch minder in den slaap): zij vloeien zaehtkens uit bare dunne sluizen en verspreiden zich glinsterend over de oppervlakte der oogappels, waardoor zij daaraan dat lichtende, cmailachtige en heldere uitzicht geven De onophoudelijke beweging en samentrekking der oogleden volbrengen de regelmatige verbreiding en verdeeling der tranen; zij worden wederom weggevoerd door twee kleine al'wateringspijpen. «tranenpunten" genaamd, die in den hoek van het oog, dicht bij den neus gelegen zijn. Alzoo vlieten alle tranen, nadat zij de oogleden verlaten, in de neusgaten, en wanneer de welwillende lezer zich daarvan wil overtuigen, zoo heeft hij slechts, hoe onpoëtisch het ook moge klinken, acht te geven op iemand, die zeer sterk weent, en hij zal op merken, dat deze steeds genoodzaakt is een herhaald gebruik te maken van zijn zakdoek. Het nut der tranen voor dieren in liet algemeen cn in het bijzonder voor die, welke veel aan stof zijn blootgesteld (zooals bijv. vogels, die te midden van den wind leven) is gemakkelijk te begrijpen. Immers het oog zou spoedig vol onreinheden zijn, evenals niet gewasschen vensterglas, wanneer de natuur niet voor dien altoos doorvlueienden stroom had gezorgd, teneinde het te vcrfrisschen. Er is zeer weinig vocht noodig, om het oog helder zuiver te houden, Zoo vullen zich, wanneer een stofje of een insect in het oog geraakt is, dc oogleden terstond met water en vloeien over, en juist die tranen verlich ten niet slechts de pijn, maar voeren ook het in gedrongen voorwerp, wanneer het klein genoeg is, langs de beide boven reeds aangeduide kleine af leidingen naar beneden en weg. Datzelfde heeft ook plaat-s bij rook, fel licht of sterke koude, want alsdan komen de tranen ons terstond le hulp en behoeden het oog voor schade. En wat nu »di.- andere tranen betreft, (die hare oorzaak hebben in moreele en niet physicke oorzaken) zoo is dc verklaring nogal prozaïsch en materieel. Tranen worden veroorzaakt door het plotselinge en snelle, stroomeu van het bloed naar bot hoofd, of wel door de opwekking van zenuwen. Zij komen ook daarom gemakkelijker voor hij vrouwen cn kinderen, wier zenuwgestel minder sterk is clan dat der mannen. Onder de mannen wecnen diegenen het meest, die van een sanguinisch en nerveus tempe rament aijn. Menschen van bilieus of geelachtig temperament weencn over het algemeen zelden, omdat zij in den regel een stevige controle uit- oofenen over hun gevoel. Het is daarentegen goed, wanneer men kalm blijft bij erg prikkelbare gestel len en bij menschen dieweenen; hunne tranen zijn dikwerf wel echt. maar zij kosten hun vwinig moeite, en bij negen gevallen van de tien mag hel hoeten: vergeten, zoodra zo zijn vergoten, of. zooals het spreekwoord zegt i Hoe meer gekreten. Hoe meer vergeten Zee.r talentvolle tooncclspelers kunnen naar helieve tranen voor den dag doen komen, doordat zij zich- zelven tot een geweldig aangegrepen gemoedstoe stand opwindenzij kunnen zoo hartstochtelijk wecnen, dat zij soms een paar duizend toeschouwers mede aan het weenen kunnen brengen. Daarom waarschuwt men niet te vergeefs tegen dusgenoemde «krokodillentranen

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1