Nieuws- en Advertentieblad. M\ 491. Vijftiende Jaargang. 1875. Zaterdag 4 September. UitgeverS. GILTJES. Raad der gemeente Texel, NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Adyibtenteen van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëel Gedeelte. Vaststelling der 289ste Staatsloterij Het GEMEENTEBESTUUR van DEN ii f.t.de li brengt ter openbare kennis, dat door ZExc. den Minister van Financiënbij reso lutie van den 7 Augustus 11., No. 46, krachtens de daartoe door den Koning verleende mag- tiging, is vastgesteld de 289&le Staatsloterij, bestaande uit 21,01)0 loten, 10,500 prijzen en twee premiën overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. 11 ei,dek, den 1 September 1S75. Het Gemeentebestuur voornoem d STAKMAN BOSSE, Burgemeester. I). VERHEY, Secretaris. VERGADERING van den op Dinsdag 7 September 1875, des morgens 10 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Installatie nieuwbenoemde Leden. Benoeming Wethouder. Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwedicpWillemsoord enz., 3 September 1875. In eene WoensdBg avond gehouden ver gadering van de afdeeling Helder der maat schappij van landbouw is besloten geen afge vaardigde te zenden naar de tentoonstelling, te houden te Zaandam. Voorts is tot secretaris benoemd de heer W. Appel Jr. ter vervauging van den heer J. W. Hattinga Raven, die voor die betrekking heeft bedankt. Ook is besloten in October a.s. weder eene vergadering te houden, bij welke gelegenheid eene verloting van kazen zal plaats hebben. In diezplfde vergadering zal de verkiezing plaats hebben van een president, ter vervanging van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. FEUILLETON. Oorspronkelijk Ilistoriseh-Romantisch verhaal. 2. EEN PT/EÏZIEKTOOirrjE OP DE BEKKET,. Een koele wind kondigde den nieuwen dag aan, die ook eindelijk aanbrak. Barend Valk heeft reeds de ouderlijke woning verlaten en is op weg naar zijn vriend Johan Meerman. Barend is recht vroolijk gestemdalles geeft er ook aanleiding toe: de sclioone morgenstond, die in Gelderland zelfs prachtig is, rt aanstaande plei- ziertochtje op de rivier de Berkel.'t gezelschap der meisjes, van wie Johan gesproken haddat alles samengenomen, deed Barend in de gunstigste stem ming des harten zijn. Wio was die Johan Meerman? Hij was de in tieme vriend van Barendofschoon de vader von Johan zich in meer welvaart, mocht verheugen dan Valk. Vriendschap is oene betrekking des harten en wordt niet geboren uit overeenstemming van jaren, rijkdom of stand, maar uit gelijke neigingen en uit overeenstemming des harten. Do oude Meerman dreef handel in verfwaren en Johan was daarin zijne rechterhand. De HoogEerw. Heer C. Diependaal sedert vele jaren Pastoor der oud R. K. ge meenfe alhier, thans benoemd tot Bisschop vau Deventer en Pastoor te Schiedam, heeft heden morgen deze gemeente verlaten, tot opvolging zijner nieuwe roeping. Het kan niet anders of eene gemeente moet met innig leedgevoel haren Herder zien ver trekken, wanneer hij zoovele Christelijke deug den in zich vereenigd heeft, wanneer hij zoo- vele blijken heeft gegeven zich in den nede rigen kring waarin hij was geplaatst volkomen te kunnen schikken en zich zoo geheel en al tehuis heeft weten te maken. Ook van zijne zijde geschiedde het afscheid met een geroerd gemoed. Wij wenschen dat het den heer Diependaal wel moge gaan in zijn nieuwe betrekking en dat het zijnen op volger, den heer H. P. Dievenbach niet minder moge gelukken, door waardigheid en liefde, veler harten te winnen. Weerkundige waarneming van 31 Aug. Te 4£ uur nam. windstoot van 5U K. WtZ. 6 u h h n 54 id. 7 72 W. De vloed te 7 u. 43 m. nam. 0.66 M. b. volzee. Op den 1 Sept. 7 u. 48 m. voorin. 0.69 M. boven volzee. -- Door den storui op 31 Aug. 11. hebben de werken tot het in vlot water brengen van de «Koning Wilhelm" op het Huisduiner strand, zeer weinig geleden. Hoewel men eenige be weging heeft opgemerkt is het schip niet van plaats veranderd. Te Arnhem is een brutale diefstal ge pleegd. Terwijl een jeugdig leerling zich al leen in den winkel bevond, trad een persoon binnen, die in de oogen van den knaap er uitzag als een wel gesteld man. Hij kocht eer. liorlogeslenteltje en gaf een rijksdaalder in betaling. De leerling had geen geld genoeg om het stuk te wisselen, en ging met dat deel in een kruidenierswinkel in de nabijheid. Toen de knaap terugkwam was de persoon verdwe nen en had hij tien horloges medegenomen. Als een staaltje van de hooge prijzen die men tegenwoordig voor porcelein besteedt, kan dienen, dat op eene te Haarlem gehouden verkooping, voor een met landschappen en figuren uitvoerig in kleuren beschilderd Sak sisch porceleinen tafelservies, bestaande uit 123 stuks, in eerste veiling f 90U0 geboden werd. Daar het echter bleek, dat de kooper, op daar toe gedane vordering, niet in staat was deze som te betalen of daarvoor zekerheid te geven, werd het servies op nieuw in veiling gebracht en alsnu voor f8300 verkochten toegewezen. Over het ongelukMaandag jl. te De meisjes, waarvan Johan had gesproken en waaraan Barend in dit morgenuur dacht, waren ongeveer van denzelfden leeftijd als 't tweetal. Doortjc Meerman was do zuster van Johan. Ze was eene bloeiende, blozende deern, gezond naar lichaam en ziel, maar vroolijk. Om de waarheid te zeggen, mocht zij graag eens met dezen of genen jongeling stoeien, doch daarbij bleef't dan. Barend mocht ze echter meer in 't bijzonder lijden en juist met hem wilde ze zelden stoeien. Mina Spruit, de vriendin van Doortjc, zou ook van de partij zijn. Meermalen had Johan in vertrouwen tegen Barend gezegd, dat hij Mina beminde en hij hoopte, dat zij eenmaal die liefde met wederliefde mocht be antwoorden. Na een kvvartieruurs gewandeld te hebben, kwam Barend op de plaats aan, waar "t zeil vaartuig lag. Johan, die op den wal stond te wachten, drukte hem de hand. Goed opgepast, Barend De dames zijn reeds aan boord. Ze hebben voor den noodigen voorraad voor dezen dag gezorgd. Wat zegt gij er van Toen vader 't vaartuig huurde, heeft hij er bij bedongen, dat de schipper met zijn jongen zouden meegaan, en ik sta je er borg voor, dat van Dijk zijn vak verstaat." «Ik heb dus alle reden om jo dankbaar te zijn." «Kom, kom, geen praatjes, we zouden je vandaag ons gezelschap niet gaarne willen missen." «Zullen wo hier nog langer alleen gelaten worden Deventer voorgevallen, wordt aan het «Hbl.' nader het volgende bericht. Maandag ochtend rukte het 2e bataljon van het 8e regement infanterie met eenige cavalerie uit, tot het uitvoeren van eene manoeuver in het vuur. De troepen namen stelling aan twee bruggen over het kanaal naar Almelo. Een half uur later naderde eene vijandelijke macht, die door enkele manschappen en vlaggen aan geduid werd, en bestormde een der bruggen. De bataljonskommaudaut had zich bij den aan valler begeven en liet den stormmarsch slaan, toen de tamboer onmiddelijk naast hem op 40 passen van de brug dood neer zeeg, getroffen door een geweerkogel. Aan onvoorzichtigheid kan hier bijna niet gedacht worden, daar vóór het uitrukken nog op bevel van den majoor een tweede nauwkeurige inspectie over patro nen en tasschen gehouden werd. Men verdiept zich in gissingen. Naar men verneemt, wordt er bij het wapen der infanterie eene belangrijke promotie verwachto. a. zullen verschillende kapiteins tot den rang van majoor bevorderd worden. Omtrent het gebeurde met den polder jongen, die onlangs dood op den spoorweg bij Haarlem is gevonden, verneemt men nader uit Halfweg, dat hij op den bewusteu avond met een kameraad aan het drinken was geweest en dat beiden des avonds in beschonken toe stand den spoorweg waren genaderd, in welks nabijheid hij was blijven liggen, terwijl zijn medgezel verder alleen was doorgegaan. Deze poldergast, welke over die omstandigheden door de justitie in verhoor werd genomen, is later levenloos uit het Noordzeekanaal opgehaald. Zijn pet hing op een stok aan den wal. Waarschijnlijk heeft hij zichzelven het leven benomen. In de week, eindigende 28 Augustus, zijn in de provincie Friesland 12 gevallen van longziekte geconstateerd, zonder dat een nieuwe koppel werd aangetast. In dezelfde week van 1874 kwamen 14 gevallen voor en werden 6 nieuwe koppels aangetast. Het N. v. ei. D. is in de gelegenheid omtrent het 7e regement infanterie eenige sta tistische bijzonderheden mede te deelen, welke zeker niet zonder belang zijn. Vau 1 Januari tot 31 December 1874 gin gen 87 militairen beneden den rang van officier bij het O. I. leger over. Op de lichting van 1874 had dit regement 153 plaatsvervangers, van wie 11 met een briefje van ontslag uit den dienst werden verwijderd en 2 naar het algemeen depót van discipline gedetacheerd. Nog onderscheidene anderen zou den denzelfden weg zijn opgegaan, indien zij niet tijdig iu het genot vau groot verlof waren gesteld. door dc heeren," vroeg Doortjc?'' Vt Is waar ook," sprak Barend, «'t zou onbe leefd zijn hier nog langer te vertoeven, laat ons dus aan boord gaan." Weldra had de schipper, geholpen doorzijn maatje, de zeilen geheschen en dreef 't ranke vaartuig, voortgestuwd dooreen matig koeltje uit het Westen, langs dc sclioone oevers van de kronkelende Berkel. Hoe verlustigden allen zich in de heerlijke na- tuurtafercelen, die zicli aan hun oog opdeden en ontplooid en. 't Is waar dat er dien dag veel genot werd ge smaakt maar 't is ook waar, dat er tusschen dc jongelui meer malligheid werd gemaakt dan anders, en dat Barend zicli uitsluitend met Doortjc, en Johan zich alleen met Mina bezig hield, is niet minder waar. Langzamerhand werden er door de meisjes aan- 1 talten voor 't middagmaal gemaakt, de schipper vierp 't anker en wist door zijne onderhoudende •ertcllingcn van pleiziertochtcn, die hij gemaakt had, :en aangenaam uurtje tc verschaffen. Na afloop van het middagmaal besloot men eene wandeling te doen. De schipper bleef echter met den jongen aan boord. 't Viertal stapte dus aan land, na beloofd te heb ben niet tc laat terug te komen, ten minste indien ze voor 't vallen van den avond weder aan do stad wilden zijn. Toen 't gezelschap zich een tijd lang met wan delen geamuseerd had, stelde Johan voor in do dorps- Op den ln Juli van dit jaar telde het 7e regement 103 vrijwillige soldaten moet zijn 925, dus een incompleet van 822 vrijwilligers Van de 200 korporaals, die het compleet ver- eischt, ontbraken op dien datuin 96, van on derofficieren ruim 20, van tamboers .17. Buitenland. Ten behoeve van kapitein Webb, die, naar men zich herinnert, zwemmende het kanaal over trok worden velerlei giften ontvangen. Men be weert dat hij door een ernstige rheumatische ongesteldheid is aangetast. Door de Engelsche bladen wordt weder om eene groote zeeramp vermeld, namelijk het verbranden van de «Aurora" in volle zee, op hare tehuisreis van Adelaide in Australië; ge lukkig werden de opvarenden allen gered door de «Melmery" en met dien bodem naar En geland overgebrachttoen de «Aurora", een driemastschip, door den laatsten man verlaten werd, stond zij in lichte laaie vlam en lagen reeds twee masten overboord. Een dertigjarig spoorwegarbeider heeft zich te Carlisle opgehangen, na met een stuk krijt op den wand alle jongelieden gewaarschuwd te hebben, nooit met een schoonmoeder te gaan samen wonen, want dat was de oorzaak van zijn ellendig leven, waaraan hij nu een einde maakte. De Spaansche dagbladen maken gewag van eene verregaand brutale geweldenarij, de zer dagen door Spaansche zeeroovers op het Nederlandsch schoenderschip Pleiaden gepleegd Laatsleden Zaterdag kwam dit schip de haven van Gibraltar binnen en constateerde de ka pitein dat hij door Spaansche zeeroovers ge plunderd was. Toen het schip slechts tien mij len van land verwijderd was werd het aan geklampt door een barkje, met zeven zeelieden bemand, die aan de equipage van het schoener schip vruchten en groenten trachtten te ver- koopen. De kapitein weigerde, doch nauwelijks was deze weigering uitgesproken, of zes der Spanjaarden sprongen met revolvers en sabels gewagend aan boord van den schoener en dreig den elk, die verzet pleegde, te vermoorden. Het scheepsvolk, zonder middel van verdedi ging, vluchtte in de masten, met uitzondering van den kapitein, die op het dek bleef en het stuurrad ter hand nam. Een der zeeroovers sprong op hem aan, zette hem de tromp van zijn revolver op de borst en sommeerde hem een deel der lading af te staan, anders zou hij neêrgeschoteu worden. De kapitein bood een half vat mee), dat een deel van zijn eigen pro visie uitmaakte, aan, en gaf de matrozen, die nog in het want zaten, bevel op dek te komen. De stuurman opende de bottelarij om wat de kapitein bad aangeboden, te geven, maar de zeeroovers braken het voorluik open, vermees terden acht vaten meel en noodzaakten de ma trozen van den schoener, die aan boord van de sloep te brengen, ouder bedreiging hen an ders te zullen doodschieten. De kapitein heeft de juistheid dezer feiten beëedigd. Een der bladen zegt naar aanleiding van dit voovval «Dit misdrijf is gepleegd door dat soort bandieten, die, als zij te land werken, personen oplichten of vermoorden om er een losgeld voor te krijgen ter zee schromen zij niet buitenlandsche vaar tuigen aan te vallen. Een gestrenge afstraffing wordt onvermijdelijk. Wij vernemen nog dat de Pleiaden een schoe ner is groot 164 ton, gebouwd in 1865 reeders zijn de heeren J. H. Meihuisen en Zoon, te Wildervank. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar hier, is den In September te Napels aangekomen. ^ntjestmben. De Redacl'te onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer cle Redacteur In uwe kolommen kwam gisteren een artikel voor, omtrent de laatste reis van het stoomschip Prinses Amalia. Wij hebben geen aanmerking op de juistheid der opgaven, doch verzoeken U om in Uw eerstverschijnend nummer te vermelden, dal u-ij U die niet verstrekt hebben. Het is namelijk tegen ons beginsel, om de vergelijking van onze stoom schepen met die van andere Maatschappijen op die wijze te publiceeren. Het leidt zoo licht tot een overdreven geest van wedijver, welke door dc on dervinding van andere Maatschappijen gebleken is nadeelig te werken op de veiligheid der navigatie. Bij onze Maatschappij wordt de vaste instructie sgeven, om nimmer te jagen, met het doel om andere stoomschepen vóór te komen of te blijven. Met achting, De Directie der Stoomvaart-Maatschappij «Nederland Amsterdam, 2 Sept. 1875. BOISSEVAIN. TEGELBERG. herberg thee te drinken. Spoedig was doze gevonden en de waardin, een e hte, degelijke Geldersche boerin, beijverde zich om hare gasten zoo goed en zoo vlug mogelijk te be dienen. Een halfuur had 't gezelschap hier ongeveer ver toefd, toen een persoon binnentrad, die, naar zijn tongval te oordeelen, geen Gelclerschinan was. Hij was slordig gekleed, ofschoon de kleêren zelven niet oud waren, maar voeleer van een zekere welvaart getuigden. Hij groette echter beleefd, nam vervolgens plaats in de nabijheid der aanwezigen en bromde tusschen de" tandeti, zonder dat 't door dc anderen verstaan werd Hm, hm, ik zal hier zeker weinig kans hebben goede zaken te doen. Wij kunnen echter probeeren. Zonder moeite heeft men niet veel." De vreemdeling was een werver. Sedert geruimen tijd had hij Gelderland met dat doel bereisd en menigeen was op eene voor onzen werver min eer- olle wijze voor den krijgsdienst geworven. De heeren zijn zeker voor plezier uit." ving hij aan. «Goed begrepen «En de hoeren wonen zeker hier vei' vrfn daan «Mogen we de eer hebben, te weten met wien we spreken 1" «Drommels," dacht de werver, »ik heb met geene lummels te doen." Zonder aarselcn antwoordde hij echter Afloop der Openbare Verkooping, gehouden op Dinsdag 31 Augustus 1875, in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris B. Werendlijn Smit Ongeveer 25 aren Land voor Bouwterrein, verlengde van de Molenstraat, kooper de heer C. Berghuijs, voor f2734. Jongentje, wil je dat briefje eens aan papa geven en vragen of ik het geld kan ontvangen? Pa heeft het zoo druk, mijnheer, hij is bezig met alles in te pakken, we gaan van nacht stilletjes weg. «O, met genoegen. Ik ben hier vreemdeling in Gelderland. Ik woon te Rotterdam en houd mij hier sedert eenïgen tijd op tot 't doen van handels zaken." «Nu, zei Barend, wij doen een uitstapje en hopen dat gij hiermede zult voldaan zijn." Barend koesterde al terstond achterdocht toen hij den vreemdeling zag binnen komen. Hij wist hoeveel moeite 't soms kostte en welk een vasten wil er vereiseht werd, om aan de hinderlagen van zulke personen, als waarvoor hij den vreemdeling aanzag, te ontkomen. De gewaande handelaar liet zich echter niet zoo spoedig uit ?t veld slaan. Hij bestelde een flesch wijn. «Breng niet écu, maar vijf glazen," sprak hij «en gij, heeren en dames, zult mij zeker 'tgenoegen wel willen doen een glas met mij te drinken op 't welzijn uwer schoone provincie en hare goede be volking." Barend gaf zijnen vriend een wenk om te be danken, doch de vreemdeling had "t opgemerkt en sprak »'t Zou zeker onbescheiden van mij zijn, mij bij u in te dringen, doch zoo ge in aanmerking neemt, dat ik hier vreemd ben cn ik toch gaarne \an de zeden en gewoonten der Gelderschcn, die ten volle elks belangstelling verdienen, iets zou willen weten dan zult ge 't mij minder ten kwade duiden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1