Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 11 September. J\ó Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. Zitting Gemeenteraad, De gestoorde Bruidspartij NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per ]>ost Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkan toren. Brieven franco. De prijs der Adyertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel, Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders dor gemeente Hel der, brengen ter openbare keunis. dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1876, gisteren den Raad is aangeboden, en van heden al op de Secretarie der gemeente voor een ieder tor lezing nedorgelcgd en het zij in druk. het zij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Helder, den 8 September -1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE. De Secretaris, L. "VERHEY. Niet-Officiëel Gedeelte. OP DINSDAG 7 SEPTEMBER 1875. Voorzitter de heer inr. K. J. C. Stakman Rosse, Burgemeester. Secretaris de lieer L. Verhcij; Tegenwoordig '16 leden. Afwezig de heer Maalstecd, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. '1). Beëcdiging der. nieuwe leden. De bij de wet gevorderde eeden worden door de herkozen leden, do heerenB'oomsma, Braaksma, de Lange, van Veen en van der Meulen, afgelegd in handen van den Voorzitter. 2). Benoemingen van Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat deze benoemingen plaats hebben wegens de periodieke aftreding van den beer Graat en de aftreding van den lieer Booms- ma, als lid van den Raad; die ook zijne aftreding als Wethouder tengevolge heeft gehad. Bij afzonderlijke stemming worden beide heeren herkozen, ieder met 15 stemmen; terwijl telkens een briefje was in blanco. 3). Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand. De heer Boomsma, als zoodanig afgetreden, wordt op voorstel van den Voorzitter bij acclamatie hei- kozen. Beide heeren verklaren zich die benoemingen te laten welgevallen. 4). Aanbieding dor begrooting 1876. De eindcijfers voor ontvangsten uitgaaf bedragen: Gemeente 173 641.33J. Burg. Armbestuur 9 850. Algcin, Weeshuis 15 645ö4£. Dienstd. Schutterij 1 798. Tot onderzoek dor begrooting, splitst zich de Raad, bij loting, in drie al'deelingen. 5). Mededeeling van. ingekomen stukken. u. Betuiging van dank door den Kommandant en de verdereOfllc. der dd. Schutterij voor de door den Raad genomen voorloopigc. beschikking, ten op zichte van liet muziekkorpsterwijl zij genoemd korps houden aanbevolen bij de behandeling der be grooting over 1876. Voor kennisgeving aangenomen. b. Dat ter bestendiging der heffing van den Hoofdelijken Omslag en de belasting op het gemaal de aanvrage daartoe voor den 15 Oetober aan Ged. Staten moet geschieden. Daartoe wordt besloten. e. Door den Voorzitter wordt voorgesteld, om het in het vorige jaar genomen besluit, om de kin FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. Tante de Groot had gemeend, dat na den dood baars man allo jonkmannen en weduwnaars uit Zutfen in aanbidders en verliefden zouden ver, deren, maar niemand had naar haar omgezien. In 't geheim was zo er boos omdoch tante de Groot was slim genoeg om van haren wrevel niets te laten blijken- Tante de Groot had hare feestdagen. Dan moest haar broeder met zijne vrouw en kinderen den dag bij haar doorbrengen, en dat gebeurde vast en stellig driemaal per jaar. Andere conversatie hield de goede ziel er op na. Zo vond de wereld al te slecht om er zich mee in Le laten. De gordijnen liarer ramen waren steeds zor^ vuldig neergelaten, ten einde ze van de boosheid -en wereldsche uitspattingen niets zou zien. De buren meenden echter, dat tante de Groot deren niet eeider dan op zeven jarigen leeftijd op de gemeente-scholen toe te laten, voor onbepaal- den tijd te bestendigen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen, zoo lang de behoefte aan ruimte bestaat. d. Dat op gedane oproeping er zich een hulp onderwijzer, met name II. Bruin, en twee liulpon- derwijzeressen hebben aangemeld. Dc stukken in orde bevonden en op aanbeveling van den schoolopziener, wordt dc lieer II. Bruin met algemeene stemmen benoemd. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedge vonden, do twee lnilpondcrwijzeressen voorloopig aan te stellen, in afwachting van de stukken en na orde bevinding daarvan de benoeming te doen plaats hebben. e. Dat door de nieuwe pachters tot ophaling der vuilnis, enz., gevraagd wordt eenigo kleine, nood wendige wijzigingen in depolitie-verordening, daarop betrekking hebbende. Na toelichting van den Voorzitter wordt daartoe besloten. Brief van liet Bestuur van het Artillerie» Vrijkorps, met bijgevoegd programma, meldende dat op -12, 13 en 14 dezer een schietwedstrijd in het fort Dirks-Admiraal zal worden gehouden door ver schillende Weerbaarheids-Vcrcenigingen uit Noord en 'Zuid holland. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt dc vergadering gesloten, HelderNieuwediep Willemsoordenz., 10 September 1875. Wegens de onvoldoende ruimte te Har derwijk, wordt het Fort Kijkduin alhier gereed gemaakt tot het kazemeeren van een gedeelte van het koloniaal werfdepot. Den 16n dezer verwacht men alhier voor loopig 400 manschappen, die zoo spoedig mo gelijk per scheepsgelegenheid van hier naar Indië zullen vertrekken. Het bevel over de troepen, die hier tijdelijk verblijf houden, zal worden opgedragen aan den kapt. Luymes. Men schrijft uit Harderwijk, 6 Sept. Zaterdag avond zijn hier aangekomen on geveer 70 uit Indië teruggekeerde militairen. Bovendien zijn de twee laatste dagen weer 150 vreemdelingen aangeworven, zoodat de kazerne al meer manschappen bevat, dan voor de gezondheid wenschelijk is. Ten gevolge van gebrek aan scheep3i-uimte, zullen per stoomschip Hampton slechts 180 man worden geëxpedieerd. Uit goede bron verneemt men echter, dat den 2n Oetober per stoomschip Prinses Amalia een detachement, sterk 600 man, suppletietroepen naar Oost-Indië zal worden overgebracht. Bij de Woensdag ji. gehouden tentoon stelling te Texel, zijn de prijzen behaald als volgt No. 1. Dekhengsten le prijs W. Koning, 2e prijs Kuiper en Keijser, prijs van het be stuur, Biem Lap. No. 2. Paarden, geboren in 1S71 ofvroe- r le prijs S Keijsc-r Sijbz., 2e prijs P. Ver hem e. No. 3. Paarden, geboren in 1872 le prijs II. Bakker, 2e prijs S. Keijser Sijbz. No. 4. Paarden, geboren in 1873; le prijs C. A. Eelman, 2e prijs J. A. Keijser. No. 5. Paarden, geboren in 1874; le prijs Wed. M. Langeveld Pz 2e prijs D. Daalder Jz. C. A. Keijser, prijs van het bestuur. No. 6. Veuleus, geboren in 1875; le prijs S. P. Koning, 2e prijs G. A. Keijser. No. 7. Stieren, geboren in 1S74; le prijs J. A. Brans. No. 8. Melkgevende koeien, gekalfd in 1875; le prijs S. Keijser Cz., 2e prijs C. Keijser Pz, No. 9. Melkgevende koeien le prijs P. K. Bremer, 2e prijs C. Pz. Keijser. No. 10. Melkgevende schotten, geboren in 1S72, gekalfd in 1875le prijs TI. J. Bruin. 2e prijs S. Keijser Cz. No. 11Melkgevende schotten geen bel. No. 12. Melkgevende vaarzen, geb. in 1873, gek. in 1875; le prijs P. K. Bremer, 2e prijs C. P. Keijser. No. 13. Vaarzen, geb. in 1873: le prijs P. Jz. Roeper, 2e prijs C. Kuiper. No. 14. Vette koeien, le prijs Jb. Dijksen. No. 15. Vette Ossen; niet ingezonden. No. 16. Ossen, geboren in 1873, le prijs P. Langeveld. No. 17. Ossen, geb. in 1874; niet ingez. No. 18. Koeschetteu, geb. in 1874; 2e prijs P. Verberne. No 19. Koekalveren, geb. in 1875; le prijs K. Dz. Bakker, 2e prijs S. Keijser Cz. No. 2G. Stierkalveren, geb.in 1875: 2e prijs H. J. Bruin. No. 21. Rammen (gekr. ras), geb. in 1873 of vr.le pr. Jb. Kooiman, 2e pr. P. P. Boon. No. 22. Rammen (gekr. ras), geb. in 1S74 le prijs D. Boon, 2e prijs C. A. Keijser. No. 23. Twee vette schapen (onverschillig van welk ras)le prijs Aug. Corn. Keijser, 2e prijs P. K. Bremer, No. 24. Twee melkgevende schapen (gekr. ras) le prijs P. P. Boon, 2e pr. S. Keijser Cz. No. 25. Twee melkgevende schapen (Texelsch ras) niet toegekend. No. 26. Twee schapen (gekr. ras), geb. in 1874; le prijs S. Keijser Cz., 2e prijs Aug. Corn. Keijser. No. 27. Twee schapen (Texelsch ras), geb. in 1874; le prijs P. K. Bremer, 2e pr. idem. No. 28. Een schaap met twee lammeren, onverschillig van welk ras, de lammeren geb. na 2U Maart 1875 le prijs P. J. Keijser, 2e prijs P. P. Boon. No. 29. Een ramlam (gekr. ras), geb. na I 5 Maart 1875 le pr. A. P. Koom, 2e pr. id. No. 30. Een ramlam (Texelsch ras), geb. na wel degelijk alles zag wat er op straat voorviel en wat de buren deden, want ze was steeds goed op de hoogte van al wat er in de buurt alzoo plaats vond, ja gewoonlijk beter dan zij zei ven. De buren meenden dat tante den ganschen dag alles stond af to loeren door een kier van een der gordijnen. Maar dat was tot daar aan toe. «Morgen een kwaden dag, vrouw," sprak Meer man, „den ganschen dag bij tante, ik zie er waarem- pel tegen op," «Ge weet, dat we er ons aan moeten onder werpen, of kwade vrienden met haar worden, en dat gaat toch niet, want ze beeft ons immers al eens gedreigd, ge weet nog wel, bij die gele genheid, toen we om een uitstapje te maken naar Arnhem zijn geweest, dat ze ons zeker zou ont erven als. we juist altijd tcgeu baren zin handel den." Wij zijn dus wel genoodzaakt," gaf Meerman ten antwoord. Den volgenden morgen, nadat de zaken in den winkel zoo goed mogelijk geregeld en aan den oudsten bediende opgedragen waren, stapte men op naar tante de Groot. De gasten werden gulhartig ontvangen en ont haald. want tante was niet gierig en al was haar broeder ook niet van wereldsche goederen mis deeld, toch wilde zij gaarne do meeste zijn. 't, Middagmaal was afgeloopen en .Tolian met zijne zuster zoudon naar huis gaan om met den avond terug te komen. wat is er met dien go hem wel kent. Zijn voorheen voor uw »Ik heb u nog belangrijk nieuws mede te dee- len. zuster, zei Meerman. Kent ge Barend Valk V' «Barend Valk, zegt. ge. «Ja 1" »Ik keil hem nietmai Barend »Wel ik zou deuken, dat vader is kleermaker en beeft man gewerkt." «Wacht, eens even woont bij in de Turf- straat V' »Juist »0, dien man ken ik zeer zeker, Ik ben nog niet vergeten, al is 't jaren geleden, dat Valk voel van sterken drank houdt." «Maar ik bedoel don zoon van dien kleermaker Dat is een oppassend jongeling van twee en twin tig jaar." »Hm," kuchte tante, terwijl ze een fermon snuif uit baren zilveren doos nam, »hm. :t zal niet veel bijzonders zijn. Als de vader niet deugd, dan de zoon ook niet braaf." «Dat zou een fraaie leer zijn, zuster; neen, dat kunt ge niet meenen. Ik allans denk er ander over. Barend Valk is de bijzondere vriend van onzen' Johan, en zoodoende kwam hij tot heden nog al vaak bij ons aan luiis. Dit gaf aanleiding, dat luj ook in konnis kwam met onze Boortje en Barend Valk op Doort.je en Doortjc op Barend Valk is verliefd geraakt. We hadden 't al lang gemerkt, 15 Maart 1875; le prijs P. K. Bremer. No. 31. Twee ooilammeren (gekr. ras), geb. na 15 Maart 1S75; le prijs Wed. D. Bakker, 2e prijs F. Keijser. No. 32. Twee ooilammeren (Texelsch ras), o. na 15 Maart 1875 le prijs P. K, Bremer, 2e prijs idem. Arabische ram A. P. Koom, pr. van het best. Texelsch schaap inet 2 geler, ooilammeren P. K. Bremer, pr. van het best. Gekr. ram C. Keijser Pz. pr. van het best. 2 Bokken A. P. Koom, pr van het best. Te de Cocksdorp op Tessel is een jon getje van 6 ii 7 jaren, dat achter op een voorbijrijdenden wagen klom, om mede te rij den, tusschen de spaken der wielen geraakt een eind medegesleurd te zijn, deerlijk verminkt bij zijne ouders tehuis gebracht. Niettegenstaande de eerste pleizierreis per stoomvaartlijn SheernesVlissingen geen groote deelneming heeft gevonden, bestaat volgens het N. v. d. U. het voornemen om een tweeden dergelijken tocht op grooter schaal te organiseeren. Voor den wedstrijd van aardappelrooiers, uitgeschreven door de landbouwers, te Veen- dam, hebben zich zes mededingers aangemeld, die om de prijs van f 1000 zullen wed ijveren. -- Naar wij van de firma Mouton en Zonen vernemen, worden door Reynolds Cie., tc Londen, pogingen gedaan om apo thekers hier te lande op te lichten door be stellingen vau kinine en nïtras argenticus, die vergezeld gaan van wissels op huizen, die niet bestaan. Men meldt uit Amsterdam, dat zij eerst een menigte palingboeren hebben opge licht en thans tot de chemicaliën zijn over gegaan. In den Haag zijn aan de firma M. 7 zulke orders bekend. Een ieder zij dus gewaarschuwd! (Phaerin. Weekbl.) Bij Appeldoorn is een man tengevolge van het plotseling in beweging stellen van den trein van een wagen op de rails geval len, het hoofd werd hem van den romp ge scheiden. In drie weken tijds zijn bij den bur gerlijken stand te Zwolle de geboorten aan gegeven van één drieling en vier tweelingen. Te Rijssen zijn de leden van vijf huis gezinnen, die garnalen gegeten hadden, ziek geworden. Zij zijn nu allen weer aar. de beterhand. Van het depot-bataljon van het 2e re giment infanterie, te Grave in garnizoen, zijn een tamboer en een milicien, (de laatste voor straf onder de wapeneu geroepen) gedeserteerd. Zij hebben kleedingstukken en linnengoed medegenomen. Tot 1111 toe is hun spoor nog niet gevonden. Eeu 6-jarig jongetje te Raamsdonk is door een woedenden os deerlijk met de hoorns verwond; bovendien zijn hem verscheiden rib ben gehroken. Onlangs is een werkman op de drukke rij der Leeuw. Ct. tusschen de snelpers geraakt en Woensdag nacht aan de gevolgen over leden. De ongelukkige was man en vader. I11 het EntrepÖt-dok te Amsterdam is een werkman door een baal koffie, die neer viel, doodelijk getroffen. Zijn lijk is naar het gasthuis vervoerd. Zaterdag avond had te Amsterdam een oploopje plaats, omdat een hondenslager een hond wilde opnemen van een burgerman, die, naar hij zeide, den duren muilkorf niet betalen kon. Eenige personen trokken partij voor den man, zoodat de hondenslager zich genoodzaakt zag den hond terug te geven. Jl. Zondag had er in het Sterrebosch te Utrecht, tusschen 8 personen, die met hunne kinderen aldaar vliegers oplieten, een zeer ern stig gevecht plaats, doordien de een den ander de schuld gal' van de verwarring, die er in de spantouwen ontstaan was. Daar het geschreeuw van de kinderen en jongens zich bij het gegil van de vrouwen voegde, steeg de verwarring ten top. Met groote inspanning gelukte het de vechtende personen te scheiden en menigeen kreeg daarbij klappen de belhamels kwamen er met bebloede hoofden af. Te Utrecht werden voor een span zwarte blessen, door kooplieden uit Brussel, de hooge prijs van f 2000.geboden, waarvoor ze ech ter niet verkocht werden. Bij het afrijden der paarden, voor een rijtuig, vielen zij beiden, waardoor er éen licht werd verwond aan den kop. Met behulp van eenige.toegeschoten per sonen, bracht men ze echter spoedig weder op de been, en liepen ze door even goed als te voren. In de laatste dagen zijn niet minder dan 251) vreemdelingen, voor het meerenüeel Belgen, die zich voor den kolonialen dienst wilden verbinden, over de grenzen van het Rijk ge bracht. Yoor weinige dagen stierven te Kolderveen plotseling 2 zoontjes van een arbeider, een van 4 en een van bijna 2 jaar. Daar deze kin deren gespeeld moeten hebben met zoogenaamde slangekruid-bessen, houdt men het er voor, dat zij hiervan hebben gegeten en zich zoo hebben vergiftigd. Een Engelsch matroos ontving bij aan komst te Rotterdam zijn gage, ging daarop een borrel drinken en had het ongeluk om een goud tientje voor een cent uit te geven. Daar hij aldaar vreemd was, kon hij de herberg niet terug vinden en had dus een borreltje gekocht voor f10,04. maar we hebben ons gehouden, alsof we niets begrepen." «Waf zegt ge daar? Versta ik wel, hebt ge u gehouden alsof ge niets begreopt? Ge zult toch niet zot zijn en uwe dochter, die buitendien nog veel te jong is om te vrijen, aan den zoon van dien armen snijder te geven, die overal als een eerste drinkebroer bekend staat?" «Hoor eens zuster, als ge de zaak verstandig inziet, zult ge moeten erkennen, dat uwe beide argumenten geen steek houden. Barend Valk zal geen geld ten huwelijk meebrengen, doch hij is bekwaam in zijn vak. Gaat zijn vader zich nu en dan eens te buiten, zooveel te meer eer voor den zoon, dat hij oppassend is. Hij heeft mij 0111 Boor tjes hand gevraagd en ik heb, na met mijne vrouw de zaak rijpelijk besproken tc hebben, mijne toe stemming gegeven. Gisteren morgen is de zaak beklonken. Als hij huwt zullen we hem voort helpen," «Och, heere mijn tijd, wat beleeft een inensch tegenwoordig al niet!" «Ik heb echter nog meer te vertellen. «Nu, 't is anders al voldoende. Zoo ge de wijs heid had betracht en mij had geraadpleegd, da zou ik u zeker hebben afgeraden zoo to handelen, zei tante de Groot, terwijl ze onderwijl een pril nam zoo groot als drie andere. «Ook is Ji'han verloofd met Mina Spruijt. Wij hadden er niets op tegen, en Mina's vader nog veel minder." Dus die nuf, die kale nuf zal de vrouw van Johan worden!" Tante de Groot sloot hare schoele oogen, liicf 'l hoofd oinhoog en slaakte een diepen zucht, 't Was een gruwel in hare oogen. Hoe jong waren ze nog en welk een vooruitzicht was er voor hen. «Hoor eens, broer, er is dus niets aan te ver anderen, dat merk ik wel. Gij hebt mij in deze belangrijke aangelegenheden schromelijk miskend mij, uwe eenige zuster, die daarenboven ouder is. dan gij zijt, schijnt ge in niets meer te willen kennen. Ik zal nu ook weten wat mij te doen staat. «Maar zuster «Laat ons liever van dit onderwerp afstappen." Vrouw Meerman wenkten haren echtgenoot, maar te zwijgen; doch toen ze na een onaangena- inen dag, verontwaardigd over de bemoeizucht van tante de Groot, weer te huis zaten, stond 't vast dat Meerman nimmer weer op visite bij tante zon gaan en bij tante, dat zij,'t kostte wat, t wilde, weer zou trachten te huwen. Dat was immers eene ongehoorde zaak, haar niet te raadplegen. De kinderen zouden immers later van haar erven, en 't. kon haar dan toch niet onverschillig zijn, wie in volgenden tijd van haar geld zou leven. (Wordt Vervolsrd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1