Nieüws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 15 September. Vijftiende jaargang Uitgever: S. UILTJES. Gemeenteraad van Texel. De gestoorde Bruidspartij NIEUWSTIJDINGEN. COSCOU K S, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Auvertentien van 1- 4 regels is 40 Geuten; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentie» in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente Hel der brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter openbare kennis, dat door schepelingen van Z. M. Ramschip «GU1NEA", te beginnen op Woensdag den 15 dezer maand, een twaalftal worpen zullen worden gedaan niet de mortier van 12 cM op de hoogte van Kaaphoof'd langs het strand in Westelijke rigting. Het.dek, den 11 Sept. 1875. De Burgemeester STAK MAN BOSSE. Niet-Ofliciëel Gedeelte. ZITTING VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1875. Afwezig de lieer P. Langcveld. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. De heeren Westenberg, Bruijn en Bakker, leggen in luinden van den Voorzitter de gevorderde eeden af, worden niet hunne herbenoeming geluk ge- wensclit en nemen zitting. Daarna wordt door den secretaris binnengeleid liet nieuw benoemde lid, de heer J. J. Roeper, welke in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden allegd, geluk gewenscht wordt inet zijne benoeming en zitting neemt. Tot Wethouder wordt herkozen de hr. Westenberg. Do heeren Westenberg en Mentz beiden benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter brengt ter tafel eenigc provinciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde wordt gesteld het benoemen van een lid voor de plaatselijke schoolcommissie, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan staande vertrok \an ds. Wieringa. Op de voor dracht zijn geplaatst de heeren ds. Post, te Oude Schild en P. Klz. Brcrner, te Oosterend. Tot de stemming overgaande, wordt de heer Post benoemd. Wordt gelezen een rekest van dc heeren P. 11. Maas en P. J. Zijm, verzoekende om een gedeelte grond van den Burgwal achter hunne woning, in bezit te mogen hebben. Op voorstel van Dagelijksch Bestuur wordt be sloten deze zaak aan te houden en nader te on derzoeken. Wordt ter tafel gebracht een rekest van eenige ingezetenen in de Gasthuisstraat, verzoekende dat aldaar nog eeno lantaarn moge worden geplaatst Wordt besloten het verzoek aan te houder,, als te laat ingekomen en in dien tijd te onderzoeken in hoever er behoefte aan meerder licht bestaat. De Voorzitter brengt ter tafel eenc missive van den heer dr. J. Ensing, waarin wordt te kennen gegeven, dat in de Waaldorstraat zich een mestvaalt bevindt, welke bij warm weer of na regen een ver pestende lucht verspreid en zeer schadelijk voorde gezondheid is, weshalve hij verzoekt dergelijke za ken te amoveren. Terwijl verder door ZEd. wordt gevraagd, of er bij het uitbreken van epidemien gelegenheid bestaat tot opname van lijders. De Voorzitter zegt, dat, wat liet eerste punt be treft, krachtige maatregelen zullen worden genomen tot opruiming dier mestvaalt, en aangaande het tweede punt deelt hij mede, dat er voor twee jaar FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. de gestolen erfenis. De krijgskans was in den aanvang den Ameri kanen niet gunstig. Engeland had met Brunswijk, Ilessen-Kassel en andere Duitsehe staten een verbond gesloten, waarbij zij aannamen soldateu tot den Amerikaanschen oorlog te leveren. De oude Valk had een eenigen broeder, Willem geheeten, zes jaar jonger was dan hij. Deze broeder had sedert jaren 't land verlaten, had in Duiischland als soldaat gediend, was daar vervolgens gehuwd, maar had sedert de laatste zes jaar een zwervend leven moeten leiden, vooral na 't overlijden zijner vrouw. De twee zoons, die zijne vrouw hem had geschonken, waren jong ge storven. Met de ouders zijner overledene vrouw, een houten gebouw voor dat doel is in gereedheid gebracht, dat verplaatsbaar is en zeer gemakkelijk in korten tijd kan worden opgezet. Verder wordt bepaald, liet oude. schoolgebouw, bij het uitbreken van epidemien, daarvoor te bestemmen. Wordt ter tafel gebracht een rekest van Jacob Verberne, te Oude Schild, verzoekende dat de Raad hem moge behulpzaam zijn in het verkrijgen var eigendomsrecht, hem thans door den heer C. C. Bac ker aldaar betwist en ontzegd. Namens het Dagelijksch Bestuur stelt de Voor zitter voor, aan den heer Verberne te kennen te geven, dat de Raad niet bevoegd is omtrent deze zaak cene beslissing te nemen, dat hij zich zal dienen te wenden tot heeren regenten van het Algemeen Weeshuis. De heer K. Dz. Bakker zegt, dat de Raad wel degelijk bevoegd is, dusdanige zaken te beslissen. De heeren Keijser, Westenberg en andere leden, ondersteunen liet voorstel van den Voorzitter, waai op na langdurige discussien wordt besleten, aa den heer J. Verberne te kennen te geven, dat hij zich zal dienen te wenden tot de bevoegden auto riteit, daar het hier eenc civiele kwestie geldt. De beer Dros zegt, dal hij gehoord heeft wat door den lieer Ensing wordt gezegd ten opzichte van dn mestvaalten, hij zou het wenschelijk achten, dat er cene verordening bestond, om alle mest vaalten te doen vernietigen, en dat buiten de kom van ieder dorp eene plaats werd aangewezentot berging van vuil, mest enz. De Voorzitter zegt, dat er niet alleen eene vei ordening bestaat, maar dat de wet op besmettelijke ziekten, aan den burgemeester liet recht verleend, bij gevaar voor ziekte, alle ophoopingen van vuil onmiddelijk te doen opruimen. Nad'.t hierover vele besprekingen hebben plaats gehad, wordt de heer Dros door den Voorzitter verzocht, in eene volgende vergadering zijn voorstel schriftelijk in te brengen. De lieer Zijm vraagt of het Dagelijksch Bestuu; hij het verzoek van do heeren Maas en Zijm, ook in aanmerking zal nemen het plaatsen van matglas in de achtergevel van het logement de Lindeboom. Die vraag wordt toestemmend door den Voorzitter beantwoord en niemand verder iels voor te stellen hebbende, wordt de vergadering gesloten. HelderNieuwediepWillemsoord enz., 14 September 1875. Zondag avond is aan het station te Schagen een remmer op liet spoor gevallen met het noodlottig gevolg, dat een zijner beenen ver brijzeld is en hij nog dien avond onder hevige pijnen is overleden. Het raadsel van den moord van mevr. Van der Konwcu en- hare dienstbode, is dan eindelijk opgelost. Na een tijdsverloop van bijna drie jaar is liet der justitie gelukt de ware daders van dit gruwelijk misdrijf in handen te krijgen. Mocht incn al schouderophalend over de laatste arrestatie van Jut en zijn huisvrouw te Rotterdam elkander hebben aangezien, na hetgeen er «as voorafgegaan, we kunnen thans uiet zekerheid intdcdeelen, dat beiden een volledige bekentenis van schuld hebben ifgelegd. Reeds op 16 Augustus is de vrouw door de w roegingen van haar geweten, genoopt geworden de waarheid mede te deelen. Men hield dit alles geheim oin de zaak verder des te beter te kunnen onderzoeken. Woensdag die in Brunswijk woonden en op lioogen leeftijd waren gekomen, leeide Willem Valk op geen te goeden voet. Zij mochten hem maar niet lijden, den man. die hun eenigst kind niet zoo behandeld had als be tamelijk en plichtmatig ware geweest. Om van alles af te zijn nam hij dienst, en weldra bevond hij zich in N-Anierika onder bevel van geiiéraalllowe Willem Valk nam ijverig deel aan den strijd van 28 Oetober 1776. Dc Amerikanen werden geslagen en op de vlucht gedreven. De vroege schemering, die van een feilen regen vergezeld ging, wierp nog slechts een Hauwen weerschijn op "t nog niet ontruimde sla»- eld. Hier en daar vernam men een akelig gekerm, t Moordveld dwars overstekende treffen we onder dc gekwetsten ook Willem Valk aan. >0, zoo ik hier van nacht moet blijven liggen, zal ik 't zeker besterven," kermde hij. 'Zijt gij 't Valk?" riep een ruwe stem. De aangesprokene scheen die stem terstond te herkennen: althans hij antwoordde: ,Ja, Frederiks! Maar zijt gij ook gewond?' ■Ik ben gelukkig slechts licht gewond en geloof, dat 'i niet veel te beteckencn zal hebben. Door 't gedrang ben ik onder de voeten geraakt en heb me waarlijk moeten inspannen om weer op mijn heeft eindelijk ook Jut bekend, en het belang der justitie vordert geen langer geheimhouding, welke wij tot heden meenden in acht te moeten nemen. De verdachte, en zijn vrouw, die vroeger dienstbode was geweest bij mevr. v. d. K. en daar nog dikwijls aan huis kwam, hadden plati met elkander in het huwelijk te treden, doch de noodige fondsen om een huishouden op te zetten ontbraken. Sedert geruitnen tijd was door hen het plan gevormd om zich op de wijze, waarop dit geschied is, van de gelden en waarden van hun slachtoffer meester te maken. Eindelijk op den avond van den 18n December zijn deze aanstaande echtelieden, na vooraf bij iemand een onderrok te hebben gehaald, te zamen naar de woning aan de Bocht van Guinea gegaan. Daar gekomen, begaven zij zich naar de keuken, waar de dienstbode door Jut werd aangevallen. Op het roepen van Mevr. v. d. K.. die -zich boven bevond, wie daar was, heeft de aanstaande vrouw van Jut geantwoord: «ik ben het'1, zich naar boven begeven cn aan mevrouw verteld dat dc meid een zenuwtoeval had. Mevrouw ging op dat bericht ijlings naar beneden, en daar werd zij het tweede slachtoffer van den dolk van Jut, dien hij tot het plegen der misdaad vooraf te Rotterdam had ge kocht. De opgaven der verdachten sluiten volkomen met hetgeen na den moord in de woning is waargenomen Volgens hun zeggen hebben zij en zij alleen de daad gepleegd. Na den moord hebben zij alle gelden, effecten en voorwerpen van geldswaarde, die zij konden vinden, in den inedegebrachten onderrok geborgen en zijn daarmede gegaan naar de woning der moeder van Jut, bij wie hij in woonde, waar zij hun buit buiten medeweten der moeder ia een kist hebben verborgen. Alleen van het contante geld werd gebruik gemaakt. De moordenaars en dieven zagen de tegen andere personen loopende instructie kalm aan en huwden tegen of in Maart, waarna ze zich met hun buit' over Engeland naar New-York begaven. Een gestolen Hollandsch effect ad f 200 werd vernietigd; vandaar dat noch de coupons, noch later de talon er van werd aangeboden aan het administratiekantoor, door hetwelk het was uit gegeven. Dc Amerikaansche obligatie» werden le New- York te gelde gemaakt, doch de Oosten rij ksche en andere kon men daar niet aan den man brengen. Zoo ging het rusteloos echtpaar van daar eerst naar de Kaap de Goede Hoop, waar het eenigen tijd bleef, en van hier naar Engeland, waar een paar Oóstènrijksche effecten werden verkocht; de persoon evenwel, door wiens tusscheukomst dit plaats had, begreep, dit de zaak niet zuiver was, en bedreigde Jut met een aanklacht bij de Politie, zoo hij hem niet een eigen beenen te kunnen staan. Maar kan ik u ook 'un dienst zijn? Mij dunkt, go moest eens beproe ven met behulp van mij overeind te komen." Ik heb een brandenden dorst, zoo ge mij wat drinken kunt bezorgen, dat zou mij zeker ver kwikken." Frederiks was intusschen over de lijken dor ge sneuvelden en over de nog levenden, maar hulpe loos nederliggcnden, heengestapt, en hield Valk den nog half gevuldcn veldllcsch aan den mond. Met groolo drift ledigde deze, schier in een teug, al wat de flesch inhield. Daarop verbond Frederiks, goed hij zulks in de gegeven omstandigheden kon. de wonden zijns vriends. beurde hein op en had werkelijk genoegen dat Willem Valk, die alleen aan den arm gewond was, zich nog krachtig ge noeg gevoelde oni met behulp van zijn' v riend tegaan. Dc beide krijgslieden vonden gedurende, dien nacht eene schuilplaats in eene bouwvallige, ver latene hut en werden des anderen daags met de andere gekwetsten opgenomen, vervoerd en te New-York in 't hospitaal verpleegd. Frederiks was spoedig weei hersteld en had der halve 't hospitaal kunnen verlaten: doch de doctor was hem nogal genogen en dewijl Frederiks goede diensten in 't ziekenhuis bewees, zorgde hij, dat zijn naam niet van de lijst der zieken werd gesehrabt. Zoodoende bleef Frederiks bij zijn vriend Willem vrij aanzienlijk geldsbedrag uitkeerde. Daardoor angstig geworden, vernietigde de moordenaar en dief alle andere effecten en vol deed aan den gedaneu eiscli. Men besloot toen naar het vaderland terug te keerente Rotter dam werden de nog in hun bezit zijnde dollars te gelde gemaakt cn daarvoor genomen pen in schrijving op lut Grootboek der Nationale Werk Schuld ten bedrage van f 230UU. Tc Jary-sur-Marne, in Frankrijk, heeft een vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Een luchtreiziger had een opstijging aangekondigd, waarbij hij zijn 8-jarig zoontje zou medene- uien. Alles was voor de luchtreis gereed, en de ballon lag nog aan een enkel koord vast, toen de knaap, die reeds in het bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam om alleen den tocht te ondernemen, llij nam zijn mes sneed het koord stuk eu in cm oogenblik wa3 de ballon met den jongen uit de oogen der ontstelde toeschouwers eu van den wanhopige» vader verdwenen. Wat er van den knaap te recht is gekomen, is nog niet bckeiid. gehouden te Helder, en aangeboden aan de Weerbaarheids-Vereenigingen en dd. Schut terijen in de provinciën Noord- en Zuid holland en aan de Marine, het Garnizoen en Militaire Corporatiën te Helder. Zondag middag half een ure arriveerde al hier de verschillende vereeuigiiigeu van builen en werden aan het station door de plaatselijke corporatiën ontvangen. In een der Stations wachtkamers werd door den Majoor-Koinmau- dant van het Artillerie-Vrijkorps alhier, den lieer mr. D. P. H. Abcrsou, aan allen welkom geheeten en aan de kommandanten de eerewijn aangeboden. Inmiddels wc-rd de stoet op het perron opgesteld volgcnder wijs Tamboers der mariniers, muziekkorps der dd. Schutterij te Helder, vaandel en vaaiidelwacht van het Artillerie-Vrijkorps te Helder, Schut terijen van verschillende gemeenten, garnizoen Helder, leden der vereeniging Marste Helder, van Vader la itd en Oranje, te Helder, van Bel- lonate Helder, van Willem Teil, te Helder, stafmuziekkorps van de marine, officieren van alle wapenen, hier in garnizoen, scherpschut ters vereeniging te 'sGravenhage, idem te Hoorn, idem te Alkmaar, idem te Schagen, idem te Haarlem, Neérlands en Burgerwacht te Am sterdam, Koninklijke scherpschutters te Rot terdam, idem te Schiedam, idem te Delft, idem te V Hardingen, laudius ioiluste Amsterdam, Eendrachtte Amsterdam, Oranje-Nassau, te s G ravenhage en lut Artillerie-Vrijkorps te Helder. Valk. dat zeer naai- den zin van den laatste» was Eens op een morgen, Valk was toen bijna geheel hersteld, werd Valk ontboden bij den regiments- kwartiermcestcr, die hem vroeg: «Weet gij. dat uwe schoonouders overleden zijn?" »Neen, 't is mij onbekend »Hier, lees dit stuk dan eens." «Helaas! ik heb 't nooit geleerd. De kwartiermeester stond een oogenblik in diep gepeins verzonken. Op eens, als kwam hij weer tot bezinning, zei hij «Niet lezen? Dan zult ge zeker ook geen schrij ven geleerd hebben? Jammer voor u. Xn. 't is ruim :i maanden geleden, dat uwe behu wdouders, kort na elkander, de reis bobben aanvaard, waar van men nimmer terugkeert. Zij hebben u nog eene erfenis nagelaten, die u zeker in uwen tegen w oor digen locstand hoogst aangenaam en welkom zal zijn. Morgen zal ik in de gelegenheid zijn u 't bedrag daarvan uit te betalen. Hoe groot de som is zal ik zoo aanstonds vernemen." De kwartiermeester gat den soldaat een paar dollars op hand, die daarmede recht in zijn soliik was. en vertrok. Een mooie zaak! Waarachtig een goede gelegen heid een Hinken slag te slaan. Maar hoe leg ik 't aan? Dit is zeker, dal Willem Valk van zijn 32000 thalcrs weinig zal ontvangen. Wat zou Daarna stelde men zich iu beweging en werd een optocht gemaakt van bet Stations- terrein langs de Spoorstraat, Kanaal weg, West- plein, Kerkgracht, Polderweg naar het Schiet- terrein in het fort Dirks-Admiraal, gedurende dien marsen lieten de tamboers en de beide muziekkorpsen zich afwisselend hoorcu. Wei nige oogenblikke» na aankomst nam het con cours een aanvang op 100 en 2()0 passen. Des avonds werd een tooneelvoorstelling gegeven in het lokaal Tivoli door het gezel schap van de heeren Boas, Judeïs en Louis Bouwmeester, eu in het lokaal Musis Sacrum werd door de Zangvereeniging Cicilia eene uitvoering gegeven. Maandag morgen ten 8 ure werd het con cours voortgezet op 100 en 200 passin en eeu aanvang gemaakt inet op 300 passen. Des namiddags ten 2 ure muziekuitvoering op het Schietterrein en des avonds ten 8 ure vauxhal in het park Tivoli met vuurwerk cn daarna Bai iu de zaal van Tivoli. Heden {Dinsdag) ten 8 ure voortzetting van het concours op 200 en 300 passen, en uiet de pistool op 25 passen, des namiddags muziekuitvoering op het schietterrein, terwijl heden avond ten 8 ure de prijzen feestelijk zullen worden uitgereikt in het lokaal Musis Sacrum. De uitslag is bij het afdrukken dezer nog niet volledig bekend alleen kunnen wij liet volgende vermelden 20U Passen. Prijs 1. Lodijke van Schie dam. Prijs 2. P. J. v. d. Grient van Rot terdam. Prijs 3. J. C. Oosterhout van Rot terdam. Prijs 4. 11. J. Valkenburg van Rot terdam. Prijs 4a. Bolet sergeant schutterij Rot terdam. Prijs 5. P. A. Teltzer, Oranje Nassau te 's-Graveuhage Prijs 6. A. J. L. Sorensc-n, sergeant Mariniers. Prijs 7. A. Vijgeboom van Schiedam. Prijs S. K. van Dijk van Schiedam Prijs 9. W. W. Verduin van Rotterdam. Prijs 10. J. 11. de Lange van Vlaardingcn. Prijs 11. J. M. den Boer van Vlaardingcn. Op 100 passen. Prijs 1 cn 2 Kampschie- ten met 51 punten door T. Meerens (Art Vrijkorps) en T. Sant (Willem Teil). Prijs 3, 3a cn 4. Kampschieten met 49 punten door Bijloc van Schiedam, J. Zwaan van Schiedam en P. J. Lupgens (Willem Teil.) Prijs 5. P. Vetelmans (Art. Vrijkorps) Diet 48 Punten. Prijs 6, 7, S cn 9. Kampschieten met 47 punten door S. Schellinger (Mars) C. Quast (Art. Vrijkorps), van Oterendorp (Offic. Schutterij), van der Ven (Willem Teil) Behalve de bovengenoemde vereenigingeu werd dit concours nog vereerd met de tegen woordigheid van verschillende autoriteiten, waaronder men ook opmerkte den heer Jiir. von Spengler vice-presideut van de weerba.r- heidsbond en den heer C. A. Jeekel, oud officier der Marine en medeoprichter van het Artillerie Vrijkorps alhier, thans Majoor-Koin- hij, een gemeen soldaat ook met zooveel geld aan vangen? De lieele zaak komt slechts hierop aan. dat ik een middel wete te vinden, dat t bedrog niet aan 't licht komt. Goed zoo! dat is een heer lijke inval! Ik zal den heer Buckmann raadplegen. Hij is verstandig, want hij is oen man van aan zien daarbij is Inj een landsman van mij en naar de boozc wereld zegt, is hij naar Amerika gegn m om uit de handen der politie to blijven. Juist dus een goed raadgever voor mij." De kwartiermeester haastte zich, doorkruiste in alle richtingen de stad cn hield eindelijk stand voor een fraai hoerenhuis schelde aan en gaf aa:i de dienstbode, die voorkwam zijn kaartje over. oogcnblikkelijk daarna verscheen de lieer Buckmann. Gelijk het ijzer 't magneet aantrekt en gro mannen de gave hebben om edele karakters lot zich te trekken, zoo neigen ook onedele zielen tot elkander, 't Schijnt dat slechtaards elkander il- bij instinct kennen. Dc kwartiermeester vond bij den heer Buckmann eene goede ontvangst en een belangstellend gehoor, en na lang te hebben ge sproken, gewikt en gewogen namen de beide be driegers "t besluit, aan den soldaat Willem Valk dertig Pruisische thalersuit te keeren: hem, aan gezien hij toch niet kon lezen, cene quitantie van de ontvangst der gehocle erfenis te laten teeltenen en deze dan samen te doelen. (Wordt Vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1