Nieuws- en %bÊd*r Advertentieblad. Zaterdag 25 September. j\ó 1497. Vijftiende jaargang. 1875. UitgeverS. UILTJES. NIEUWSTIJDINUEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Fostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel ineer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags lil uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. Kennisgeving De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER, brengt ter kennisse van houders van Kofïijhuizen, Herbergen, Drankwinkels, in een woord van alle openbare plaatsen, binnen deze Gemeente waar men gelagen zet: Dat het verboden is des Zondags vóór des middags twaalf ure en de overige dagen dei- week, vóór des namiddags ten vier ure, en des avonds na half tien ure, de Militairen, behoo- rende tot de Koloniale troepen, in hunne woningen te doen verblijven, tenzij voorzien van eene Schrif telijke vergunning, afgegeven door of vanwege den Kommandant. Helder 22 September 1875. De Burgemeester der Gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, enz., 24 September 1875. Met het stoomschip Prinses Amaliavon de maatschappij Nederland, zullen den 2n Oc- tobcr 560 militairen, onder bevel van den luit.- kolonel Meyer, van hier naar Tndië vertrekken. Van Terschelling, schrijft men ons dd. 22 Sept., het volgende Op 20 dezer is alhier in de. buitengronden vastgeraakt het Zweedsch stoomschip Fidar kapt. Fernlund, met rogge van Croonstad naar Rotterdam bestemd een gedc-elte der lading is met visschersvaartuigen geborgen het schip zit reeds gedeeltelijk onder water en wordt als verloren beschouwd. De equipage is te Ter schelling behouden aan land gekomen. In de raadsvergadering van 7 dezer werden de herkozen raadsleden J. Gorter, J. D. Cu pido en T. J. Boer, beëedigd en geïnstalleerd, terwijl de heer C. Zunderdorp weder als wet houder werd herkozen. -Woensdagochtend werden door de politie te Utrecht, 20 Belgen, die van Harderwijk waren aangebracht, naar het huis van burger lijke en militaire verzekering getransporteerd. Zij zullen over de grenzen worden gezet. Woensdag is te Amsterdam een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de fun deering van bet standbeeld van Thorbecke. Een postbode van Winschoten vond bij den tolboom aan den Zuiderveensterstraatweg, een gouden horloge en manskieeren; hij wekte den tolgaarder, die, evenals hij verbaasd was. Toen men ging zoeken, kwam een man door een raam der tolgaarderswoning kijken. De man had zich in slaapwandeling of hoe dan ook, op weg uitgekleed, was door eene niet goed gesloten deur de tolgaarderswoning bin nen gegaan en had zich daar in een niet ge bruikt wordende kamer te slapen gelegd. Hij toonde zich even verbaasd als de overigen. Hij is naar het logement te Winschoten, waar hij den vorigen dag was afgestapt, teruggekeerd. De wi8selwachter aan het station te Neu zen, is uit zijn dienst ontslagen, omdat hij door zijne achteloosheid bijna de oorzaak was, dat eergister twee treinen op elkander stootten. Toen nl. de trein uit Mechelen nabij het sta tion kwam, bemerkte de machinist dat hij zich op een verkeerde lijn bevond. Door buitengewo ne krachtsinspaning gelukte het nog den trein op een paar meters afstand van den even te voren aangekomen trein uit Gent, te doen stil staan. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat de wissel wachter in zijn wachthuisje had zitten slapen. Naar men mededeelt beginnen de her haaldelijk voorgekomen gevallen van ongesteld heid ten gevolge van het eten van garnalen de liefhebbers van dit gerecht angstig er voor te maken, zoodat op verschillende markten er bijna geen geld voor te maken is. Van Deventer schrijft men: Sedert een paar dagen bevindt zich alhier een zendeling de: mormonen of zooals hij zich zeiven het liefst noemd, een der heiligen van de jongste da gen. Gister hield hij zijn eerste voordracht, waartoe hein, vreeind genoeg, de zaal van het lokaal der bazenvereenniging was afgestaan. In deze eerste bijeeukomst behandelde hij het onstaan der secte en sprak daarbij over haren stichter, Joë Smith, die, volgens hem het boek der openbaring op een diepte van 8U voet onder den grond gevonden heeft. De aanvraag naar hard glas uit de fabriek te Leerdam is zeer groot. Men is dan ook nacht en dag aldaar met het vervaardigen van zoogenaamd onbreekbare glazen voorwerpen bezig, ten einde weldra met de verzendiug naar eeuige der voornaamste steden te kunnen aanvangen. ïii verscheidene plaatsen zullen vaste agenten worden aangesteld Eergislerenmiddag te 5 ure was schipper F. I. Koning, uiet zijn vaartuig De Eendracht in de Nieuwehaven te Dordrecht liggende, met zijne vrouw van boord gegaan, den knecht alleen achterlatende. Hij hunne terugkomst te 7 ure was de knecht Cornclis Domisse verdwenen en was tevens in de kajuit eene kist opengebro ken, waaruit f 401' was ontvreemd, benevens de spaarpot der kinderen en de meeste gouden en zilveren sieraden der vrouw. Onmiddellijk deed de schipper van liet gebeurde aangifte bij de politie, dïe het noodige deed oin den dief in handen te krijgen, doch tot dusver te vergeefs. Uit zekere gegeveus maakt men op dat de knecht het veer naar Zwijndrecht is overgedaan en den straatweg naar Rotter dam heeft ingeslagen. Maandagavond omstreeks llt ure is aan de vrouw van den kleermaker Boermeister, Je Tichelstraat, duur uen commensaal Jan sen met een mes een gevaarlijke wonde in de rechterborst toegebracht, tengevolge waarvan zij r.og dienzelfden nacht naar het gasthuis is overgebracht. De aanleidende oorzaak moet gezocht worden in het misbruik van sterken drank. Tehuis gekomen wilde Jansen kort daarna weder uitgaan, hetgeen hem niet werd belet, maar waarbij hem te kennen werd ge geven, dat hij dien nacht niet meer zou wor den binnengelaten. Hierover in drift ontsto ken wondde hij zijne kostvrouwdoor tus- schenkomst van de politie is hij wel uitgegaan, maar onder geleide naar het politie-bureau der 5de sectie op de Noordermarkt. Dinsdag werd voor het hoog militair gerechtshof te Utrecht in hooger beroep de be kende zaak vau den sergeant Kleian van het bataljon mineurs en sappeurs behandeld. Zooals men weet was hij door den krijgsraad te Haarlem, wegens moedwillige» manslag en poging tot zelfmoord veroordeeld tot twiutig jareu tuchthuisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand. Mr. M. J. van Oos terzee, die voor den appellant optrad, be toogde in eene uitvoerige pleitrede dat de feiten niet voldoende bewezen waren en concludeerde op grond daarvan tot vrijspraak, of subsidiair tot het opleggen eener mindere straf. De ad- vokaat-fiskaal, mr. Pols, rekwideerde bevestiging van het bestreden vonnis. Te Flayose in Frankrijk baadden 5 ge huwde dames zich in de Tombereau. Toen twee harer reeds het water verlaten hadden, bleven de 3 anderen er nog een poosje in, en vermaakten zich met dansen en zingen, waarbij zij elkander aan de hand hielden. Plotseling raakte een der dames van den grond, gleed naar diep water en sleepte hare gezellinnen mede. De beide op den kant staande dames schoten toe, maar te laat, de drie verdronken voor hare oogen. In het dorp Neuendorf was voor 6 jaren de 22 jarige, schoone, doch min of meer on- noozele dochter vau de pachtster Piezenack, verdwenen. Men dacht dat zij weggeloope» was. Vóór 2 jaar kreeg de politiekoinmissari: Lips kwaad vermoeden deed onderzoek en ont dekte genoeg om nu onlangs tot eene huiszoe king te doen overgaan. Men moest wegens den stank het huis geheel openzetten en vond weldra de ongelukkige in een donker kUin kamertje op vuil nat stroo in een oude bedstede liggen Hit meisje was een geraamte gelijk; de been en waren omhoog getrokken, en zij was geheel naakt, vuil en met ongedierte overdekt Het meisje begreep niets en had de spraak bijna verloren. De moeder werd in hechtenis genomen en het meisje ter verpleging in een gesticht geplaatst. Naar lichaam en geest schijnt zij reddeloos verloren. Wellicht, dat men hare smarten, veroorzaakt door etterende wonden, een weinig verzacht, maar haar weor geheel te doen herstellen wordt onmogelijk geacht. De broeder van het meisje wordt van medeplichtig heid aan het gruwelstuk der moeder verdacht, maar er schijnen nog geen termen gevonden te zijn, om hem in hechtenis te nemen. Een ijzingwekkend schouwspel deed zich onlangs op zee voor, aan boord van de //Gienas- ton", kapt. Bolton, te Liverpool binnen. De kapt. rapporteert hierover het volgende: De //Glenaston" had te Calcutta o. a. geladen een ijzeren kooi, bevattende vier prachtige Bengaal- sche tijgers en een kist met drie zeer venijnige langen, allen bestemd voor den zoölogische» tuin te Berlijn. Dc kisten werden tusschendeks geplaatst. Aanvankelijk ging alles naar wenscli; de oppaser, een Indiër uit BengalfiD, voedde tweemaal daags zijn schrikverwekkende kost gangers, die zich zeer bedaard hielden. Eens evenwel, in de Straat Malacca, was de Indiër dronken, en dientengevolge bleven de tijgers nuchteren. In den daaropvolgenden nacht hoorde men eensklaps tusschendeks een verschrikkelijk gehuil van de tijgers, dat toenam naarmate hunne woede grooter werd, waartoe de een den ander aanzette. Eenige oogenblikken daar na vielen de ijzeren traliën en sprongen de tijgers op het dek. Het geschreeuw //de tijgers zijn losgebroken!" deed alle passagiers ont waken. Kapitein Bolton bleef evenwel bedaard en met donderende stem dreigde hij hem, die zijne hut verliet, te zullen neerschieten; aan de bemanning gaf hij bevel op het dek te komen. Men gehoorzaamde. De vier tijgers, geschrikt toen zij eene zeer onstuimige zee om zich heen ontwaarden, waren naar achteren gevlucht. Inmiddels liet kapitein Bolton zijn volk wapenen. //Laat mij deze jacht organi- seeren," vroeg de tweede stuurman, //ik ken dat volkje." //Het zij zoo was het ant woord. Acht van de bekwaamste schutters moesten toen op gelijke hoogte in het want klimmen en op gegeven sein tegelijk vuur geven. Deze toebereidselen werden genomen zonder dat de tijgers, die inderdaad verwon derd schenen, zich verroerd hadden. //Vuur!" kommandeerde hierop kapt. Bolton. Acht scho ten knalden op hetzelfde oogenblik. Twee tijgers stortten doodelijk getroffen ter neder. De derde sprong gewond op het dek, terwijl de vierde zich met een vervaarlijke sprong op een matroos in het want wierp. De aanval van het verwoede dier was zoo overweldigend, dat beide, over boord in zee vielen en verdronken. De gewonde tijger werd, onder den heftigsten tegenstaud, met revolvers en bijlen afgemaakt. De passagiers in hunne hutten gilden van schrik. Toen men eindelijk het dier meester was, wa ren negen matrozen gewond en vier hunner zeer zwaar. Daarna werden de passagiers ge rustgesteld en de doode tijgers iu hunne kooi gebracht. Tusschendeks gekomen, ontstond er nieuwe schrik. De tijgers hadden n. 1. door hunne sprongen de kist geopend waarin de slangen zich bevonden, en twee er van waren ontsnapt. Kapitein Bolton had den matrozen die het ontdekt hadden, doen zweren het stil zwijgen te bewaren, om de passagiers niet te doen ontstellen. Een lange jacht volgde nu door eenige mannen, die, met hooge laarzen aan, overal rondzochten. In alle hoeken van het tusschendek waren kommen met melk neergezet. Drie dagen gingen voorbij, zonder dat men de slangen bespeurde. De kapitein was ter neergeslagen en droefgeestig, sprak weinig, niettegenstaande de passagiers met be langstelling naar de oorzaak daarvan vroegen. Op een nacht echter, terwijl hij met een der passagiers. Barbier geheeten, stond te praten, nadert hem een stuurman en fluistert hem eenige woordeu in. De kapitein gaf van schrik een schreeuw en giqg dadelijk heen. Maar wat zag hij De heer Barbier had, toen hij op dek was gegaan, zijne hut opengelaten, de beide slangen waren naar binnen geschuifeld en hadden zijnen zoon, een knaapje van 12 jaren gebeten.... Het zal wel overbodig zijn den angst van den knaap en de smart van den vader te schetsen. De kapitein zelf doodde de beide slangen. Professor Tyndall heeft een respirator geconstrueerd, die het ademen in dichten rook mogelijk maakt. Watten, met glycerine door trokken en van een laag houtskool voorzien, vormen liet hoofdbestanddeel van dezen respi rator, waarmede de uitvinder, zooals hij on langs in een zitting van de Society of Arts eedeelde, een half uur in een atmospheer ver toefde, waarin hij het zonder deze geen mi nuut zou hebben kunnen uithouden. Kapitein Shaw. de chef van de Londensche brandweer, heeft de uitvinding voor bruikbaar verklaard en haar onder zijn korps ingevoerd. Op den Great-Western-spoorweg is Maan dag jl. een passagierstrein tegen een goederen trein aangeloopen. Een zestal passagiers werden gewond. Onderstaande brief van een vroegeren plaatsgenoot icordt ons ter opneming welwillend afgestaan. Geachte Vrienden, Ik geniet het voorregt dat ik u lieden ons aller goeden welstand kan mededeelen. Gijlieden hebt in geruime» tijd zeer weinig officieels van mij vernomen, dit is ook daaraan toe te schrijven dat er den nfgoloopen winter een brief naar den Helder verloren geraakt, deze brief had ik gezonden over Sliedroeht. Had ik over meer tijd te beschik ken, ik zou meer schrijven, maar nu moet dat ge schieden als het zoo eens uitkomt. Volgens mijne be lofte moet ik nog schrijven over den winter en over eenige artikelen betreffende het huisraad. Vooraf een woord, over den algemeenen toestand, welke thans van dien aard is, dat er allerwege geen ruimte bestaat van werk. Men heeft zegt men, alhier om de 6 of 7 jaren zulk een crisis, 't welk toe tc schrijven is aan de ongehoorde en veelal gewaagde speculatiën, zoowel in geld als in land. enz. Men heeft hier bijna geen on dernemingen welke niet door Compagnién zijn zamengesteld, en in vele gevallen door Directeurs worden bestuurd, vele dergelijke ondernemingen staan thans stil, en ik voor mij veronderstel dat er omtrent twee jaren zullen noodig zijn eer dat het crediet ten dien opzichte zal hersteld zijn. Uit dit schrijven is dus op te maken dat het voor 't oogenblik niet is aan te raden om naar Amerika te komen. Indien men in zulk een tijd de eerste bezwaren moet te boven komen is het te zeer gewaagd, en er kan slechts dan iets goeds van worden verwacht als men hier vrienden, of liever betrekkingen heeft, welke ons weten voort te helpen. Ik moet allen die belang stellen in Amerika wel attent maken, dat het hier, zelfs in gunstige tijden, zoo maar niet is op te rapen, maar dat er, (zooals ik reeds meer schreef) veel bezwaren zijn te overwinnen. Een Dutchman (Nederl.) maakt meest al te opgewonden gedach ten van Amerika. Ik weet wel dat hiervoor rede nen te vinden zijn, waarvan een der voornaamste is, dat een Ned. werkman den meesten tijd zijns leven in soberheid moet doorbrengen, dat is hier zoo niet, maar toch moet men zich geen illusie» maken. Verleden week kwam hier iemand uit den Helder aan, en met een grooten ophef zeide hij Nu eet ik nooit meer van "t varken, ik heb daar genoeg van gehad in Holland. Zulke gezegden,. vloeijen voort uit opgewondenheid, en meestal v ilt het zulke menschcn uit de hand. Neen' dit is waar, als men geregeld werk heeft, dan kan men na verloop van tijd bij tamelijk matige leefwijze iets over houden maar men moet niet denken dat eiken dag de biefstuk voor ons gezouten en ge braden wordt. Een stuk spek, ham of karbonade kan worden gebruikt en ik kan u met waarheid zeggen, wij zijn nu ruim een jaar hier, maar nog altoos zijn de laatstgenoemde artikelen bij onzen maaltijd welkom. Gedurig te herdenken welk voedsel de werkman heeft in Nederland, doet ons hier met dankbaarheid het betere voedsel genieten. Nu iets over de eerste door mij beleefde winter in N. Amerika. Ik kan u met waarheid zeggen, dat ik dezelve mot vreeze tegemoet ging, omdat ik, o zooveel hoorde spreken, over koude en sneeuw. Met beide is het zeer matig geweest, en bij eene sterke vorst heeft men hier van vvege de heldere lucht en klare zonneschijn, dikwerf piachlige dagen. In den gepasseerde» winter heeft alleen een enkele dag of sneeuw of felle wind het werken helet: indien men ecnigzints tegen de koude kon prater, dan zou men hier veel meer dagen kunnen werken. Het minste beletsel dat hier in den weg komt, wordt er niet gewerkt. Er zijn in den laatsten winter genoeg dagen voorbijgegaan van minder koude dan in Nederland, waarop toch niet werd gewerkt. Mij hinderde ditomreden ik uit kracht van mijne omstandigheid, liever een dag geld verdiende dan te huis te wezen. Als ik den geheelen wintertijd bij elkaar reken dan heb ik zeker geen gedeelte daarvan gewerkt, hoewel ik toch niet had te tobben met Nederlandschen winterschaarsheid die ondervonden wordt zelfs bij on afgebroken werktijd. Voor iemand die hier een goeden zomer heeft gemaakt is de winter niet onaangenaam. Alle huizen zijn flink verwarmd door de doelmatige stoven (kagchels) welke niet alleen in dc huizen, maar in allerlei soorten in alle winkels, kerken, magazijnen, enz. gevonden worden. Ook de spoorwegwaggons zijn niet ver geten. Bij de minste koude in den na- en voor zomer wordt daar gebruik van gemaakt, want waarlijk het volk kruipt hier ineer bij 't vuur dan de Dutchman. Het verwarmen van kerken, winkels en werkplaatsen noem ik uitmuntend, niet een woord het Amerikaansche leven, daar kan een Neder lander, van niet al te sentimontalen aard, zich zeer goed in schikken. Dc middelen van vervoer zijn zeer zelden, en in dezen winter in het geheel niet gestremd. Zoo spoedig als er sneeuw is gevallen (want meestal sneeuwt het een of twee dagen achter elkaar) is men met de sleden op de been. welke zoowel passagiers als voor zware vrachten zeer doelmatig zijn ingerigt- In groote gebouwen als stations, scholen, enz. is dc ver warming meestal door buizen aangebragt en zeer doelmatig. Wat de stoven aangaat voor de burger woonhuizen zijn zeer doelmatig, men heeft ze welke, zonder gevaar voorbrand, des nachts aanblijven. Allen zijn ingerigt, dat men zijn eigen brood daarin kan bakken, 't welk door de meeste menschcn ook wordt gedaan, daarenboven is de bovenplaat, bijna op dezelfde manier ingerigt als van een scheepscombuis, met dit onderscheid dat behalve de. deksels der stookgaten, ook de tusschenstukken los zijn en welke men er uitneemt als men een groote ketel met water of anderzints wil koken. Hoofdzakelijk heeft dit ten doel voor de wasch daarvoor zijn bij elke stoof goed passende ketels aanwezig, die van 1 tot 4 emmers water bevatten. Tegelijk als men dit water heet maakt, kookt men het eten en bakt men brood. Men heeft zulke stoven met toebehooren nl. ook alle benoodigde ketels en pannen van 10 tot 50 Dlr. De naaima chine is ook een bijna onmisbaar artikel in een huisgezin, omreden het maken van klceding als anderzints hier veel geld kost. Heeft men dus geen machine, dan smelten de verdiende penningen eel spoediger weg. De volksgewoonte is hier om remaakt goed te koopen, dit zoolang te dragen Tot er niets aan is, dan weg te gooijen en weer nieuw te koopeneven zoo met de schoenen. De Dutchman niet alxoo! Een machine daar men alles op kan doen kost a contant betaald 60 Dlr. Van zulk een machine ben ik ook gedeel telijk eigenaar en gebruik dit reeds al 9 i 10 maanden: zooveel mogelijk alles, zoowel mannen- als vrouwen-kleederen maken wij daarop. Wat gewone huismeubelen aangaat die zijn niet duur. Manufacturen, katoen, linnen en andere soorten zijn zelfs zeer goedkoop. De vrouwen vooral zijn hier voor eeno niet al te groote som spoedig gekleed. Manskleederen voor den burger ol werk man kosten ook niet boven het bereik, als er iets wordt verdiend. Men behoeft niet bevreest te zijn dat men in Amerika bij eenig geregeld werk aan eenig ding gebrek behoeft, te hebben. Gere geld werk, dat is het, waaraan in een tijd als nu veel bezwaren zijn verbonden. Men moet zich te vreden stellen met dan hier en dan daar te wer ken, ook somtijds zonder: maar noch altijd prefereer ik Amerika boven Nederl. Daar moeten wij het noodige ontberen, bij geregeld werk. Ik hnb hier nu een winter doorgebragtwaarin duizenden zonder werk waren, vc-len van die heb ik gesproken, Gisteren was ik nog met een op den spoor, die zes

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1